/
/
הדרך הרעועה שנבנתה כ’ציר ביטחון’ – תהפוך לכביש מתקדם ומשוכלל.

הצצה לעבודות ב'כביש בנימין הצדיק'

הדרך הרעועה שנבנתה כ’ציר ביטחון’ – תהפוך לכביש מתקדם ומשוכלל.

הכביש שנקרא בשנים האחרונות על שמו של הגאון שקבע את מושבו בביתר - עובר בימים אלו תנופה של בנייה מחדש
ח׳ בסיון ה׳תשפ״ב
00:28

משנה:

@שמעון כהן

מי שחולף בימים אלה על פני ‘כביש רבי בנימין הצדיק’ – שמתחיל בפאתי גבעה א’ (ליד ‘כיכר רביץ’) ומסתיים ברחוב בעל התניא – שם לב לתנופה של עבודות בנייה שמבוצעות בו בתקופה האחרונה. עקב השימושיות הרבה בכביש זה והיותו קיצור-דרך משמעותי עבור נהגים רבים – ‘שערים’ פנה לגורמים הנוגעים בדבר כדי לשמוע על הצפי לסיום העבודות, ובכלל, על מהות הפיתוח שנעשה בכביש המדובר.

לדברי הגורמים עימם שוחחנו, מדובר בעבודה יסודית שתיטיב עם הנוסעים באופן משמעותי. “בניגוד לפרויקטים בכבישים אחרים שבהם מבוצעות עבודות ריבוד – כאן הרסו את הכביש מהיסוד ממש, כדי לבנות אותו מחדש. חפרנו כדי לעשות קו סניקה (ביוב). מדובר בקו ביוב שאוסף את כל הביוב של העיר ומוביל אותו למת”ש סורק בכביש עין כרם. זה הייתה העבודה הראשונה של הכביש”.

לאחר סיום עבודות התשתית והסניקה – נעשתה עבודה לייצובו של הכביש, שבחלקים ממנו הוא ממוקם על שפת תהום. סביב הכביש נבנו קירות ומסלעות, על מנת לתמוך את הכביש שלא תהיה קריסה של חומר והדרדרות של עפר כלפי מטה. לצורך כך נבנו קירות במקומות הנכונים.

בנוסף, מתחת לכביש נבנו קווים לניקוז מי הגשמים, שיובילו אותם החוצה, אל מחוץ לכביש, כדי למנוע הצפה בחודשי החורף.

גדר, מעקה וגן משחקים

הכביש ממוקם גם בגבולות העיר, ועקב כך – הוחלפה גדר הביטחון לכל אורך הכביש, כולל רצועת בטון שתמנע חדירה של כלבים מהשדות של השכנים הפלסטיניים.

לא רק על הנהגים חשבו המתכננים – אלא גם על הולכי הרגל. לדברי הגורם, נבנו מדרכות חדשות בשפת הכביש, לכל האורך. בנוסף, הוצבו עמודי תאורה עם פנסים חדשים. מדובר בפנסי לד מהדגם החדש, שהעירייה משתמשת בהם בשנים האחרונות.

ויש גם בשורה לילדים: בצמידות לגדר נבנה גן משחקים שממוקם מתחת לבניינים החדשים ברחוב רוז’ין. כמובן שתהיה גם כניסה גם מכיוון הבניינים למעלה, וגם מלמטה, עם חניה סמוכה.

הכביש עצמו רובד מחדש עם 2 שכבות אספלט. נבנו פסי האטה תקניים, כולל איי תנועה שישודרגו. גם אי התנועה הקודם שודרג לרווחת התושבים.

ל’שערים’ נודע, כי בימים הקרובים יותקנו מעקות בטיחות מיוחדות במספר נקודות בכביש על מנת למנוע ח”ו מקרה של תאונה ולמניעת הידרדרות של רכבים לוואדי למטה. לשם כך, יותקנו בנקודות הקריטיות מעקות בטיחות מיוחדות, וזאת מעבר לגדר הביטחון שנבנתה.

לסיכום, הכביש שנסלל במקורו כציר ביטחון – יהפוך לכביש רשמי ומסודר גם עבור כלי רכב פרטיים, עם נתיבים רחבים ובטיחותיים, ויהיה נוח לנסיעה לכל דורש.

על שם ‘הגאון הביתרי’

אגב, הרחוב נקרא ‘רבי בנימין הצדיק’, על שמו ולזכרו של הגה”צ רבי בנימין יהושע זילבר זצ”ל, בעל מחבר ספרי ‘אז נדברו’ וחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שבשנים האחרונות לחייו קבע את משכנו בעיר ביתר עילית, עד להסתלקותו בכ”ה אלול תשס”ח.

הגר”ב זילבר זצ”ל נולד בשנת תרע”ו בפולין, ולמד בישיבה בעיר בריסק. כעבור שנתיים עבר לישיבת נובהרדוק במעזריטש והיה תלמידם של גדולי הדור הקודם. בארץ התקרב למרן החזון איש זצ”ל, וספרו ‘מקור הלכה’ זכה להסכמת החזון איש. עקב הנהגותיו הטמירות, דבק בו הכינוי “בנימין הצדיק” כבר בצעירותו. מדי שנה נהג לערוך תענית דיבור למשך ארבעים יום, מראש חודש אלול עד יום הכיפורים.

כאמור, בשנים האחרונות לחייו זכו תושבי ביתר עילית לאורו של הצדיק והגאון שהתגורר בעירנו. הנסיעה בכביש המשוכלל תזכיר לרבים את דמותו של אותו גאון וצדיק, ותהווה תמרור רוחני לדרגות שבן אנוש מסוכל להעפיל אליהן בעמל התורה ובעבודת השם.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות