/
/
מחזקים את השבת

בגבעה ב' מתארגנים לשירות פרטי של 'שבת גוי' לרווחת התושבים

מחזקים את השבת

הפתרון לבעיה שעימה מתמודדים תושבי העיר, בהעדר שירות 'גוי של שבת' זמין ונגיש - גבאי השטיבלאך ברחוב דרכי איש בגבעה ב' מציגים: שירות פרטי של 'שבת גוי' בפיקוחם ההדוק של רבני השכונה
ח׳ בשבט ה׳תשפ״ב
11:51
פרסום ראשון
אילוסטרציה, השבת גוי של ביתר עם רבני העיר

המלצות נוספות

יעקב מרגליות

סוף למצוקת ה’גוי של שבת’ בביתר עילית? לאחר תקופה ארוכה של תלונות תושבים מכל רחבי העיר על חוסר הזמינות ולפעמים חוסר היכולת להשיג שירות של ‘שבת גוי’ במקרים נצרכים ונחוצים – כעת מסתמנת בשורה בנושא, לפחות עבור תושבי גבעה ב’.

מדובר ביוזמה פרטית שמקודמת על ידי ארגון ‘רבי ישעיל’עס קאך’, המוכר לרבים מהשטיבל’ך השוקקים ברחוב דרכי איש בעיר. גבאי השטיבל’ך, העסקן ר’ ישראל הולצמן, שחי בתוך עמו ומכיר מקרוב את המצוקה (עליה עורר ‘שערים’ כמה פעמים בחודשים האחרונים) – החליט להרים את הכפפה, ולהתחיל לספק שירות של ‘שבת גוי’, בתיאום הדוק עם רבני העיר ובפיקוחם, עבור מקרים שבהם מותר על פי ההלכה להיזקק לגוי של שבת שיבצע מלאכה חיונית באופן המותר.

היוזמה יוצאת לדרך בברכתם של רבני העיר, ובהדרכתם הצמודה של רבני שכונת התמר. בימים אלה יושבים עסקני הארגון במעונם של הרבנים, כדי להתוות את הדרך ואת הכללים להפעלת השירות באופן המהודר ביותר, ותוך הקפדה יתירה על הלכות ‘אמירה לנכרי’.

בקרב תושבי שכונת התמר, שיחד עם רוב תושבי העיר סובלים מאוד מחוסר הזמינות של סיירי הביטחון שיספקו את השירות באופן נגיש וזמין – דבר שמצריך לעתים המתנה של שעות רבות מבלי שרכב הסיור יחלוף – היוזמה מתקבלת בברכה ובציפייה. “מדובר בהצלה של ממש. הרי לעתים מדובר בצורך רפואי או בצורך חיוני אחר”, אמר השבוע אחד ממתפללי השטיבל’ך. “לצערנו, אנו חווים כבר תקופה ארוכה מצב שבו יציאה לרחוב כדי להמתין לסייר הביטחון – מניבה המתנה ארוכה, ללא תוחלת, שבסופה אכזבה וחזרה הביתה בפחי נפש. כשתושב ביתר עילית מחפש ‘שבת גוי’ – זה לא עבור מותרות ולוקסוס, אלא עבור דברים חיוניים ממש. כעת, אנו מקווים שהנושא ייפתר, לרווחתם של התושבים מקדשי שביעי המהדרים בקדושת השבת”.

בארגון ‘רבי ישעיל’עס קאך’, הפועל בבית הכנסת ‘השטיבלאך’ שבנשיאות הגאון רבי דוד קארו, בו מוגשות מדי יום ארוחות בוקר חינם אין כסף לאלפי מתפללים – משוכנעים, כי ככל שהיוזמה תצבור תאוצה, כך יאומץ הרעיון בשכונות נוספות בעיר, וכך יבוא קץ להמתנה המייגעת להגעתו הבלתי ממומשת של רכב הסיור. בנוסף, הפיקוח ההלכתי מטעם רבני העיר יאפשר להשיג את השירות רק על פי אמות מידה הלכתיות מפוקחות, באופן שמתאים לעיר שחורטת על דגלה את קדושת השבת.

אזעקה כל הלילה

ועוד בענייני מוקד הביטחון העירוני ושירותם של רכבי הסיור.

גבאי בית הכנסת ‘בית מאיר’ – בית כנסת גדול שבו מתפללים מאות בני תורה ברחוב דרכי איש בעיר, העומד בהנהגתו התורנית של הגאון הגדול רבי משה דוד אדלר – מספרים ל’שערים’ על תקרית לא נעימה שהייתה מנת חלקם של המתפללים בשבת האחרונה: בליל השבת הופעלה מערכת גלאי העשן בבית הכנסת, מה שגרם להפעלתה של מערכת האזעקה.

לדברי הגבאים, בשעה 12 בלילה נשלח אחד מאברכי הקהילה להמתין לרכב הסיור של מוקד הביטחון העירוני, כדי לבקש ממנו שיסדר את העניין, על מנת שיתאפשר למחרת למתפללים להתפלל בבית הכנסת ללא הפרעה. “האברך המתין ברחוב במשך יותר משעה, ורכב הסיור לא הגיע, עד שהאברך התייאש”.

בחמש לפנות בוקר, לקראת תפילת ותיקין, שוב המתינו אברכים מבית הכנסת לבואו של רכב הביטחון, שאמור לחלוף בכל רחוב בתדירות סבירה. “ההמתנה הייתה ארוכה מאוד”, מספרים הגבאים, “אבל רכב הביטחון לא הגיע. מחוסר ברירה, וכיוון שאי אפשר היה בשום אופן לערוך את התפילה בצורה כזאת, כשרעש של אזעקה מחרישת אוזניים מהדהדת בחלל בית הכנסת ומחוררת את האוזניים – נאלצנו להעביר את התפילה לגן המשחקים שממוקם ממול לבית הכנסת”.

אגב, בסופו של דבר הגיעה הישועה לא מרכבי הביטחון, אלא בדמות נכרי שעובד בביתו של אחד התושבים ברחוב. הלה נקרא למקום, ניטרל את האזעקה, ולמתפללי קהילת ‘בית מאיר’ הייתה הרווחה.

למען ביצור השבת

ובתוך כך: כתבת התחקיר שפורסמה בשבוע שעבר ב’שערים’ תחת הכותרת ‘מוניות השבת’ – עוררה הדים רבים. כזכור, בכתבה נחשף מפי עדי ראייה מהימנים החרדים לקדושת השבת – על סיירי ביטחון בעיר שמסיעים אורחים מחללי שבת שמחנים את כלי הרכב שלהם בכניסה לעיר, ואז מקבלים שירות הסעה מאחד מסיירי הביטחון, שמסיע אותם לכתובת בתוך העיר תמורת תשלום, כאשר התושבים אינם יודעים שהרכב שנועד לשמור על ביטחון התושבים, מנוצל לצורך סיוע לחילול שבת.

בכתבה הודגש – וזו הזדמנות נאותה להדגיש זאת שוב – שהדבר נעשה ללא ידיעה העירייה, מתחת לאפם של ראשיה, ביוזמה פרטית ככל הנראה של הסייר. ואכן, פרסום הדברים גרם זעזוע בלשכות הגזית של מורינו רבני העיר שליט”א, שמטפלים בנושא במלוא החומרה. גם במסדרונות העירייה נלקח העניין ברצינות, כאשר ראש העיר ובכירי העירייה התחלחלו למקרא הדברים.

בפנייה שהועברה מהעירייה ל’שערים’, התבקשנו להעביר את הפרטים על מנת שיתאפשר לגורמי העירייה לבצע תחקיר מקיף מול מוקד הביטחון והסיירים ולהבטיח את אי הישנות המקרים החמורים. בפניית העירייה נאמר, כי ייעשה כל מאמץ “לשמירה קפדנית על צביונה של העיר ולשימוש במשאבי העירייה למטרה לשמה הוקצו, על כל המשתמע”.

רבני העיר נכנסו לעובי הקורה, ואף העבירו ל’שערים’ הנחייה להמשיך במעקב אחר הנושא, כדי לסייע לעירייה במשימתה – למגר את התופעה כליל ולפעול לביסוס חומות השבת בעיר, כפי שהטיבה לעשות במקרים אחרים.

ואכן, מאז פרסום הכתבה הגיעו למערכת ‘שערים’ תגובות מתושבים רבים – חלקם במערכת ההודעות הקולית וחלקם בתיבת הדואר של המערכת. היו מגיבים שסיפרו על מקרים דומים להם היו עדים (והפרטים שמורים במערכת). מגיבים אחרים הלינו על דברים נוספים הטעונים שיפור דחוף, הן ברמה הרוחנית והן ברמה האבטחתית.

כיוון שמטרת הכתבה הייתה להביא תועלת ולבצר את יסודות קדושת השבת בעיר – אנו נמנעים בשלב זה מפרסום העדויות, כיוון שאין בכך תועלת, שכן הדברים נמצאים בטיפול על ידי הרבנים ושלוחי דרבנן. יחד עם זאת, ככל שיש לכם, הקוראים, מידע נוסף על פרצות דומות או דברים הצריכים חיזוק בעניין השבת ומוקד הביטחון – הנכם מתבקשים לשלוח את החומר למערכת ‘שערים’, באמצעות מספר הפקס 02-5909534, או בהודעה מוקלטת למערכת ההודעות הקוליות של ‘שערים’ במספר 02-5804400, או בדואר אלקטרוני שכתובתו: W5804400@gmail.com.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות