/
/
/
עזרה ודאגה לפרט

עזרה ודאגה לפרט

לנוכח הפעילות הענפה במרכזים הקהילתיים בעירנו, נועד סופר "שערים" לשיחה מרתקת עם יו"ר החברה למתנסי"ם בביתר, מעסקניה הנמרצים של עירנו, הרב ישראל אהרן בוקשפן, שפורס בפני הקוראים את תוכניותיו לעתיד, לצד הפעילות הקיימת כיום * שמענו ממנו על הרחבת הספריה בגבעה א', וגם על התוכניות המתקדמות להקמת מתנ"ס בשכונת התמר * ראיון
ג׳ בשבט ה׳תשע״ג
17:55

לנוכח הפעילות הענפה במרכזים הקהילתיים בעירנו, נועד סופר “שערים” לשיחה מרתקת עם יו”ר החברה למתנסי”ם בביתר, מעסקניה הנמרצים של עירנו, הרב ישראל אהרן בוקשפן, שפורס בפני הקוראים את תוכניותיו לעתיד, לצד הפעילות הקיימת כיום * שמענו ממנו על הרחבת הספריה בגבעה א’, וגם על התוכניות המתקדמות להקמת מתנ”ס בשכונת התמר * ראיון

מתי החלה פעילותך במתנסי”ם?

עד לפני חצי שנה היתה הפעלתם של המתנסי”ם נתונה בידי מחלקת תרבות בעיריה. ביוזמתו ובפעילותו הנמרצת של ראש העיר הרב מאיר רובינשטיין, הוקמה רשות נפרדת הפועלת בצורה עצמאית, תחת ראש העיר ותחת החברה הארצית למתנסי”ם. אז התמניתי ליו”ר מתנסי”ם בביתר. מנהלת המתנסי”ם גב’ שטוב היא המנוע לכל הפעילויות של המתנסי”ם

הקמת הרשות הנפרדת היא בשורה טובה ומשמעותית לכלל התושבים, שכן בצורה כזאת ניתן להשקיע הרבה יותר בהעשרת והרחבת פעילותם של המרכזים הקהילתיים.

מה בעצם יש במתנסי”ם?

כבר היום הם כוללים חלק גדול מאוד מפעילויות התרבות בעיר, יחד עם זאת אנו שוקדים בימים אלו על תוכנית מפורטת להרחיב את הפעילות לתת מענה למשפחות במצוקה בתחום התרבות, הרווחה, והחינוך, במובן של עזרה חינוכית ויצירת מסגרת חמה ותומכת בפעילויות בשעות אחה”צ, לבנים ובנות הזקוקים לתמיכה כזו.

גם פעילותה של הספרייה קשורה למתנ”ס, בימים אלו מקדמים תוכנית לשפץ ולהגדיל את הספריה הקיימת בגבעה א’. קיומה של הספריה בעירנו חשובה מאוד, כיון שלשמחתנו בציבור החרדי התרבות העיקרית מתמקדת בקריאת ספרים, ואכן רואים שרוב הספרים מהספרייה מושאלת לילדי העיר שבאים ונהנים מהמגוון הרב של הספרים, גם הספרייה התורנית מושקעת ונותנת מענה לכלל הציבור שמגיעים ונהנים מהמידע הרב ומהמקום השקט,  

מהיכן מגיע התקציב?

רוב התקציב מגיע מתקציב התרבות של העיריה, העומד בערך על סך חמשה מיליון ש”ח לשנה. מדובר בסכום מכובד מאוד, בכניסתי לתפקיד ביקשתי להקים וועדה לגיוס משאבים כדי שנוכל להגדיל את הפעילות של המתנסי”ם.

מתי בעיקר המתנסי”ם פעילים?

כמעט כל יום, באמצעות חוגים שונים ומגוונים שכולנו רואים אותם וקרואים עליהם בפרסומות השונות מטעמנו. בנוסף ישנה פעילות עניפה ומיוחדת בימי החופש ובימי חול המועד, כמו השמחת בית השאווה שעשינו בחלק גדול מהקהילות, בחול המועד פסח האחרון היה אירוע ענק של הצגה באידיש.

אי אפשר שלא להזכיר את שכונת התמר המאוכלסת ב”ה באלפי משפחות, שעד היום עדיין לא הוקם עבורם מרכז קהילתי, האם ישנה תוכנית להפעלת מתנ”ס בשכונה זו?

אכן כן, אנחנו ערים ומודעים לענין הזה, ואני שמח לבשר לתושבי שכונת התמר שישנה כבר תוכנית מסודרת להקמת מתנ”ס בשכונה זו, ישנו אישור עקרוני של העיריה לענין הזה, ואני מקווה מאוד שנוכל להתחיל בקרוב מאוד בעבודות הבניה לרווחת כולם.

מה מתוכנן להיות במתנ”ס בשכונת התמר?

המתנ”ס בשכונת התמר נמצא עדיין בשלבי תכנון, בינתיים עוד לא קיבלנו את התוכניות הסופיות של פנים המבנה שיוקם, כך שקשה לקבוע כעת מה בדיוק יהיה שם, ומה יהיו היקף הפעילויות במבנה, אבל אני מקווה מאוד, וגם נעשה כל מאמץ, שתושבי שכונת התמר יקבלו פעילות שותפת של המתנסי”ם כגון חוגים, אירועים, וכל דבר שצריכים

ישנם חידושים נוספים שביצעת במחצית השנה האחרונה?

אחד הדברים שאנחנו באמצע לבנות ולטפח, גם פעילות התנדבותיות בין תושבי העיר, ילדי העיר, בין משפחות מבוססות למשפחות שצריכות עזרה, וגם בניית קשר עם ערים חרדיות בעולם. מדובר בשיתוף פעולה פורה עם מינהלות איזורית של ערים חשובות, קשרים אלו, מסייעים ועוזרים לנו בתחומים חשובים, כמו חינוך ורווחה.

אנחנו גם בודקים אפשרות להקים ולבסס מסגרות מיוחדות במרכזים הקהילתיים, שבהן יפעלו מתנדבות מעירנו, לרווחתן של ילדות הזקוקות לתמיכה וסיוע.

מה בעצם הניע אותך לקבל את התפקיד המורכב הזה?

ראש העיר הרב מאיר רובינשטיין פנה אלי לפני קצת יותר מחצי שנה בבקשה שאקבל על עצמי את התפקיד, עניתי בחיוב וברצון רב, כיון שזה המקום שבו אפשר לעזור לפרט, ישנם מספיק עסקנים שעוזרים לקהילות, אבל אין אנשים רבים העוסקים בעזרה לפרט, זה בעצם התחום שבו אני עוסק תמיד, ואני שמח שראש העיר נתן לי את האתגר הזה, כדי שאוכל באמת לעזור ולסייע לכל אחד ואחד.

במהלך הראיון המרתק מדגיש בפנינו הרב ישראל אהרן בוקשפן את חלקו הגדול של ראש העיר הרב מאיר רובינשטיין, במהפכה המבורכת של פעילות המתנסי”ם בעיר, “הוא הכוח המניע שעומד מאחורינו”, אומר הרב בוקשפן, כשהוא מתאר לנו בהתרגשות את דאגתו התמידית של ראש העיר לפעילות התרבות בעיר, ואת הקצאת המשאבים מצידו, לרווחת הכלל והפרט.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות