/
/
פצצה מתקתקת

פצצה מתקתקת

הפיצוץ המסתורי אשר התרחש - או לא - במתקן העשרת האורניום באתר פורדו שבאיראן, העלה שוב לכותרות את המרוץ המדאיג לייצור פצצה גרעינית. עיתון"שערים" יצא לבדוק את היסטוריית הגרעין האיראני, כמה כורים יש באיראן ואיך מרכיבים פצצה שכזו. מיוחד ומרתק.
כ״א בשבט ה׳תשע״ג
03:35

הפיצוץ המסתורי אשר התרחש – או לא – במתקן העשרת האורניום באתר פורדו שבאיראן, העלה שוב לכותרות את המרוץ המדאיג לייצור פצצה גרעינית.  עיתון”שערים” יצא לבדוק את היסטוריית הגרעין האיראני, כמה כורים יש באיראן ואיך מרכיבים פצצה שכזו. מיוחד ומרתק.

בוקר יום שני, לא היה שונה משאר הימים. שום רמז לא ניתן, להתרחשות שתזעזע בעוד זמן קצר,  את צמרת השלטון האירני.

פיצוץ אז החריד את אתר פורדו- הסמוכה לעיר קום שבאירן. האתר ידוע בשל המתקן להעשרת האורניום הנמצא בעומק רב. מעטה החשאיות והסודיות העוטפת את כל איזור הכור הגרעיני בפורדו, מעוררת דאגה רבה בקרב הקהילה הבינלאומית. ואין ספק שגויסו למשימת השמדת הכורים, מיטב המוחות. היטב ידעו, כי בתקיפה אווירית לא יצליחו להשמיד את הכור.  והנה באה המציאות -לפחות על פי פרסומים זרים – וטפחה על פניהם . פיצוץ מסתורי שהתרחש בתוך תוכו של המפעל, הרסה את כולו. חיסלה 240 מפועליו ושמה אולי קץ לשאיפותיו של ה’המן’ התורן לראות עוד השנה את הישגיו ופירות ביאושיו, ממומשים באמצעות פצצה גרעינית.

הפיצוץ בפרדו

לפי נתוני הדיווח, הפיצוץ הרעיד מתקנים ברדיוס של שלושה קילומטרים, וכוחות הביטחון עצרו את התנועה ברדיוס של 15 מייל מהמקום. הכביש המהיר בין קום לטהרן נסגר לכמה שעות אחרי הפיצוץ. עוד נטען, כי נכון לשעות אחר הצהריים של יום רביעי הקודם, אנשי הצלה, עדיין לא הצליחו להגיע אל האנשים הלכודים במתקן..

במתקן היו שתי מעליות, שכרגע אינן פועלות. מעלית אחת שירדה לעומק של כ-43 מטרים שימשה לצורכי הגעה לצנטריפוגות. השנייה הגיעה לתחתית כדי להעביר ציוד כבד ואורניום. גרם מדרגות חירום אחד מגיע לקרקעית המתקן, ואחר טרם הושלם. המקור אמר כי הגישה ליציאת החירום בדרום-מערב האתר נחסמה.

ההערכה היא, כי המשטר האיראני, סבור שמדובר בפעולת חבלה וכי ייתכן שחומרי הנפץ הוחדרו למקום אחרי שהוסוו כציוד או שנארזו במשלוח האורניום. המקור טען כי הפיצוץ אירע באולם הסרכזות השלישי, שמתחתיו נמצאים מאגרי האורניום שהועשר לרמה גבוהה..

יצויין, לפי אותו דיווח, שהמידע הועבר לגורמים אמריקניים רשמיים, אולם טרם זכה לאישור או הכחשה מצד המשטר או מצד מקורות אחרים בתוך המשטר. ישיבה דחופה שכינס ביום שלישי השבוע נשיא איראן מחמוד אחמדינג’אד עם שר המודיעין, ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית ובכירים נוספים, עסקה בפעולת החבלה לכאורה בפורדו.

אמנם, ראוי לציין, שהיו מי שהסתפקו בנכונות הדיווח הזה, גם בגלל חוסר הדרמטיות שהוא התקבל בקהילה המודיעינית למרות המידע המסעיר שהוא הכיל. וגם בגלל המקור הרישמי לדיווח- רזא חלילי עריק איראני שמנהל מסע הסתה לטובת הימין הקיצוני בארה”ב. איראן הכחישה את הדיווח מכל וכל וכמובן ישראל וארה”ב שמרו על שתיקה כהרגלם. 

אלא, שביום שני, ציטט ה’טיימס’ הלונדוני מפי גורמי מודיעין ישראליים שאכן פוצץ המתקן הגרעיני בפורדו ולא מהאוויר כמו שחשבו כולם. הפעולה בוצעה באמצעות סייענים מקומיים שאולי חדרו למקום השמור והמאיים ביותר.

מי בנה את הכורים?

הנתון האירוני הבא, הוא המדהים ביותר בנושא הגרעין האיראני. המעצמה שבנתה את התשתית  ובנתה את היסודות הראשונים לרעיון שכזה הייתה ארצות הברית. היא שנתנה מנדט וכלים לשאה הפרסי מוחמד רזא שאה פהלווי –שהיה בן בריתם של האמריקנים, כמו מוברק וכמו עוד שליטים באיזור. כשהחל המהפך הדתי באירן, ברח השאה, וידידיו מהמערב הפנו לו עורף ובעצם, סללו את הדרך להשתלטותו של חומייני ומשטר האייתולות שלו על טהרן. לאחר ההשתלטות, החליט חומייני להמשיך ולפתח את נושא הגרעין האיראני, והקים מפעלי יצור רבים והפעם בתמיכתם של הרוסים.

בעזרתם של כל אלו הקימו האיראנים ארבעה כורים:.

במתקן הראשון ,שהוקם באיספאהן, הם מעבדים את האורניום.

בנוסף, הוקם בנתנאז, כור ענק להעשרה בו קיימת מערכת גדולה של צנטריפוגות.

כורים נוספים לייצור מים קלים וכבדים בבושאהר.

הכורים האלו הדאיגו את המערב, אך היו  חדירים לתקיפה אווירית. לכן, החליט נשיא איראן, להקים כור נוסף באזור פורדו הסמוכה לקום. המתקן הוא תת קרקעי בעומק עצום ואין סיכוי לפגוע בו מהאוויר.

סרכזות חדשות

בשלב מאוחר יותר, הודיע הנשיא האיראני על פיתוח דור חדש של צנטריפוגות המסוגלות להאיץ חלקיקים ברמה שכפולה ב – 4-5 מרמת העשרה של 20 האחוזים כיום. הוי אומר- פצצה גרעינית.

אלא, שכאן משהו החל להשתבש. משאיות עמוסות במוטות אורניום שהוברחו והובאו בעמל רב- למרות הסנקציות, התגלו כפגומות. ‘מישהו’ דאג לשתול ווירוס שפגע בצנטריפוגות ושיבש את פעולתם. ואם לא די בכך, הם נאלצו להתמודד עם הידיעה על היעלמותם המסתורית של כמה מהמהנדסים והחוקרים שעסקו בפיתוח וייעול

הפצצה

במקביל, החלו הדיבורים על הפצצה אווירית באיראן. הדבר קשה ליישום, לא רק בגלל הגישה הבעייתית למקום, אלא בגלל הסכנה משחרור בלתי מבוקר של האורניום, בעיקר במפעל לעיבוד באיספאהן. לפיכך, המטרה המועדפת, הם כורי ההעשרה, בהם מוקמים הצנטריפוגות החדשות.

השלב האחרון שייתן את האות למשימה, יהיה השלב בו יתחילו הסרכזות )צנטריפוגות) החדשות לעבוד. מרגע זה, תחצה איראן את הקו ותגיע לפצצה. האם הפיצוץ בכור אכן מעיד על הקו האדום שהם חצו? ימים יגידו.

 בינתיים, ה’המן’ האירני לא יורד מהעץ, הוא מעדיף להמשיך בהתרברבויות ומעפיל עם הקוף לחלל. 

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות