/
/
שנה ואנשיה, תושבי ביתר עילית בוחרים את אניש השנה

שנה ואנשיה, תושבי ביתר עילית בוחרים את אניש השנה

250 בוחרים, חמש עשרה נבחרים\\ אנשי השנה של עיתון שערים לשנה זו, רובם ככולם אנשי חסד ואנשי עשיה\\ לרשימה לא הוכנסו רבנים ופוליטקאים אבל רבים מהם הגיעו למקומות הראשונים\\ זו השנה הראשונה לדרוג, ובעז"ה אנו מקוים לשתף את כולכם בשנה הבאה
ג׳ בתשרי ה׳תש״פ
02:42

נבחרי העיר

באופן ספונטני ניסינו השנה, לבחור את “איש השנה” של ביתר.

הבחירה לא הייתה קלה בכלל, ולבסוף פנינו אל מדגם של מאתיים חמישים מובילי דעת קהל מתושבי העיר, וביקשנו מהם לבחור בשלושה אנשים שאותם היו בוחרים ל”איש השנה”, כולל נימוק.

קיבלנו קרוב לחמישים שמות של אנשי עשיה המוכרים בשמם הטוב בעיר. מתוכם בחרנו חמשה עשר שמות שקיבלו את מספר ההמלצות הגבוה ביותר. אותם שלחנו שוב אל הבוחרים כדי שידרגו שלושה מתוכם כנבחרי השנה. חשוב לציין, כי גם רבנים ופוליטיקאים הופיעו בתחילה ברשימה, אך משיקולים שונים ובינהם כדי לא ליצור זילות בכבוד התורה, השמטנו אותם מן הרשימה.

ראויים לציון מיוחד שלושה רבנים המוסרים שיעור בדף היומי שעליהם התקבלו המלצות רבות מאוד, וכדי לא למנוע טוב מבעליו נציין את שמם בנפרד:

הרה”ג ר’ אברהם אייזנבאך שליט”א, הרב צבי חלמיש שליט”א, והרב ר’ מרדכי גוטפרב שליט”א.

כל אחד מרבנים אלו ראוי לגליון בפני עצמו כדי לבטא את ההערכה שאנו חשים למפיצי התורה שאינם עוזבים את משמרתם יומם ולילה, ומוסרים במהלך כל יום ממוצע כמה וכמה שיעורים, החל מהנץ החמה ועד לחצות הלילה. אין ספק כי זכות הרבים תלויה בהם, ולעולם לא נוכל לשער את השכר המצפה להם בעולם האמת ואת הכבוד המגיע להם.

לאחר הקדמה קצרה זו נוכל להציג בפניכם את רשימת האנשי השנה של עיתון שערים.

איש מספר 1:

ר’ שמואל רכטשפר שליט”א- מייסד ומנהל ארגון “הנוהג בחסדו”

הראשון ברשימה הוא הרב שמואל רכטשפר, ר’ שמואל ורעייתו ייסדו את ארגון הנוהג בחסדו. הארגון ייחודי לביתר עילית ומרכז סביבו מאות מתנדבים מן העיר. מדי יום ביומו בכל שעה ושעה, 24 שעות ביממה הם משנעים חולים ובני משפחתם למחוז חפצם בכל רחבי הארץ. הפעילות מתחילה לפעמים שבועיים לפני הנסיעה, בתאום עם נהגים שנוסעים לכיוון הנדרש, ובהתאמת רכב מיוחד לאילו הזקוקים לו- כמו רכב עם התאמה לנכים. המשפחות הנזקקות לשרות זה אינן מפסיקות להלל את משפחת רכטשפר על פעילותם ועל הסיוע הרב שהם מושיטים למשפחות שלמרבה הצער צריכות להגיע מידי יום לבתי החולים.

איש מספר 2

ר’ שמואל רבינוביץ- איש קופת העיר

רוב ככל מכיריו של ר’ שמואל רבינוביץ, ויש רבים כאילו, מזהים אותו עם הפעילות הענפה של קופת העיר ביתר. ר’ שמואל מלווה את הקופה מיום היוסדה. לר’ שמואל אין שעות קבלת קהל, כל אדם במצוקה מתקשר ומקבל מענה, כבר שנים מלווה ר’ שמואל את קופת ביתר, נושא את עולה, שעה שעה יומם ולילה. את ההתמסרות של ר’ שמואל אין לתאר. אחד המעלות הגדולות של ר’ שמואל היא היכולת שלו לבלום את פיו: גם כאשר אנשים שבורים שלא כל בקשותיהם אושרו הרבו לצעוק או להתלונן בחר ר’ שמואל לשתוק ולהקשיב.  השנה הוא היה ממובילי השינוי הניהולי והתקציבי הגדול בקופת ביתר אותו יזם, שינוי שהוביל ליצירת תקציב מבוסס וגדול לקופה. יש לציין שיחד עם הרב רבינוביץ מתנדבים גם הרב ידיה מצגר שליט”א, הרב אברהם אורן שליט”א ראש מוסדות נתיבות שלום, והרב פנחס ברים מארגון פעמונים, אשר נכנסו יחד לעול ניהול הקופה, והובילו אותה להשגים עצומים, וכל זה בהתנדבות ללא קבלת שכר.

איש מספר 3

ר’ חונא דייטש- איש החסד

התואר בו מכונה הרב חונא דייטש הוא איש החסד. ר’ חונה עושה ימים כלילות על מנת לשמח ענים ואביונים, אלמנות ויתומים. ר’ חונא קם בבוקר במטרה להתחסד עם בריותיו של הקב”ה. אין לו עוד דבר במשך היום חוץ מלעזור ולסייע לאחרים, ולאו דווקא חולים ונזקקים, אם זה סיוע במשרד הפנים לקבלת תעודת זיהוי, או אפילו סיוע בשגרירות האמריקאית לקבלת ויזה. ר’ חונא מנהל כמה וכמה ארגוני חסד ללא שום עמותה רשמית- תוך כדי עשייתו הוא פועל לגיוס הכספים מהמון העם. ר’ חונא עומד בראש ארגון שלובות, ארגון שמסייע להורים לילדים הסובלים מתסמונת דאון. הארגון מוציא אותם לימי חופשה והתאווררות, ומארגן ערבי עצמה להורים. אחד הדברים הטובים שר’ חונא אוהב לארגן הוא ערבי מוזיקה לחולים בבתי החולים בכל מקום בארץ, ואפילו בחו”ל, למען מטרה זו הוא מגייס את גדולי הזמר החרדי וטובי הנגנים, ואוי לזמר שיסרב…

 בענין זה ראוי להזכיר את האיש שמסייע לחונא בכלל הפעילות- הרב ישראל קלצקין. את שרוליק אנו כבר מכירים מגיל קטן כאיש עשייה וחסד, ויחד עם ר’ חונא הם צוות שממש עושה פלאים. באחד מהנימוקים שהגיעו למערכת נכתב שאין דבר שר חונא לא יכול לעזור בו, הוא ה’פייר’ של עולם החסד, וגדולי העסקנים מסתייעים בר’ חונא בכל נושא.

איש מספר 4

יוסי יונה- מנהל העיר

הוא האיש שהעיר לא מתנהלת בלעדיו. בכל מקום בעיר יוסי נמצא. יוסי מחזיק בתפקיד של מנהל אגף שפ”ע בעיר והוא פיתח את התפקיד למנהל המצב רוח בעיר. בכל מקום בעיר בכל אירוע שרק יהיה בעיר יוסי יהיה שם. יוסי מתנדב באיחוד הצלה ביתר, בכיתת הכוננות, ובזק”א. כך שבכל מצב ובכל מקרה יוסי מגיע. יוסי מנהל את רוב מקרי החירום בעיר, אם זה רח”ל בטרגדיה כמו שהיה השנה ברחוב כנסת מרדכי, הודעה למשפחה על הגרוע מכל, תאונות דרכים ואירועי חירום ביטחוניים, לא כל פעולותיו הן מתוקף תפקידו. ברוב הדברים הוא באופן אוטומטי הופך להיות הרוח החיה באזור. גם אם יתפוצץ צינור מים או תתרחש הפסקת חשמל- מי שינהל את האירוע ברוב המקרים זה יוסי, מבלי חס ושלום להוריד כהוא זה מפעילות מנהלי החירום והבטחון ונושאי תפקדים בעיר.  גם באירועי התרבות הגדולים בעיר כמו ביתר לנד, או שני אירועי הנחת אבן הפינה לגבעה סי, גם בריבודי הכבישים יוסי יעמוד כל היום וידאג שהעבודה תבוצע ומהר וידאג לפתרונות שצצות בשטח, גם אם זה רק לארגן בית כנסת לשלום זכר של משפחת גינזבורג, יש שלושה דברים שעליהם לא יוותר, א. הנגשה לנכים, בכל מקום ומתי שתבקשו יוסי הוא האיש שיעשה הכל כדי שאדם מוגבל יוכל לעבור ולצאת מהבית יוסי מוכן לשלם לפעמים עבור זה גם מחיר אישי כדי שזה יקרה.

ב. ענין הזהירות בדרכים, כל דבר שהוא יכול לעשות בענין הוא יעשה הוא יגייס משאבים מארגונים ועמותות כדי לסייע ולחדד את העניין של שמירת הזהירות בדרכים.

 וג. בניית וחידוש הפארקים והגינות העירוניות. אין כמעט פארק שלא עבר שידרוג בשנתיים האחרונות וכמוביל את המהלך מגיע לו שאפו גדול במיוחד.

איש מספר 5

הרב שמשי גרוסברגר- איש ההצלה

שימשי יחד עם עמיתו ר’ יוסי רייניץ מנהלים את איחוד ההצלה ביתר. היופי שבארגון ובהתנהלות של שמשי שהצליח להתגבר על כל הדם הרע שבין איחוד הצלה מד”א, עד כדי כך שכאן בעיר לא מרגישים שום דבר מהמחלוקת בין הארגונים האלו. שמשי הצליח להביא את ביתר עילית לראש רשימת הערים עם הכי הרבה מתנדבים פעילים לנפש. בדיחה שרצה שבארגון מספרת שאם חס ושלום משהו קורה שיקרה בביתר, לפעמים בתוך פחות מדקה כבר מגיע כונן. שמשי הצליח להחדיר בכוננים את רוח ההתנדבות, הרצון שקיים במתנדבים לצאת בשעות לא שעות, קיימת רק בגלל המוטיבציה שמחדיר ראש הארגון המקומי. באיחוד הצלה מתקיים מידי יום ביומו שיעור של הדף היומי בראשות ר’ אברהם אייזנבאך, קורסים מיוחדים להורים ללימוד עזרה ראשונה, וההתגייסות לצייד את כלל המתנדבים בציוד הכי יקר, הכי עדכני והכי משוכלל. כמה שנכתוב לא נצליח לתאר את גודל הזכויות ששמשי זוכה בהן נפשות רבות כאן בביתר חייבות לו ולכלל המתנדבים את חייהם. וזה מבלי להוסיף את המרפאה הפרטית שיש לו בבית לכויות ולטיפולים שונים שבהם הוא עוזר ללא כל תשלום לכל מי שצריך.

משפחת האמונה

משפחת גינזבורג

משפחת גינזבורג, ליוותה אותנו במשך כל השנה, מאותו רגע מר ונמהר בהיוודע הבשורה הנוראה שאף נפש יהודית אינה יכולה לעכל, כאשר עלו נפשות ילדיהם בסערה השמיימה. את דברי הבטחון והחיזוק באמונה שהם השרו על תושבי ביתר, את הקידוש השם הגדול שהם חוללו בכל הארץ עם דברי האמונה החזקים שפשוט רוממו אותנו למקומות שלא ידענו ולא האמנו שניתן להגיע אליהם, מתוך האפר התגלה לעיננו היופי שבתושבי העיר ופעילות החסד אם זה פורום העסקים שגייס עבור עזרה ראשונה כ 25 אלף ₪, אם זה העסקנים והאנשים הפשוטים שהתגייסו למרק ולנקות ולסדר את כלל הדירות שניזוקו, ואילו שארגנו את הדירה החלופית שבה ישבו ההורים השכולים שבעה באמונה תמימה. וגם בעת השמחה המשולשת שריפאה גם אותנו- את כל משפחת ביתר כשהתבשרנו על לידת השלישיה. על השמחה שפקדה את העיר בעת השמע בשורה זו אין צורך להרחיב, מה יפה ומה נהדר היה לראות את כלל תושבי העיר נוהרים לשלום זכר ההמוני. הרגשנו כל אחד ואחד שהשמחה שלנו באופן אישי. וברוך השם זכינו לראות בשמחת המשפחה כל כך מהר. שום דבר לא יכול למחוק את הצלקת אבל הפצע הפתוח שנפער בליבנו התחיל להגליד.

הרב ניסים כהן- כהן בעזרה

הרב ניסים כהן לא מוכר לכולם, הוא מוכר בעיקר לראשונים שבאו לגור בביתר. הוא היה הרוח הפעילה בבניית בית הכנסת המפואר ‘היכל התורה’ וגם משמש שם כגבאי זה שנים. לפני שנה סיפר לנו ר’ ניסים שהחוויה הכי גדולה שהיתה באותה תקופה היא הכתרת הרב תופיק אביעזרי לרב העיר. כיום  הוא מנהל את לשכת מ”מ ראש העיר הרב יהודה עוביידי. הרב ניסים הוא הרוח החיה מאחורי הקלעים. ר’ ניסים נחבא אל הכלים ומשתדל לא להשאיר טביעת אצבעות. כל כך הרבה פעילות שהוא אחראי לה מועילה לרבים מתושבי העיר, אבל בורח הוא מן הכבוד ומן הקרדיט, לרוב הפעולות הגדולות שקרו בעיר בשנים האחרונות עם הנוער הוא האחראי והמבצע. החל מהקמת המסגרות המתאימות לנוער המתקשה, ועד השקט בפורים ברחובות, כשתושבי ביתר כבר לא זוכרים מה היה בעבר כשהיה מסוכן להסתובב ברחובות ביום זה. ר’ ניסים הוא האחראי למהפך הגדול גם במיסוד בתי הכנסת הספרדים ואיגודם תחת איגוד קהילות הקודש, בפעילות היומיומית עם בני הישיבות ובבין הזמנים בארגון ישיבות בין הזמנים וכלל הפעילות, ובל נשכח את מכירות החסד הגדולות שאותם הוא מפיק עבור הקהילות. הקמחא דפסחא ומכירות ארבעת המינים, כמובן שר’ ניסים הוא הידא האריכתא של מ”מ וסגן ראש העיר הרב יהודה עוביידי,  ר’ ניסים הוא האיש האימון שלו ואצלו הוא מפקיד את כל הפרוייקטים הללו.

ר’ ישראל מנדלבוים

מנהל מפתח ביתר

מי לא מכיר את ארגון מפתח, הארגון שמסייע בהשגת עבודה לאנשים המעוניינים בכך. מנהל מפתח ביתר בשנים האחרונות הואה”ה הרב ר’ ישראל מנדלבוים שיחי’. ר’ ישראל נחבא אל הכלים ומסתיר את מעשיו הרבים והברוכים כל כך. נתחיל רק מזה שר’ ישראל הצליח להביא למספר שיא של השמות עובדים בעיר בכל התחומים לנשים ולגברים. לר’ ישראל חלק גדול במהפכה של נהגי התחבורה הציבורית החרדים- דבר שעד לפני שנים ספורות היה יוצא דופן ותך תקופה הפך לנורמה מקובלת. דברים רבים נוספים הוא עושה כדי לעזור לאנשים בתחום של מציאת עבודה- הרבה מעבר למה שהתפקיד דורש ממנו. אבל זה רק מקצת שבחו. ר’ ישראל הוא איש הצללים של ר’ דודי זלץ, אם ר’ דודי צריך לעזור למישהו בצורה מסוימת- הוא יגייס את ר’ ישראל עבור זה, זה קרה גם בעת המשבר הגדול של השריפה המזעזעת ברחוב כנסת מרדכי, ר’ ישראל לא ישן קרוב ל72 שעות, הוא פשוט דאג ודאג לכולם, סייע בגיוס כספים ובהקמת הקרנות השונות, ואפילו שטף במו ידיו את ביתו של אחד השכנים. ר’ ישראל פעיל מאד בפורום העסקים העירוני, ומהיוזמים והדוחפים הגדולים של סיוע לאנשי העסקים בעיר. ר’ ישראל פועל יומם ולילה למען משפחות במצוקה ונותן יד בכל פרוייקט שרק רותמים אותו אליו. ר’ ישראל מונה מטעם הגמ”ח המרכזי בעיר לרכז את הבקשות להלוואה של העסקים החדשים כדי לבחון את בקשתם לפני שהגמ”ח לעסקים יסייע בידם כדי לוודא שבאמת העסק ייבנה בצורה הנכונה ובדרך הנכונה

תמה ולא נשלמה רשימה. כמובן שאיננו מתיימרים לומר שאילו בלבד הם האנשים הראויים לשבח בעיר. רבים נוספים עוסקים בחסד ובתורה, ואין ספק כי זכויותיהם מגינות על העיר כולה.

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות