/
/
קווי המהדרין בביתר בסכנה? הצעת חוק: שנת מאסר למבקש ליצור הפרדה באוטובוסים

קווי המהדרין בביתר בסכנה? הצעת חוק: שנת מאסר למבקש ליצור הפרדה באוטובוסים

י״ג בתמוז ה׳תשע״ג
23:35

חוק חדש אותו יוזמים שרת המשפטים והיועה”מ מעמיד בסכנה את הסדרי המהדרין בביתר עילית ובמקומות נוספים| לפי נוסח החוק כל אפליה מכל סוג באוטובוס, בדגש על קריאה להסדר ישיבה כזה או אחר תיחשב לעבירה פלילית | העונש: שנת מאסר בפועל.

יוני פלמר

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ממשיך בניסיונותיו לפלוש בדורסניות אל תוך אורח חיינו. לטענתו,בעקבות מקרים חוזרים ונשנים של הדרת נשים לכאורה ברמה כזו או אחרת, הוחלט בעצה אחת עם שרת המשפטים, ציפי לבני, לקדם תיקון לחוק איסור אפליה, לפיו כל מי שיפלה בתחבורה הציבורית אדם בשל מוצאו, דתו, גזעו, יישלח לשנת מאסר בפועל – חוק שעלול לחסל כליל את הסדרי המהדרין בעירנו ויסכן משמעותית את המבקשים לשמור בדרכי נועם על גדרי הצניעות באוטובוסים, כפי שנהוג עד כה בביתר.

החוק, האמור להגן גם על מקרי גזענות בישראל, היה קיים עד היום, אך עכשיו מבקשים להחריפו, כאמור. כשהבעיה העיקרית בניסוח החדש של החוק היא העובדה שיוזמי החוק מנסים להתערב באורח חיי המגזר החרדי ולפגוע בערכים עליו אמונים החרדים לדבר ה’. הדרת נשים, לפי הצעתם, תהיה בין מקרי הגזענות שישלחו עליהם לכלא, מה שגורם למעשה, לאיסור על קריאה להפרדה כל שהיא.

תיקון לחוק הקיים

בתזכיר שהופץ השבוע  על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים, מוצע התיקון לחוק הקובע סעיף עבירה חדש שעניינו ביזוי או השפלה שנגרמים ממניעת שירות או כניסה למקום עקב אפליה: “התיקון לחוק יוצר כלי נוסף למאבק בתופעה החברתית הפסולה של אפליה, שביסודה חוסר סובלנות ודעות קדומות, לא רק על ידי מי שמספק שירות ציבורי או מפעיל מקום ציבורי אלא גם על ידי כל אדם המשפיל ומבזה אדם אחר במטרה למנוע ממנו את הגישה לשירות הציבורי או הכניסה אליו”, כך נכתב במסמך, “התפיסה העומדת מאחורי התיקון היא שהגבלת יכולתו של אדם אחר ליהנות באופן שווה מהמרחב הציבורי ומשירותים ציבוריים מחמת אפליה פסולה, חותרת תחת עקרון השוויון ועל כן מוצע לקבוע כי התנהגות זו תהווה עבירה פלילית שבצדה עונש מאסר”.

לבני מבהירה כי תגלה אפס סובלנות כלפי מפלים על כל רקע שהוא. “תופעות כמו הדרת נשים, וסלקציה בכל מקום בחברה הישראלית הן חמורות ובלתי מוסריות, ויש למגר אותן ולהילחם בהן”. כך אמרה בהתייחסה לכתוב במסמך,“מדינת ישראל היא דמוקרטיה המושתתת על עקרונות הצדק, השוויון והחירות, ואפליה על כל ביטוייה המכוערים מערערת על עקרונות יסוד אלו, פוגעת בחוט השדרה המוסרי שלנו כחברה, ולכן יש להילחם בה מלחמה חסרת פשרות שבצדה ענישה. הצעת החוק הזו היא צעד נוסף וחשוב במלחמה זו”.

זה לעומת זה

וכמו להמתיק את הגלולה המרה הזו, היועץ המשפטי לממשלה, מי שעומד מאחורי החוק המגמתי הזה, מונע את העברת החוק של חה”כ יריב לוין המעניק עדיפות ליוצאי צבא ומשרתים במילואים בכל המשרות הציבוריות, במכירת קרקעות ובכל מכרז ממשלתי. לדעתו של היוע”מ מדובר בחוק שאינו שיווני ואינו חוקי כלל.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות