/
/
קול ביער | התנגדות והצקות: כך מנסים ב’צור הדסה’ לסכל את פרויקט ‘היער האנגלי’

קול ביער | התנגדות והצקות: כך מנסים ב’צור הדסה’ לסכל את פרויקט ‘היער האנגלי’

בעוד התוכנית לביצוע פרויקט 'היער האנגלי' מתקדם בצעדים גדולים - ב'צור הדסה' סימנו את התוכנית ומנסים להתנגד בכל דרך אפשרית גורמים בביתר: "אנחנו טובים רק לביקורים וקניות, אך כשרוצים לפרנס את תושבי העיר בכבוד - תוקעים לנו מקלות בגלגלים כך התנהלה הישיבה הסוערת של ועדת התכנון והבנייה חשיפת 'שערים'
ה׳ באלול ה׳תש״פ
19:43

סכסוך שכנים

שמעון כהן

תוכנית היער האנגלי – פרויקט הדגל של עיריית ביתר עילית ושל ראש העיר רובינשטיין לשיפור התעסוקה והעלאת הרמה הסוציו אקונומית של העיר – מתקדמת בצעדים משמעותיים. התקווה היא שממש בקרוב תאושר התוכנית באופן סופי והטרקטורים יוכלו לעלות על השטח.

‘שערים’ חושף, כי השבוע הוגשו ההתנגדויות בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, כאשר תושבי היישובים ‘צור הדסה’, ‘מבוא ביתר’ ועוד – הגישו את התנגדותם לתוכנית. בחודשים האחרונים, השכנים מ’צור הדסה’ מנהלים נגד התוכנית מאבק גורף, לדברי גורמים בעירייה – ללא כל סיבה הגיונית שנראית לעין.

ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נפתחה על ידי ירון קמחי, מנהל הפרויקט, שהציג את התוכנית מטעם העירייה. קמחי הציג את כלל היועצים שעזרו וסייעו בתכנון של התוכניות. לדבריו, התוכנית כוללת מרכזי תעסוקה, תעשייה, מלונאות ושימושים נלווים לאזור; אזורים למסחר, תעשייה, מלונאות ונופש; מתקנים הנדסיים, מסוף תחבורה, בנייני ציבור ושטחים ציבורים.

הממונה על פרויקט היער האנגלי הדגיש את השימוש במכלול של צעדים כדי לתשמור על ערכי הטבע והסביבה: “התייעצנו על ידי אדריכלים ויועצים שונים מתחום הארכאולוגיה, וגם הוספנו הנחיות מחמירות של ניהול ואכיפה, הן בבניית האזור והן לאחר מכן – הכל כדי שלא יגרם נזק לטבע ולסביבה. לכן אנו נמצאים כאן, לשמוע, להקשיב – מתוך מקום פתוח[11]  ונפש חפצה לשמוע ולעזור”.

התנגדות גורפת

בישיבה עצמה התייצבו כנגד התוכנית נציגים מטעם הגופים הבאים: ‘החברה להגנת הטבע’ (חל”ט), ‘רשות הטבע והגנים’ (רט”ג), ‘בית ספר שדה כפר עציון’ ונציגי ארגונים ירוקים. הם טענו, כי התוכנית החדשה צפויה לפגוע קשות בנכסים הטבעיים והארכאולוגיים של האזור, ובהם פגיעה ב-12 המעיינות הטבעיים, פגיעה במסדרונות האקולוגיים הפתוחים, ופגיעה באתרים התיירותיים של אזור בתיר, אשר הוכרזו בשנת תשע”ד (2014) כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק”ו.

בדיון חזר נציג ועד צור הדסה, עו”ד עמית רנן, על התנגדות הוועד לתכנית הנוכחית. היועץ המשפטי של עמותת התושבים למען צור הדסה, עו”ד אמיר זהר, טען: “תוכנית אזור התעשייה היער האנגלי נושאת איומים משמעותיים וחמורים לעתיד היישוב צור הדסה”. הוא רמז כי העמותה שהוא מייצג לא תהסס “לנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה כדי למנוע מהתכנית הנוכחית לצאת לפועל”.

יו”ר עמותת התושבים למען צור הדסה, יאיר קמייסקי, טען בדיון כי הוא “מבין את הצורך של ביתר עילית ליצור מקורות הכנסה ופרנסה אך המחיר של הקמת אזור תעשייה במתכונתו הנוכחית הוא כבד מדי. במקום להשקיע את המאמץ המיותר – בואו נפנה את המאמץ להביא משאבים ממקורות אחרים”, אמר, בניסיון להסביר את ההתנגדות.

התנכלות אישית

יו”ר ועדת התכנון והבנייה, בנימין הרשלר, הגן את התוכנית בתוקף ואמר לנציגי המתנגדים: “תושבי ביתר עילית רוצים להתפרנס ולא לחיות רק מתמיכות. הם רוצים מקומות עבודה ותעסוקה וכדומה. אנו יוזמים מהלכים כדי לשפר את הכלכלה כדי שיהיה מענה לתושבי עיר שלימה שצריכים להתפרנס. יש לנו הזדמנות לחיות ולהתפרנס בכבוד וגם את זה רוצים לקחת מאיתנו”.

בסיון הדיון, חברי הוועדה הסמיכו את הצוות המקצועי לפנות ליועצים משפטיים ולגבש תגובה מסודרת שתועבר לוועדת משנה להתנגדויות.

יצוין, כי תושבים בצור הדסה מנהלים מאבק אישי נגד מנהל התוכנית מטעם עירית ביתר עילית. כך למשל, גורמים בצור הדסה החליטו להשמיץ את תושב היישוב ירון קמחי, שתרם רבות למען הפיתוח של הישוב צור הדסה, ואף שימש בעבר כנציג בוועד היישוב. במקום להסתפק בדיון מקצועי וענייני – היה ביישוב מי שבחר להפעיל על קמחי לחצים אישים ולפרסם את שמו כדי שיהיה כתובות להטרדות מטעם שכניו.

‘מונעים את הפרנסה’

משיחה שקיים ‘שערים’ עם בכיר בוועדה המקומית, הוא טען כי רוב התלונות הן תלונות סרק, שכל מטרתן היא להקשות על התקדמות התוכנית, כאשר לרוב הדברים הוצגו פתרונות שאמורים לענות כל כלל ההתנגדויות.

הגורם הבכיר אמר ל’שערים’: “צר לנו לראות שהתושבים שהכי נהנים מביתר עילית – הם אלו שהגישו את התלונות. מצד אחד הם מתלוננים שהם באו לגור רחוק מהשאון העירוני ולכן הם לא מפתחים באזור שלהם מרכזי מסחר, בנקים וכדומה, ואפילו תחבורה. וכשהם נזקקים לשירותים הללו – הם נעזרים בביתר עילית, וכמובן שאנחנו מקבלים אותם בשמחה ובאחווה. ‘הכנסת אורחים’ הוא ערך חשוב ומצווה גדולה. העיר יודעת לכבד את השכנים ומקיימת איתם יחסי שכנות טובה.

“עכשיו, כשאנו מנסים לקדם תכנית שתעלה את העיר על דרך המלך ותסייע בפרנסתם של אלפי תושבים – אנו מגלים את הצד הפחות מלבב בהתנהלותם של השכנים.  במקום להכיר טובה ולהבין שאי אפשר להקפיא את המצב הקיים ושביתר עילית עתידה להתרחב בשנים הקרובות ולכן צריך לאתר מקומות עבודה ומרכזי פרנסה – מנסים לשים רגליים ולתקוע מקלות בגלגלים”.

בתקווה להתעשתות מהירה.


 [11]

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות