/
/
צה”ל מפנה שדה מוקשים ישן ליד ביתר

צה”ל מפנה שדה מוקשים ישן ליד ביתר

עמותה המזוהה עם השמאל מימנה את הפינוי לטובת תושבי הכפר חוסאן. במקום ייבנו מבנים קהילתיים עבור תושבי הכפר. צה"ל ליווה את עבודות הפינוי. התושבים בראשות ראשי הכפר שיתפו פעולה לאורך העבודות, ללא הפרעה
ו׳ בסיון ה׳תשע״ג
18:39

עמותה המזוהה עם השמאל מימנה את הפינוי לטובת תושבי הכפר חוסאן. במקום ייבנו מבנים קהילתיים עבור תושבי הכפר. צה”ל ליווה את עבודות הפינוי. התושבים בראשות  ראשי הכפר שיתפו פעולה לאורך העבודות, ללא הפרעה

מזה כשלושה שבועות עוסק צה”ל בפינוי שדה מוקשים ישן בשדות הכפר חוסאן ליד ביתר עילית. שדה המוקשים ממוקם בשדות הכפר חוסאן בגזרת בית-לחם, קרוב לצומת אל חאדר, המוקשים הונחו ע”י צבא ירדן לפני שנת 1967 אשר במהלכו שוחרר המקום מידי הירדנים. עם השנים, עקב התרחבות הכפר, הבתים התפרסו עד לשדות המוקשים. שדה המוקשים בחוסאן הוא שדה המוקשים שגבה את המספר הגבוה ביותר של חיי אדם בישראל כתוצאה מפגיעת מוקשים, כאשר לאורך השנים נהרגו בשדה המוקשים 4 ילדים, ונפצעו 5 נוספים, כולל חייל צה”ל בשנת 1982.

במשך השנים סירבו כוחות הביטחון לפנות בעצמם את שדה המוקשים, מאחר ולטענתם הפינוי כרוך בעלויות גבוהות. אלא שכעת התאפשר מבצע פינוי המוקשים, וזאת לאחר  שפרויקט פינוי המוקשים מומן על ידי עמותת “שורשים של שלום”, המזוהה עם חוגי השמאל,  כשהם מתנים את מימון מבצע הפינוי בבניית מבנים קהילתיים בשטח ה”נקי”.

הפינוי

חברה ישראלית מומחית לפינוי מוקשים מבצעת את הפינוי, זאת לאחר “גיהוץ”, “סירוק” וגידור השטח על ידי חיילי הנדסה ותחת פיקוחם השוטף. שטח C הממוקש הוא שטח הצפוני לציר ונושק לבתים ומתפרס לאורך 13 דונם, כאשר ידוע בוודאות על 9 דונם מלאי מוקשים, ו-4  דונם נוספים בחזקת “חשודים”.

פעילות מת”ק בית-לחם הייתה פריסת שילוט וגידור בשיתוף עם כוחות חיל ההנדסה, תיאום ושיתוף פעולה עם ראש מועצת הכפר ועדכון התושבים. אנשי מינהלת הקישור הפלסטיני היו מעורבים אף הם בתיאום עם הכוחות, כמו גם מושל בית-לחם שעודכן באופן שוטף.

התושבים תומכים

פינוי שדה המוקשים הירדני, לאחר כחמישים שנות הבטחה לאוכלוסיה המקומית, לא התקבל על הדעת בקרב התושבים הוותיקים כדבר המובן מאליו, ויתכן שזו הסיבה שבמהלך הימים הראשונים לפינוי נרשמה התקהלות רבה של המקומיים במקום. ראש המועצה וסגנו ירדו לשטח בתחילת הפרויקט מדי יום על מנת לשדר לתושבי הכפר כי הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה מוחלט ובתמיכתם. החל מהיום השלישי לא נראתה התקהלות במקום, כאשר עצם ביצוע העבודה ללא הימצאות חיילים תרמה ככל הנראה לביצוע שקט וללא מתיחות מצד אנשי הכפר. כשיסתיימו עבודות הפינוי תועבר האדמה לאנשי כפר ואלה ישמשו כשטחים ציבוריים.

“הצד הפלסטיני תומך בפרויקט ומעודד אותו,”  מסר רמת”ק בית-לחם, סא”ל אייל זאבי, “קיימות שתי מטרות לפרויקט: הראשונה היא מניעת המשך סיכון חיי אדם ולוודא באופן סופי כי אין מוקשים באזור, השנייה היא החזרת האדמה לבעליה, לשימוש הכפר עבור מטרות קהילתיות.”

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות