/
/
כוננות שלג #ילדי ביתר מחכים לשלג:# מה הסיכוי שהמרבד הלבן והקסום ייערם בעיר? #תלוי על איזה מודל מסתכלים#

כוננות שלג #ילדי ביתר מחכים לשלג:# מה הסיכוי שהמרבד הלבן והקסום ייערם בעיר? #תלוי על איזה מודל מסתכלים#

האם יש סיכוי שבבוקר יום רביעי נתעורר ל#מרבד קסום וצחור של שלג בגבעות של ביתר עילית? המודלים חלוקים ביניהם, אולם ניתן לקבוע בוודאות די גבוהה: #אם ירושלים תזכה בשלג - גם ביתר תזכה# >>> כל התחזיות, המודלים והאפשרויות
ג׳ באדר ה׳תשפ״א
04:23

האם יש סיכוי שבבוקר יום רביעי נתעורר ל#מרבד קסום וצחור של שלג בגבעות של ביתר עילית? המודלים חלוקים ביניהם, אולם ניתן לקבוע בוודאות די גבוהה: #אם ירושלים תזכה בשלג – גם ביתר תזכה# >>> כל התחזיות, המודלים והאפשרויות

@שמעון כהן

#האם יירד שלג בביתר?# – זוהי, כמובן, שאלת מיליון הדולר הנשאלת בעיר. בימים אלה, כאשר המודלים השונים לתחזית מזג האוויר מדברים על סבירות גבוהה לשלג בירושלים – השאלה שכל ילד ביתרי שואל את עצמו היא: ‘למה ניגרע?’ והרי הכלל הוותיק והידוע הוא, שכאשר יורד שלג בירושלים – גם בביתר יורד. הרי ביתר עילית היא פרוור ירושלמי לכל דבר. גם בענייני מזג אוויר.

אז האם ביום רביעי השבוע נתעורר לגלות את המרבד הלבן והקסום מבעד לחלון הבית, והלימודים יתבטלו? (טוב, זה כבר פחות מלהיב השנה…) כדי לענות על השאלה המסקרנת – ‘שערים’ פנה אל המודלים השונים של מזג האוויר, בניסיון לשער האם בכלל תתממש התחזית הכללית, והאם ביתר עילית היא חלק מהעניין.

אז קודם כל, לפי השירות המטאורולוגי הישראלי, החל מלפנות בוקר של יום רביעי, בהרי הצפון ובפסגות הגבוהות של הרי המרכז – ייתכן שלג. לפי התחזית, ביום שלישי הרוח תתחזק בהדרגה, ולקראת הערב יירד גשם שיילך ויתחזק גם כן. בלילה בין שלישי לרביעי יהיה סוער, לקראת ירידה ניכרת בטמפרטורות ושלגים שצפויים לרדת לאחר מכן בהרי הצפון – וייתכן שגם בהרי המרכז.

ביום רביעי תורגש ירידה קיצונית בטמפרטורות, בליווי גשמים. שלג כבד צפוי לרדת בהרי הצפון – מגובה של כ-600 מטרים, ומשעות אחר הצהריים ולמשך כמה שעות – יש אפשרות גם לשלג בהרי המרכז, כולל ירושלים וביתר עילית.

ביום חמישי יהיה סוער עדיין אך הגשם ייחלש בהדרגה. עם זאת, ייתכן שהוא יישאר איתנו גם במהלך שבת קודש – שבת זכור.

יצוין, כי הגובה הממוצע של ביתר עילית מעל לפני הים עומד על כ-703 מטרים (ויותר מכך בחלקי העיר הגבוהים, כמו ברחוב בניין דוד), מה שהופך את העיר לבעלת סיכוי טוב לקליטת שלג במקרה של היווצרות תנאים לשלג במקומות הגבוהים. 

#מחלוקת המודלים

אך כמי ששבעו אכזבות לא מעטות בשנים האחרונות – אנו מבקשים בכל זאת לבדוק האם אכן מדובר בסיכוי ממשי, או בעוד תחזית שצפויה להתבדות?

כדי להתקרב לחקר האמת המטראולוגית, ננסה להבין תחילה משהו על חיזוי מזג אוויר: בניתוח מזג אוויר אנחנו משתמשים בשני מודלים – אמריקני ואירופי. אלו שתי שיטות חיזוי שונות, ואיתרע המזל, ששתי השיטות כרגע חלוקות ביניהן באשר למה שיקרה ביום שלישי. המודל האמריקני הוא האופטימי. לפי המודל האמריקני – צפויה להיות כאן סערה גדולה מאוד עם שלג משמעותי בהרים, סערה שתתחיל ביום שלישי בצהריים ותתחזק לקראת יום רביעי, כולל בביתר עילית.

האירופים, כרגיל, מאכזבים. לפי המודל האירופי, מזג האוויר הסוער יתחיל ביום שלישי בערב, עם גשמים מאוד חזקים, רעמים וברקים, וגם רוחות חזקות שיילכו ויתגברו. בשלישי בלילה וביום רביעי יהיה כאן מזג אוויר סוער במיוחד, עם שלגים כבדים בחרמון. השלג לאט-לאט ייערם גם בפסגות הגבוהות בהרי הצפון, ו####ייתכן### שיגיע גם לפסגות יותר נמוכות כבר במהלך יום רביעי. יחד עם זאת, המודל האירופי אינו בהכרח חוזה שלג באזור ירושלים, בטח לא כבד וממושך.  

גם בנוגע לאזור המרכז המודל האמריקני חוזה סערה מוקדמת יותר. אמנם חשוב לזכור שהכול עוד יכול להשתנות, וכי על הכל מחליט רק הקב”ה ש’משיב הרוח ומוריד הגשם’ ולא אף חזאי – אך ניתן לחזות ברמת ודאות גבוהה יחסית שבחלק השני של יום רביעי ואל תוך הלילה – גם הביתרים, לצד הירושלמים ומי שגר בהרי המרכז – יראו את השלג באוויר. השלג עשוי אף להיערם לשניים-שלושה סנטימטרים או יותר.

בכל מקרה, הסערה צפויה להסתיים ביום חמישי, ולכן לא סביר שהשלג ייערם ל-30-10 סנטימטרים ויחסום את העיר.

בגוש דן צפויות בימי הסערה טמפרטורות נמוכות מ-12 מעלות. כמו כן, תהיה סכנת הצפות וסכנת שיטפונות בדרום. הסיכוי לשלג הולך ומתמעט כמעט לגמרי ביום חמישי אחר הצהריים.

לפי המודל האמריקני, מזג האוויר הסוער יחל כבר ביום שלישי בצהריים, וביום רביעי, כבר בשעות הערב – הירושלמים, וגם אנחנו הביתרים, כנראה – את הפתיתים הלבנים המתעופפים באוויר.

לפי מרכז החיזוי ‘ירושמיים’ – עיקר השלג צפוי לרדת ביום רביעי בלילה. ביום חמישי בבוקר, עדיין ייתכן שלג מעורב בגשם. האם השלג ייערם? ככל הנראה התשובה חיובית, אך רק לגובה נמוך של 2-3 סנטימטרים. בשל העובדה שמדובר במערכה קצרה, כנראה השלג לא ייערם לגובה מספיק לבובות שלג או לחסימת כבישים. ב’ירושמיים’ סיכמו: “חמישה מתוך ששה תנאים לשלג – (תצורה, קור, סנכרון, לחות, תזמון, קרקע) – מולאו. נשארה רק שאלת התזמון. היומיים הקרובים יהיו קריטיים לעקביות. וזה נראה טוב”.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות