/
/
/
מספד נכבד מאוד | לאחר כלות ה’שבעה’: ראש ישיבת סלבודקה, לצד בנו ונכדו של מרן הגר”ח קניבסקי זצ”ל, ישתתפו בעצרת מספד שתתקיים היום בעיר

מספד נכבד מאוד | לאחר כלות ה’שבעה’: ראש ישיבת סלבודקה, לצד בנו ונכדו של מרן הגר”ח קניבסקי זצ”ל, ישתתפו בעצרת מספד שתתקיים היום בעיר

גם בתום שבעת ימי האבל - הציבור החרדי מתקשה להיפרד מדמותו האהובה של מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי זצק"ל לאחר שב'שבעה' עלו המונים לנחם - היום יגיעו לעירנו בנו של מרן זצ"ל, וכן נכדו ומעתיק שמועתו, לצד ראש ישיבת סלבודקה הגרמ"ה הירש והמשפיע הגר"א בידרמן - לעצרת מספד והתחזקות שתיערך עבור תושבי ביתר הפרטים המלאים
כ״ה באדר ב׳ ה׳תשפ״ב
02:21

ביתר זוכרת את שר התורה

@שמעון כהן

למעלה משבוע לאחר הלווית הענק שבה נפרדו מאות אלפי יהודים בדמעות ובזעקות שבר מדמותו הגדולה של מרן שקדן הדור שר התורה רבינו חיים קניבסקי זצוק”ל – רבבות אלפי בני הציבור החרדי ממאנים להיפרד ולשכוח. דומה שכל יום שחולף – רק מעצים את הזיכרון, תחושת החלל והגעגוע הבלתי נגמר לדמות הגדולה שחייתה בינותינו והגנה על דורנו.

דמותו של מרן שר התורה צרובה בלבבות ביתר שאת ועוז. בכל עיר ועיר נערכות בימים אלו עצרות מספד בהשתתפות קהל רב, ובראשות גדולי ישראל שסופדים לספר התורה שאותיותיו פרחו למעלה בשלהי יום שושן-פורים. בתלמודי התורה ובישיבות מוכרזים על מבצעי לימוד מיוחדים לזכרו הטהור, ובכל מקום נערמים סיפוריהם האישיים של אלפי יהודים שזכו לגעת בשולי האדרת, המתארים את שגב גדולתו בתורה, קדושתו וכוח הברכה והמופת שראו במחיצתו.

במהלך שבוע ה’שבעה’ ברחוב רשב”ם 23 – הבית שכתליו התקדשו בקדושה עליונה במשך עשרות שנות שקידה בתורה ללא הפסקה, עשרים שעות ביום – עלו המונים מכל גווני הקשת הציבורית לנחם את שלושת בניו של מרן רבי חיים קניבסקי זצ”ל, כאשר קהל הנשים מנחמות בנפרד בדירה סמוכה את ארבעת בנותיו של מרן זצוק”ל.

מלאך בדמות אדם

בראש המנחמים בלטו מרנן ורבנן, גדולי התורה והחסידות מכל החוגים, שתיארו את החלל הגדול שנוצר, ואת הצורך למלא את העולם בתורה עם הסתלקותו של האדם-בדמות-מלאך שהיה מסוכך על הדור בקדושת תורתו. רבים הזכירו את דבריו הידועים של מרן ה’חזון איש’ זצוק”ל, דודו ורבו של ה’דרך אמונה’, שהובאו ב’קובץ אגרות’: “וְאָמְנָם הָאִישׁ הַזּוֹכֶה לִידִיעַת הַתּוֹרָה, הוּא הוֹלֵךְ בֵּין אֲנָשִׁים וְנִדְמֶה כְּבֶן אָדָם. אֲבָל בֶּאֱמֶת הוּא מַלְאַךְ הֲדַר עִם בְּנֵי תְּמוּתָה, וְחַי חַיֵּי אֲצִילוּת וּמְרוֹמָם עַל כָּל תְּהִלָּה”. ורבי חיים, שכל רז לא אניס ליה, היה בדיוק בבואה כזו: הלך בין אנשים, אבל למעשה היה כעין מלאך הדר עם בני תמותה, וחי חיי אצילות ומרומם היה על כל תהילה.

באחד הימים הראשונים ל’שבעה’ אירע מקרה מדאיג בבית מרן, כאשר הגאון רבי יצחק שאול קניבסקי שליט”א, בנו הצעיר של מרן זצ”ל, התעלף לעיני המנחמים, מגודל הצער והתוגה. הגרי”ש קניבסקי פונה לטיפול רפואי ב’מעייני הישועה’, שם קיבל עירוי נוזלים וטיפול נאות, כאשר לאחר שחרורו נאלץ לעשות את שאר ימי השבעה במנוחה בביתו.

ביום שישי, בפניא דמעלי שבתא, בדיוק שבוע לאחר ההסתלקות הפתאומית – הסתיימה ה’שבעה’, והציבור החרדי נכנס רשמית לעידן חדש – עידן ללא ‘ר’ חיים’, עידן שבו הכתובת הטבעית עבור כל מבקש ישועה, ברחוב רשב”ם 23, איננה עוד.

אתמול בבוקר (יום א’) עלו בניו וחתניו של מרן הגר”ח זצ”ל לקברו הטרי בבית החיים שומרי שבת בבני ברק, ואמרו פרקי תהילים וקדיש לעילוי נשמתו.

הבן והנכד ישתתפו

גם ביתר עילית – שעשתה לה אבל יחיד בעקבות פטירתו של גדול הדור – נוטלת חלק בעצרות המספד, הזיכרון וההתעוררות בעקבות סילוקו של צדיק. לאחר שבהלווית הענק נראו אלפים מתושבי ביתר שנסעו באוטובוסים מאורגנים ובכל דרך שהיא כדי לחלוק כבוד, ולאחר שבגיליון ‘שערים’ האחרון הובאה יריעת אבל וזיכרון מיוחדת שנקראה בשקיקה על ידי כל בני העיר – כעת נערכים בעיר לעצרת מספד מיוחדת שתיערך בעיר, בראשותם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שיישאו דברים, יספרו על הליכותיו של גדול, ויקראו לציבור להתעורר ולהתחזק בשקידת התורה ובמעשים טובים – כצוואתו של מרן רבי חיים זצוק”ל.

עצרת המספד תיערך היום, יום שני, בשעה 20:30, ב’מתנ”ס פריימן’ שברחוב החוזה מלובלין בגבעה ב’. בעצרת יספידו מרורים את דמותו של ה’דרך אמונה’ זצ”ל – הגאונים הגדולים רבי משה הלל הירש שליט”א – ראש ישיבת סלבודקה וחבר מועצת גדולי התורה, מורנו המרא דאתרא רבי חיים וייס שליט”א, מורנו המרא דאתרא רבי יעקב תופיק אביעזרי שליט”א, מורנו הראב”ד רבי צבי ברוורמן שליט”א, רבי חיים פיינשטיין שליט”א – ראש ישיבת ‘עטרת שלמה’, רבי שלמה קניבסקי שליט”א – בנו של מרן זצ”ל וראש ישיבת ‘קרית מלך’ (שהספדו במעמד ההלוויה הרטיט את ליבם של מיליוני המשתתפים מקרוב ומרחוק), המשפיע הנודע הרה”צ רבי אלימלך בידרמן שליט”א, תלמידו רבי ישאל מאיר דרוק שליט”א – ראש ישיבות ‘תפארת ישראל’, ונכדו חביבו הקרוב רבי גדליה הוניגסברג.

מדובר בעצרת מספד חשובה מאוד – כאשר רשימת המספידים הנכבדה, שכוללת את חבר ה’מועצת’ ואחד מזקני ראשי הישיבות, לצד בנו של מרן ונכדו המעתיק את שמועתו, וכן הגר”א בידרמן – גורמת להתרגשות רבה. רבים מתכוונים להביא לעצרת את ילדיהם, כדי שיקלטו ויספגו אל ליבם את מושגי אהבת התורה והערצת גדוליה שיובעו בעצרת החשובה.

וגם תושבי ביתר עילית, בתוך כלל ישראל, מבקשים ומייחלים כי זכותו של מרן הגאון רבי שמריהו יוסף חיים בן רבי יעקב ישראל זצוק”ל תעמוד לנו, וימליץ טוב בעדינו להיוושע בקרוב בדבר ישועה ורחמים, וכפי שאמר לא אחת במהלך השנים האחרונות כי “אנו חיים בדור של סימני הגאולה”, וכי בקרוב נזכה לביאת משיח צדקנו בקרוב.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות