/
/
התקשורת מסתירה: עלייה מדאיגה באירועים חבלניים בדרך לביתר

התקשורת מסתירה: עלייה מדאיגה באירועים חבלניים בדרך לביתר

דיווחים חוזרים ונשנים על ידויי אבנים בדרכים המובילים לביתר עילית ולגוש עציון הפכו לדבר שבשגרה. נהג תושב ביתר עילית נפצע בשבוע האחרון מיידוי אבנים וסלעים לעבר רכבו בכביש עוקף חוסאן. טענות קשות על התעלמות התקשורת מהאירועים. ישיבה מיוחדת של וועדת החוץ והביטחון בכנסת דנה בהסלמה של אירועי פח"ע ביו"ש.
כ״ט בסיון ה׳תשע״ג
12:28

המלצות נוספות

דיווחים חוזרים ונשנים על ידויי אבנים בדרכים המובילים לביתר עילית ולגוש עציון הפכו לדבר שבשגרה. נהג תושב ביתר עילית נפצע בשבוע האחרון מיידוי אבנים וסלעים לעבר רכבו בכביש עוקף חוסאן. טענות קשות על התעלמות התקשורת מהאירועים. ישיבה מיוחדת של וועדת החוץ והביטחון בכנסת דנה בהסלמה של אירועי פח”ע ביו”ש.

בנצי ליברמן

מחלקת התחקור והתיעוד המבצעי של ארגון הצלה יו”ש  פרסמה באופן תקדימי סיכום אירועים של התקפות ערבים על יהודים ביו”ש ובאזור ירושלים. הסיכום מציג עליה חדה וברורה בהיקף האירועים החבלניים באזורנו, כמו גם ביו”ש ובירושלים. גם כוחות הביטחון מצביעים על עליית מדרגה חמורה בהפרות הסדר מצד תושבי הכפרים הערביים. דיווחים אלה זוכים להתעלמות כמעט מוחלטת מאמצעי התקשורת, שם מדווחים אך ורק אירועים חריגים בהם יש נפגעים.

אבנים וסלעים

רק בשבוע האחרון נפצע תושב ביתר באורח קל מזריקת אבנים אל רכבו בעת שנסע מירושלים  לכיוון ביתר עילית דרך עוקף חוסאן. כונני ההצלה וכוחות הביטחון שהוזעקו למקום גילו בתוך הרכב אבנים וסלעים המסוגלים בהחלט להביא לפגיעה בחיי אדם ח”ו. הנהג טופל ונחבש במקום, ולאחמ”כ פונה באמבולנס לביה”ח לצורך בדיקות נוספות.

במקביל תושבים רבים מדווחים שוב ושוב על אירועים חוזרים ונשנים של ידויי אבנים בכבישים המובילים לביתר וגוש עציון, ורק בנס לא נרשמו בינתיים פגיעות בחיי אדם.

 “בכל יום מותקפים תושבים יהודים וחיילי צה”ל בכבישי איו”ש ע”י מחבלים המיידיים בקבוקי תבערה, אבנים, מציבים מחסומים, צמיגים בוערים ומטעני חבלה”, נכתב בהודעת הצלה יו”ש. “מבחינתנו כל אירוע בכבישי איו”ש הוא ניסיון רצח של יהודים “, אומר אחד הבכירים בארגון שאנשיו פועלים ימים כלילות לטיפול בנפגעים.

מהדו”ח עולה כי בחודש מאי האחרון, למניינם, אירעו לא פחות מ- 1175 התקפות של ערבים כנגד יהודים ביהודה שומרון וירושלים. פורעים ערבים השליכו על כלי רכב 206 בקבוקי תבערה. ב- 1062 אירועים הושלכו אבנים על כלי רכב של אזרחים וכוחות צה”ל. בסך הכול נפגעו בחודש האחרון 61 יהודים, ביניהם תושב הישוב נריה שנפצע באורח קשה מאוד. גזרת גוש עציון, בדגש על כביש גוש עציון-חברון, נמצאת במקום הראשון והלא מכובד במספר ההתקפות: 484 אירועים אירעו שם בחודש האחרון, 47 בקבוקי תבערה הושלכו ו- 420 אירועים של ידויי אבנים נרשמו. בס”ה נפגעו באזור 23 אזרחים וחיילים.

ועדת החוץ והביטחון מתכנסת

בישיבה מיוחדת בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שנערכה במיוחד לאור ההסלמה הצהיר אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, כי הצבא עושה הכול למנוע את הפרות הסדר, וחשף כי הצבא מתכנן כביש עוקף שיתחיל מצומת אל חאדר לכיוון קריית ארבע. “אנחנו לא סוללים את הכביש העוקף כי אנחנו מפחדים”, הדגיש המח”ט, “אנחנו עושים זאת כי המציאות המבצעית של כביש הנוסע בתוך כפר ערבי עוין מייצרת אתגרים. אין אמצעי שאנחנו לא מפעילים בכל יום כדי למנוע פגיעות, ועדיין כדי שאני אכשל במשימתי מספיקים עשרים שניות בתוך עשרים וארבע שעות שבהן נזרקה אבן”.

תלונות על אוזלת יד

יצוין שמתיישבים רבים באזור יהודה ושומרון מותחים ביקורת קשה על האלוף ניצן אלון, בטענה שהאיש מנהל מדיניות הבלגה מתמשכת מול המתפרעים, באופן המסכן את  כלל המיישבים ואת הנוסעים בכבישי יו”ש, ויש הטוענים שהאיש מונע מאג’נדה שמאלנית ברורה.

חבר ועדת החוץ והביטחון ח”כ ראובן ריבלין, פנה אל הרמטכ”ל וציין בפניו כי בחודשים האחרונים מוצגים חיילי צה”ל כחסרי אונים מול מתפרעים פלשתינים ביהודה ושומרון. “העולם כולו ואזרחי ישראל נחשפים לתמונות בהן חיילי צה”ל עומדים חסרי אונים מול התפרעויות והתקפות מצד מפרי סדר פלשתינים, ועל צה”ל לתת בידיהם כלים להתמודד עם מצבים אלו”, אמר ריבלין והוסיף כי המראות של חיילי צה”ל מותקפים ונסוגים מול מתפרעים מחייבים את צה”ל בחשיבה מחודשת של ההנחיות הניתנות לחיילים בשטח.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות