/
/
בהוראת מרנן ורבנן גדולי הדור: תלמידי הישיבות חוזרים ללימוד הישיבתי – בינתיים מרחוק

בהוראת מרנן ורבנן גדולי הדור: תלמידי הישיבות חוזרים ללימוד הישיבתי – בינתיים מרחוק

למרות התנאים הקשים והנסיבות החריגות: אלפי תלמידי הישיבות בעיר פתחו את 'זמן הקיץ' - דרך קווי הטלפון מחנכים וראשי ישיבות מספרים ל'שערים' על האתגר החינוכי, הקשיים הטכניים והפתרונות כדי שהתלמידים יוכלו להרגיש כמעט כמו בישיבה או בחיידר לא נוטשים את הסטנדר
ג׳ באייר ה׳תש״פ
02:07

שמעון כהן

בכפוף להנחיות משרד הבריאות: אלפי תלמידי הישיבות בביתר עילית פתחו אתמול (יום א’) את זמן הקיץ הבעל”ט – באופן הכי מוזר ולא צפוי שתכננו, אבל בלא פחות שאיפות ורצון להצליח מאשר ב’פתיחת זמן’ רגילה.

נכון – הם לא ייפגשו כרגע בישיבה, אבל כמו התלמידים בתלמודי התורה שהחלו כבר לפני מספר ימים – בחורי הישיבות יצטרפו למערכת לימודים מחייבת דרך המערכת הטלפונית. ברוב הישיבות יקיימו סדרי לימוד מחייבים במסגרת קשר טלפוני. הגדילו לעשות בישיבות אחרות ובנו מערכת רישום נוכחות לתלמידי הישיבה. במסגרת הקשר הטלפוני – נמסרים שיעורי עיון ובקיאות, וכן ‘משיבים’ שעומדים לרשות בחורי הישיבות. כמו כן, בפני הבחורים עומדת אפשרות ללימוד בחברותא באמצעות המערכת הטלפונית, או להצטרף לשיעור יחד עם כלל חברי השיעור, כאשר כולם שומעים את כולם.

להרגיש כמו בחיידר

ההכרזה של מרנן ורבנן גדולי הדור מכל העדות והחוגים, אשר הורו לפתוח את ה’זמן’ מהבתים – הביאה להתארגנות והיערכות מטעמם של מנהלי הישיבות כדי לעמוד באתגר של פתיחת הזמן באמצעות למידה מרחוק. הקושי הטכני הוא בעיקר בעומס העצום על המערכות התקשורת הטלפוניות. אלפי תלמידים מתחברים באותו זמן למערכות. השרתים שרכשו מנהלי המערכות לא מצליחים בעומס העצום, והדבר מוכיח שרוב התלמידים מצטרפים למסגרות הלימוד.

“הקושי העצום בהפעלת המערכת הטלפונית, והקריסות הרבות אשר ליוו את הקווים בשבוע האחרון – גורמים לישיבות ולתלמודי התורה לבנות מערכות עצמאיות בכוחות עצמם”, מספר לנו ר’ מנחם שיינברגר, חבר מועצת העיר ומנהל מוסדות ‘עץ חיים’. הרב שיינברגר מפרט על אודות ההשקעה עצומה שהושקעה כדי לבנות מערכת עצמית מבלי להיות תלויים באף גורם, וזאת כדי שילדי התלמוד תורה יוכלו להתחבר למערכת שיעורים אמינה ויציבה.

איש שיחנו מציין שבמערכות קיימת לא רק תכנת מעקב על ההאזנה וההצטרפות של החניך למערכת – אלא גם מתקיימים מבחני לימוד על הנלמד, ושלל דברים שמקלים על הקשר בין המחנכים לתלמידיהם. “נכון שזה לא חיידר, אבל מנסים כמה שיותר להתקרב לקשר כמה שיותר קרוב ללימוד בתלמוד תורה”, אומר הרב שיינברגר.

לא נופלים בפיתוי

גם מנהלי הישיבות בביתר עילית מתארגנים עם קווי הלימוד העצמאים, שנכנסו לשימוש החל משעת פתיחת הזמן בהיכלי הישיבות. “אין ספק” אמר ל’שערים’ אחד מראשי הישיבות הנודעים בעיר, “שפתיחת הזמן גם בתנאים אלו – תביא ישועה לעם ישראל, כפי שהורו לנו מרנן ורבנן גדולי ישראל אשר הכריעו שעל הלימוד אסור לוותר, כי ‘תורה מגנא ומצלי’. עשינו כל מאמץ לפתוח את הזמן למרות הנסיבות המוזרות, בכפוף להוראות משרד הבריאות ושמירה קפדנית על הלכות פיקוח נפש כראוי לבני תורה”.

ראש הישיבה ששוחח עם ‘שערים’ מציין עוד: “אנו עומדים בפני פיתויים באמצעים טכנולוגיים שונים שקיימים היום בשוק, אבל החלטנו בהוראת גדולי ישראל להימנע מהם, למרות שהם היו יכולים להקל מבחינה טכנית. התורה הקדושה צריכה לעבור רק דרך כלים טהורים”, הוא מדגיש.

בתוך כל עם ישראל, אנו ב’שערים’ מצטרפים לתפילת הרבים, ומאחלים לכלל תלמידי הישיבות הצלחה מרובה בזמן הקיץ החדש, ובתפילה לבורא עולם שימנע מגפה מנחלתנו, וכך נוכל לחזור תיכף ומיד מתוך בריאות איתנה להיכלי התורה והישיבות בשמחה, בבריאות ובטוב לבב.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות