/
/
דירוג הערים העשירות והעניות בישראל: ביתר עילית בתחתית הרשימה

דירוג הערים העשירות והעניות בישראל: ביתר עילית בתחתית הרשימה

ב׳ באייר ה׳תשע״ג
19:18

ממכלול נתונים המרכיבים את דו”ח משרד הפנים וממחקרים נוספים עולה כי ביתר עילית נמצאת לכאורה בתחתית הרשימה בכל הקשור לרמת ההכנסה לנפש, רמת שכר, השכלה כללית, תרבות “פנאי” ופרמטרים נוספים. איזהו עשיר השמח בחלקו.

משרד הפנים פרסם בימים האחרונים את נתוני המחקר שערך באמצעות הלמ”ס ובו הוא מדרג את יישובי הארץ לפי רמת החיים והמצב הסוציו אקונומי השורר בו. ברשימה לא מופיעים חידושים מעניינים וכבכל שנה גם השנה: הערים החרדיות מופיעות בתחתית הרשימה ואילו כמה מהיישובים והערים החילוניות, בעיקר ממרכז הארץ, מככבות בראשה.

המחקר שבדק את רמת ההכנסה לנפש, רמת המינוע והתחבורה במשפחה ועוד פרמטרים נוספים, מדרג את ערי ויישובי ישראל לפי מדרוג שבין 1 ל-10 כשהמספר הנמוך מגדיר יישוב במעמד נמוך ואילו המספר הגבוה מאפיין עיר או יישוב במעמד כלכלי גבוה.

היישובים סביון, עומר וכפר שמריהו מופיעים בראש הרשימה, כיישובים במעמד כלכלי גבוה ואילו דווקא הערים שמילה ‘עילית’ צמודה לשמם, מופיעות בתחתית הרשימה. הלוא הם ביתר עילית ומודיעין עילית. לצידם מופיעים יישובים בדואים בנגב ועוד.

יצוין כי בכל הקשור לרמת שכר, ביתר עילית נמצאת במקום טוב יותר מהעיר מודיעין עילית, 3,270 ש”ח בביתר-עילית ו- 2,971 ש”ח במודיעין-עילית, וזאת ע”פ מחקר שנערך בשנת 2011.

תל אביב מופיעה באשכול 8 ואילו ירושלים, ההולכת ומתמלאת בחרדים, תופסת את מקומה באשכול 4. אשדוד מופיעה במקום החמישי, חיפה באשכול 7 ולצידה ראשון לציון ופתח תקווה במקום נמוך בדרגה אחת – 6.

המחקרים נערכים לצורך קביעת מדיניות ומתן מידע לרשויות המקומיות באשר לדירוג האוכלוסייה המתגוררת בהן, לשם הקצאת משאבים וקביעת סדרי עדיפויות.

כמה שווים הנכסים בביתר עילית?

לעומת הנתון הקודם המשווה בין ביתר עילית ומודיעין עילית, במחקר אחר, שנערך בשנה שעברה ע”י “מרכז מאקרו לכלכלה מדינית” ובדק את שווי הנכסים הכולל של ערים מעבר לקו הירוק, עולה כי שווי הנכסים של העיר מודיעין עילית עולה משמעותית על נכסי ביתר עילית, וזאת למרות ששטחה קטן מזו של ביתר עילית. ע”פ הנתונים שווי נכסיה של ביתר עילית עומד על 92,673,337 דולר בלבד. – אפילו  לא 5% משווייה של מעלה-אדומים העומד על 1,971,660,336 דולר. ואילו שווי נכסיה של מודיעין עילית הוא כמעט פי 10 מביתר עילית ועומד על 898,180,471 דולר.

אחוז הזכאים לבגרויות

את הטבלה של הזכאים בשנה האחרונה לתעודת בגרות מוביל היישוב שוהם, עם 86.2% זכאות, וסוגרת אותה העיר ביתר עילית, שבה רק 10.88% היו זכאים לגשת לבחינת הבגרות בשנת 2010. אחוז הזכאים בתעודת בגרות מהווה בד”כ אינדיקציה גם לאחוז הפונים ללימודים של השכלה גבוהה ומקצועות אקדמיים.

בין הערים הגדולות ירושלים ותל אביב ניתן לראות פער של כ-30%. תל אביב, שהגיעה ל-73% בזכאות לבגרות, רשמה עלייה של 5% בשנתיים האחרונות, לעומת ירושלים – שרשמה ירידה של 7% באותו פרק זמן ונמצאת במקום טוב למטה עם 41%. יצוין כי דווקא ביישוב הערבי ג’סר א-זרקא נרשמה עלייה חדה, עם שיעור של 25% הזכאים לתעודת בגרות.

עושר רוחני

אנו יודעים כי אמונה וחיים מתוך אידיאל מביאים לאושר שערכו גבוה יותר מאשר עושר. כמו”כ חז”ל כבר לימדו אותנו שאיזהו עשיר השמח בחלקו.

יצוין עוד כי למרות שהעיר ביתר מוגדרת כאחת הערים העניות בישראל הרי שרמת הניקיון והטיפוח בעיר עומדת בניגוד לכל הנתונים וזו אינה מאפיינת בד”כ ערים עניות בישראל, דוגמת רמלה- לוד, הישובים הערביים ועוד.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות