/
/
שווא שקד שומר: תושבי הבניין ברחוב אוהב ישראל נדהמו לגלות; אלמונים פרצו לבתים בבניין ובזזו רכוש בשווי מאות אלפי שקלים. כך אירעה הפריצה – שלב אחר שלב

שווא שקד שומר: תושבי הבניין ברחוב אוהב ישראל נדהמו לגלות; אלמונים פרצו לבתים בבניין ובזזו רכוש בשווי מאות אלפי שקלים. כך אירעה הפריצה – שלב אחר שלב

בשעה 1:09 בלילה זה קרה: אלמונים פרצו מכיוון מבני החינוך שמול רחוב אוהב ישראל 19, ופרצו לשלוש דירות בבניין >>> במשך שעה ארוכה הם שהו בדירות ובזזו מכל הבא ליד - תכשיטים, כלי כסף, חנוכיות, שעונים וסכומי כסף, כשהם מותירים הרס רב בדירות ומשאירים את האור והמזגנים דלוקים >>> המשטרה המקומית לקחה ממצאים לזיהוי פלילי ובשעות אלה נערך מצוד בעקבות הפורעים >>> אחת המשפחות מציעה פרס כספי של 10,000 למי שיסייע בהשגת קצה חוט >>> אם ד' לא ישמור עיר
כ״ד באב ה׳תשפ״א
23:46
פרסום ראשון

#בשעה 1:09 בלילה זה קרה:# אלמונים פרצו מכיוון מבני החינוך שמול רחוב אוהב ישראל 19, ופרצו לשלוש דירות בבניין >>> במשך שעה ארוכה הם שהו בדירות ובזזו מכל הבא ליד – תכשיטים, כלי כסף, חנוכיות, שעונים וסכומי כסף, כשהם מותירים הרס רב בדירות ומשאירים את האור והמזגנים דלוקים >>> המשטרה המקומית לקחה ממצאים לזיהוי פלילי ובשעות אלה נערך מצוד בעקבות הפורעים >>> אחת המשפחות מציעה פרס כספי של 10,000 למי שיסייע בהשגת קצה חוט >>> אם ד’ לא ישמור עיר

@יעקב מרגליות

כאשר חזרו שלוש המשפחות לבתיהם בבניין שברחוב אוהב ישראל 19 במוצאי שבת – הן נחרדו לגלות ש’אורחים’ בלתי קרואים ‘התארחו’ בביתם בליל השבת. לא אורחים סתם – אלא כאלה שדאגו לרוקן את הבתים ולבזוז כל דבר-ערך שנקרה בדרכם, כאשר הנזק המצטבר עומד על מאות אלפי שקלים. המקרה המדובר עורר דאגה רבה ברחוב אוהב ישראל ובאזור, בייחוד לאור זהותם המוערכת של הפורצים – פלסטינים מאחד הכפרים הסמוכים שעשו עבודת מודיעין, תצפתו מבעוד מועד, וידעו אלו דירות ריקות מדיירים וניתן לפרוץ אליהן מבלי לעורר תשומת לב.

המצלמות של מבני הציבור הסמוכים נפתחו, ואז התברר כי הפריצה אירעה בליל שבת, בשעה אחת בלילה. האלמונים – שהסתננו כנראה דרך הגדר החוצצת בין ואדי פוכין לביתר עילית – תצפתו מבעוד מועד לעבר הבניין, שממוקם בדיוק ממול שטח מבני החינוך. הם הסתתרו במשך זמן רב, בכדי לגלות אלו דירות ריקות מיושביהן, ואז, באחת בלילה, הבליחו מבעד לאפילה והשתחלו לתוך הבניין, בדרך למלאכת ההרס והביזה.

לפי מצלמות האבטחה, האלמונים פרצו את סורגי המרפסת בשתי דירות שממוקמות בקומת הכניסה, ובדירה נוספת בקומה הראשונה. במשך דקות ארוכות שהו הגנבים בבתים הריקים וגנבו באין מפריע. השלל שלקחו עימם הגנבים מאחת הדירות – תכשיטים שהיו בארון הבגדים, כלי כסף ושלוש חנוכיות כסף שהיו בוויטרינה, ואוסף שעונים יקר, בנזק שמגיע לכדי מאות אלפי שקלים. בבית נוסף נבזזו כל כלי הכסף שהיו בוויטרינה לצד סכומי כסף שנמצאו בדירה. לגודל המזל, הדירה השלישית שאליה פרצו הגנבים הייתה ריקה מרכוש, כיוון שבדיוק ביום שלישי ביצעו הדיירים מעבר דירה ורוקנו את תכולתה.

#כך אירעה הפריצה 

סערת רוחות ניכרה בבניין עם היוודע דבר הפריצה. תושבי הרחוב פנו למשטרה המקומית, וזו לקחה את המקרה ברצינות והחלה לבצע איסוף ממצאים בזירה. לאורך כל יום האתמול (ראשון) שהו חוקרי המשטרה בבניין, חילצו תיעודים מהמצלמות הסמוכות, ולקחו דגימות שונות. אל הזירה אף הובאו גששים שעקבו אחר פסיעות הרגליים, בניסיון לעלות על עקבותיהם של הפורצים האלמוניים.

בתיעוד של מצלמות האבטחה מהשעה 1:09 דקות לפנות בוקר, נראה גנב אחד חוצה את הכביש במהירות כשהוא פורץ לדירה בקומת הקרקע, מצד ימין – הדירה שהייתה ריקה מתכולה. דקה לאחר מכן – בשעה 1:10 מבליח גנב נוסף וקופץ אל הדירה השנייה בקומת הכניסה – זו שבה נבזזו כלי כסף, תכשיטים ושעונים לרוב. שתי דקות לאחר מכן – בשעה 1:12 דקות – מפציעות עוד שלוש דמויות מעבר לכביש. הן נכנסות אל הבניין ועולות אל הקומה הראשונה, שם נערכה ביזה של כלי כסף ודברי ערך נוספים.

אגב, שתי דקות לאחר השלמת מלאכת הפריצה אל הבניין, נראית משפחה שהתארחה בבניין נכנסת פנימה בשלווה, מבלי להרגיש באף תנועה חשודה, כאשר בזמן הזה ממש נמצאים הבוזזים בדירות ועושים את מלאכת השוד באין מפריע. עוד ניכר ממצלמות האבטחה, כי במשך השעתיים הסמוכות לפריצה לא נראה בסביבה אף רכב ביטחון.

יצוין, כי בבניין המדובר התגורר האברך ר’ אליהו קרפל ז”ל, שנפטר בחודש האחרון לאחר שנפצע קשות בקריסת הטריבונות בחג השבועות בגבעת זאב. בבניין זה אירעו בעבר מקרי פריצה קודמים, עם אותו דפוס פעולה – תצפות משטח מבני הציבור, פריצה ובזיזה. מאז התארגנו התושבים – בהם קרפל ז”ל – לנקיטת אמצעי הגנה שונים, אולם דווקא השבוע נעדרו השכנים אשר בבתיהם אירעו הפריצות הקודמות. הם נסעו לשבת לערים אחרות, והעובדה הזו נוצלה על ידי הפורצים.

#’הרס וחורבן בביתנו’

אחד הדיירים שלדירתו פרצו הפורעים, מספר ל’שערים’: “כשחזרנו במוצאי שבת – נחרדנו לראות את ההרס. הבית היה נראה כמו אחרי מהפכת סדום ועמורה. כל הבגדים, התיקים והחפצים נשלפו מהארונות ונזרקו בביזיון על הרצפה. הגנבים, שגם רצו כנראה ליהנות מאקלים נוח בזמן הגניבה – הפעילו את המזגנים בבית והשאירו אותם דלוקים כל השבת. כנראה שהם גם היו רעבים – כיוון שהם רוקנו אוכל שהיה במקרר ואף הותירו על הרצפה קליפות בננה”.

לפי עדותו, “הגנבים לא דילגו על אף חלק בבית. הם פתחו את כל ארונות הספרים בסלון, את כל הארונות והמגרות בחדר השינה, ואפילו פתחו את ארגזי המצעים שמתחת למיטות, כדי לגלות אם יש שם דברי ערך”.

עיקר הצער, הוא כמובן על הרכוש שנגנב: “אני לא אדם עשיר”, אומר הדייר ל’שערים’, “אולם במשך השנים צברנו כלי כסף לחיבוב מצווה, מנורות כסף לחג החנוכה, וכן אוסף שעונים שרכשנו במשך השנים. מדובר בנזק מצטבר של קרוב למאה אלף שקלים. אנחנו מודים להקב”ה על ש’שפך חמתו על עצים ועל אבנים – במקרה שלנו כסף ודברי ערך – ואילו אנחנו לא שהינו בבית בזמן הגניבה ונפשנו היה לנו לשלל ב”ה. אנו מצפים מכוחות הביטחון לעשות הכל כדי להסיר את הסכנה, ונחושים לשתף פעולה עם גורמי החקירה כדי לעלות על עקבותיהם של הפושעים ולמצות עימם את הדין”.

#תנועות חשודות

דייר נוסף בבניין ששוחח עם ‘שערים’, מסב את תשומת הלב לעובדה שרכב הביטחון היה צריך לעבור בתדירות יותר גבוהה, ובמיוחד – לשים לב לתנועות חשודות סביב הגדר ברחוב הרב שך שממוקם מתחת לרחוב אוהב ישראל. “העובדה שניתן להשתחל בקלות מבעד לגדר המקיפה את ביתר עילית מבלי שכוחות הביטחון ישימו לב – היא מטרידה, ולא רק בתחום עבירות הרכוש”, מסביר הדייר. “מדובר בפרצה ביטחונית חמורה, שמחייבת לנקוט את כל האמצעים הנדרשים כדי להבטיח בס”ד את שלומם וביטחונם של תושבי האזור”.

עוד מציין הדייר, כי “לפני החלק שבו מתחיל רחוב אוהב ישראל להתעקל (סמוך לבית הכנסת חב”ד) ממוקמת מצלמה גדולה ויקרה, שמשדרת און-ליין למוקד הביטחון, אולם עקב העיקול – המצלמה לא מכסה את אזור הבניין שלנו, שנחשב מועד לפורענות, בגלל שהוא ממוקם מול מתחם בתי הספר, מתחם שנטוש בשבתות. המתחם הזה הוא ‘שטח מת’ בזמן כזה.

“הגנבים משתחלים מבעד לגדר, חוצים את רחוב הרב שך לעבר מתחם בתי הספר, מסתתרים במתחם לצורך תצפות על הבניין. הם מתצפתים במשך כשעתיים, כאשר אף אחד לא שם לב לקיומם, וכאשר הם מסמנים את המטרות – דירות שלא ניכרת בהן תנועה – הם חוצים את הכביש ופורצים פנימה. חובה להתקין מצלמה דומה – כמו זו שממוקמת בתחילת הרחוב – גם בחלק שלנו, וזאת בכדי לאפשר תצפית ביטחונית רציפה אל החלק הבעייתי של הרחוב”.

#ההיסטוריה חוזרת

כאמור, אין זו הפעם הראשונה שבה מתחרשת פריצה בליל שבת לבתים ברחוב אוהב ישראל. גם בפעם הקודמת, לפני כשלוש שנים, מקרה הפריצה זרע פחד ובהלה בקרב התושבים, אשר מצאו באחת הדירות מברגים, אותם השאירו הפורצים לאחר מעשי גניבתם. “נס גדול אירע פה. המגמה של הפורצים הייתה ב”ה רק לפרוץ לדירות ריקות ולגנוב רכוש, יקר ככל שיהיה; אין אנו רוצים לעלות על דעתנו מה היה קורה אם היו חודרים אל בתינו עם מגמה אחרת” אמר אחד מדיירי הרחוב כבר אז.

“הדאגה גדולה”, אומרים התושבים גם עכשיו, בהתייחס לאפשרות שמדובר בבני מיעוטים מהכפרים הסמוכים. “הם הצליחו להגיע אל בתינו, להיכנס לחדרי המגורים שלנו ולגעת בכל רכושנו, מחזות שמזכירים תרחישים קשים שאירעו ביהודה ושומרון. אנו מצפים מגורמי הביטחון שייקחו את המקרה ברצינות הראויה ויעשו הכל כדי להגביר את תחושת הביטחון של התושבים – בנפש וברכוש”.

יצויין, כי מערכת הביטחון בביתר עילית נחשבת לאחת הטובות ביישובי יהודה ושומרון. הפטרול העירוני עושה את עבודתו בפטרולים רציפים ברחבי העיר, וגדר הביטחון מתוצפתת. יחד עם זאת, המקרה האחרון מוכיח כי תמיד ניתן וכדאי להדק את האבטחה, במיוחד במקומות המועדים לפורענות, ולהבטיח שליטה מוגברת יותר, במיוחד על הקטעים הבעייתיים בגדרות העיר.

#’בודקים כיוונים’

מהמשטרה נמסר ל’שערים’ “כבר משעות הבוקר (יום א’) נכחו בזירות אנשי מז”פ ואנשי מקצוע נוספים. גם מפקד המשטרה המקומית, מר ניר ליפשיץ, ביקר בזירה והנחה לבצע מספר פעולות”.

אשר לזהות הפורצים אומרים במשטרה כי “כל הכיוונים נבדקים, וכל התרחישים נבחנים. נעשה הכול כדי לשים את ידינו על הפורעים”.

אחד הדיירים בבניין ממליץ: “כשאתם יוצאים מהבית לשבת – מומלץ להשאיר אורחים בבית, ולעשות הכל כדי שלא לאפשר תחושה שהבית נטוש ומופקר. כמובן שאין זה פתרון קבע. הפתרון האמיתי הוא החזרת תחושת הביטחון לתושבים.

כמו כן, אחד הדיירים מבטיח פרס של 10,000 שקלים למי שיוביל לקצה חוט אשר יביא ללכידת הפורצים ולהשבת הרכוש הגנוב. לפרטים ניתן לפנות לטלפון שמספרו: 052-7112841.

לסיום, שאלנו את דיירי הבניין האם הם חושבים לעבור דירה, והם השיבו בשלילה. הם מדווחים כי בעקבות הפריצה החוזרת, הם מתעניינים בהתקנת מערכת אזעקה ומצלמות אבטחה.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות