/
/
/
עוצו עצה ותופר | דאגה בקרב היהדות החרדית נוכח הקמתה של ממשלה שהכריזה על מלחמה בכל הקדוש לתורת ישראל, משנאיך נשאו ראש!

עוצו עצה ותופר | דאגה בקרב היהדות החרדית נוכח הקמתה של ממשלה שהכריזה על מלחמה בכל הקדוש לתורת ישראל, משנאיך נשאו ראש!

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין סיעות הקואליציה החדשה - לא מותירות מקום לספק ומציירות #תמונה עגומה ומרתיחה של עקירת יסודות התורה והיהדות בארץ ישראל# >>> מכשרות ועד גיור, מחוק גיוס בני הישיבות ועד ביטול צביונו הקדוש של הכותל המערבי - #אין כמעט תחום יהודי שבו לא החליטה קואליציית הכלאיים להתערב, לעקור ולהילחם בנשמתה היהודית של ארץ ישראל >>> #וגם: המשמעויות כלפי העיר ביתר עילית# >>> סקירה נרחבת
ד׳ בתמוז ה׳תשפ״א
23:35

:

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין סיעות הקואליציה החדשה – לא מותירות מקום לספק ומציירות #תמונה עגומה ומרתיחה של עקירת יסודות התורה והיהדות בארץ ישראל# >>> מכשרות ועד גיור, מחוק גיוס בני הישיבות ועד ביטול צביונו הקדוש של הכותל המערבי – #אין כמעט תחום יהודי שבו לא החליטה קואליציית הכלאיים להתערב, לעקור ולהילחם בנשמתה היהודית של ארץ ישראל >>> #וגם: המשמעויות כלפי העיר ביתר עילית# >>> סקירה נרחבת 

@יעקב מרגליות

דאגת־אמת עמוקה וחוסר אונים בקרב הציבור החרדי בארץ ישראל לנוכח ממשלת ההדרה והזדון של בנט-לפיד שהוקמה בחסות שונאי ישראל ומשנאי תורת ישראל, תוך סיכום מראש בין חלקי הקואליציה לרמוס את ערכי היהדות הנאמנה, לפרוץ פרצות בכרם בית ישראל ולהרים יד על כל הקדוש והיקר לשומרי המצוות בארץ הקודש.

כבר בראשית הסקירה הפוליטית הזו יש לציין – כי אין זו אזעקת שווא. זעקת הכאב המובעת בדבריהם של חברי מועצות גדולי וחכמי התורה ובאה לידי ביטוי בכל ריכוזי היהדות החרדית, כאשר אין כמעט יהודי מאמין ושומר תורה ומצוות שאינו מודאג מקשר הרשעוּת שהביא להקמתה של ממשלת הכלאיים ההזויה והמסוכנת – נשענת על הצהרת הכוונות המפורשת, שאותה מרכיבי קואליציית ההדרה אינם טורחים אפילו להסתיר. הם מדברים על כך מפורשות, שכן עקירת ענייני היהדות הם הנושא היחיד שסביבו יכולים מרכיבי קואליציית הניגודים הזו להסכים סביבו.

כוונות זדון פטרוניות אלו אף באו לידי ביטוי בנאומו אמש של ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט – מי ש’עקץ’ את התפקיד במרמה ובהפרת אמונם של בוחריו, תוך ניצולה של הלהיטות בשמאל להדיח את הימין מהשלטון אף שלרשותו שישה מנדטים בלבד; האחרון אינו מסתיר את כוונותיו “לייצג את הציבור החרדי” בעצמו, כביכול גדולי התורה המסמיכים את שלוחי דרבנן חברי הכנסת אינם עושים ח”ו את מלאכתם.

כך הכריז אתמול בנאומו, כשניסה לפנות אל הציבור החרדי מעל לראשם של רבותינו גדולי התורה, ובמהלך ניסיונותיו להשחיל כמה מילים בתוך המחאה והכאב שהובעו במליאת הכנסת, אמר:  “אמנם ראשי המפלגות החרדיות בחרו שלא להצטרף לקואליציה, אבל זה לא אומר שאתם, הציבור עצמו, לא מיוצגים אני אייצג אתכם”.

קשה היה להחמיץ את החיוך שהבליע איווט ליברמן – שר האוצר המיועד ומי שיישב על כל הברזים הכלכליים והתקציביים של המדינה, במשרד האוצר, בוועדת הכספים ובשאר המוקדים – כאשר בנט “הבטיח” שלא לפגוע בציבור החרדי. אם יש מישהו שהוכיח לאורך כל הדרך של המשא ומתן וההסכמים הקואליציוניים את יכולתו לכפות את עמדותיו על שאר השותפים – זהו ליברמן עצמו, מי שכזכור הבטיח “לשים את החרדים על מריצה ולהריץ אותם למזבלה”, עפרא-לפומיה, אמירה שעד לרגע זה לא הסכים לחזור בו ממנה, ואף חיזק אותה בכל הזדמנות וצורה שהיא.

אגב, אותו ליברמן ממשיך להוכיח את שיטותיו הדיקטטוריות, כאשר אחד מחברי הכנסת הבולטים במפלגת ה’יס-מנים’ שלו, ח”כ אלי אבידר, קיבל אתמול בתדהמה את ההודעה לפיה ליברמן אינו מתכוון למנותו לשום תפקיד, חרף היותו ח”כ פעיל ובולט אשר לו תרומה גדולה להדחתו של נתניהו מן השלטון, בהובלתם של ‘הפגנות בלפור’ הידועות. ליברמן חושש מעצמאותו של אבידר, וזה האחרון מיהר להודיע כי בכוונתו להתפצל מסיעת ‘ישראל ביתנו’ ולראות בעצמו סיעה עצמאית. האם זוהי אחת מנקודות האור ששתלו משמים מראש בממשלת הרִִשעה הזו? ימים יגידו. 

#חילול הכותל המערבי

כאמור, בניגוד לאמירות ה’מרגיעות’ וה’מרדימות’ שהשמיע בנט – אשר לא צפויה לו כמעט שום שליטה בממשלה שהוא צפוי לעמוד בראשה על הנייר – ההסכמים הקואליציוניים בנושאי דת ומדינה מעוגנים היטב בחוזים חתומים ומחייבים מבחינה משפטית.

די בעיון חטוף בהסכמים הקואליציוניים כדי להבין עד כמה מזימתם של השותפים לממשלה החדשה היא הרסנית ומסוכנת. פרטי ההסכמים משקפים חורבן בכל צעד ושעל: החל מחינוך תינוקות של בית רבן, דרך שמירת השבת בפרהסיה, פגיעה בחומת הגיור ובכשרות, ועד למזימות להרוס את קדושתו של כרם בית ישראל.

הסיבה לכך, היא היותה של הממשלה הזו – ממשלת כלאיים הטרוגנית שמשתרעת מהח”כים מנסור עבאס וניצן הורביץ משמאל ועד נפתלי בנט וזאב אלקין מימין. ממשלה שלא יכולה להסכים על שום תחום. לא על ימין ושמאל, לא על חוץ וביטחון, לא על מדיניות ואפילו לא על כלכלה. התחום היחיד שעליו יכולים כל מרכיבי הקואליציה הזו להסכים – האו הסטטוס קוו בענייני שמירת המצוות, טהרת הייחוס ומוסד הנישואין על פי ההלכה. לפיכך, רודף היהדות אביגדור ליברמן ניצח, לצד מפלגות כמו מרצ ו’העבודה’ – על מסע של עקירת ההלכה בתחומי הגיור, הכשרות, ההפרדה בכותל המערבי, הפרהסיה של השבת, וכל מה שהיה במשך השנים קדוש וגם ממשלות שמאל ידעו לכבד.

הנספחים להסכמים הקואליציוניים עוסקים בתוכנית לאפשר נישואין שלא כדת משה וישראל לכל מי שחפץ בכך, פתיחת ‘חוק הגיור’ עם אפשרות לכל רב יישוב להכניס יהודים לעם היהודי כאוות נפשו ולפי גחמה אישית, והסדרת ‘הכותל הרפורמי’ רח”ל.

עוד הצעה בהסכם הקואליציוני קובעת אפשרות למרשם אזרחי למי שנחשבים חסרי דת, שתכלול את כל מי שלא יכולים להינשא על פי ההלכה. כאן צמח אבסורד – כאשר סיעת רע”מ הערבית-מוסלמית התנגדה לסעיף, ואז הוחלט להחיל סעיף של עקיפת הסמכות הדתית – רק כלפי בתי הדין היהודיים, ולא על בתי הדין השרעיים של המוסלמים.

גם נושא הכשרות עובר הליך עקירה והרס שיטתי: הוחלט (ובנט אף הכריז על כך חגיגית בנאומו אתמול בכנסת) על “פתיחת אזורי רישום לכשרות”, כלומר, כל בעל מסעדה, מכל מקום בארץ, יוכל לבקש תעודת כשרות מכל עיר שיחפוץ. משמעות הדבר היא, שאם גוף הכשרות בעירו תבקש להסיר ממנו את תעודת הכשרות עקב אי עמידה בנהלי הכשרות – הוא יוכל לפנות למועצה דתית בעיר אחרת ולבקש את כשרותה. זהו חוק שמזכיר את חוק ‘פתיחת אזורי הרישום לנישואין’ שעברה בימי ברית האחים בין בנט ללפיד בתשס”ג. מוסמכים להעניק תעודות כשרות יוכלו לתת אותן בכל הארץ ולא רק באזור אחד.

סעיף נוסף בהסכמים הקואליציוניים – עוסק בהחרבת צביונו הדתי של שריד בית מקדשנו, הכותל המערבי, ומתן דריסת דגל לליצנים מהתנועות הרפורמיות המחוללות במקום הקדוש פרובוקציות מידי ראש חודש – בכל ימות השנה כולה. הוחלט כי תוקם מועצה ציבורית בראשות יו”ר הסוכנות היהודית (גוף שמקדם בכל הכוח את התנועות הרפורמיות, ובימים אלה צפויה הממשלה המיועדת למנות יו”ר משלה לגוף זה, לאחר שהיו”ר הקודם, יצחק הרצוג, נבחר לנשיאות המדינה) – שתמנה אחראי לנושא.

#יד לחילול שבת

בנספח להסכמים הקואליציוניים מופיע אף ביטול חוק המרכולים – שבמקורו מאפשר לראשי ערים שלא לאפשר לחנויות לפעול כרגיל ביום שבת-קודש ולהגביל זאת מתוקף חוק עזר עירוני. כאמור, הסיכום הקואליציוני מדבר על ביטול החוק – בדרך להפיכת שבת קודשנו ליום ככל הימים רח”ל.

בנוסף, עם הפנים לבחירות לרבנות הראשית, הוחלט על תיקון האסיפה הבוחרת לרבנות הראשית, באופן שיעלה את הסיכוי של ‘רב’ מטעם ארגון ‘צהר’ לכהן כרב הראשי הבא לישראל. בין היתר: הוספת נשים, ייצוג לתושבי יהודה ושומרון ועוד. עוד הוסכם, כי יו”ר הוועדה לבחירת דיינים יהיה שר הדתות מטעם ימינה ואיתו יכהן בוועדה שר מטעם תקווה חדשה. בוועדה יכהנו גם שתי חברות כנסת – אחת מימינה והאחרת ממפלגת אופוזיציה.

אשר לחוק גיוס תלמידי הישיבות – בהסכם נכתב כי סיעות הקואליציה מתחייבות לתמוך בחקיקת חוק גיוס כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה־20, כולל הוראת שעה לתקופת המעבר, כך שגיל הפטור יעמוד על 21. בנוסף, נכתב כי “ראש הממשלה ושר הביטחון יבחנו הפעלה של מודל חדש שיכלול שירות לאומי־אזרחי. לצורך כך תוקם ועדה בראשות נציג ראש הממשלה ונציג שר הביטחון, וזו תציג את מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום”.

המשותף לכל הסיכומים הללו – היא הסכנה האיומה שבה הם מעמידים את יסודות הדת בישראל. המשמעות של הסעיפים הקטנים והאגביים בקווי היסוד של הממשלה, היא ריסוק טוטאלי של הסטטוס קוו העדין במדינת היהודים, שנשמר לאורך עשרות שנים והצדדים ידעו שאין לפגוע בו.

בקרב הארגונים הנלחמים נגד הדת היהודית, הביעו סיפוק רב, וקראו שלא “להקשיב להפחדות” לגבי הממשלה הבאה: “האופן שבו אנחנו חיים כאן יחד. צמצום הכפייה הדתית, יצירת תחרות ושידוד מערכות בשירותי הדת – יוכלו לאחות… נקווה שהמלים שיופיעו בהסכמים הקואליציוניים לא ייוותרו על הנייר, אלא יהפכו לתכנית פעולה ממשית אשר תקודם בזריזות וביעילות, עוד במסגרת מאה הימים הראשונים לפעילותה של הממשלה”.

#גם ביתר תספוג

יצויין, כי גם עבורנו, תושבי ביתר – הקמתה של הממשלה הזו היא קשה ומאתגרת. “המשמעות היא שכל התקציבים לבניית בתי כנסת, ומוסדות המוגדרים כ’מוסדות דת’ – ייעצרו”, אומר ל’שערים’ גורם בכיר בעירייה. בהנחה שהממשלה הזו תשרוד – אנחנו ניאלץ להיערך לשנות בצורת מבחינת התקציבים  לבניית מוסדות וסיוע בבתי כנסת ומקוואות. לכך יש להוסיף את ההצהרה על התניית תקציבים למוסדות החינוך בלימודי ליב”ה – ולהבין כי נזדקק בעת הקרובה לרחמי שמים מרובים, כל עוד הממשלה הרעה הזו קיימת”.

מול מזימות הזדון הללו, נהירה ובהירה הוראתם של חברי מועצות גדולי וחכמי התורה שליט”א שלא לשאת ולתת עם גורמים מהממשלה החדשה, אשר החליטה להדיר את כל ציבור המאמינים ושומרי המצוות בארץ הקודש וליישם את התפיסות הרדיקליות ביותר בנושאי דת ומדינה, תוך חבירה בפעם הראשונה בהיסטוריה לסיעה אסלאמיסטית בדרך לכינון שלטון אנטי-דתי בכל מה שקשור לדת ישראל (על משמר דת האסלאם – סיעת רע”מ המונהגת בידי ‘מועצת השורא’ מתכוונת לעמוד בכל התוקף).

מהסיבה הזו, הפעם המפלגות החרדיות הולכות לאופוזיציה מתוך בחירה. בניגוד לחברי הקואליציה ששיקרו את בוחריהם – המפלגות החרדיות החליטו לקיים את הבטחתן לבוחר, ולהישאר בגוש הימני המאמין. היו הצעות מפתות. אבל המפלגות החרדיות החליטו להישאר עם  ציבור בן שני מיליון יהודים דתיים ומסורתיים שהממשלה החדשה מדירה אותם ואומרת להם: ‘אין לכם כניסה, קולכם לא יישמע’.

בהוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל, המפלגות החרדיות ויתרו על כסף ותקציבים, דחו בנימוס הצעות קורצות למנעמי שלטון, והלכו עם הלב היהודי, בתקווה שממשלת הזדון הזו תחלוף מן הארץ. 

“עוצו עצה ותופר, דברו דבר ולא יקום, כי עימנו ק-ל”.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות