/
/
עולם חסד ייבנה | חבילות המזון, העזרה למבודדים ומערך השינוע למלוניות: הצצה לעולם מופלא של חסד ביתרי

עולם חסד ייבנה | חבילות המזון, העזרה למבודדים ומערך השינוע למלוניות: הצצה לעולם מופלא של חסד ביתרי

אף אחד לא נשאר לבד: לאחר חודשים ארוכים של התמודדות עם הנגיף - ביתר עילית צועדת בראש ערי החסד בימי הקורונה מול מאות משפחות מבודדות ועוד מאות ששוהות במלוניות הקורונה - ניצבת פעילות עירונית ואזרחית, שמופעלת על ידי אזרחים, ארגונים, וכן העירייה שמעמידה את משאביה לטובת הזקוקים לסיוע עיר שכולה חסד
ו׳ באב ה׳תש״פ
02:40

כפתחו של אולם

@שמעון כהן

בימים האלה, רבים מורחקים מבתיהם מרצון. מאות משפחות מביתר שוהות במלוניות הייעודיות שהוקמו עבור נשאי הנגיף, על מנת שיימנעו מלהדביק הלאה בבית ובקהילה. לצד זאת, מאות משפחות נמצאות בבידוד בבתיהן – אם מחמת תסמינים ואם מחמת היחשפות לחולה – והדבר מצריך סיוע ועמידה לימינם בשעה הלא פשוטה הזו.

וכאן נצפית מידת החסד המיוחדת של תושבי ביתר עילית, שמגיעה בימים האלו לאחד השיאים המפעימים שלה. מערכת החסד פועלת בעיר בצורה יוצאת דופן. כאן צריך להדגיש, כי במסגרת היריעה המצומצמת לא נוכל לפרט את כל מעשי החסד של תושבי העיר, וגם לנו אין את כל המידע. נשתדל אפוא להשלים את המידע בגיליונות הקרובים אי”ה.

אבל הנה מה שכן ראינו לנגד עינינו: באמצעות המוקד העירוני מטפלת עיריית ביתר עילית בפניות של תושבי העיר המבודדים והחולים, ומדריכה אותם על כלל הפעילות הנעשית עבורם. במסגרת הפעילות הזאת, מדי יום מחולקות מאות מנות למשפחות המבודדות בבית, כשעובדי העירייה מסייעים להם בפינוי האשפה ועוד.

עוד נודע, כי לשכת ראש העיר מחלקת ערכות צעצועים ומשחקים למשפחות החולים, וגם לאלו הנמצאים בבידוד. בנוסף לכך הפעילה השבוע הלשכה את פרויקט ‘שבת היא מלזעוק’, כאשר מאות מנות חולקו ביום שישי האחרון על ידי העירייה במלוניות הקורונה ברחבי הארץ. מיזם ‘עונג שבת’ שאותו הפיקה העירייה, כלל חלוקה של מנות מטעמים מיוחדות לכבוד שבת קודש, שהגיעו לתושבי העיר השוהים במלוניות. הערכה כללה פירות ופיצוחים, מנות קוגל, ממתקים ושאר מטעמים שהנעימו את השבת לשוהים במלוניות. בערב יום חמישי עמלו צוותי העירייה על הכנת המיזם הייחודי, כאשר עשרות עובדים אורזים את המטעמים באריזות ומעמיסים אותם על המשאית והרכבים שיצאו צפונה.

@נסיעה של מצווה

בנוסף, המיזם ‘מובילים בשירות – נוסעים איתכם בעול’, סיפק שירות שינוע מצרכים וחבילות עבור השוהים במלוניות. עובדי העירייה העבירו את החבילות שנמסרו על ידי בני המשפחות, היישר אל המלוניות. המיזם, שיצא לדרך ביום שישי לפני כשבוע, הופעל כבר שלוש פעמים, כאשר מדי יום שלישי ושישי יוצאת משאית מיוחדת מהעיר ומביאה את החבילות אל בני המשפחות השוהים במלוניות.

“מיזם ‘עונג שבת’ נועד לשמח את השוהים במלוניות ולהקל עליהם את השהות”, אמר ל’שערים’ ראש העיר מאיר רובינשטיין. “אלו שיצאו למלוניות ושוהים שם עד להחלמה מקיימים את הוראות גדולי ישראל ומצילים חיים. אנחנו פועלים כדי להמשיך ולמגר את החולי מהעיר, תוך דאגה לאוכלוסיות הנזקקות ובראשן האוכלוסייה המבוגרת בעיר. יהודי מבוגר אינו חייב מיתה ואנחנו מחויבים לשמור על כל אחד ואחד מתושבי עירנו, עד שימוגר הנגף מעלינו בע”ה”.

הסניף המקומי של ארגון ‘עזר מציון’, בהנהלת הגב’ שפיצקי, פועל ללא לאות על מנת לסייע לחולים ולבודדים במגוון תחומי סיוע והגשת עזרה, לצד ארגון ‘ידידים’ והעומד בראש מטעם הארגון בביתר – ר’ יעקב דינין.  

@פשיטה התנדבותית

גם בקהילות הקודש בעיר פועלים רבות ונצורות למען אנשי הקהילות הנמצאים בבידוד. ראינו את פעולתם של אנשי חסידות באיאן, הפועלים במסגרת גוף החסד הקהילתי ‘יעזורו’, אשר שינעו מאות חבילות מזון ברחבי העיר לכבוד שבת קודש. ביום חמישי, במשך כל הלילה, עמלים אברכים מהחסידות על אריזת המצרכים בבית הכנסת ‘מטרסדורף’ ברחוב החוזה מלובלין, ועם שחר פושטים בני החסידות באמצעות עשרות רכבים על פני רחובות העיר ומפזרים את החבילות אל בתי הנמענים.

פעילות דומה ולא פחות מרגשת – מתנהלת בחסידות חב”ד (בניצוחם של חבר מועצת העיר ויו”ר ‘קהילות הקודש’ משה כהנא ויד ימינו בועז בק), וכן בחסידות קרלין, אמשינוב וקהילת המתמידים, אשר פתחו מרכזי סיוע משלהם ופעלו לסייע לכלל המשפחות, אם בקניות, ארוחות, משחקים ועוד.

גם איש החסד ר’ חונא דייטש פעל השבוע ללא לאות עבור כלל המבודדים וחולי הקורונה בעיר, באמצעות חלוקתן של מאות מגשי פיצה ומנות פלאפל לחולים ומבודדים, וזאת חוץ מהחמ”ל המרכז תרומות של משחקים וצעצועים, ארוחות וסעודות שבת מכל רחבי הארץ למען החולים.

@אולם בחינם

ראוי לציין גם את איש החסד ר’ יעקי הרשקופ ומשפחתו שפועלים ללא הפסקה מתחילת התפשטות הנגיף למען החולים, כאשר בין היתר הם מעמידים את האוהל המיוחד שהקימו בחצר ביתם עבור משפחות שמבקשות לערוך שמחות משפחתיות במתכונת המצומצמת שמאושרת בימים אלה.

המתנ”ס הקהילתי בראשות הגב’ הדסה קרויזר, עוזר לכל משפחה שצריכה עזרה וסיוע ומפעיל את מערך המשלוחים למלוניות הקורונה. המתנ”ס אף סייע בהפצת חוברת החידודים וההפעלות שהופק על ידי ‘פורום העסקים של ביתר’ לטובת ילדים השוהים בבידוד.

היקפי הסיוע והחסד שאליהם הצטרפו רבים-רבים מתושבי העיר – מאירים את עירנו באור גדול של חסד ללא הפסקה. אנשים מבחוץ עומדים ומשתוממים לראות את עוצמת האחדות והסיוע בעיר, ונדהמים לראות איך כלל הארגונים פועלים במסירות וביעילות. מרחיב את הלב לראות את המתנדבים המיוזעים שעולים עד לקומה האחרונה בבניינים ללא מעלית, כדי להעביר את הארוחה או את ערכת הסיוע ליעדן. ראוי לציין גם העסקים שנרתמו ותרמו כמויות של מזון למען המשפחות, כאשר שילוב הזרועות הזה למען הפרט מסייע לעיר לצלוח את התקופה הקשה והמורכבת הזו בסייעתא דשמיא.

@מצטרפים למערך

אלה שמעוניינים להצטרף למערך הסיוע יכולים לפנות כדלהלן:

בעירייה יצאו השבוע בקמפיין גיוס מתנדבים מסיבי, לטובת פרויקט ‘רכז בניין’ ו’רכז אזור’, בו מתבקשים המתנדבים לשמור על קשר יומיומי ורציף עם אוכלוסיית המבוגרים בעיר. עד כה נרשמו עשרות מתנדבים לפרויקט, שאמור לשמור על חוסן הקהילתי ולתת מענה לאוכלוסייה המבוגרת בעיר בשעה מורכבת של התמודדות עם הגל השני של הקורונה.

מיזם נוסף שאותו הוציאה העירייה לפועל הוא קייטנות לילדי צמי”ד (צרכים מיוחדים) שבימים אלו הולך ונשלם. גם כאן, בעירייה יצאו בפרסום מסיבי שקורא למתנדבות להצטרף למיזם, כדי להקל על הורי ילדי צמי”ד שגם בימי שגרה מתמודדים עם קושי רב, ובוודאי בימים אלו בהם רבים מהילדים נמצאים בבית וזקוקים להפעלות שונות.

אם ברצונכם להיות שותפים בתרומת משחקים, צעצועים, ערכות יצירה חדשים, וכן להצטרף לקבוצת המתנדבים המסייעים בכל ענייני רווחה קהילתית – תוכלו לעשות זאת באמצעות המרכז הקהילתי וליצור קשר במספר: 050-6753613.

כמו כן, ניתן להצטרף למערכי ההתנדבות באמצעות ‘מחוברים און ליין’ (028002000), או ארגון ‘ידידים’: (0533131310) – וכך לסייע בשינוע מנות מזון לקשישים שאינם יוצאים מבתיהם, שינוע חבילות מזון למשפחות מבודדות וכדומה.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות