/
/
כשלג ילבינו

'חג השלג' | ילדי ביתר, הכינו את הצעיפים והדליים: פתיתי השלג בדרך!

כשלג ילבינו

הפעם זה נראה בטוח למדי: ביום רביעי הקרוב יבקר 'גנרל שלג' בעירנו, ותושבי העיר יוכלו לכוון היטב בפסוק 'הנותן שלג כצמר'... >>> 'החזאי ג'וק', שלפי השמועות מתגורר בעיר, מעריך בבטחה: "גם ביתר עילית בתוך טווח היערמות השלג" >>> וגם בעירייה נערכים
כ״ב בשבט ה׳תשפ״ב
15:01
מזג אויר סוער
ארכיון שערים

שמעון כהן

גם לאחר שנים של התאכזבות מתחזיות מזג-אוויר שלא מתממשות – נראה שהפעם ילדי ביתר עילית עומדים לרוות נחת: לפי כלל המדדים המטראולוגיים – השלג שצפוי לפקוד את עירנו היפה ביום רביעי השבוע, הוא בטוח למדי. ירידתו, ואפילו היערמותו בכמות נכבדה – אינן מוטלות בספק. כעת נותר רק להכין את כובעי הצמר, המעילים, וכמובן – הכלים לאיסוף השלג לשם יצירת בובות שלג ושלל יצירות שלג, כמיטב הדמיון והכישרון של ילדי העיר היקרים.

לפי דיווחי מזג האוויר, מערכת חורפית משמעותית קצרה, שזכתה לשם ‘אלפיס’ (Elpis) – תגיע לארץ הקודש ביום רביעי. משעות הבוקר יירד שלג בחרמון וברמת הגולן. בשעות אחר הצהריים, השלג צפוי לרדת גם בגליל ובהרי המרכז, כולל ירושלים, וכולל, כמובן, ביתר עילית.

דבר ‘החזאי ג’וק’

החזאי המסתורי המכנה עצמו בשם ‘ג’וק’, שזוכה מזה שנים לפופלריות רבה כמומחה מזג-אוויר (ולפי השמועות מתגורר בעירנו, פרס מיוחד למי שיחשוף את שמו למערכת…) – פרסם אתמול (יום א’) את התחזית המרנינה הבאה: “במקרה הנוכחי, גם ביתר עילית בתוך טווח היערמות השלג”.

‘החזאי ג’וק’ מסביר את הבסיס לתחזית האופטימית: “הגובה הממוצע של ביתר עילית הוא 700 מטר מעל פני הים, וזה בתוך הטווח. אבל בביתר עילית עצמה יש שכונות נמוכות במיוחד, כמו שכונת הדס בגובה של 600 מטר בלבד מעל פני הים. לא בטוח אם השלג ייערם שם, סביר להניח שכמה סנטימרים בודדים בלבד”. עם זאת, לגבי שאר השכונות בעיר – בוודאי גבעה ב’ הגבוהה יותר מגבעה א’ –  היערמות השלג היא ודאית, וניתן אפוא להכין את המגרפות וכלי העבודה.

עוד כותב החזאי המסתורי: “לפי עדכון ערב של המודל האמריקאי שהתעדכן לפני מספר דקות, השלג יגיע לירושלים ביום רביעי מחמש בערב, וייערם במהירות תוך שעות ספורות. שיא המשקעים מסתנכרן יופי עם שיא הקור. בחלק השני של הלילה המשקעים ייחלשו”.

הפתיתים בדרך

גם מ’מצפה מטאורולוגי הר גילה’ פרסמו אתמול התרעת שלגים לימים רביעי וחמישי: “מוקד אפיק הרוֹם המשמעותי שעושה דרכו אלינו מצפון נורווגיה, תוך שהוא גולש/מחליק על גב רכס הרוֹם הנייח שמעל מערב אירופה – נמצא היום (יום א’) מעל מולדובה ואוקראינה. שוליו הדרומיים עתידים להגיע אלינו במהלך יום ד’ הקרוב.

“משקעים נוזליים יחלו לרדת בהרי המרכז בשעות הבוקר המאוחרות/לפני הצהריים. במהלך שעות הצהריים/צהריים מאוחרות יתחלפו למשקעים מוצקים. בתחילה יהיו אלו משקעים מוצקים מהסוג הנוֹקֵשׁ (ברד, סליט, גראופל) ובהמשך (תלוי בגובה ההרים) – במשקעים מוצקים מהסוג הרך/חרישי (פְּתוֹתֵי שלג).

“מדובר”, אמרו במצפה המטראולוגי הר גילה, “בסופת שלגים מדרגה ב’ בסולם קב”כ (קל, בינוני, כבד), אם לא למעלה מזה. משקלול הנתונים החזויים המעודכנים מהיום לפני הצהריים נראה ששלגים יחלו לרדת בפסגות הגבוהות של הרי המרכז בטווח הזמנים שבין שעות לפני הצהריים לשעות הצהריים של יום ד’, כולל הצטברויות. אחר הצהריים ובערב תגבר ההתקררות, השלגים יתעצמו ורוֹם השלג (הגובה שבו יורד שלג ומצטבר) ילך וינמיך”.

העירייה נערכת

ל’שערים’ נודע, כי כבר בשבוע שעבר התקיימה ישיבת היערכות מיוחדת בעירייה לקראת מזג האוויר הקיצוני שצפוי לפקוד את הארץ. בישיבה השתתפו מנכ”ל העירייה, מנהלי האגפים, קב”ט העיר, נציגי המשטרה, ארגוני ההצלה וכב”א ונציגי חברת ‘קווים’.

כלל הגורמים העירוניים הונחו להיערך לקראת מזג האוויר הקיצוני. בהודעת העירייה נאמר, כי רה”ע מאיר רובינשטיין הנחה את הצוותים להיערך גם לתרחיש הקיצוני לפיו ירד שלג. בעירייה קוראים לתושבים שלא לצאת מן העיר שלא לצורך, עד אשר תחלוף הסופה.

כמו כן, בעירייה מבקשים מהתושבים לפנות למוקד העירוני 106 ולדווח על כל אירוע חריג.

‘שערים’ מברך את ילדי העיר (וגם כל מבוגר שמתרגש משלג…) – בברכת ‘חג שלג צחור ושמח’…

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות