/
/
וממהרין לבוא : תיקון גדול בחומות השבת: שערי העיר ייסגרו עשרים דקות לפני שקיעת החמה

וממהרין לבוא : תיקון גדול בחומות השבת: שערי העיר ייסגרו עשרים דקות לפני שקיעת החמה

החל מהשבוע הקרוב - יוצבו מחסומים מיוחדים, עם הכיתוב 'שבת קודש', בשערי העיר ובצמתים מרכזיים בה היוזמה נולדה לבקשת רב העיר ומקודמת בידי עסקנים שכבוד השבת יקרה לליבם "נייקר את כבודה של השבת ונחסוך סכנת נפשות לילדים שמשחקים בכביש בשעה הזו", אומרים בוועדה הפעולה, ומדגישים כי היוזמה לא נועדה נגד אף אחד - רק כדי לסייע לתושבים נחלה בלי מצרים
כ״א בכסלו ה׳תשפ״א
22:26

ביתר מוקירה שבת

שמעון כהן

בשורה חשובה בביצור חומות שמירתה המהודרת של שבת-קודש בעירנו המעטירה ביתר עילית: החל מהשבועות הקרובים – שערי העיר ייסגרו בכל יום שישי – עשרים דקות לפני שקיעת החמה.

בכך תיחסך התופעה המצערת של רכבים שנכנסים לעיר זמן סמוך כל כך לשקיעת החמה, באופן שפוגע בכבוד השבת, כאשר כידוע – ביתר עילית קיבלה על עצמה מיום היווסדה את זמן כניסת השבת כמנהג ירושלים מקדמת דנא: ארבעים דקות לפני השקיעה.

התקנה התקבלה לבקשתו של רב העיר מורנו הגאון הגדול רבי חיים וייס שליט”א, אשר הועברה לראש העיר ואומצה בחום. בכך חוזרת העיר לתקנה ישנה שהייתה נהוגה בשנים עברו, וברבות הזמן התרופפה.

מונעים סכנת נפשות

ל’שערים’ נמסר, כי ב’ועד מזהירי השבת’ בעיר רכשו השבוע מחסומים להצבה בצמתים מרכזיים בעיר. המחסומים יוצבו 15 דקות לפני השקיעה, במטרה לחסוך את התופעה של רכבים שנוסעים בשעות אלו בכבישי העיר, תוך הסתכנות בספק חילול שבת, ואף מניעת סכנת נפשות של ממש: זוהי שעה שבה מצד אחד ילדי העיר משחקים כבר בכבישי העיר – האמורים להיות ריקים בשעה זו; ומצד שני, אלו שנוסעים בזמן הזה – נוסעים במהירות מופרזת, מתוך לחץ היסטרי להגיע בזמן, מה שגורם לסכנה של ממש ולחוסר שימת לב לנעשה בכביש.

“הנסיעה הפראית והמלחיצה של הרגע האחרון – היא סכנת נפשות של ממש, וכבר ראינו מקרים שהסתיימו בניסי ניסים של ממש”, אומר ל’שערים’ הרב דוד שפיצר, חבר מועצת העיר שנמנה על אלו העומדים מאחורי היוזמה. כאשר שאלנו אותו האם לא יתאפשר מעבר כלל – כאשר ישנם אנשים שמחמת אונס או כל סיבה של הרגע האחרון נאלצים לנסוע בשעות האלו – הוא מסביר כי ההוראה לפעילים שיעמדו בצמתים היא לאפשר לעבור לרכבים, אולם להתריע מפני העובדה שמדובר בנסיעה בלתי רצויה ובלתי ראויה בעיר שכל תושביה קיבלו כבר את השבת.

“די לנו בזה שירגישו לא בנוח לנסוע בשעה כזו, כדי לצמצם את היקפי התופעה. שיבינו שהם מוזילים את כבוד השבת ומסכנים את ילדי העיר שגודשים את הכבישים”, הוא אומר. “מאידך, תהיה זהירות מרבית להימנע מכל סוג של עימות, ובסופו של דבר תהיה אפשרות לעבור. לא יעכבו אף אחד. זה בדיוק העניין – ‘להזהיר’ על השבת, אולם לא למנוע בכוח.

לא נגד איש

בוועד מזהירי השבת מדגישים, כי המטרה היא לא להציק ח”ו לאלו שנוסעים בשעה הזו – אלא לסייע להם להסתגל להכנסת שבת בשעה קצת מוקדמת יותר, על כל פנים בפרהסיה. “אנחנו יודעים שמי שנוסע דקות לפני השקיעה בכבישי העיר – מרגיש מאוד שלא בנוח, ויש לו אי נעימות גדולה, שאגב – אף גורמת לו לאבד לעתים שיקול דעת ולעשות טעויות בכביש. הוא לא רוצה בכך – אלא שמדובר בהרגל שהשתרש. אנחנו מבקשים – כמובן בהוראת רבני העיר שליט”א – לסייע בהתרגלות לנורמה ראויה יותר, שבה לא ייסעו רכבים בכביש לפחות החל מרבע שעה לפני השקיעה.

“ברור שהדבר מצריך תרגול, וזה לא יקרה ביום אחד, אבל הגדרים והסייגים יוצבו החל מהשבוע הקרוב, ואנו מקווים שבעז”ה הדבר יתקבל בשיתוף פעולה מלא – שהרי אין בעיר הזו מי שאין כבוד השבת – מתנה טובה מבית גנזיו של הקב”ה – יקרה לליבו”, מסכמים בוועד מזהירי השבת.

מערכת ‘שערים’, שופרם של רבני העיר ותושביה – מברכת על היוזמה ומוקירה את האברכים הפועלים בעניין בנעימות ובימין מקרבת, מתוך תחושה שמדובר ביוזמה שנועדה לעזור לעיר ולכל תושביה לכבד את השבת כהלכתה, ולא להפריע לאף אחד ח”ו.

ובזכות שמירת השבת בבחינת – “דורשי ד’, זרע אברהם אוהבו, המאחרים לצאת מן השבת וממהרים לבוא, ושמחים לשומרו ולערב ערובו” – נזכה לנחלה בלי מצרים ולהינצל מכל פגעים ומרעין בישין, בישועות מקיפות וניסים גלויים לכל התושבים, כבימים ההם בזמן הזה.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות