שמחה כפולה בתולדות אברהם יצחק: שתי חתונות לנכדי האדמו"ר נערכו בעיר בהפרש של שבוע

רקדו על שתי חתונות

המוני חסידי תולדות אברהם יצחק פקדו את העיר פעמיים - לרגל שתי חתונות שנערכו לנכדי כ"ק האדמו"ר בהפרש של שבוע >>> ההתרגשות, בגדי השיראין, ה'מצווה טאנץ' - והסיבה לבחירה המרגשת בביתר עילית
י״ב באדר א׳ ה׳תשפ״ב
17:43
סיקור מיוחד

שמעון כהן

בשנים האחרונות הפכה ביתר עילית למרכז של חתונות בחצרות החסידים, כאשר המוני חסידים באים מקצוות הארץ לעיר, כדי לחגוג עם רבותיהם את השמחה במעונם. בשבועיים האחרונים היו אלו חסידי תולדות אברהם יצחק – שחגגו פעמיים בעיר, בהפרש של שבוע בין חתונה לחתונה. שתי החתונות נערכו באודיטוריום של ‘מתנ”ס פריימן’ שברחוב החוזה מלובלין בעיר, שנבנה על ידי מפעל הפיס וממוקם בסמיכות לבית מדרשה ההולך ונבנה של החסידות בעיר.

השמחה הכפולה החלה ביום שלישי לפני שבועיים, אז חגגו החסידים את שמחת החתונה לנכד כ”ק האדמו”ר מתולדות אברהם יצחק שליט”א – בן לבנו הצעיר ויד ימינו, הרה”צ רבי בעריש קאהן, חתן כ”ק האדמו”ר מקרעטשניף שליט”א מרחובות. הכלה היא בת הרה”צ רבי מאיר עמנואל הגר, בן הרה”צ רבי ישראל אליעזר הגר – אב”ד סערט ויז’ניץ ירושלים, וחתן הרה”צ רבי יצחק דוד הורוויץ מראצפערט שבברזיל.

כבר בשעות אחר הצהריים המוקדמות נראתה ברחבי גבעה ב’ נהירה של מאות חסידי תולדות אברה יצחק וקרעטשניף, שמילאו את העיר, לבושים בבגדי שיראין לכבוד השמחה הגדולה. סמוך לשקיעה נערכה החופה, בראשות כ”ק האדמו”רים מתולדות אברהם יצחק וקרעטשניף. החופה נערכה ברחבת החנייה שבין ‘תולדות אברהם יצחק ל’מתנ”ס פריימן’, שם הוקמה במה מכובדת, חגיגית ומעוטרת, לכבוד השמחה הגדולה.

את שמחת החתונה פקדו עשרות אדמו”רים, רבנים וגדולי ישראל מכל רחבי הארץ, שבאו לברך את הסבים הדגולים – כ”ק האדמו”ר מקרעטשניף וכ”ק האדמו”ר מתולדות אברהם יצחק. עד לשעה מאוחרת בלילה נמשכה השמחה, ולאחריה מנהג ה’מצווה טאנץ’ שבו רקדו האדמו”רים כנהוג, לאחר שהוזמנו על ידי ‘גראמער’ שהפליא לרגש את הקהל בדברי כיבושין והתעוררות.

שמחה גוררת שמחה

שבוע בדיוק חלף, וביום שלישי בשבוע שעבר – שוב גדשו חסידי תולדות אברהם יצחק את העיר, לחתונה נוספת בחסידות: הפעם הייתה זו חתונת נכדתו של כ”ק האדמו”ר, בן לבנו הרה”צ רבי חיים מאיר קאהן, אב”ד תולדות אברהם יצחק בעירנו ביתר. הגרח”מ קאהן הוא חתנו של הגאון רבי מאיר ברנדסדרופר זצ”ל, חבר בד”צ העדה החרדית, בעל ה’קנה בושם’ ורב דחסידי תולדות אברהם יצחק.

החתן הוא בן הרב אהרן ליברמן, בן הגה”צ רבי יקותיאל ליברמן, חתן הגה”צ רבי מרדכי גלבר אב”ד מונקאטש בני ברק, חתן גאב”ד זכרון מאיר זצ”ל בעל ‘מחשבת הלוי’, נין הגה”צ רבי יוסף ליברמן ראש כולל שומרי החומות.

ושוב חזר על עצמו המחזה המרנין שנראה שבוע קודם לכן – בדמותם של מאות חסידים שמכרכרים ומפזזים בשמחת החתונה, בבגדי השיראין הזהובים הייחודיים לחסידי תולדות אברהם יצחק, בשמחה שנערכה עד לשעות הלילה המאוחרות, כאשר ראשית השמחה בחופה שנערכה על גבי אותה במה מעוטרת ברחבת החנייה – וסיומה במעמד קדוש של ‘מצווה טאנץ’ בראשות כ”ק האדמו”ר, שנסתיים לאחר חצות הלילה, אז התפזרו החסידים באמצעות אוטובוסים מיוחדים שפיזרו אותם למקומות מושבותם בירושלים, בית שמש והר יונה שבצפון.

בשנים האחרונות, חסידות תולדות אברהם יצחק נוהגת לערוך את רוב שמחותיה במתנ”ס פריימן שבעיר, עקב הקִרבה לירושלים, היכולת לחגוג עם אורגן (לפי מנהג ירושלים, אין משמיעים כלי נגינה בירושלים, לבד ממתופף, זכר לחורבן), והעובדה שבית המדרש המרכזי של החסידות בירושלים – הוא צר מהכיל את המוני החסידים.

לכך יש להוסיף את העובדה שבשנים האחרונות משגשגת בעיר קהילה נאה של חסידי תולדות אברהם יצחק, בראשות אב”ד הקהילה הרה”צ רבי חיים מאיר קאהן. החתונה לגברים נערכת במתנ”ס פריימן הסמוך לבית המדרש, ואילו הסעודה לנשים נערכת באולם ‘אבני חן’ של חסידי סלונים ברחוב יסוד העבודה.

ככלל, בשנים האחרונות, עם פתיחת האולמות בעיר – הפכה ביתר עילית למרכז גדול של חתונות, עבור משפחות מכל רחבי הארץ, מציאות שעד לפני שנים ספורות הייתה נדירה למדי בעיר. זהו מימושו המרגש של הפסוק “עוד יישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים… קול חתן וקול כלה”.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות