/
/
חשש: הבניה בביתר תוקפא שוב

חשש: הבניה בביתר תוקפא שוב

הפרסומים בימים האחרונים על המהלך התגבש סביב סוגיית המו"מ עם הפלסטינים ועל הסכמתו לכאורה של רה"מ להקפיא הלכה למעשה את הבניה ביו"ש, מעוררים חששות לגבי עתיד הבניה בביתר.
ד׳ באייר ה׳תשע״ג
00:46

הפרסומים בימים האחרונים על המהלך התגבש סביב סוגיית המו”מ עם הפלסטינים ועל הסכמתו לכאורה של רה”מ להקפיא הלכה למעשה את הבניה ביו”ש, מעוררים חששות לגבי עתיד הבניה בביתר.

למרות ההתפתחויות המבורכות בתקופה האחרונה בכל מה שקשור לתנופת הבניה בביתר,תושבי ביתר עילית חוששים מהפרסומים האחרונים: במהלך השבוע מסרו גורמים במשרד ראש הממשלה על כך שישראל נוטה לקבל את מתווה חידוש המשא ומתן עם הפלסטינאים אותו הציע סגן הנשיא ג’ון קרי, במהלך ביקורו בארץ, לפיו תקפיא ישראל הלכה למעשה, גם אם לא באופן רשמי, את הבניה באזורים שמחוץ לגושים הגדולים ביו”ש, ובנוסף תשהה את הבניה בשטחי E1 הקוטעים את הרצף הפלסטיני בדרך ירושלימה.

הקפאה שקטה

‘הישג’ ההקפאה נזקף לזכותו של הנשיא אובמה וסגנו קרי שמאחורי המילים היפות והחיוכים  ניצלו את ביקורם להפעיל לחץ אדיר על נתניהו להסכים לכל דרישותיהם של הטורקים בנושא ההתנצלות על אירועי המרמרה ולדרישתם של הפלסטינאים להקפאת הבנייה בשטחים.

הנשיא אובמה ושר החוץ ג’ון קרי, סיכמו עם נתניהו ואבו מאזן כי אם השקט באזורנו יישמר בחודשים הקרובים, קרי יגיע לאזור עם תכנית אמריקנית לשלום אזורי המבוססת על תכנית השלום שהציגה בעבר הליגה הערבית של מדינות ערב, ע”פ המתווה הסעודי.

המשמעות המעשית להיענות לדרישת הפלסטינים היא ‘הקפאה שקטה’ באזורים שמחוץ לגושים הגדולים, מעלה אדומים, אריאל, וגוש עציון כולל העיר ביתר.

חשש מהקפאה כוללת

אלא שלמרות ההצהרות על הקפאה אך ורק בהתנחלויות המבודדות , מעלים בכירים בעיריית בביתר את החשש, כי הרתיעה ממחאה בינלאומית ולטענות פלסטיניות על הפרת הסכמים תרחיב את ההקפאה ותעצור למעשה את הבניה כולה בביתר ושוב נחזור לימים אפלים בהם ידינו היו כבולות מלהרחיב את גבולות עירנו. “לדעת אנשי השמאל ואנשי הממשל האמריקאים, ‘גושי ההתנחלות הגדולים’ בהם תותר הבניה הרי הם תל אביב וחיפה, ולעולם לא יעלה בדעתם בניה בישובי הגושים הגדולים ביו”ש”, כך ע”פ אחד מהבכירים במחלקת ההנדסה בעירייה, “המציאות הוכיחה שראש הממשלה ושרי ממשלתו אינם עומדים בלחצי האמריקאים והם עלולים לקבור תוכניות עליהם עמלו שנים.”

ממשיכים כרגיל

עם זאת, במסדרונות העיריה לא אומרים נואש וממשיכים לקדם במלוא הקצב את תוכנית הבניה המהפכנית אותה הציג ראש העיר הרב מאיר רובינשטיין בחשיפה ראשונית בגיליון חג הפסח של שערים, במסגרתה יזורזו אי”ה המהלכים לבניית אלפי יחי”ד נוספות בביתר, באזור גבעה B2 ו B3 לרווחתם של אלפי משפחות המצפות לקורת גג משלהם בביתר.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות