/
/
החיסונים מגיעים לביתר | החל מהשבוע – קופות החולים יחסנו בביתר עילית את הזכאים לחיסון

החיסונים מגיעים לביתר | החל מהשבוע – קופות החולים יחסנו בביתר עילית את הזכאים לחיסון

שבוע אחרי שהחיסונים הפכו להיות זמינים לכל דורש מהקבוצות הזכאיות בשלב זה - מנות החיסון הראשונות נגד קורונה מגיעות לביתר עילית  'שערים' בדק ומצא כי 'מאוחדת' תחסן בעיר החל מיום שלישי, 'לאומית' מיום רביעי, 'מכבי' החל מעוד שבועיים  ב'כללית', נכון לעכשיו, מחכים להרחבת האוכלוסיות הזכאיות לחיסון, ומזמינים לעת עתה את הציבור להתחסן במתחם 'ארנה' הקרוב לעיר  כל הפרטים
ה׳ בטבת ה׳תשפ״א
00:50

המלצות נוספות

ביתר מתחסנת

@יעקב מרגליות

שבוע וחצי לאחר שהחיסונים נגד נגיף הקורונה הגיעו לארץ והפכו להיות זמינים לכל דורש מקבוצות הגיל הרלוונטיות – החיסונים מגיעים לביתר עילית.

יריית הפתיחה הייתה במוצאי השבת שעברה, לפני קצת יותר משבוע, אז נטל רה”מ נתניהו את החיסון והפך למתחסן הראשון, במטרה לשמש דוגמה אישית. במקביל לכך, עסקני רפואה ובראשם העסקן הנודע הרב אלימלך פירר ביקרו אצל גדולי ישראל והביאו בפניהם את הנתונים המלאים אודות החיסון ודרך הפעולה שלו, כאשר בסיום סבב הביקורים התגבשה חוות דעת חד משמעית של גדולי ישראל בדבר הצורך להתחסן.

בתיעוד מביתו של מרן הגר”ח קניבסקי עולה כי מרן שר התורה מורה לשואליו כי “צריך להתחסן”, וכן הורה מרן חכם שלום הכהן (במכתב מיוחד), וכך גם הגרי”ג אדלשטיין ועוד רבים מגדולי ישראל, שחלק מהם הלכו בעצמם לקבל את החיסון נגד הנגיף. כ”ק מרן האדמו”ר מגור נסע להתחסן בעצמו במתחם של ‘מאוחדת’ בירושלים. כ”ק מרן האדמו”ר מבעלזא צירף את חתימתו למכתב שהוציא בית הדין של החסידות, בדבר ההמלצה להתחסן עבור מי שנמצאים בקבוצת החיסון, והיכולת להתחסן לכל מי שגילו עולה על 16 (מתחת לגיל זה עדיין לא נבדק העניין מספיק), ולהוציא נשים במצב מיוחד, שלהן מומלץ בשלב זה להימנע או להתייעץ עם רופא, עקב העדר מחקרים מספיקים.

במהלך השבוע שחלף נפוצו תיעודים של רבנים וגדולי תורה רבים שהיוו דוגמה אישית והזדרזו ליטול את החיסון, בבחינת “חובת ההשתדלות” המתחייבת כדי לשמור על הגוף מפני אפשרות להשפעה הרסנית של הנגיף שרבים חללים הפיל ה”י. הם ציינו, כי מדובר במהלך בסיסי של ערבות הדדית, של כל מתחסן כלפי עצמו, וגם כלפי סביבתו ומשפחתו, וכמובן אלו שההידבקות בנגיף עלולה להכניס אותם לסכנת חיים ח”ו.

ביתר על המפה

‘שערים’ יצא לבדוק מתי יגיעו החיסונים הראשונים לעיר. מהתחקיר שערכנו עלה, כי הראשונה לפתוח שירות חיסונים נגד קורונה בביתר עילית – תהיה קופת חולים ‘מאוחדת’. החל מיום שלישי הקרוב תבצע ‘מאוחדת’ חיסונים במרפאת ‘התמרים’. כדי להירשם לקבלת החיסון – יש לתאם תור דרך המוקד הטלפוני של הקופה.

אחריה תגיע קופת חולים ‘לאומית’ – שהחל מיום רביעי הקרוב תעניק חיסונים ללקוחותיה במרפאת ‘הגפן’ בעיר. גם כאן, התיאום לקבלת חיסון מתבצע דרך המוקד הטלפוני.

בקופת חולים ‘כללית’ עדיין לא הוחלט האם לפתוח מוקד חיסונים בביתר עילית, בגלל הגבלת הגיל של האוכלוסייה בשלב הזה. הסיבה נודעה ל’שערים’: חברת ‘פייזר’ – יצרנית החיסון – שולחת ערכות של 1,000 חיסונים בכל מגש, והתוקף של החיסונים הוא לשלושה ימים בלבד. קופות אשר להן מבוטחים רבים מעל גיל 60 – מרגישות בטוחות להזמין כמות חיסונים שכזו, ללא חשש מחיסונים שלא ייעשה בהם שימוש. כידוע, הביקוש לחיסון בכל העולם הוא גבוה מאוד, וכל מנה נחשבת ליקרה.

בשלב זה, המוקד הקרוב ביותר של ‘כללית’ לחיסונים עבור מבוטחיה נגד קורונה הוא במתחם ‘ארנה’, בשכונת מלחה בירושלים. בכל מקרה, גם ב’כללית’ מצפים להוספה של קבוצות גיל נוספות לאלה שזכאים לקבלת החיסון – אז יינתן החיסון גם בעיר.

בדקנו גם מול קופת החולים ‘מכבי’, שם נאמר לנו כי הצפי להענקת חיסונים נגד קורונה בביתר עילית הוא בעוד כשבועיים. בכל מקרה, ניתן להתחיל בהזמנת תורים כבר מעכשיו, ומיד כאשר יגיעו החיסונים – יעודכנו החפצים בכך. לעת עתה, גם ‘מכבי’ מפעילה מוקד חיסונים בביתר, והמעוניינים בכך יכולים לפנות למוקד הרלוונטי.

שיאנית עולמית

עד כה, כרבע מיליון אזרחים במדינת ישראל קיבלו כבר את החיסון – מה שנחשב כהישג גדול ההופך את ישראל לשיאנית החיסונים, עם הובלה של 3.23 אחוזי מתחסנים לאלף איש. אחריה נמצאות בחריין (3.03), ובמרחק גדול יותר – בריטניה (1.18), ארצות הברית (0.59), ורוסיה (0.48).   

מבצע חיסוני הקורונה יורחב השבוע גם לבני 60 ומטה הסובלים ממחלות כרוניות. הנחיה בנושא יצאה אתמול (ראשון). מתחילת מבצע החיסונים ציינו בכירי משרד הבריאות כי עד לסוף החודש הלועזי – ובמקביל להגעת מלאי גדול של חיסונים לישראל – יורחב המבצע גם לגילאים הצעירים יותר.

עד כה הותר לחסן בני 60 ומטה רק אם הם מדוכאי חיסון, מושתלי איברים או בני בית של חולים אלו. במקביל, אתמול נפתח מבצע החיסונים בקרב דיירי בתי באות ודיור מוגן ובמוסדות רווחה. המחוסנים עד כה הם אנשים מעל גיל 60, צוותי רפואה ועובדי בתי החולים וקופות החולים.

מחר (שני) צפויים להיפתח למעלה מ-150 מתחמי חיסונים בכל רחבי הארץ, בהם תחנות חיסונים המשותפות לארבע קופות החולים ולפיקוד העורף. עד יום ג’ יפתחו 230 תחנות התחסנות בכל הארץ. קופות החולים הרחיבו מאד את שעות הפעילות עד לשעות הלילה המאוחרות, במסגרת המאמץ להביא את החיסונים לכל מי שזכאי לכך.

עוד נודע ל’שערים’, כי במשרד הבריאות בודקים אפשרות לחסן את עובדי החינוך וההוראה כבר מהשבוע.

קצב התחסנות מהיר

ברמה הארצית – קצב מתן החיסונים הוא גבוה במיוחד: בקופת החולים כללית יפעלו השבוע 83 מוקדי חיסון, ושלושה מהם יפעלו 24 שעות ביממה: בהרצליה, תל אביב וחיפה. במכבי יפעלו השבוע 67 מוקדי חיסון, במאוחדת יפעלו כ-70 מוקדים ובלאומית יפתחו עוד 12 מוקדים חדשים. בנוסף לשיבא, ואיכילוב, גם בוולפסון יחלו לחסן היום את בני ה-60 ומעלה, ברמב”ם יחלו לחסן מחר ובבילינסון וסורוקה יחלו ביום שלישי. באסותא אשדוד ובברזילי באשקלון והדסה הודיעו גם כן כי יחלו לחסן השבוע אך לא נקבו ביום מסוים.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי “היעד שלנו הוא להגיע ל-150 אלף חיסונים ביום עד לסוף השבוע הבא”. נתניהו אמר כי בשיחה שערך עם ראשי חברות התרופות ביקש מהם להגביר את קצב האספקה של מנות החיסונים “בהתאם לקצב ההזרקה”, כדבריו.

“פירוש הדבר הוא שתוך 30 יום מההגעה לקצב הזה אנחנו נחסן ארבעה מיליון וחצי אזרחים”, אמר נתניהו. “אנחנו הולכים למבצע חיסונים ענק שאין כדוגמתו בעולם, ואני מבקש מכם תוך כדי זה לעשות את הסגר הקצר והמהודק. שני הדברים יחד מוציאים אותנו מהקורונה ראשונים בעולם”, אמר.

במקביל, קצת ההידבקות בקורונה עולה בקצב מדאיג – כולל בביתר עילית שנכנסה להגדרת ‘עיר אדומה’, עם נתוני הדבקה מהגבוהים בארץ. משרד הבריאות עדכן במוצאי השבת כי 6,078 אובחנו עם קורונה רק בסוף השבוע, מהם 2,083 ביום אחד. נכון לאתמול (יום א’ בבוקר) 584 בני אדם מאושפזים במצב קשה, 133 מהם מונשמים. 3,210 נפטרו עד כה מפרוץ המגפה – 27 מהם רק בסוף השבוע האחרון.

גדולי ישראל חיוו את דעתם כי החיסון הוא חובת ההשתדלות לכל דבר וכי יש בכך משום הצלת נפשות לרבים באוכלוסיה, ועל כן יש להשתדל לקבל את החיסון המציל. 

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות