/
/
ורוממתנו: כשבני התורה של ביתר כבשו את פסגת המצדה

ורוממתנו: כשבני התורה של ביתר כבשו את פסגת המצדה

כשהיא מתעלה אף על השיאים הקודמים שרשמה בעצמה, הוציאה דגל התורה שבראשות סגרה"ע ר' דוד זלץ, כאלף בחורי ישיבות מקהילות בני התורה בעירנו לטיול חסר תקדים, במימונו של רה"ע ר' מאיר רובינשטיין | ממרחצאות המרפא של עין גדי, לתכנית האומנותית המרתקת 'שיטפון' מהווי הישיבות הקדושות, לקומזיץ בשעות הקטנות של הלילה באמפי מצדה עם שמואל גריינמן ותזמורתו, ואז לגולת הכותרת – תפילת שחרית כוותיקין מעל פסגת הר המצדה בתוך הנוף המדברי עוצר הנשימה | מוקדם יותר בבין הזמנים קיימה דגל התורה שמחת בית השואבה מרכזית עם שלמה כהן, יואלי דיקמן ולהקת 'קולות', הקרנה לנשים ונערות, הקפות שניות, וטיול לילדי פרויקט החברותות
ו׳ במרחשון ה׳תש״פ
01:48

דגל בפסגת מצדה

פסגת הר המצדה. אחד המיקומים המפעימים ביותר בארצנו הקדושה, הצופן בחובו גם משמעות היסטורית רבה. בימים כתיקונם הומה ההר מתיירים מהעולם כולו, הגומאים אלפי מילין בכדי לחזות במו עיניהם במצודה הרמה והנישאה שנותרה מימי חורבן ביהמ”ק, ובנוף הקדומים המדברי עוצר הנשימה הנשקף מכל העברים במקום.

אולם ביום ראשון שעבר פשט ההר את צורתו הרגילה, זו שכולה חולין – ולבש צורה חדשה לגמרי – איצטלא דרבנן. עובדי המתחם המנוסים ורגילים במבקרים שונים ומשונים, שפשפו עיניים בתמהון למראה המחזה החריג ביותר במדבר השמם – כאלף בחורי ישיבות, בני תשחורת העמלים לילות כימים על התורה הקדושה ללא לאות, גדשו את ההר בהמוניהם, כשהם משוררים במשך שעות שירי רגש וכיסופין לא-ל חי באשמורת הבוקר, ואז שופכים את צקון לחשם עם הנץ החמה כשהם עטורים בתפילין.

רבים מהמשתתפים שלקחו חלק במעמד, הביעו בשיחה עם ‘שערים’ מעט מרגשותיהם הגואים עם שובם לעירנו. התחושה המפעימה כאשר מאות רבות של בני תורה מהשורה הראשונה של היכלי הישיבות הקדושות בארצנו, משיבים בקול גדול, בעוז ובגאון, את הרינה ואת התפילה אל ההר אשר בימים קדומים ניסה לעמוד בפני קלגסי הרומאים האכזריים השועטים אל בית קדשנו ותפארתנו. קריאת התורה שהדהדה מעל פסגת המצדה, ברוב עם הדרת מלך, כשהשמש מנצנצת מבין הגבעות האדומות הנמשכות לכל האופק, ומשתקפת לה גם מים המלח הרובץ בשיפוליהן, הוסיפה אף היא תחושה מיוחדת של קבלת התורה מחדש שבכל יום ויום.

שיירת אוטובוסים

אולם דומה כי בסערת רגשותינו הקדמנו את המאוחר. נשובה נא אל ההתחלה, למען יבינו קוראינו הנאמנים במה המדובר. ביום א’ כ”ח בתשרי תש”פ יצאו כאלף בחורי ישיבות מקהילות בני התורה בעירנו, בשיירת אוטובוסים ארוכה, לטיול הגדול של בין הזמנים, אשר אורגן והופק בטוב טעם על ידי דגל התורה שבראשות סגן ראש העיר ר’ דוד זלץ הי”ו, במימונו של ראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין הי”ו.

הבחורים, אשר גם במשך יומי דפגרא בחודש תשרי גדשו את בתי המדרשות במסגרת ישיבות בין הזמנים, התייצבו במאותיהם לטיול הגדול של דגל התורה, שכבר הפך לשם דבר ולאירוע חובה לבחורי קהילות בני התורה בעיר, לאחר סדרה ארוכה של הפקות מרשימות ומושקעות במיוחד שהוציאו הדגלאים לפועל.

כמיטב המסורת, התנהל הטיול בהתאם להוראותיהם והנחייתם הצמודה של רבני קהילות בני התורה בביתר עילית, המלווים דרך קבע את כל פעילותה של דגל התורה בעירנו. הטיול התקיים במתכונת של קהילה לעצמה וכל הקהילות יחד, כאשר בחורי כל קהילה נוסעים בקבוצה משלהם, להעמקת הגיבוש הקבוצתי אשר תועלותיו רבות לקידומם הרוחני וליצירת מסגרת תומכת המסייעת להמשך התעלותם בתורה וביראה באין מפריע, כפי אשר הורו מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט”א, מורי דרכה של דגל התורה ושל איגוד בני הישיבות, הנוטל חלק מרכזי בהוצאתן לפועל של הפעילויות השונות לבחורי הישיבות.

עין גדי

ראשית הגיעו האוטובוסים אל מרחצאות המרפא אשר בעין גדי, הידועות בסגולותיהן הבריאותיות, המועילות בתחומים רבים. לאחר שעות של הנאה במרחצאות ובמתקנים השונים במקום, הוגשה לבחורים במתחם סעודה עשירה ביותר כיד המלך, מתוצרתו האיכותית הנודעת של הקייטרינג הביתרי שטרן – כוכבית.

בשלב הבא המשיכו כאלף בני התורה המופלגים אל הר המצדה, שם נערכה לפניהם התכנית האמנותית ‘שיטפון’, שהציגה באופן מרתק ומשעשע זוויות והתרחשויות שונות מהווי הישיבות הקדושות. הבחורים צפו בפיות פעורים במציגים המיומנים, אשר הפליאו להמחיש סיטואציות שונות, מבית המדרש, מחדר האוכל או מהפנימיה, חלקן יומיומיות ושגרתיות ואחרות חריגות ומפתיעות.

קומזיץ באשמורת הבוקר

לאחר הפסקת התרעננות עם כיבוד קל, עלה אל הבמה בעל המנגן אמן הרגש המפורסם ר’ שמואל גריינמן הי”ו, עם תזמורתו, ופתח בקומזיץ באשמורת הבוקר. רוח המדבר הסתווית נישבה לה מכל העברים במיקום ההררי המיוחד, כשהיא מעניקה השראה בעלת גוון נדיר לשירים שנישאו בקול גדול אל עומק המדבר, מפיותיהם של כאלף הבחורים אשר התחברו יחד לזמר ולרנן לא-ל חי בשעה מסוגלת זו.

כשבעל המנגן פורט על נימי הגיטרה שתחת ידיו, ועמיתיו לתזמורת מפליאים אף הם איש איש בכלי נגינתו, סחפו השירים המרגשים והסיפורים המופלאים את הבחורים כולם, ואף לא אחד מהם נותר אדיש בפני המעמד המפעים, אשר שכמותו לא נראה או נשמע מזה שנים ארוכות. אחד הסיפורים שריגשו במיוחד את הקהל הרב, הוא מעשה מרגש ממרן הגר”א וסרמן זצוקללה”ה הי”ד, כאשר בשיאו שרו הבחורים שוב ושוב יחד עם ר’ שמואל גריינמן את מילותיו המפורסמות הצופנות מסר חינוכי אלמותי של גאון הדורות: “בן אדם לא מגיע מאירופה לאמריקה, רק בשביל לתפור כפתורים”.

בתום כשלוש שעות של קומזיץ מרגש, עלה לנאום בפני הבחורים סגן ראש העיר ויו”ר דגל התורה ר’ דוד זלץ הי”ו, שציין בדבריו את גודל החשיבות והיקר שמייחסים הוא וחבריו בדגל התורה לקיום הפעילויות השונות עבור בחורי הישיבות, אשר עליהם גאוותנו ובהם תפארתנו, בשובם אל בתיהם לימי בין הזמנים להחליף כוחות לקראת תחילת הזמן. סגרה”ע הוסיף ושיבח בדבריו את ראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין הי”ו, אשר מתוך שותפות של אמת ודאגה כנה לצרכי כל הציבורים והקהילות, נותן ומסייע בכל הניתן וברוחב לב לכל הנדרש עבור ציבור בני התורה בעירנו.

לאחר מכן עלה אל הבמה ראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין הי”ו, אשר העניק סטי ש”ס מהודרים לבחורים שענו נכונה על שאלותיו ממסכתות הגמרא באירועים קודמים, וכמובן בחן שוב את הבחורים והתפעל מידיעותיהם, כאשר הזוכים המאושרים מקבלים הבטחה לקבל מידיו בקרוב אף הם סטים מהודרים משלהם. ראש העיר שיבח בדבריו את האירוע המרגש, העלה על נס את פעילותו של סגרה”ע ויתר חברי דגל התורה, והבטיח להמשיך ולסייע להוצאתן לפועל פעילויות ברמה הגבוהה ביותר עבור בני הישיבות מקהילות בני התורה בעיר בפרט ועבור ציבור בני התורה בכלל.

נץ בנוף המדברי

בתום הנאומים, כשהם נתונים עדיין תחת הרושם הרב של השירה וההתעלות במהלך הלילה, אל פסגת הר המצדה, שם התפללו את תפילת השחרית כוותיקין, עם הנץ החמה מתוך הרי המדבר, כשהיא שופכת הוד קדומים בניחוח מיוחד על הנוף המדברי עוצר הנשימה המתנשא לכל האופק. מאחר והיה זה בוקרו של יום שני בשבת, נערכה במקום קריאת התורה ברוב עם הדרת מלך – מחזה יחיד במינו שנתן את רישומו בקרב כל המשתתפים.

בתום התפילה עלו הבחורים על האוטובוסים שהמתינו במקום, ועשו את דרכם בחזרה אל בתיהם, כשהם מצוידים בכוחות מחודשים מלוא חופניים לקראת תחילת זמן החורף הבעל”ט, בו ישובו אל הסטנדר במלוא העוז והתעצומות, להמשיך לעלות ולהתעלות בתורה וביראת שמים כשאיפת הוריהם ומוריהם וכל בית ישראל.

סדרת אירועים

מוקדם יותר בימי בין הזמנים תשרי, קיימה דגל התורה שורה של אירועים ברמה גבוהה במיוחד עבור ציבור בני התורה בעיר. ראשית נערכה שמחת בית השואבה המרכזית במתנ”ס פריימן שבגבעה ב’ בעירנו, כשאלפים מבני התורה בעיר מגיעים לרקוד ולשמוח בשמחת הרגל, בראשות רבני העיר וקהילות בני התורה, כשעל הפן המוזיקלי מופקדים הזמר שלמה כהן, הקלידן יואלי דיקמן ותזמורתו, ולהקת ‘קולות’. עבור ציבור הנשים והנערות הותקנו מבעוד מועד מסכי לד, ששידרו את כל הנעשה באולם פנימה באמצעות מצלמת רחף, במתחם מגודר רחב ידיים בצמוד למבנה, עם כאלף כסאות שהתמלאו עד אפס מקום.

ביום למחרת נערכה עבור הנשים והנערות מקהילות בני התורה, באודיטוריום העירוני שברחוב ברסלב, הקרנה ייחודית של ‘רסיסים של פאזל’, פסיפס אנושי חובק עולם שזור באימה, דמעות ותקווה, שלא יכל להתחבר מבלי שיתפרק, מבית היוצרת המפורסמת ר. גליק. קרוב לאלף נשים ונערות, שנרשמו מבעוד מועד באמצעות קו העדכונים של דגל התורה, גדשו את האולם בו נערכה ההקרנה עד שלא נותר אף כסא ריק אחד.

במוצאי שמחת תורה התקיים מעמד הקפות שניות המרכזי לציבור בני התורה בעירנו, עם בעל המנגן הנודע ר’ לייזר הופמן הי”ו, בבית הכנסת בני הישיבות שברח’ המגיד ממזריטש. גם כאן הגיעו מאות רבות מכל רחבי העיר להשתתף ולשמוח בשמחת התורה, כשציבור הנשים מתרכז בעזרת הנשים של בית הכנסת, שם הועבר האירוע כולו במעגל סגור.

באסרו חג התקיים טיול לצפון הארץ לילדי פרויקט החברותות, אשר למדו והתעלו בתורה בהתמדה רבה במהלך השנה במסגרת התכנית – פרויקט ייחודי מבית דגל התורה, במסגרתו לומדים ילדי הכתות הגבוהות בתלמודי התורה של קהילות בני התורה בעירנו, עם אברכים תלמידי חכמים מופלגים, המכינים ומדריכים אותם בדרך הלימוד הישיבתית, לקראת עלותם לשקוד בתורה כבחורים מן המניין בישיבות הקטנות.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות