/
/
הנתונים בצרה ובשביה

גורל יהודי משותף | תושב העיר לשעבר שמתגורר כיום באוקראינה, מספר על האימה, ההפגזות ופעילות ההצלה

הנתונים בצרה ובשביה

"במהלך השבת נאלצנו להעלות את הפליטים לאוטובוסים. ההפגזות לא מפסיקות. החשש גדול. אבל משתדלים להתחזק בתקווה ובאמונה" >>> הרב אליהו בדיחי, תושב ביתר עילית לשעבר ואחד מפעילי ההצלה המוערכים והחשובים באוקראינה כיום - מספר בשיחה ל'שערים' על המצב, התחושות והיכולת של כולנו לסייע בהצלת היהודים >>> אלא בשביל ישראל
ל׳ באדר א׳ ה׳תשפ״ב
19:06
בצרה ובשביה
סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

“במהלך השבת נאלצנו להעלות את הפליטים לאוטובוסים. ההפגזות לא מפסיקות. החשש גדול. אבל משתדלים להתחזק בתקווה ובאמונה” >>> הרב אליהו בדיחי, תושב ביתר עילית לשעבר ואחד מפעילי ההצלה המוערכים והחשובים באוקראינה כיום – מספר בשיחה ל’שערים’ על המצב, התחושות והיכולת של כולנו לסייע בהצלת היהודים >>> אלא בשביל ישראל

שמעון כהן

המראות והקולות הדרמטיים מהמלחמה שניטשת באוקראינה – מדאיגים כל יהודי באשר הוא. כיהודים האמונים על דברי חז”ל ש”אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל” (יבמות סג) – קשרי המלחמה בין רוסיה לאוקראינה מעוררים לתשובה ולהתבוננות של יהודים כשרים – כיצד אנו יכולים להתעורר ולהתחזק לנוכח המצב. זאת, כמובן, לצד הדאגה לשלומם של היהודים המתגוררים באוקראינה ונמצאים במצב סכנה של ממש, מאימת ההפגזות של הצבא הרוסי.

זוהי מלחמה גדולה ומדאיגה, בכל קנה מידה. כלי התקשורת העולמיים מדברים על סדרי גודל שלא נראו באירופה מאז תום מלחמת העולם השנייה. אלפי טנקים מסתובבים בחוצות הערים האוקראיניות, לצד מטוסי קרב, הפגזות ארטילריה והפצצות מהאוויר, כבישים ראשיים שהופכים לזירת קרבות וכפרים שלמים שמתרוקנים מיושביהם.

בניגוד לציפייה הרוסית – מסתבר שהאוקראינים, דלי הכוח הצבאי – אינם נכנעים בקלות. גם הצבא הרוסי סופג אבדות קשות, כאשר התנאים הפרימיטיביים שבאמצעותם נלחמים האוקראינים ולא אחת מצליחים – גורמים להשתאות עולמית. כך, למשל, נפוץ תיעוד שבו נראים טנקים רוסיים עולים באש כתוצאה מבקבוקי תבערה שאזרחים אוקראיניים השליכו לעברם, ועוד.

אולם, כאמור, העיניים נשואות לעבר היהודים שמתגוררים במדינה שנמצאת במצב מלחמה. לשם כך שוחחנו עם הרה”ח ר’ אליהו בדיחי – תושב ותיק בביתר עילית שלפני מספר שנים עבר עם משפחתו לשליחות באוקראינה, שם הוא מסייע בהפצת אור היהדות וקירוב רחוקים כחלק מצבא השלוחים של כ”ק מרן הרבי מליובאוויטש זי”ע.

הרב בדיחי מספר מעט ל’שערים’ על הקורות אותו תחת אימת ההפגזות.

מביתר עילית לקייב

“בעקבות מה שקרה לנו לפני כמה שנים, כאשר בנינו היקר שמואל ע”ה שבק חיים לכל חי לאחר תקופץ התמודדות עם המחלה, כאשר אלפים מתושבי ביתר מתפללים לרפואתו ורבים מתגייסים לעזור בכל דרך אפשרית – חשבנו על הדרך הנכונה להחזיר אור ותקווה לעולם, כהכרת הטוב על רגעי האור שהפציעו מתוך החושך, ועל הנתינה האינסופית שזכינו לה מיהודים טובים בכל העולם. החלטנו לצאת לשליחות ולסייע ליהודים אחרים.

“קיבלנו הצעה להיות חלק מהפעילות של חסידי חב”ד באוקראינה. תחילה היינו בז’יטומיר, ולפני כמה חודשים נקראנו אל הדגל – לסייע בפיתוח הפעילות בעיירה אנטווקא, מרחק 30 קילומטרים מקייב הבירה. מדובר בכפר יהודי שנוסד לפני שמונה שנים, על ידי הרב משה אסמן, הרה”ר לאוקראינה, בעקבות הלחימה שהתנהלה אז במזרח אוקראינה.

“כתוצאה מהלחימה במזרח אוקראינה, אלפי משפחות יהודיות ברחו מהעיר דונייצק, הסמוכה לגבול המזרחי, שהפך לאזור קרבות מסוכן. הרב אסמן בנה כאן כפר נחמד שקלט עשרות משפחות יהודיות פליטות מלחמה. כיום מדובר ב-60 משפחות של פליטים שמקבלות פה מגורים חינם. אנו מפעילים חיידר ברמה גבוהה, ובית ספר יהודי לבנות ברמה גבוהה. בחיידר לומדים 70 ילדים. במקביל בונים 40 יחידות דיור ויש גם בית יתומים בשלבי איכלוס.

“רעייתי שתחי’ היא מורה בבית הספר, ואני מלמד תורה בחיידר שבכפר. יש גם כולל שבו לומדים כ-20 אנשים מבוגרים שגרים פה, ובכל לילה הם יושבים ולומדים תורה במשך כשעתיים. אני אחראי ב”ה על כל ענייני בית הכנסת, תפילות והתוועדויות ופעילות חינוכית, ואני מנהל את הקהילה המקומית תחת הרב אסמן”.

עם פרוץ אווירת המלחמה שלח הרב בדיחי את רעייתו וילדיו בחזרה לארץ, והם שוהים בביתר עילית, בעוד הוא נשאר בחזית – לסייע בכל מה שדרוש, כמו כל שליחי חב”ד על אדמת אוקראינה הנאמנים להוראתו של כ”ק מרן האדמו”ר מליובאוויטש זי”ע – ש’מנהיג קהילה לא עוזב את צאן מרעיתו בשום מצב’.

כיצד עברה עליכם השבת האחרונה?  

“בשבת היינו פה כ-500 איש, בהם מאות שנמלטו לכאן מאזורי הלחימה. הייתה שבת מאוד מרוממת. מצד אחד – הייתה אווירה מדאיגה ומפחידה, ומצד שני – ניסיון להשרות שמחה ואופטימיות. הרב אסמן חיזק את השוהים במאמרים ודיבורים של כ”ק האדמו”ר מליובאוויטש זי”ע על שבת שקלים וחודש אדר ועל התקווה שיהיה ‘ונהפוך הוא’. אבל ברקע נשמעו כל הזמן רעשי ההפגזות מקייב הסמוכה”.

כך נוכל להציל

הרב בדיחי מספר ל’שערים’, כי “פעמיים במהלך השבת העלינו את האנשים לאוטובוסים, כי היו דיבורים על התקרבות של הכוחות הרוסיים לכפר וזו סכנה גדולה. בסוף קיבלנו הודעת ביטול, כך שלא נאלצנו לחלל שבת. אם כי, כמובן, אם היה צורך להתפנות – הרי שלא מדובר בחילול שבת אלא בחיוב הלכתי גמור”.

עוד מוסיף השליח ותושב העיר לשעבר: “במהלך השבת הרב דיבר שיש לנו את הכוח של הצדיקים שטמונים כאן, ובהם המגיד הקדוש מטשרנוביל זי”ע שקברו נמצא ממש בכפר הזה. יש גם את הכוח של המשלח – הרבי מליובאוויטש ששלח אותנו לפה. והתקווה היא שהכל יסתדר בעז”ה לטובה ולברכה”.

לסיום, הרב בדיחי מציין כי ההוצאות של פעילות ההצלה הן גדולות ועצומות, ומגיעות לכדי מאות אלפי דולרים. “לדוגמה היום אני צריך להשיג מוצרי מזון חדשים, כיוון שהמלאי של הקונטיינרים שהשגנו – הולכים ואוזלים, וצריך להיערך לשהות ממושכת כאן, עם אפשרות שיגיעו עוד ועוד משפחות. הידיים מלאות עבודה, ואין מי שיתעסק במגבית. מי שיכול להירתם למען הצלת אחינו בני ישראל – זכות גדולה תהיה לו. אפשר לעשות זאת באמצעות חיוג למספר *3770, ולציין שזה עבור פעילות ההצלה באנטבקה”.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות