/
/
המוטציה הבריטית לנגיף הקורונה משתוללת בעיר במלוא עוזה, והצורך לחסן את האוכלוסיה המבוגרת הופך לדחוף ביותר

המוטציה הבריטית לנגיף הקורונה משתוללת בעיר במלוא עוזה, והצורך לחסן את האוכלוסיה המבוגרת הופך לדחוף ביותר

אחרי שבועות ארוכים שבהן ביתר הייתה ירוקה לחלוטין - המוטציה הבריטית הגיעה לעיר, והובילה לגל של אלפי מאומתי-קורונה, כמעט בכל בית שני לפי הטבלה הרשמית, ביתר מובילה את אחוזי ההדבקה הארציים, עם אלפי מאומתים, 24 אחוזי בדיקות חיוביות, וציון 10 במדד הרמזור המוטציה הנוכחית פוגעת גם במי שעד עכשיו נחשבו לחסינים מפני הידבקות הפתרון: מבצע בזק לחיסון האוכלוסייה המבוגרת בעיר כל הפרטים
י״ט בטבת ה׳תשפ״א
00:20

זריקה של תקווה

@שמעון כהן

המוטציה הבריטית של נגיף הקורונה היא כנראה הגורם לעלייה הדרסטית וחסרת התקדים של אחוז הנדבקים בעירנו – כך מעריכים גורמי רפואה בכירים ששוחחו השבוע עם ‘שערים’.

נכון לתחילת השבוע, מתוך 50,299 החולים הפעילים ברחבי הארץ – לא פחות מ-797 הם תושבי ביתר עילית, נתון שיא ביחס למספרה של האוכלוסייה המתגוררת בעיר. 24 אחוזים מהבדיקות בעיר יוצאות חיוביות – אף זה הנתון הגבוה ביותר בארץ.

הנתון מקבל משמעות גדולה ומבהילה בהתחשב בעובדה שרבים מאוד מתושבי העיר מעדיפים שלא להיבדק, בין היתר כדי שלא להביא לסגירת מוסדות התורה בעיר (והם כמובן נוהגים באחריות ומסתגרים בביתם, כדי שלא להדביק אחרים) – מה שמביא להערכה לפיה הנתון האמיתי גדול יותר מפי שניים (ואולי פי שלושה) מהנתון הרשמי. המסקנה: אלפים רבים בעיר מוגדרים חולים פעילים, כאשר כמעט בכל בית בעיר נחשפו לנגיף.

מבדיקת ‘שערים’ עולה, כי ההדבקה בימים אלו בעיר מתפשטת בעיקר בקרב אוכלוסיות צעירות – לרבות בין הגילאים 13 ו-16, כאשר מוקד ההדבקה נמצא בין היתר בישיבות ובסמינרים. ההערכה לפיה מדובר במוטציה הבריטית של הנגיף – נשענת על ההנחה לפיה רוב תושבי העיר החשופים להידבקות היו אמורים להידבק כבר בגל הראשון והשני, מה שאכן קרה כאשר ביתר עילית הובילה את הטבלאות הארציות בגל הראשון ובתחילתו של הגל השני.

לאחר ההדבקה המאסיבית בעיר – הגיע ‘הגל הירוק’: במשך שבועות ארוכים הייתה העיר נקייה כמעט כליל מהדבקה, זאת בעוד בערים אחרות בארץ (בעיקר לא חרדיות) – הנגיף השתולל במלוא עוזו. הנתונים ה’ירוקים’ הללו של העיר במשך החודשים האחרונים היו תוצאה של חיסון עדר: כל מי שיכול היה להידבק – נדבק כבר, וכל היתר הם בעלי מערכת חיסונית, נתון דם או סיבה אחרת במערכות גופם – המביאים לכך שגופם דוחה את הנגיף ואינו נדבק בו.

זו הסיבה לכך שלא נראתה כל עלייה דרסטית לא כתוצאה מפתיחת מוסדות החינוך ולא כתוצאה מאירועים מרכזיים שהתקיימו בקהילות, חתונות וכיוצא באלה. העיר למעשה חזרה לשגרה מלאה בכל המובנים – אולם המשיכה להישאר ירוקה והדבר לא השפיעה על נתוני ההדבקה בעיר.

עד לשבועיים האחרונים. לפתע התחילה התפרצות עזה, בממדים שלא זכורים. אנשים, נשים וטף; צעירים ומבוגרים; אברכים ובעלי בתים; דומה שכל מי שמתגורר בעיר ומסתובב בה – ולא משנה אם בבתי כנסת, להבדיל בבתי עסק או בכל מוקד אחר – הפך שוב להיות חשוף להידבקות בנגיף, כאשר אלה שעד כה היו בטוחים כי הם אינם ברי-הידבקות – מצאו את עצמם מתבדים מול סלעי המציאות, מול השיעולים, אובדן הטעם והריח ויתר התסמינים הלא-סימפטיים שמתלווים לנגיף הקורונה שקופץ לביקור בלתי מלבב בגוף האדם.

העובדה שלאורך השבועות הקודמים הייתה ביתר עילית ירוקה לחלוטין ובפתע פתאום החלה בה התפרצות כה עזה – מוסברת אפוא באמצעות הידיעות על ייבואה של המוטציה הבריטית לארץ. גרסה זו של הנגיף היא כנראה ויראלית הרבה יותר, ומדביקה אף אנשים שגופם דחה את ההידבקות במוטציה הרגילה, בשני הסבבים הקודמים.

מוטציה אלימה

המוטציה הבריטית לנגיף הקורונה (במינוח הרפואי המקצועי היא נקראת ‘מוטציית 2020/12/01’ על שם התאריך שבו אותרה) – הוא זן שונה לנגיף הקורונה, המתפשט כנראה במהירות ובקלות רבות יותר מהמוטציה המוכרת.

המוטציה אותרה לראשונה לפני כחודש בבריטניה, והחלה להתפשט במהירות. לפי התיאוריה המקובלת, מקורו נעוץ בחולה שמערכת החיסון שלו לא תפקדה כראוי וגופו פיתח זן אחר של המחלה. הלה הדביק אנשים אחרים, ומשם החלה המחלה בגרסתה החדשה להתפשט ללא מעצורים.

המוטציה היא הסבר אפשרי לעליה משמעותית בתחלואת קורונה בבריטניה – לאחר שהגלים הראשונים במדינה דעכו – וכעת גם בביתר עילית ובמקומות נוספים בארץ. בניגוד לחששות מוקדמים – משרד הבריאות באנגליה מאשר כי אין ראיה לכך שהחיסון של חברת פייזר אינו יודע להתגבר על המוטציה החדשה, כך שהמחוסנים אמורים להיות מוגנים בס”ד גם מפניה, דבר שמזרז את הביקוש לחיסון בארץ, כולל בביתר עילית (על כך בהמשך).

גילוי המוטציה הוביל לכך שיותר מ-30 מדינות אסרו על כניסת טיסות מבריטניה. בארצות הברית השבים מאנגליה נדרשו להיבדק. לפני קצת יותר משבוע דיווח משרד הבריאות בישראל כי התגלו 23 מקרים של נגיף קורונה מהזן שהתגלה באנגליה. כעת, לפי כל ההערכות – המוטציה קפצה ל’ביקור’ לא מחמיא בביתר עילית, ואת התוצאות ניתן לראות לצערנו כמעט בכל בית בעיר שבו נמצאים אנשים מאומתים לקורונה.

מובילים את הטבלה

ביתר עילית נמצאת כאמור בפסגת הערים שציון הרמזור שלהן הוא הגבוה ביותר (10 בציון הרמזור, 24% חיוביים). אחרי עירנו המעטירה מובילה מודיעין עילית (10 בציון הרמזור, 17% חיוביים). בבני ברק נרשמו 15% בדיקות חיוביות, וכן 16% באלעד, 12% בירושלים ו-10% בטבריה ובערד.

גם ברחבי הארץ – הנגיף בצורותיו השונות ממשיך להתפשט: 9,841 הם תושבי ירושלים שנדבקו לנגיף נכון לתחילת השבוע, 2,047 מבני ברק, 1,504 מתל אביב, 1,354 מחיפה, 1,334 מאשדוד, 1,253 מבית שמש, 1,197 ממודיעין עילית, 1,114 מפתח תקווה, 825 מבאר שבע, 810 מנצרת, , 733 מראשון לציון, 680 מחולון, 665 מנתניה, 503 מאשקלון, 497 מרחובות, 474 מאלעד, 454 מרמת גן, 445 מטמרה, 426 מטבריה, 397 מקריית גת, 382 מערד, 380 מבת ים, 377 מלוד, 355 מרמלה, 336 משפרעם ו-303 ממעלה אדומים.

מספר המאושפזים במחלקות הקורונה בבתי החולים ברחבי הארץ עומד על 1,228 – 749 מהם במצב קשה. 188 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה בישראל הוא 3,391, בהם 44 בסוף השבוע.

ברחבי הארץ קיימת כוננות לקראת הידוק הסגר על ידי הממשלה. משרד הבריאות דורש סגר מלא לשבועיים בכל רחבי הארץ, כולל הפסקת לימודים מוחלטת בבתי הספר. קיימת התנגדות בממשלה לשיתוק מערכת החינוך.

הדיונים לקראת סגר מלא מתנהלים לאור העובדה כי לאחר שלראשונה מזה קרוב לחודשיים, מספר החולים הפעילים חצה אתמול (ראשון) את 50 האלף והגיע ל-50,299.

יש גם נקודת אור: נכון לאתמול בצהריים, מספר המתחסנים בינתיים כבר הגיע למיליון ו-90 אלף – אך קיים חשש להאטה במבצע עקב מחסור בחיסונים.

לא משחק ילדים

לצד הצורך לחדד נהלי זהירות – התקווה היא כי חרף ההתפשטות, לא יהיו בעיר מקרים של תחלואה קשה בעז”ה, וזאת לנוכח העובדה שהגיל החציוני בעיר עומד על 11 (כלומר: מחצית מתושבי העיר הם מתחת לגיל 11!) – כך שברוך השם רוב הצעירים כמעט ואינם מרגישים תסמינים משמעותיים בעת ההדבקה, או לחילופין – מרגישים בתסמינים קלים בלבד. מה שחשוב הוא לשמור על המבוגרים – אשר להם נשקפת סכנת חיים של ממש – ולהמריץ אותם ללכת להתחסן.

יצויין, כי בימים האחרונים התבשרנו על אנשים מבוגרים רבים שנפטרו מהנגיף, וכן על שתי נשים חרדיות בגילאי הארבעים לחייהן ששבקו חיים רח”ל, כך שלא מדובר בכלל במשחק ילדים, וכי נדרש לעשות ככל האפשר במסגרת חובת ההשתדלות כדי להגן על אלה שהנגיף עלול להיות מסוכן להם, וכן להישמע לדעתם של גדולי ישראל המעודדים את קבלת החיסון.

בעבודה יעילה, מבצע החיסונים לאוכלוסייה המבוגרת בעיר יכול לקחת בין יום ליומיים בלבד, מאחר שמספרם של התושבים בעיר שגילם עולה על 65 – עומד על כ-1,000 בלבד. במבצע בזק שיבוצע בצורה נכונה ויעילה – ניתן יהיה לצפות שכבר בקרוב תחזור העיר בעז”ה לחיים רגילים.

בינתיים, כפי שנחשף לראשונה ב’שערים’ בשבוע שעבר – קופות החולים החלו לחסן את האוכלוסייה בעיר, כאשר החיסונים זמינים לכל מי שזכאים לקבלו, ולא אחת ניתנת אפשרות גם לצעירים וכאלה שאינם זכאים בשלב הזה לקבל החיסון – כתוצאה מהעובדה שמגש חיסונים שנפתח, חייבים לעשות בו שימוש באותו היום, מה שמביא לידי כך שאוכלוסייה צעירה מצליחה גם להתחסן בשלב הזה. 

כמו כן, ארגון ‘עזר מציון’ ושאר ארגוני החסד הפעילים בעיר קוראים לציבור לפקוח עין ולסייע למבודדים הזקוקים לסיוע. במסגרת מיזם מיוחד של ‘עזר מציון’, יושאלו משחקים עבור ילדים הנמצאים בבידוד על מנת להפיג ולו במקצת את הקושי הרב של ילדים ומשפחות הנצורים בביתם עקב הנגיף.

בארגון אמרו: “כל מי שיוכל לתרום משחקים וצעצועים לכל גיל ורמה במצב שמור ומתוחזק – תבוא עליכם הברכה. משפחות רבות בביתר שקיבלו משחקים  בהיותם מבודדים ואינם חיוניים כעת בביתם: אנא עזרו לנו להמשיך לעזור לעוד ועוד מעגלי מבודדים חדשים. לסיוע ושיתוף פעולה – ניתן ליצור קשר בטלפון שמספרו: 053-3119912.

בתפילה כי נזכה לקיום הפסוק “כל המחלה אשר שמתי במצרים (ובבריטניה) לא אשים עליך כי אני השם רופאיך”.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות