/
/
סבל לכל הצדדים | תושבי העיר מודאגים, העירייה מחפשת פתרונות, ובעלי העסקים חוששים מהתוצאות

סבל לכל הצדדים | תושבי העיר מודאגים, העירייה מחפשת פתרונות, ובעלי העסקים חוששים מהתוצאות

תופעת נוער השוליים שמטיל את חיתתו על תושבי ביתר וגורם רעש והפרעה בשעות הלילה המאוחרות - טורד את מנוחתם של התושבים מזה שנים רבות רובינשטיין לשערים, החלטתי למגר את התופעה העירייה התחילה לטפל בתופעה באמצעות הטלת קנסות לעסקים אשר פתוחים לאחר השעות המותרות בחוק העזר בהתערבות פורום העסקים העירוני הרעיון המקורי של העירייה לסגירת כלל החנויות לממכר אוכל במוצ"ש נבלם, בפורום העסקים מבהירים לא תהיה אכיפה בררנית,
י״ח בכסלו ה׳תש״פ
02:31

עצור, שוליים לפניך

נתן זיכרמן

התופעה הזו – היא אחד ממוקדי המועקה הגדולים והמרכזיים בעיר: נוער השוליים המטיל את חיתתו על תושבי גבעה A בשעות הלילה המאוחרות, גורם לרעש והפרעה מתמשכת לתושבי השכונות, ושלא לדבר על הפגיעה הרוחנית הבלתי נסבלת.

הררים של דיו נשפכו בשנים האחרונות ב’שערים’ ובעיתונות הארצית על התופעה הכאובה הזו, שמצידה האחד ניצבות משפחות כאובות ומיוסרות הרואות את ילדיהן במצב כזה (הקב”ה יחזיר אותם בתשובה שלמה), ומן הצד השני – נשים וטף וגברים שחוששים לצאת מבתיהם, שמא יבולע להם מנערים פורקי עול.

ההיסטוריה בנושא זה בעיר – כאובה במיוחד: הניסיונות לטפל בתופעה לאורך השנים האחרונות, גרם לבלימה רבה והורידה אחוזים רבים של הנשירה, כאשר מלוא הקרדיט מגיע למ”מ ראש העיר יהודה עובידי, אשר זה שנים מחזיק את תיק הנוער, כאשר לזכותו ייזקף השקט בעיר בימי הפורים, ובשאר ימות השנה, כאשר הוא בלם את רוב הנשירה בעיר, וגם לאלו שרח”ל שנשרו פתח עבורם מסגרות מתאימות, כך שבהחלט תושבי העיר חייבים לו הכרת הטוב מהדרגה הראשונה.

אך גם בכל הצלחה יש עדין עדין מה לשפר, ולצערנו אותו הקצת שנשאר שלא הצליחו לשבצם בתוך המסגרות בעיר, מטילים את חתתם על תושבי העיר,  כך שדי במבט אל רחובות גבעה A בשעות הלילה המאוחרות כדי להבין שהתופעה רחוקה עדיין מפתרון מלא, ולצערינו הם נאספים ליד חנויות לממכר המזון המהיר האלכוהל והסיגריות.  

והזעקה של התושבים – עולה השמימה.

העירייה: ‘נסגור עסקים’  

לאחרונה שוב התעוררה התופעה, בעקבות מספר תקריות מדאיגות שאירעו בשעות הלילה ברחובות גבעה A       והותירו שוב את התושבים חסרי אונים, מודאגים וחוששים לשלומם.

חבר מועצת העיר הרב ר’ דוד שפיצר שליט”א, אשר העניינים הרוחניים בעירנו בוער בקרבו, אשר פועל רבות בכלל התחומים, ביניהם בעניין מזהירי השבת, ופעל מול העיריה שתתחיל לאכוף את חוקי העזר העירוני כלפי כלל בעלי העסקים הפותחים את העסקים שלהם במוצאי שבתות.

הניסיון שכשל

העירייה התחילה לפני כשלוש חודשים לאכוף את סגירת החנויות, באמצעות התרעות כלפי בעלי העסקים שלא יפתחו כלל את העסקים ושלחה אליהם פקחים עם דוחות 3600 ₪, רק מעיון בחוק העזר העירוני אין שום הגבלה לבעלי מסעדות וחנויות לממכר אוכל לפתוח את העסקים, פנינו אז לראש העירייה מאיר רובינשטיין, כאשר בתחילת השיחה אתו, הדגשנו את חשיבות המאבק שלו בנוער הנושר, הגורם למטרד רב לתושבי השכונות. אך בקשנו לדעת מאיפה ומהיכן ניתן הסמכות לפקחי העירייה לאכוף חוק שבכלל לא קיים? ושנית הקשנו  מי אומר שהפתרון הוא יעיל? לדעת רוב בעלי העסקים עצם הסגירה של העסקים במוצ”ש לא תפתור את הבעיה, וזה כמו בניית בית החולים מתחת לגשר, חוץ מהנזק הגדול שייגרם לבעלי העסקים, לדעתם יגרם נזק חינוכי יותר גדול, כאשר תושבי העיר יצטרכו לצאת במוצאי השבתות, למקומות מרוחקים כגון צור הדסה והקניונים הקרובים לעיר שאז הנזק פי כמה וכמה, ומה יענה האב או האם לילד או בת שרוצים בס”ה לקנות אוכל?

 פתרון חלופי

לנוכח הדברים שהפנינו לראש העיר, ראש העיר זימן ללשכתו נציגות של בעלי העסקים, ולאחר חישוב הדברים הוחלט על דרך אחרת לטיפול בתופעה שהיא סגירה מוחלטת של כל העסקים בשעה 23:00 במוצ”ש בעל עסק שיפר הוראה זו ייקנס, יש לציין שכבר בשבוע שעבר חלקו בעירייה התראות לבעלי העסקים

 תגובות בעלי העסקים

הפתרון הוא לא קל, אבל בין הברירה של סגירת העסקים לגמרי במוצ”ש, לבין לאכוף שעות הסגירה, זה פתרון הרבה יותר הגיוני והרבה יותר ומתחשב, כאשר בתקוה שזה מהלך זמני, ושזה חלק מתוכנית כוללת למיגור התופעה בעיר, ולא רק הם אלו שישלמו מחיר, ובסוף לא יקרה כלום הם מצפים שהעירייה תקציב למאבק הזה משאבים ותטפל נקודתית במקומות המיועדים.  כמו כן הם מקווים שבימות הקיץ יתארך זמן הסגירה לקראת חצות,  שלישית הם מבקשים, שהעירייה תאכוף את החוק באופן אחיד על כלל בעלי העסקים, אחרת מדובר באכיפה בררנית.

האחריות של העסקים

בעלי העסקים נדרשים לעשות כל מה שהם יכולים כדי שלא ייצאו על ידם מפגע או הפרעה לשכנים. צריך לזכור, כי אף בעל עסק אינו יכול לפטור את עצמו מאחריות לרעש או לבלגן שנגרמים סביב חנותו – רק בתואנה שפרנסתו חשובה. טענת שני הצדדים הגיונית, בתנאי שבסופו של דבר ייצא פתרון מוסכם שימגר את המטרד מחד, ולא יגרום נזק כלכלי לעסקים מאידך. מהסיבה הזו, חשוב מאוד שבעלי העסקים יהיו ערניים, ישתפו פעולה עם הגורמים האחראים, ולא יהססו להתקשר למשטרה ולהתלונן בכל מקרה של גרימת הפרעה לציבור או רעש בלתי חוקי. לצד הרצון להתפרנס – עליהם להטות אוזן קשבת לשכנים הסובלים.

ולצד כל זאת – לא תזיק תפילה חמה שהנוער הזה, נשמות יהודיות יקרות שבאות מבתים טובים וחשובים – יחזרו בתשובה שלמה וישובו למוטב.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות