/
/
ביתר עוטה חג: מ’כיכר הר”ן ועד ‘רבי עקיבא’ וכל מה שבאמצע: מסע בן חמש תחנות עמוסות צבע במוקדי העסקים התוססים בביתר

ביתר עוטה חג: מ’כיכר הר”ן ועד ‘רבי עקיבא’ וכל מה שבאמצע: מסע בן חמש תחנות עמוסות צבע במוקדי העסקים התוססים בביתר

בשיא השבוע הראשון של ימי המכירות 'ביתר דייס' - שלחנו את כתבנו החרוץ יעקב מרגליות להסתובב בין החנויות ומרכזי המכירה של העסקים בעיר, ללקט קולות ולהביא רשמים השקים העמוסים של יענק'ל וזאטוטיו בכיכר הר"ן, הסובארו-אברייכים העמוסה של האברך הליטאי ב'מרכז חיים זקן', וההיגיון הכלכלי הכפול של ציון קדוש ברחוב רבי עקיבא קינחנו למרגלות השלט הענק בתולדות העיר שמוצב על בניין העירייה וקיבלנו סיור מרשים ומעורר מחשבות בחמ"ל הפיקוד מסע ביתר
כ״א בכסלו ה׳תשפ״א
00:07

מסעות יענק’ל בארץ השופינג

משנה:

@יעקב מרגליות

הצלחה מרשימה למיזם ‘ביתר דייס’: השבוע הראשון לימי המכירות המיוחדים של ה’ביתר דייס’ – זכה להיענות מרגשת ומדהימה מצידם של אלפי תושבים. הללו גדשו את החנויות בעיר, נהנו ממחירים חסרי תקדים והטבות מפליגות, ועל הדרך חיזקו את הכלכלה המקומית הזקוקה לחיזוק הזה, במיוחד בימים האלה – כמו חמצן לנשימה.

בכתבה שלפניכם נביא מעט מהקולות, הצבע והאווירה, כפי שליקטנו בשיטוט אינטנסיבי בין החנויות, העסקים ומוקדי המכירה בעיר, שלבשו חג לקראת השבועיים המיוחדים של ה’ביתר דייס’. נקדים ונאמר, כי מדובר בליקוט אקראי של קולות ותחושות, על קצה המזלג, וכי צריך להיות שם כדי לחוות באמת את האווירה המיוחדת ואת הערבות ההדדית ששורה בימים אלו ברחבי העיר.

“זו פשוט תחושה נפלאה”, אמר לנו אחד מבעלי העסקים. “אתה מרגיש שהתושבים פשוט נרתמו לעזור לנו לצלוח את התקופה, כאשר אנו מצידנו נרתמנו להוזיל עבורם את המחירים עד למחירי רצפה, ככל האפשר, כאשר שני הצדדים נהנים מעסקה שעליה אמרו חז”ל שמדובר בצדקה מהודרת ביותר. אשרי העיר שככה לה”.

יצאנו לדרך.

השקיות של יענק’ל

תחנה ראשונה: כיכר הר”ן

כיכר הר”ן בביתר עילית ידוע כציר עסקים מרכזי מאוד בעיר. “הגאולה של ביתר”, מכנים אותו יוצאי ירושלים, כאשר אלו שגדלו בבני ברק מעדיפים את הכינוי “רבי עקיבא של ביתר”. כך או כך, הכיכר זרועה במרכזי סחר וחנויות, שבימים אלו – ימי ה’ביתר דייס’ – הפכו להיות שוקקים חיים.

שלט ענק וממותג של ה’ביתר דייס’ מקדם אותנו בכיכר, מול למזרקת המים, מעל למאפיית ‘שובע’. הכיכר היא המרכז – אולם החנויות נמשכות גם במורד רחוב המגיד ממעזריטש, דרך רחבת ‘עזרה ואחווה’ והאולם, ועד לחנות הטמבור של ר’ אבריימי יודייקין במורד הרחוב. הסתעפויות נוספות נמצאות ברחוב ‘פנים מאירים’ ובמורד ‘קדושת לוי’.

במרכז הכיכר, ממש ליד המזרקה, פגשנו את יענק’ל, תושב ותיק ומפולפל בעיר, שנצפה נושא שקיות לרוב, כשהוא נעזר בעדר זאטוטים שמסייעים לו בסחיבת המוצרים שבהם הצטייד. “פארוואס נישט?” (למה לא?) הוא נענה לעומתנו כשאנו שואלים אותו על בולמוס הקניות. “כשיש מחירים כל כך טובים ועל הדרך עוזרים לבעלי החנויות לסיים את שנת הכספים עם חיוך – זה דבר ששווה לכל הצדדים”, הוא מסכם, וממהר להיבלע עם זאטוטיו בעוד חנות שוקקת חיים בעיר.

יענק’ל הוא רק מדגם אנושי מייצג לטרפת החיובית שמורגשת בעיר בימים האלו: על האווירה החגיגית בעיר, והמחירים האטרקטיביים שמציגים רבים מבעלי העסקים – הרחבנו כבר בשבועות האחרונים, במסגרת כתבות ההכנה והדרבון שפרסם ‘שערים’ – הבמה שמסייעת כל השנה לבעלי העסקים בעיר ורואה בכך ערך עליון, בהכוונת רבני העיר ובעידוד התושבים.

מבדיקה שערכנו, ראינו התגייסות של רוב בעלי העסקים להביא מבצעים מיוחדים. למשל: ב’משקאות העיר’ ראינו הנחה של 10 אחוזים בקנייה במזומן, שזה משמעותי ביותר במשקאות. סיפר לנו מענדי, חסיד חב”ד שאותו פגשנו בחנות המשקאות בעיר שבא לקנות ‘משקה’ לבית הכנסת לכבוד התוועדות י”ט כסלו – שהקנייה הסתכמה בחיסכון של 300 שקלים, “מה שאִפשר לי להוסיף עוד כמה בקבוקי משקה לטובת המתוועדים”.

במעמקי ה’סובארו אברכים’

תחנה שנייה: מרכז חיים זקן

במרכז חיים זקן ניכרה השבוע תסיסה של ממש. בובות העיירה היהודית שמציצות מהמרפסות המדומות בלובי הקניון – כמו מחייכות אליך, אחד מני אלפי לקוחות שמגיע למקום להצטייד. המבנה עצמו הוא רק הפינאל’ה באזור שוקק חנויות בכל התחומים – מחנויות טמבור, דרך ספרים, משקפיים, ביגוד ועוד.

כאן אנו פוגשים אברך ליטאי צעיר, שכדרכם של אברכים ליטאים – מעדיף להישאר בעילום שם. “למה זה תשאל לשמי?”, הוא נוקט מטבע לשון מהפרשה הקודמת, פרשת וישלח, ובעיקר מספר עד כמה הוא מרוצה מימי המכירות המיוחדים הללו. הוא פותח לכבודנו את תא המטען של ה’סובארו אברייכים’ החבוטה שלו ומראה לנו את הבגאז’ העמוס בכל-טוב-ביתר. “הצטיידתי בשביל שנה שלמה”, הוא מסביר. “אני ואשתי חוסכים כל השנה ושמים בצד סכום כסף קטן בכל חודש, כדי שכאשר יהיו מבצעים מיוחדים – יהיה לנו סכום נאות כדי להצטייד בכל מה שאנחנו צריכים לתקופה הקרובה”, הוא מסביר את התכנית הכלכלית שלו.

מה קנית?

“מה לא?”, הוא משיב בשאלה, ומציג שקיות מלאות בביגוד חורפי לילדים, כלי בית, מוצרי טמבור, מצעים, ספרים ועוד שלל גדול. “גם המשקפיים שלי חדשים”, הוא אומר, ומסביר כי הם נרכשו ממש עכשיו, במסגרת ה’ביתר דייס’.

האברך עלום-השם מציין, כי רבו אמר לו שמדובר במצווה מובחרת של ‘והחזקת בו’, כאשר במקרה של הפרש בין המחירים בעיר לבין מחירים במקום אחר (מה שלא כל כך רלוונטי בשבוע ה’ביתר דייס’ שבו המחירים ממילא נמוכים יותר מבכל מקום אחר – י”מ) – אפשר לדון בהפרשת כספי מעשר לצורך ההפרש בין המחיר במקומות אחרים למחירים שיש בהם החזקת של ‘עסקי עירך’. “זוהי מצווה מהודרת של ‘והחזקת בו’ “, הוא מצטט את רבו, וממהר להיכנס לסובארו-אברייכים, בדרך לתחנה הבאה.

השופינג של ציון

תחנה שלישית: רחוב רבי עקיבא

אחרי ‘רחוב רבי עקיבא של ביתר’ (כינוי בני-ברקי לכיכר הר”ן) – הגיע הזמן ללכת לדבר האמיתי – רחוב רבי עקיבא הממשי של ביתר. הרחוב – אחד הראשונים בביתר עילית – זרוע עשרות חנויות לאורך שדרתו, כאשר חנויות צדדיות מסתעפות ברחבות החניה וברחובות הסמוכים. גם במורד הרחוב – מה שנקרא ‘רבי אלעזר המודעי’, ‘באבא סאלי’ ועוד – בואכה כיכר המנורה ושטיבלאך האלמין – מהווה את ליבת המסחר והעסקים הוותיקה והמכובדת של ביתר, עוד מהימים שבהן הכילה העיר גבעה אחת בלבד.

כאן אנחנו פוגשים לראשונה מישהו שמוכן לדבר בשמו המלא: קוראים לו ר’ ציון קדוש, והוא מהתושבים הוותיקים והמוכרים בעיר. בשביל ר’ ציון – השבועות האלה הם חגיגה של ממש. “מה לא קנינו?” הוא מחייך בתגובה לשאלתנו. “פשוט ‘פוצצנו’ את הבית במוצרים. “זה גם משתלם, וגם מצווה. שנים שאני עושה דברים למען הציבור, ועכשיו, כשאפשר לעזור לעסקים המקומיים בצורה ממשית ומוחשית כל כך ועל הדרך להרוויח מוצרים לבית במחירים מצחיקים – ברור שאני שם”, הוא מסביר.

איזה מסר יש לך לומר לציבור?

“שיקנו כמה שיותר, בלי לחשוב פעמיים. זאת מצווה, וזה גם משתלם”, הוא אומר, וממשיך במסע השופינג הנלהב שלו. גם מצווה, גם רווח.

תחנה רביעית: בניין העירייה

על בניין העירייה אנו מגלים את מה שמוגדר כאן כ”שלט הגדול ביותר שנתלה אי פעם בעיר”. מדובר בשלט ענק, בגודל של 99 מטרים רבועים, שנועד למתג את ה’ביתר דייס’ ולעודד את התושבים לרכוש ולחזק את עסקי העיר.

חברת השילוט שנבחרה לבצע את הפרויקט הינה חברת ‘חוצות’ – אף היא מהעסקים המרכזיים בעיר – חברה שעיקר עיסוקה מתמקד בהפקות דפוס ושילוט לאירועי ענק, קמפייני בחירות, דינרים יוקרתיים ומסעות מלכותיים של אדמו”רים. כראוי לפרויקט שנועד לחזק את העיר – ההפקות וההדפסות של ‘ביתר דייס’ נעשות בשיתופם של אנשי מקצוע מתוך העיר בלבד.

שיטוט אקראי בין קומות העירייה מגלה שכל האגפים בעירייה מוקדשים לקידום ה’ביתר דייס’. אנו מגלים כאן, כי ראש העיר וצוות לשכתו, יחד עם חברי מועצת העיר משה כהנא (מחזיק תיק תעסוקה) ושלמה כהן סיירו בקרב העסקים, והפידבק הרב  שקיבלו מהשטח – עודד אותם להמשיך ביתר שאת.

אנו שומעים כאן כי אדון טל, המנהל של ‘יריד ביתר’, אמר לראש העיר בעת סיורו, ש”פשוט מרגש לראות עירייה שמשקיעה למען העסקים שנמצאים בעיר שלה, עם חשיבה מחוץ לקופסה. עברנו תקופה לא קלה, והמבצע הזה – מעבר שהוא מעודד צריכה בתוך העיר – מהווה זריקת עידוד משמעותית גם עבורנו, בעלי העסקים שנפגעו בצורה קשה כל כך בקורונה”.

תחנה חמישית: עם הפנים לעתיד

לפי סקר שערכנו ומידע שאספנו במערכת ‘שערים’ – יש בביתר יותר מאלפיים נותני שירות – ‘עצמאים’ בהגה המקצועית. מדובר בשיעור של קרוב ל-20 אחוזים מתושבי העיר שנמנים על קהיליית העצמאים ופרנסתם בתקופה הזו עוברת אתגרים והתמודדויות לא קלים. כאשר אנחנו התושבים מבצעים קניות בתוך העיר – אנו מזינים את המנוע בדלק, ומאפשרים תנופה כלכלית חזקה ואיתנה.

בתור הבמה של התושבים – מערכת ‘שערים’ זוכה לעידוד רב ולהוקרה מבעלי העסקים בעיר על דחיפת הפרויקט בעוצמה רבה. אחד מבעלי העסקים רשם לנו כך: “תמסרו בשמנו תודה למנהלי הפרויקט. פשוט אני כבר לא עומד על הרגליים מרוב עומס. ברוך השם, היה לי מלאי מפסח בחנות – והשבוע ברוך השם חזרה לי התקווה.

זה הזמן להדגיש: הפרויקט נמשך עדיין, ביתר שאת. עד ליום שישי השבוע – נר ראשון של חנוכה – יימשכו ימי ה’ביתר דייס’, כאשר בחלק גדול מבעלי העסקים הוגים כרגע תכניות להמשיך את המכירות עם מבצעים ייחודיים ואטרקטיביים גם לאורך ימי החנוכה.

אם חשבנו שבחנויות המזון זה יעבוד פחות – התבשרנו על ידי ר’ ניר מחנות ‘גריל בי’ (השגחת בד”ץ העדה החרדית) על הצלחה מיוחדת במבצע על המבורגר על אודותיו פרסם במיוחד לימי הביתר דייס. גם מה’שטייטאלע’ – חנות האוכל המוכן הוותיקה ביותר בעיר למעדני השבת בגבעה א’ – אנו מדוּוחים שרבים מאוד מתושבי העיר נהנו מהמבצעים המיוחדים שנעשו בחנות.

מדבקות לילדי העיר

ל’שערים’ נודע, כי השבוע יתחילו בעלי העסקים לתת עבור כל קנייה שי מיוחד – חבילות מדבקות במסגרת אוסף מיוחד שנועד לילדי העיר. את המדבקות הנפיק אגף הדוברות בעירייה באמצעות ‘סטודיו מבט’ הזכור לנו מהקמפיין המוצלח של ‘קופת ביתר’, כאשר תמורת כל קנייה (ורק תמורתה) ניתן יהיה לקבל אריזת מדבקות בכל עסק.

המדבקות ישמשו אותכם בחוברת המיוחדת שתמשיך את מבצע עידוד הקניה בתוך העיר במשך ימי החנוכה. לא הכול אפשר כבר לחשוף, אבל מה שחשוב הוא, שתתחילו לאסוף מדבקות כדי שתוכלו להשתתף בהגרלת הענק שתיערך בין אלו שהשלימו את צבירת האוסף במהירות האפשרית.

האוסף מורכב מ-45 מדבקות שמכילות תמונות מזוויות שונות בעיר. אתם תצטרכו לפענח מה רואים בכל מדבקה וכך לצבור נקודות זכות להגרלה. פרטים מדויקים תקבלו בחוברת שתגיע אליכם הביתה בתיבת הדואר, לקראת ימי החנוכה.

גם המשוב שאנו מקבלים מבעלי העסקים – הוא נהדר. הללו דיווחו לנו על עלייה דרסטית במכירות בימי ה’ביתר דייס’. הם מציינים, כי האימון שהתושבים נותנים בבעלי העסקים המקומיים – היא מעודדת ומחזקת – לא רק את בעלי העסקים, אלא את כלל תושבי העיר. כפי שכבר הסברנו בשבוע שעבר – מדובר בגלגל החוזר: עסקים חזקים – פירושם כלכלה עירונית וחזקה ותושבים שחשים איתנות כלכלית.

שווה מאוד לנצל את הימים האחרונים למבצעי ‘ביתר דייס’. עוד יתרון במבצעי ‘ביתר דייס’, הוא שהם אינם מוגבלים רק לתושבי העיר, כך שאתם יכולים בהחלט להזמין את ההורים ואת המכרים שלכם ליהנות גם מביקור (‘ויז’יטה) של חנוכה, וגם ליהנות ממבצעי מכירות אטרקטיביים במיוחד שיסייעו לעסקי העיר להתפרנס זה מזה בכבוד, וכך לזכות לברכת שמים מעל.

בברכת חנוכה מלא באור ותקווה!

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות