/
/
/
על אלה אני בוכייה | ביתר עילית המומה וכאובה בפטירתם של שניים מטובי בניה באסון המחריד בגבעת זאב. קווים לדמותם

על אלה אני בוכייה | ביתר עילית המומה וכאובה בפטירתם של שניים מטובי בניה באסון המחריד בגבעת זאב. קווים לדמותם

#האברך ר' מרדכי בנימין רובינשטיין ז"ל בן ה־23 שאך לפני שבועות ספורים חבק את בתו הראשונה, והבחור מאירק'ה גלויברמן ז"ל שרק בשביעי של פסח חגג את היכנסו למצוות# >>> שניהם, מבחירי עירנו שנמנים על חסידי קרלין - הפכו בערב חג השבועות האחרון לקרבנות ציבור באסון הנורא שפקד את מרכז החסידות בגבעת זאב >>> נטפי דמע וסיפורים ראשוניים על דמויותיהם המיוחדות, וסקירת השעות הנוראות בעיר בצל השמועות הקשות >>> #וכל העם רואים את הקולות#
י״ב בסיון ה׳תשפ״א
00:41

האברך ר’ מרדכי בנימין רובינשטיין ז”ל בן ה־23 שאך לפני שבועות ספורים חבק את בתו הראשונה, והבחור מאירק’ה גלויברמן ז”ל שרק בשביעי של פסח חגג את היכנסו למצוות

>>> שניהם, מבחירי עירנו שנמנים על חסידי קרלין – הפכו בערב חג השבועות האחרון לקרבנות ציבור באסון הנורא שפקד את מרכז החסידות בגבעת זאב >>> נטפי דמע וסיפורים ראשוניים על דמויותיהם המיוחדות, וסקירת השעות הנוראות בעיר בצל השמועות הקשות >>> וכל העם רואים את הקולות

שמעון כהן

אבל יחיד עושה לה העיר ביתר עילית, כל לבב דווי וכל ראש לחולי, מאז היוודע הבשורה הנוראה על פטירתם הטראגית של שניים ממובחרי העיר באסון הנורא שאירע בהיכל החדש של חסידות קרלין-סטולין בפניא דמעלי יומא טבא, דקות ספורות לפני התקדש חג העצרת. שני קרבנות האסון – האברך הצעיר הר”ר  מרדכי בנימין רובינשטיין ז”ל והבחור הצעיר מאיר גלויברמן ז”ל– התגוררו בעיר ונמנו על מיטב בניה וגידוליה של עיר התורה והחסידות בהרי יהודה.

נהפך לאבל מחולה של חסידות קרלין, ושבת משוש ליבה של ביתר עילית, כאשר במוצאי חג השבועות יצאו הלוויותיהם קורעות הלב של שני פרחי החמד שנגדעו בחטף, בעת שהסתופפו בצל הקודש וביקשו להתעלות בקדושת החג בצילו של כ”ק מרן האדמו”ר מקרלין סטולין שליט”א בבית המדרש החדש של החסידות בגבעת זאב.

אבל כבד פשט בחוצות העיר עם הגיע הידיעה כי באסון הכבד נספה האברך הצעיר הרב מרדכי בנימין רובינשטיין ז”ל בן ה־23, מטובי אברכי קרלין שגדל בביתר עילית והיה מוכר כאברך בן עליה, יקר שבערכין, עדין הנפש ואציל המידות, ששקד על תלמודו בשקידה רבה, ועלה ונתעלה במעלות התורה והחסידות. לא מכבר, עם נישואיו, עבר להתגורר בירושלים, כאשר הוריו ממשיכים להתגורר בעיר והוא פוקד את ביתם בשבתות ובימי חול. האבל הוכפל והתעצם עם הידיעה על הנפטר הנוסף, הבחור הצעיר, עלם החמודות, כמר מאיר גלויברמן ז”ל, בן 13, שכל רואיו הכירו במידותיו התרומיות, ברצינותו ובשקידתו.

שני קרבנות ציבור 

האברך ר’ מרדכי בנימין רובינשטיין ז”ל נולד לפני 23 שנה לאביו יבלחט”א הרה”ח ר’ יוחנן רובינשטיין, מפארי המשפחות בעיר ביתר עילית, בנו של הרב החסיד רבי נחום רובינשטיין, סופר סת”ם משכונת עזרת תורה בירושלים.

בבחרותו למד במוסדות חסידות קרלין ובהגיעו לפרקו הוא נישא לזוגתו – בתו של יבלחט”א הרה”ח ר’ דוד בריזל משכונת רמות בירושלים. לאחר נישואיו המשיך לשקוד על דלתות התורה והעבודה והוכר כאחד מטובי האברכים שבחבורה. לפני חודשים ספורים נולדה לו בתו הראשונה, כשהוא מקווה לרוות ממנה רב נחת ולגדל דור ישרים מבורך, אולם לדאבון לב נלקח בגזירת שמים ונספה באסון הכבד והנורא.

המנוח ז”ל היה מקושר בלב ונפש לכ”ק מרן האדמו”ר מקרלין סטולין שליט”א וכל חייו לן בעומקה של הלכה, כשהוא יגע בתורה בשעות הקטנות של הלילה, מלא בתורה ובחכמה, ולצד זאת – תמיד צנוע וענוותן ושפל ברך.

על גדלותו בלימוד התורה אפשר ללמוד ממכתב מרגש שכתב לרעייתו שתחי’ ביום הולדתה ונחשף לבאים בשבעה/ וכך כתב ר’ מרדכי בנימין ז”ל: “פרק ערבי פסחים הינו הפרק העשירי והאחרון של מסכת פסחים, ובו מבואר כל הלכות וענייני ליל הסדר. לכבוד יום הולדתך השתדלתי ללמוד כל הפרק 3 פעמים לזכותך/בזכותך. בתזמון מושלם של סיום המסכת במסגרת הדף היומי המונה 120 דפים בדיוק, עם יום הולדתך ה-21 החל בערב פסח, לא נשאר לי אלא לברכך ב-120 שנים וכל טוב”.

בזעזוע כבד התקבלה הידיעה כי באסון הנוראי נלקח גם הבחור הצעיר מאיר גלויברמן ז”ל בן ה־13, שחגג רק בשביעי של פסח את שמחת בר המצווה שלו. הבחור מאיר ז”ל לפני כ־13 שנה לאביו יבלחט”א הרב יהודה לייב גלויברמן, מחשובי האברכים בחסידות קרלין בביתר עילית, נכדם של יבלחט”א הרה”ח ר’ דוד זכריה גלויברמן – אף הוא מחשובי חסידי קרלין בעיר, והרה”ח ר’ יוחנן רוזנטל, מחשובי חסידי קרלין בגבעת זאב.

את משנת תלמודו רכש מאירק’ה ז”ל בתלמוד תורה קרלין סטולין בעירנו. מכריו מספרים עליו שהיה ילד מלא חן, שוקד על תלמודו ברצינות, חביב ואהוב על כל חבריו, כשהכל הועידו אותו היו לגאון ולתפארת בתורה ובחסידות, וכל עתידו עוד היה לפניו, אך לדאבון לב בגזירת שמים נספה באסון הכבד, כשהוא מותיר את בני משפחתו חבריו וידידיו שבורים ורצוצים מהאסון הכבד שניתך עליהם.

מסע ההלוויה של שני פרחי החמד יצא בחצות ליל מוצאי חג השבועות מהמרכז העולמי של חסידי קרלין בגבעת זאב, כשקהל רב בראשות כ”ק מרן האדמו”ר מקרלין שליט”א הולכים בשברון לב אחר מיטותיהם ובוכים על השריפה אשר שרף ד’ שעה שהמוני בני ישראל מתקבצים לבתי הכנסת ובתי המדרש לקראת חג קבלת התורה. עליונים ששו בבואם של אברך צדיק בכל מעשיו, ונער צעיר שזה עתה נכנס לעול המצוות – ותחתונים עגמו ונתעצבו בחלל הגדול שנפער בפתע פתאום, באופן כה משונה ובלתי ניתן לעיכול, כאשר צו השעה היא התחזקות בתורה ובקדושה ובכל הטעון תיקון, כדי שנזכה שהקב”ה יסיר חרון אף מתוכנו ויגאל אותנו מצרותינו בעגלא דידן.

אור מתוך האפלה

לצד שני ההרוגים ז”ל – באסון נפצעו מאות יבדלחט”א, אשר עמדו על הפארענצ’עס שקרסו וגרמו לאסון. חלקם עדיין מאושפזים במרכזי הרפואה בדרגות פציעה שונות, והציבור מתבקש להתפלל לרפואתם.

במהלך החג הוזעקו בני משפחותיהם של הפצועים מביתר עילית לנסוע על ידי נכרי למרכזים הרפואיים, בעקבות הוראת הרבנים כי מדובר בפיקוח נפשות. במהלך החג טיפלו צוותי החירום של אגף הרווחה, השירות הפסיכולוגי והמוקד העירוני במשפחות ההרוגים והפצועים, במתן סיוע ומידע, בין היתר בסיועו של קב”ט שבת בעיר, פראג’ דאהר, שפתח את החמ”ל המיוחד וסבב עם צוותו בין בתי המשפחות כדי לעדכן במצב.

מיד במוצאי החג אויש קו החירום העירוני, כאשר כמויות גדולות של פניות מצוקה זורמות מכיוונם שם הורים, בחורים וילדים, צוותים בישיבות ובתלמודי התורה, ורבים מהקרובים למעגל האסון או כאלו שהיו עדים להתרחשותו והתמודדו עם טראומה ומצוקה נפשית.

למחרת החג הועבר הליך מזורז לכלל הצוותים החינוכיים בחסידות, שקיבלו הדרכה מה לומר לבחורים במפגש הראשון לאחר האסון. התלמידים חולקו לקבוצות, על מנת לדבר עימם בצורה ראשונים ולתת את הכלים להתמודדות נכונה. חברי צוות ההנהלה הרוחנית במוסדות קרלין בביתר נפגשו עם הרב גדליהו אייזנשטיין, מראשי ‘מרכז מצפן’, כאשר הם עורכים מיפוי של כלל התלמידים ומחלקים את הסיוע לצורה פרטנית וצורה קבוצתית, כל אחד לפי הצורך שלו. הוקמה קבוצה טיפולים לצוותים החינוכיים, כדי לחזק אצלם את החוסן שהם נדרשים להעניק לתלמידיהם.

בימים אלו מקבלים תלמידי מוסדות קרלין בעיר טיפולים פרטניים וקבוצתיים, על מנת שלא יישארו ח”ו צלקות בנפש. הפעילות נעשית בשיתוף עם השירות הפסיכולוגי העירוני ותוך גיוס של מטפלים חיצוניים. מרכז ‘מצפן’, אשר מתנהל גם כצוות לשעת חירום בעיר (היל”ת) העניק מענה מקצועי מיוחד גם באסון מירון כשהוא ממשיך בכך לאחר האסון בחסידות קרלין בחג השבועות, כאשר את התקציב והחסות נותנים העירייה בראשות ראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין.

יש לציין גם את פעילות החסד ההתנדבותית שנראתה בעיר מאז האסון, באופן מופלא ומרגש, כאשר ארגונים שונים נרתמים לסייע ככל יכולתם לתמיכה מעשית ונפשית במשפחות שסביב מעגל הפצועים. בראש הפעילות הזו התבלט הארגון ‘חסדי אי”ש’ של חסידי באיאן בעיר, בראשות איש החסד האברך הנמרץ ר’ דוד שרייבר ופועל תחת ארגון החסד ‘יעזורו’, מטעם ארגון החסד יעזורו, שנרתם לבשל ולשלוח ארוחות לחולים במחלקות בשבת האחרונה ולאורך השבוע, וכן סיפק מאות ארוחות חמות למשפחות לאורך השבוע הקשה ולקראת שבת קודש.

אחרי האירועים הללו – העיר כולה, בתוך כלל ישראל – נושאת עיניים כלפי שמיא ומתחננת לנחמה למשפחות, רפואה שלמה לפצועים, ובריאות שלמה לכולם. אנו מתחננים וזועקים להקב”ה: שמחנו כימות עיניתנו… שנות ראינו רעה… יראה אל עבדיך פעלך… והדרך על בניהם… ראה נא בעניינו וריבה ריבנו וגאלנו גאולה שלמה מהרה למען שמך. ויה”ר לא נדע עוד שום צער ויגון ואך ששון ושמחה ישיגונו מעתה ועד עולם!

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות