/
/
מטוסים עליך ביתר

מטוסים עליך ביתר

עם הגיע חודשי הקיץ מבחינים ניתן להבחין ב'מבול' של מטוסים קלים וגלשני אוויר המרחפים מעל ראשינו, בעיקר מעל שכונת התמר. אך מבירור שערך כתב שערים מתברר: הטיסה באזור אסורה לחלוטין.
כ׳ בתמוז ה׳תשע״ג
01:40

עם הגיע חודשי הקיץ מבחינים ניתן להבחין ב’מבול’ של מטוסים קלים וגלשני אוויר המרחפים מעל ראשינו, בעיקר מעל שכונת התמר. אך מבירור שערך כתב שערים מתברר: הטיסה באזור אסורה לחלוטין.

חיים גרטנר

בשבוע האחרון הוצפה מערכת שערים בעשרות פניות אודות מטוסים קלים הנראים מעל שמי שכונת התמר, כשאליהם מצטרפים גם גלשני אוויר החגים מעל שמי שכונות הדקל והתמר. אלה נראים, לדאבוננו, בעיקר בימי חופש של שבתות הקיץ החגים, כשהמסתבר הוא שמדובר במפעיל ערבי.

בשבוע האחרון היה זה תורם של המטוסים הקלים שחגו מעל שכונת הרב שך, בשיפולי גבעה ב’, כשהם מבצעים פעלולים אקרובאטיים שונים ומתעופפים מצד אל צד.

הסכנות

הנושא כולו, לכאורה, לא היה אמור לעלות על סדר היום ולהפריע לאיש, אלא שבבדיקה שערך כתב שערים עולה כי מטעמים ביטחוניים אזור יו”ש כולו אסור כלל וכלל לטיסות פרטיות, זאת מלבד הסכנה שבטיסה נמוכה מעל ריכוזי אוכלוסין, מעשה העלול לגרום חלילה לאסונות כבדים במקרה של התרסקות חלילה. מסתבר שכללי האכיפה אינם חלים על טייסים אלו המצפצפים בגלוי על איסור הטיסה מעל שטחי יו”ש, למגינת ליבם של התושבים.

ממרכז רת”א, רשות שדות התעופה האזרחיים,  שאליהם הגיעו פניות תושבי ביתר,  הפנו אותנו לקריאה הפומבית שלה מלפני פחות מחודש לרשויות התעופה הישראליות אודות בעיה מסוכנת זו, כשהם מדגישים שמטוסים אלו נכנסים במודע אל אזורים אסורים מבחינה ביטחונית ומסתכנים בנפשותיהם. רשויות התעופה הבטיחו אז לעקוב ביתר שאת אחרי העבריינים –וזאת לפי אותות הקריאה שהם משדרים- ולהעמידם לדין, דבר העשוי לגרום לשלילת רישיון הטיס שלהם. אולם הצהרה הזו ככל הנראה אינה מרתיעה לעת עתה את הטייסים והגלשנים.

מהיכן הם מגיעים?

מעניין לציין שמטוסים אלו מגיעים מאזור באר שבע, שם ממוקמים רוב המנחתים הפרטיים והצבאיים בישראל, זאת עקב תנאי השטח המדבריים, הטובים לנחיתה באזור זה המתאפיין באדמה ישרה וחלקה. המרחק האווירי בין אזור באר שבע לאזורינו הוא קצר למדי, ומגבלות הטייס הרבות בארצנו הקטנה גורמות לטייסים רבים, המרגישים ‘חנוקים’ במרחב המצומצם, לעבור על הכללים החוקיים ולטוס גם באזורים אסורים.

על הסכנה בטיסות מעין אלו, אנו יכולים ללמוד מהמקרה שארע השבוע בהוואי שבארה”ב, שם ביצע טייס טיסת פעלולים, אשר בעיצומה יצא אחד מהטייסים מחוץ למטוס ונעמד על הכנפיים לעיני המוני צופים נלהבים, כשלפתע, מסיבה שאינה ברורה, התרסק המטוס והטייס נהרג בעודו באוויר. גם בישראל מתרחשים לעיתים קרובות תאונות מטוסים, בהן מעורבים מטוסים קלים המתרסקים על נוסעיהם, לרוב בלא סיכוי לצאת בחיים.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות