/
/
מזיזים את החשבונות הצידה, בוחרים באחריות: היהדות החרדית תצביע היום על נאמנותה לד’ ולתורתו

מזיזים את החשבונות הצידה, בוחרים באחריות: היהדות החרדית תצביע היום על נאמנותה לד’ ולתורתו

היום יהיה האות הזה: תשובת היהדות החרדית לגלי ההסתה חסרי התקדים, לניסיון לקעקע את שרידי הצביון היהודי בארץ, ולמסע ההשחרה האנטישמי שמשתולל בחוצות מבית ליברמן וחבורתו השפלה, - תינתן היום הזה, יום שני ו' באדר כחצי מיליון חרדים יצעדו אל הקלפיות, יזיזו הצידה את כל השיקולים הזרים, ויביעו את נאמנותם המוחלטת לתורת ישראל גם מצביעים מחוגי הימין מצטרפים בהמוניהם לתמיכה במפלגות החרדיות וגם: מילים אישיות של ראשי המפלגות החרדיות עמ' ???
ו׳ באדר ה׳תש״פ
18:17

היום תאמצנו

שמחה פרידמן

היום תדרשנו לטובה: לכאורה, היהדות החרדית לא יכולה הייתה להרשות לעצמה יום מובחר יותר מאשר תחילתו של חודש אדר – החודש שבו בריא מזלם של ישראל, החודש אשר נהפך להם לששון ולשמחה – כדי לצאת בו לקרב המכריע על זהותה של המדינה, על עתידם של בני היהדות החרדית ועולם התורה, ולהכריע אחת ולתמיד בהתגוששות הבין גושית הזו בין אלו שדוגלים ב’השם הוא האלוקים’, לבין אלו שמכריזים: ‘ככל הגויים בית ישראל’, רח”ל.

ידוע המדרש על המן האגגי שהפיל פור להשמיד את היהודים ונפל הפור על חודש אדר. המן שמח, ביודעו בחודש הזה נסתלק מושיען של ישראל, אולם לא ידע שבחודש הזה משה רבינו גם נולד, באותו היום. ובכן, בליל ז’ באדר – יום לידתו של משה רבינו, אנו מקווים להתבשר כי המחנה העצום שדוגל בתורת משה – ניצח ניצחון סוחף מול אלו שמתעקשים לקעקע את שרידי הצביון היהודי כאן, לרדוף את לומדי התורה ולהביא לידי מימוש את קמפיין ההשחרה האנטישמי ממש שהתנהל כאן בחודשים האחרונים נגד כל מי שמעז לחיות חיי תורה וקדושה בארץ ישראל, כשהם אינם בוחלים בשום תחום – משמירת השבת, לימוד התורה, שלמות הבית היהודי וכל תחום שבו הם מבקשים לנעוץ בו את טלפיהם רח”ל.

אולם כדי שהנס יקרה וידם של שלומי אמוני ישראל תגבר – נדרשת גם פעולה בידי אדם, והפעולה הזו תהיה בדמות הצבעה מאסיבית, חסרת תקדים בהתלכדותה והיקפיה לטובת המפלגות החרדיות. אחרת, התיקו הפוליטי עלול להפוך לתוצאה שבו כף המאזניים כבר לא ייטה חס ושלום לעולם לטובת צד הקדושה.

הימין נוהר בהמוניו

ההתעוררות הזו לא פוסחת גם על חוגים מהימין הדתי והמאמין – שמבינים שהפעם אין כל לוקסוס להצביע למפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה (נכון לשעת כתיבת השורות גוברות ההערכות במערכת הפוליטית כי רשימת ‘עוצמה יהודית’ חסרת הסיכויים תסיר את התמודדותה, אולם גם אם לא – הנזק בזריקת הקול היקר לפח ברור לכל).

לנוכח ההתחייבויות המפורשות של כלל חברי המפלגות החרדיות, יהדות התורה וש”ס, לעמוד איתן ולשמור מכל משמר על תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל לבל יפגמו בשלוש השלמויות המקודשות הללו – ניכר גל של תמיכה חסר תקדים בהיקפו במפלגות החרדיות מצד חוגים שלא תמיד נמנו באופן טבעי על מצביעי המפלגות החרדיות.

בחסידות חב”ד הורו כל הרבנים והמשפיעים, מקיר לקיר, להצביע אך ורק לאחת משתי המפלגות החרדיות, וחלילה וחלילה לבזבז את הקול על הרפתקאות חסרות סיכוי, וכמובן שלא להצביע חלילה למפלגות שאינן חרדיות. אולם החידוש הוא בכך שגם בחוגי הציונות הדתית – אלו שמאוכזבים מהתנהלותה של סיעת ‘ימינה’ מול יו”ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר – רבים-רבים הודיעו על כוונתם להתלכד סביב המפלגות החרדיות. רבנים בולטים, בהם הג”ר דוד חי הכהן מבת ים, מחשובי המנהיגים בציונות הדתית – הורו להצביע למפלגות החרדיות (הרב הכהן הורה להצביע ל’יהדות התורה’, לאחר שישב עם הנציגים וקיבל מהם התחייבויות ברורות בנושאים הערכיים החשובים לקהלו).

לצד זאת, ביהדות התורה פעיל מטה שלם ‘מטה הציונות הדתית למען יהדות התורה’, בראשות פעיל הימין צבי סוכות ועוד פעילים רבים – כדי לנטרל הצבעה למפלגה חסרת סיכוי מחד, ולהגדיל את כוחו של המחנה המאמין בארץ הקודש.

ההתלכדות המבורכת טומנת בחובה הזדמנות פז להגדיל את הכוח החרדי לכדי ח”י מנדטים (עשרה לש”ס, שמונה ליהדות התורה), ושבור אחת ולתמיד את התיקו הפוליטי כאשר לפי רוב הסקרים מחנה הימין עומד על כ-59 מנדטים פלוס, מה שאומר שעוד דחיפה אחת קטנה – והימין יחד עם הציבור החרדי יכולים להכריז סוף סוף על הניצחון המיוחל.

ניצחון שאנו מחכים לו כבר יותר משנה…

גיוס מקיר לקיר

כל גדולי ישראל, מכל החוגים והעדות ביהדות החרדית, התלכדו בקריאה נרגשת על חובת המערכה. במסגרת ‘מסע הקודש’ שערכו בשבוע האחרון כ”ק מרנן האדמו”רים שליט”א החברים במועצת גדולי התורה של ‘אגודת ישראל’ – זכתה ביתר עילית לארח ביום שלישי האחרון את כ”ק מרנן האדמו”רים מבעלזא ומוויז’ניץ שבמרכז בני ברק, וכן כ”ק מרן האדמו”ר מזוויהעל ועוד גדולי ישראל שטרחו לעירנו ונשאו דברים על הזכות והחובה להתגייס למערכה האדירה.

גם בחוגי ‘דגל התורה’ פעלו בעיר במגוון רבדים כדי למקסם את ההצבעה ל’יהדות התורה’ ולהביא את דבריהם של מרנן חברי מועצת גדולי התורה בראשות מרן שר התורה הגר”ח קניבסקי שליט”א, וכן בנציגות העירונית של סיעת ש”ס המעטירה פועלים ללא לאות לממש את רצון קודשו של נשיא מועצת חכמי התורה, מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שלום הכהן שליט”א, שפרץ בבכי בעצרת הבחירות האחרונה בהדגישו איזו סכנה נשקפת ליהדות, לארץ ישראל ולעם ישראל אם חלילה לא יגבר כוח התורה בפעם הזאת ולא תושג ההכרעה המיוחלת לטובת הימין ושומרי התורה.

‘שערים’ ליקט דברים מעוזריהם של ראשי המפלגות החרדיות, בניסיון להמחיש את חובת המערכה מפיהם של שליחי הציבור וגדולי ישראל הרואים את הסכנה וחוששים מפניה. כך, למשל, אמר שר הפנים ויו”ר תנועת ש”ס הרב אריה דרעי על תסריט האימה של הקמת ממשלה אנטי חרדית: “הם כבר לא מסתירים שזו כוונתם הברורה ביום שלאחר הבחירות. אין להם כל דרך אחרת לכונן ממשלה במדינת ישראל. המחשבה שתוקם כאן ממשלה שחבריה העתידיים מצהירים על כך שבכוונתם למחוק את כל הישגי היהדות החרדית בשנים האחרונות, מדירה שינה מעינינו”.

הכאב של דרעי

על ליברמן וההסתה המכוערת שלו, אומר דרעי: “אנשים לא מבינים את עומק ההנאה, את גודל הציניות. ליברמן, בבחירות מועד א’, צעק מעל כל במה שיתמוך בנתניהו. אחרי שעבר בקושי את אחוז החסימה – הוא נשבע להפיל את נתניהו. מתוך נקמה, מתוך שנאה. אין נקמה בעולם שמצדיקה לקחת מדינה שנה שלמה כבת ערובה ולבזבז מיליארדים על חשבון אזרחים אומללים – אבל לליברמן אין עכבות. הוא היה בטוח שאני אשתף איתו פעולה במשימה להחליף את נתניהו.

“פעם הוא קרא לעצמו “איש ימין”. איש הימין הזה חצה את כל הקווים ועבר להקים ממשלה עם מרצ, בתמיכת הרשימה המשותפת, כבן בריתו של לפיד. וכדי להשכיח את חבירתו לשמאל מתודעת הציבור שלו, שרוצה את נתניהו כראש הממשלה – הוא נוקט בטקטיקה פשוטה. איך הוא משכיח מהם את זה? על ידי השנאה לחרדים. ליברמן בגד בימין ובחבריו. בגד בכל מה שקדוש ויקר לכל יהודי.

“אני רוצה להוסיף כאן נקודה אישית”, הוסיף יו”ר ש”ס, “מטבע הדברים, אני נכנס בשבועות האחרונים בתדירות תכופה למעונו של נשיא מועצת חכמי התורה, מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן. תאמינו לי: המצב מדיר שינה מעיניו. שנתו נודדת מהמחשבה שעולם הישיבות חלילה ייפגע. שכל הפעילות בכל רחבי הארץ וכל ההישגים שתנועת ש”ס השיגה בעמל רב בקדנציה האחרונה, עלולים חלילה לרדת לטמיון. בנפשו הדבר. תראו כמה מאמץ משקיע גדול הדור על מנת לעודד את הציבור לצאת ולפעול. אנחנו חייבים להצליח. בשביל עולם התורה והתשובה.

“אני מסתובב ברחבי הארץ ורואה את הפעילים, ואני גאה בהם על המסירות והאכפתיות. זו מערכת שלישית בשנה האחרונה. לא קל לצאת ולשכנע. אבל תאמינו לי, ואני אומר זאת על סמך נתונים ופילוחים: בבחירות האחרונות נשארו בבית שלוש מאות אלף מצביעי ימין שלא יצאו להצביע, ומהפילוחים שעשינו מדובר בספרדים מסורתיים, תושבי הפריפריה והשכונות.

המשימה שלנו היא לגרום שאף אחד לא יישאר בבית. האפשרות להגיע לגוש של שישים ואחד מנדטים למחנה הימין נמצאת בהישג יד. עלינו להתעשת ולהבין שכל אחד מאיתנו – וזה כולל גם אותי ואת משפחתי הקרובה – מחויב לדאוג שעוד מצביע יגיע לקלפי בזכותנו. זו משימה אפשרית”.

הזעקה של גפני

גם יו”ר ‘דגל התורה’ ח”כ הרב משה גפני הביע את חששו. בדברים נחרדים שהגיעו ל’שערים’ אמר יו”ר ועדת הכספים: “תעצמו עיניים ותקשיבו לאדון ליברמן. הוא מדבר ברור ולא רק ברוסית. הוא אפילו מצייר קריקטורות לטובת המתקשים. הוא מדבר עלינו. השחורים, עם הכובעים, הזקנים והפאות. הוא מבטיח למצביעיו – ולמרבה הצער הם לא מעט – שהוא יעשה לזה סוף. הוא יפגע בלומדי התורה; הוא יתנכל למוסדות החינוך; הוא ‘יסדר’ את נושא הגיור, הוא ידאג ש’גפני’ לא יהיה יותר בועדת הכספים, והוא יעשה את שבת חול רח”ל, הוא יפגע בקדושת הכותל ואפילו בטהרת עם ישראל.

“גם ליברמן צועק “זה יהדות או כלום”. לליברמן, משום מה, אנשים נוטים להאמין. אז בואו רגע נאמין לו. כבר שלושה חודשים שאני וחבריי מתרוצצים. עוברים מעצרת בחירות לעצרת נוספת. הגרונות שלנו כבר ניחרים מזעקת ‘הצילו’. ולא פעם אנו נתקלים במבטים אדישים מולנו. פיהוקים של אנשים שמשום מה חושבים שהבחירות הן איזה סיפור, שצריך להיות חדש, מעניין ולא משעמם”.

גפני הביע את חששו מתרחיש הבלהות של הציבור החרדי: “עלול להיות מצב שיעברו 3-2 מנדטים מצד לצד. שני מנדטים, שברור כי הכרעתם תיפול על חודם של קולות בודדים, וכבר ראינו זאת במוחש בבחירות האחרונות שאירעו כאן רק לפני כמה חודשים. במקרה כזה, המלחמה תנוצח. ולא לטובתנו.

“כן, אתם שומעים נכון. 3-2 מנדטים, על זה כל המערכה. והמערכה הזאת נשענת על כל יחיד ויחיד. על כולנו. לא דברים גדולים אנחנו מבקשים. קצת מסורת ישראל. סטטוס קוו, ששבת תראה כמו שבת של יהודים, שהכותל המערבי ימשיך להיות מקום של השראת השכינה, שלא יגרמו ליהודים כשרים להתבולל, שלא יפגעו בשמירת גדרי הצניעות והטהרה. ובעיקר, שלא יפריעו לילד, בחור ואברך לשבת וללמוד תורה.

“זכרו, אחים יקרים”, אמר גפני, “אנו ניצבים היום ברגעי אמת חריפים. מי שיודע לזהות היסטוריה, יודע שזהו פרק מיוחד של הכרעה בתולדות הלך הרוח הישראלי. השפה הזולה והזלזול בכל הקדוש והיקר לציבור שלנו הוא דבר שלא היה מעולם. השאלות הגדולות והמהותיות שהחברה הישראלית מנסה כבר שנה שלמה להכריע ללא הצלחה. זו לא פוליטיקה, זה יהדות. או כלום.

אנחנו – יהדות התורה ג’ – חייבים להיות חזקים, כדי שנוכל לשמור על תורת ישראל, על ארץ ישראל ועל שלמות עם ישראל. לדאוג שתקום פה ממשלה טובה לטובת אזרחי ישראל, ממשלה שתדע לשמר את הגבולות הפיזיים והרוחניים. ממשלה שתדיח אחת ולתמיד את שיח האנטישמיות של ליברמן וחבריו, שמשמיצים ומגדפים אותנו, ואין פוצה פה ומצפצף.

“לנו אין שאלות. יש לנו תשובות. יש לנו עמודי אור שהולכים בראשות המחנה. תראו את מרן שר התורה, הגר”ח קניבסקי שליט”א במרום גילו המופלג, מי שכל רגע ורגע אצלו מוקדש ללימוד התורה. תראו איך הוא מטריח עצמו לערי השדה כדי לעורר אותנו, כדי שנבין את גודל השעה הקריטית העומדת לפתחינו.

“בעזרת השם, נקדש שם שמים. ביום שני נצביע ג’. נביא כל אחד עוד מצביע פוטנציאלי שסולד מההסתה החמורה להצביע ג’. וביחד, נחולל את השינוי הגדול”.

החרדה של ליצמן

בסגנון שונה אך דומה שיתף שר הבריאות הרב יעקב ליצמן את הפחד האופף אותו מהבאות. כך אמר: “המערכת הפוליטית נמצאת בסחרור קשה. במרכזה ניצבת היהדות החרדית במלחמה אמיתית על קיומה. רבים אולי הספיקו לשכוח בעבור מה חזרנו לקלפיות שוב ושוב, הלא הוא ליברמן. האיש שהחליט ‘לחנך את החרדים’ ובכך לנקום בשנוא נפשו נתניהו. אנו, כציבור האמון על דעת תורה, עמדנו על כך, שאורחות חיינו לא ישמשו קרדום פוליטי בידי רודפינו. הודענו שדעת תורה אינה ניתנת לשינוי ופגיעה. הוכחנו שאנו מייצגים ציבור שנאמן לדרכו ותורתו.

“כעת הגיעה שעת ההכרעה. האם נדע להכריז ‘השם הוא האלוקים’ בקול גדול ורם, בגידול קולות בקלפי לרשימת ‘יהדות התורה’, בעזרת השם, או שחלילה נתרשל ונחטא באדישות. בכך יקטן כוחנו, ייגרם חילול השם ומשטיננו ירים ראש. זה בידיים שלנו.

“הליכה לבחירות שלישיות היא חלום בלהות שלנו. לצד המאבק הניטש בין ימין ושמאל, כש’יהדות התורה’ ניצבת בכל כוחה וללא היסוס לצד הימין ונתניהו – שונאי היהדות החרדית מצפים ואף בונים על האדישות של חלקנו. הם משליכים יהבם על העייפות והעצלות הכללית שבהליכה החוזרת שוב ושוב לקלפיות. אבל זה חייב להיות ברור לכל אחד ואחד, כי אין לנו כל פריווילגיה לוותר כאן. האדישות הזו מסוכנת ביותר ועלולה להביא מכה קשה לייצוג החרדי בכנסת.

“לא ככל מערכות הבחירות שהיו היא מערכת הבחירות הזו. הפעם קם עלינו אדם ושמו ליברמן, שהזיקו רע, גם ללא קשר לתוצאות הבחירות שעשויות להרע לנו ביותר. ההסתה הקשה של ראש מפלגה שאינו בוש לרגע מלהטיל בנו רפש ושקרים, תוך הלעטת לעג ושנאה נגד כל היקר והקדוש לנו, מהווה סכנה ממשית.

אותו האיש, ששיחק איתנו כמו חבר וידיד במשך השנים שבהן ניצל קשריו עימנו לטובתו הפוליטית – הפך את עורו באופן מביש ונורא. הודעתי את עמדתי ואדגיש אותה כאן: אין לנו מה לשבת איתו בקואליציה, בדיוק כמו יאיר לפיד. אמנם אנו פועלים בהוראת גדולי ישראל וכל הכרעה שלהם מחייבת אותנו, אך בבוא העת לשאול – אגיד את דעתי זו, שלא לישב עם ליברמן בממשלה.

“כסף לחולים ולא לישיבות”, אומר ליברמן לבוחריו. האם יש שקר גדול מכך? גם כשר הבריאות, הממונה על תקציב המופנה לציבור החולים – אני יכול להעיד כי השקר הגס הזה אינו קשור למציאות כלל. הרי תקציב מערכת הבריאות גדל והתווסף לאין ערוך ללא קשר לתקצוב הדל יחסית של עולם התורה והישיבות. התוספת לתקציב סל התרופות גדלה בשנים בהן הופקדנו על המלאכה, בכארבעים אחוזים”, אומר ליצמן.

יתגדל ויתקדש

שר הבריאות, שמנהל את המערכה הזו תוך כדי ההיערכות הלאומית מול נגיף הקורונה שלא יבוא ח”ו – הוסיף ואמר: “מהיכן מסוגל אדם לשסות בשקרים את המון העם והכל עובר חלק ובשקט?! אבל אין שאלות. למדנו שליברמן – בברית סמויה עם לפיד – הפך את החרדים לשק החבטות הלאומי, באינטרס משותף ומסוכן: להביא לפגיעה אנושה בציבור החרדי, בזכויותיו ובצרכיו הבסיסיים.

“אתגרי הציבור החרדי – רבים הם. מדובר במאבק יומיומי ומתמשך. אין יום שבו אין נושא שלגביו צריך לעמוד על דעתנו, על צורכי היהדות: קיום עולם התורה והישיבות הקדושות; בעיות בדיור; סכנות בגיור ובחקיקה אנטי חרדית; שמירת צביונה ודמותה של מדינת ישראל; השבת הציבורית; הדאגה והמענה לפרט.

“כל אלה דורשים כוח ונציגות גדולה וחזקה. בפעם השלישית הזו – נדרשת הכרעה. צריך, אחת ולתמיד, לסיים את הסאגה המתמשכת הזאת. עדיף עם תוצאה מוחצת ככל האפשר, לטובת היהדות החרדית.

אני פונה אליכם, אחים יקרים. יום הבחירות הקרב הוא כיום הדין של ממש. רבותינו קבעו בו מצווה רבה שיש בה קידוש השם, בהכרזה ציבורית לאמור: ‘יש לנו חלק באלוקי ישראל ובתורתו’. ההפך יכול לקרות באותה מידה, חלילה. ומי יאמר זיכיתי ליבי במקום שיש בו משום חילול השם. והלוואי שביום שלישי הבא נוכל לחייך”.

בתוך כל שלומי אמוני ישראל, ‘שערים’ מצטרף לתקווה ולתפילה שיתגדל ויתקדש שמיה רבא, ולנצח ייזכר במדינה הזו שידיהם של מרשיעי ברית ורודפי היהדות והתורה לא תעשינה תושיה. הַיּוֹם תְּאַמְּצֵנוּ! הַיּוֹם תְּבָרְכֵנוּ! הַיּוֹם תִּדְרְשֵׁנוּ לְטוֹבָה!  הַיּוֹם תְּגַדְּלֵנוּ!  הַיּוֹם תִּשְׁמַע שַׁוְעָתֵנוּ! – – –

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות