אמה של מלכות

המונים צעדו בסמוך לכניסת השבת אחר מיטתה של הרבנית הצדקנית מרת מלכה ברייאר ע"ה ביתו היחידה של כ"ק מרן אדמו"ר הקוה"ט מבאיאן זי"ע ואמו של כ"ק מרן אדמו"ר מבאיאן שליט"א.
י״ח באלול ה׳תשע״ב
14:44

המונים צעדו בסמוך לכניסת השבת אחר מיטתה של הרבנית הצדקנית מרת מלכה ברייאר ע”ה

ביתו היחידה של כ”ק מרן אדמו”ר הקוה”ט מבאיאן זי”ע ואמו של כ”ק מרן אדמו”ר מבאיאן שליט”א.

שבורים וכואבים ליוו בערב השבת האחרונה המונים ובמרכזם חסידי באיאן בראשותו של כ”ק מרן האדמו”ר שליט”א את הרבנית הצדקנית מרת מלכה ע”ה בתו של האדמו”ר מבאיאן זי”ע ואמו של כ”ק האדמו”ר מבאיאן שליט”א אשר השיבה את נשמתה ליוצרה בשנת  הפ”ט לחייה.

ערש לידתה

הרבנית ע”ה נולדה בשנת התרפ”ג בעיר ווינה אליה נמלטו האדמורי”ם מבאיאן זצ”ל עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. ושם כיהן גם באדמורו”ת אביה הרה”ק רבי מרדכי שלמה זי”ע.

בשנת התרפ”ז היגר אביה הק’ לארה”ב שהייתה אז מדבר שממה רוחני. טרם שהגיע האדמו”ר זצ”ל לארה”ב עוד היה בדעתו לעבור ולפתוח חצר בעיר דוהבישט בגליציה אך מה’ כוננו מצעדי גבר וחס ה’ על עמו וכ”ק האדמו”ר זי”ע היגר לארה”ב ובזכות מעבר זה נותר לפליטה מכל משפחתו אשר הנהיגו את עדתם במזרח אירופה העשינה ורובם ככולם עלו על המוקד בקדושה ובטהרה.

חסד לאלפים

ביתו של האדמו”ר מבאיאן זצ”ל בארה”ב היה בית פתוח לכל ובמיוחד באותם זמנים קשים. האדמו”ר זי”ע ניהל מביתו הצנוע מערכת ענפה של חסד עצום כשכל דכפין היה בא סועד מתנחם במילה טובה ומוצא שם אוזן קשבת. והכל היה נעשה בצניעות וענווה אין קץ. לרבנית זי”ע היה חלק גדול בכל זה,ואף שנים לאחר מכן התגלו עוד ועוד מעשי חסד וצדקות שעשתה באותם שנים.

היא זכתה גם שאביה הק’ היה מטיל עליה שליחויות ותפקידים שונים ביודעו שהיא תעשה הכל בכדי שהמצווה תיעשה על הצד הטוב ביותר. וגם שנים אח”כ עת זכתה לראות עולמה בחייה בשבת בנה הגדול על כסא המלכות עדיין טרחה בכל עת לעשות חסד בגופה.

הכרת הטוב

מעלה מיוחדת שנצצה בין מידותיה היא מידת הכרת הטוב שרחשה לכל מי שעשה פעם איזוהי טובה בעבורה. היא הייתה קונה לו מתנות ומפייסת את דעתו בשמחה על שהיטיב עמה. ואף כשהתייסרה בייסורים קשים ומרים חייכה לכולם וכאבה היחיד היה שאחרים כואבים בגלל ייסוריה. ואף כשהייתה שומעת שמאן דהו מהחסידים קרא את שם בנו בשם אביה הקדוש הייתה מיד טורחת להשיב לו על ה”חסד” בהעניקה מתנה כלשהו וכדומה.

לימין צדיק

זכתה הרבנית ע”ה וממנה נמשכת וקיימת מלכות בית באיאן כשבנה הגדול מרן האדמו”ר שליט”א עלה לכהן פאר על כסא זקנו זי”ע והמונים המונים נוהרים אחריו בהערצה רבה, וממנו תצא תורה לכל ישראל. ומאותו היום בו עלה לכהן עמדה הרבנית ע”ה לימינו ולימין אשת חבר הרבנית הצ’ מבאיאן תליט”א כשהיא נושאת אף היא במשא העדה ומוציאה ומביאה בקו”פ ומפארת בנוכחותה את כנסי הנשים של קהל עדת חסידי באיאן בארץ הקודש ובחו”ל.

מסע הלוויה בערב שבת הגיע סמוך למיטתה בנה הגדול כ”ק מרן אדמו”ר שליט”א ולפתע הבחינו הכל בשינוי לרעה במצבה, ובמשך מספר שעות ניסו הרופאים לייצב את מצבה אך ללא הועיל, ומספר שעות קודם כניסת השבת השיבה את נשמתה ליוצרה. בתוך שעה אחת בלבד נערכה כבר הלוויה כשאלפים עוד מספיקים לבוא להשתתף- בזכות התארגנותם המהירה של חברות האוטובסים “סופרבוס” ו”עילית” שהעמידו אוטובוסים בהלוך ובחזור לרשות המלווים. והיא נטמנה בסמוך לאביה הק’ במרומי הר הזיתים. 


כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות