/
/
צהריים לא נעימים : הוויכוח על התקצוב שהביא לסגירתם של הצהרונים בעיר. הסיפור המלא

צהריים לא נעימים : הוויכוח על התקצוב שהביא לסגירתם של הצהרונים בעיר. הסיפור המלא

כבר יותר משבוע שהצהרונים בעיר לא פועלים, כאשר התוצאה היא סבל והתמודדות לא פשוטה עבור אלפי הורים בעיר 'שערים' יצא לבדוק את הסיבה למצב, וגילה שמדובר בוויכוח בין הזכיינים למנהלי המוסדות על תקצוב הסייעות, וזאת בגין הפסקת כפל התקצוב ממשרד החינוך משרד החינוך: אנחנו משלמים. אתם תפעילו" המנהלים: "יש לנו המון הוצאות מסביב, תוציאו את זה מהמאכערים'" הוויכוח המלא
כ״ב במרחשון ה׳תשפ״א
03:21
מעקב שערים

על גב הילדים

יעקב מרגליות

לפני כשבוע הבאנו ידיעה כי בשבוע הבא (כלומר השבוע) יובאו כל הפרטים מאחורי השערורייה של סגירת הצהרונים ברוב מוסדות הלימוד בעיר, כאשר אף אחד לא מבין מדוע באמצע יום בהיר ההורים צריכים לקחת את ילדיהם בחזרה הביתה, שעות לפני הזמן הרגיל, כשהדבר משבש את סדר יומם, מצריך לקצר שעות עבודה ועוד בעיות שהשינוי הפתאומי מעורר.

היות ולא כל המידע היה בידינו – העדפנו להמתין שבוע, כדי לבדוק את העניין לעומק ולהבין מה יסוד המחלוקת שגרם למנהלי המוסדות בעיר לסגור את הצהרונים. בשורות הבאות נפרט את אשר גילינו במסגרת תחקיר שנערך במערכת ‘שערים’.

כדי להבין את התמונה לאשורה – צריך לדעת מה היה עד היום: הצהרונים עד כה פעלו באופן כזה, שמשרד היה משלם משכורת עבור סייעת עד לשעה 15:30. הסייעת הייתה מפעילה את הצהרון עד לשעה זו, כאשר את שכרה מעביר משרד החינוך.

במקביל, הזכיין, (הרשויות המקומיות לא מאפשרות למנהלי הגנים להפעיל את הצהרונים שלא על ידי זכיינים) – היה מעביר את המשכורת שהתקבלה ממשרד החינוך בעבור הסייעת, וגם דואג לארוחת צהרים ועוד כל מיני דברים קטנים עבור תעסוקת הילדים בשעות אלו. עבור כל הפעילויות האלה – מקבל הזכיין תקורה נפרדת ממשרד החינוך, כחלק בלתי נפרד מהמימון להפעלת הצהרונים.

כך התנהלו הדברים עד היום: משרד החינוך היה משלם כפל תקציב עבור הסייעת – אחד דרך הגנים ואחד דרך הזכיין. כעת, משרד החינוך החליט להפסיק לשלם את כפל התקציב. לטענת המשרד, המוסד מקבל כבר את התשלום עבור הסייעת, כך שהזכיין לא אמור לשלם שוב לסייעת. לכן, הודיעו הזכיינים למנהלי הגנים בתלמודי התורה, שמיום ה 01/11/200 למניינם (לפני כשבוע) – יופסק התשלום לסייעת, ועל מוסדות הלימוד לשלם עבור הסייעת.

ואכן, מזה יותר משבוע – שהצהרונים סגורים, לגודל סבלם של אלפי הורים בעיר.

תקצוב במחלוקת

טענת משרד החינוך היא פשוטה אפוא: מנהלים יקרים, אתם מקבלים תשלום עבור הסייעת – אז תשלמו עבורה, ואנחנו נמשיך לספק את הדברים האחרים.

הפנינו את הטענות למנהלי המוסדות. השאלה לא מורכבת: ‘אם אתם מקבלים תשלום מיוחד עבור הסייעות – למה שתפסיקו להורים את הצהרונים? בתגובה, המנהלים ענו לנו כך: “אנחנו משלמים מכיסנו עבור הצהרונים, לטובת ההורים. משרד החינוך משלם עד השעה שלוש וחצי, לסייעת אחת בלבד, כאשר בפועל הן עובדות עד השעה 16:30. תוסיפו לזה את הוצאות הניקיון והחשמל ורוב חומרי היצירה שנופלים עלינו. מדובר באלפי שקלים בחודש, כאשר במקביל הזכיין מקבל עבור כל זה תקורה נפרדת.

“כל עוד שלא היינו צריכים לשלם את המשכורת מכיסנו – לא הפריע לנו שכמה גורמים באמצע ירוויחו כסף מהפעלת הזכיינות. כעת, המצב הוא שאנחנו צריכים להוציא כסף מכיסנו עבור הפעלת הצהרונים. והזכיינים לא מוכנים להכניס את ידם לכיס, ומההורים אי אפשר לבקש תוספת, כי החוק אינו מאפשר זאת. לכן אנו דורשים מהרשות המקומית שתוציא את הזכיינים מהפעלת הצהרונים ותעביר אלינו את ההפעלה, כמו שאנו מפעילים את הגנים באופן עצמאי. אנחנו לא צריכים שום מתווך באמצע להפעיל זאת”.

המנהלים מוסיפים: “זו לא רק דרישה שלנו; זוהי דרישה של איגוד הת”תים. העניין הזה מתנהל כך בכל הרשויות המקומיות החרדיות, ואינו אופיינית רק לביתר עילית. אבל בכל מקרה, ההחלטה נתונה לכל רשות מקומית. אנו מקווים שעד לתחילת השנה הלועזית הקרובה – העניין יסודר, ותתאפשר הפעלתן של הצהרונים מחדש. אבל עד שזה לא יסודר – פשוט לא נוכל להמשיך את הפעלת הצהרונים”.

‘ביתר 24 ‘ ימשיך לעקוב.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות