/
/
דירות בביתר ב- 300 אלף ₪

דירות בביתר ב- 300 אלף ₪

תוצאות המכרזים האחרונים בביתר מעלים ממצאים מעניינים: הדירות הקטנות בפרויקטים הבאים, האמורים לצאת לפועל בעוד מספר חודשים, יעמדו על מחיר חסר תקדים של כ-300 אלף₪ בלבד לדירה בת 3 חדרים. הצפי: אלפי מתמודדים על עשרות בודדות של דירות. התקווה: התקנות החדשות יגדילו את אחוזי זכייה למשפחות הצעירות. הטבלה המלאה.
ה׳ באב ה׳תשע״ג
02:12

בנצי ליברמן

הפעם מדובר בבשורה של ממש: מבדיקת תוצאות המכרזים האחרונים בביתר עילית עולה כי הדירות הקטנות במכרזים החדשים בעיר יימכרו ע”י הזכיינים במחיר כמעט אפסי וחסר תקדים של כשלוש מאות אלף ₪ (!). 

תחילתו של הסיפור בכתבה שפרסמנו בעבר על ההוזלה המשמעותית הצפויה במחירי הדירות של תוכנית ‘מחיר למשתכן’, וזאת בעקבות התקנות החדשות של שר השיכון לשעבר שביצע מהפך בתקנון  המחירים למשתכן בכל רחבי הארץ, דבר שהוזיל מיד את מחירי הדירות.

התיקון

עד לאותה תקנה פוצלו הפרויקטים הנבנים לשני מסלולים: מסלול עיקרי ומסלול לדירות קטנות.
במסלול העיקרי, מחיר הזכייה למ”ר הוא אחיד וחל על כל הדירות שישווק על ידי היזם במתחם, בכל הגדלים. כאשר הקבלן שזוכה במכרז הוא הקבלן שהציע את ההצעה הגבוהה ביותר למ”ר- על הקרקע, ובמקביל ההצעה הנמוכה ביותר למ”ר למגורים.

הדירות הקטנות (עד 100 מ”ר) במסלול זה מיועדות לזכאי משרד הבינוי והשיכון, והדירות הגדולות יימכרו באותו מחיר למ”ר על ידי היזם בשוק החופשי. מסלול זה היה העיקרי ורוב הדירות במחיר למשתכן בביתר ובשאר הרי הארץ  נבנו ונמכרו ע”פ מודל זה.

המסלול השני, מסלול דירות קטנות: במסלול זה מחיר הזכייה למ”ר חל על הדירות הקטנות בלבד (עד 100 מ”ר). דירות אלה מיועדות לזכאי משרד הבינוי והשיכון בלבד, שאר הדירות ישווקו על ידי היזם במחירי שוק לכלל האוכלוסייה .

עם כניסתו לתפקידו, השר הקודם אטיאס ערך בדיקה מעמיקה של הנושא, וזאת לאחר שמחירי הדיור האמירו, כידוע לכל, ומצא שכיום רוב הקבלנים אינם מסוגלים לעמוד בבניית דירות במחיר קבוע מראש – כנקבע במסלול העיקרי בתוכנית “מחיר למשתכן” ולכן נמנעו מלהגיש הצעות נמוכות משמעותית ממחיר השוק. מלבד זאת הדבר גם הקשה על עמותות שביקשו להצטרף לתוכנית לקבוע את המחירים מראש והם נמנעו מלהצטרף, וכך האמירו המחירים עוד ועוד.

כאמור בעקבות הדברים הוציא השר לשעבר אטיאס הנחייה חדשה ולפיה הדירות החדשות ייבנו אך ורק במסגרת המסלול לדירות קטנות, שבו היזמים הניגשים למכרז מציעים את המחיר הסופי שעל פיו יימכרו הדירות הקטנות למשתכנים. הדירות הגדולות יימכרו במחירי שוק בהתאם לקביעת החברה. למרבה האבסורד, רק כיום אנו רואים את פירות ההוזלה, ולפי הצפי נראה אותה גם בהמשך.

גל שיווק חדש

כפי שצוין בראשית הכתבה, מדובר כעת בגל שיווקים חדש במספר אזורים, בעיקר באזור שכונת הגפן והתמר, שם משווקים הדירות במחיר נמוך באופן חסר תקדים. מי שקיבלה זיכיון לשני פרויקטים היא חברת טרקלין הבונה ברח’ קדושת לוי וברח’ חב”ד, שם ייבנו יחדיו כ-47 דירות במחיר למשתכן, כשמחיר למ”ר בפרויקט (לא כולל מע”ם ומדד תו”ב) יעמוד על 2666 ₪ ובפרויקט חב”ד על 3199 ₪. מעניין לציין שדווקא הדירות הגדולות נמכרות ע”י חב’ טרקלין במחירים גבוהים מעל הממוצע- בסביבות 160000 ש”ח לדירה של 140 מ’. ככל הנראה, המחירים מכסים על הרווחים הנמוכים מהדירות הקטנות.

פרויקט גדול נוסף הוא של חברת “אלואל”, ההולך ומוקם ברח’ כנסת יחזקאל. החברה תמכור כ-30 דירות במחיר למשתכן במחירים גבוהים מעט יותר של כ- 3883 למ”ר, כשהדירות הגדולות בפרויקט זה כמעט ואזלו.  בפרויקט של חברת “אשדר”, הבונה אף היא ברחוב כנסת יחזקאל, מחיר הזכייה יקר יותר ועומד על כ- 4885 ש”ח למטר .

תקוות הצעירים

בשיחה שערכנו עם היזמים, שעומדים כעת לפני בניה באתרים האמורים, מספרים הם על היערכות לאלפי (!) נרשמים שינסו לזכות בדירות. לטענתם דבר אחד חיובי כבר יצא מביטול ההעדפה לפי שנות ותק נישואין או לפי מספר ילדים: לפי התקנות החדשות 20 אחוזים מהדירות ייועדו לזוגות צעירים ממש, 45%  מהדירות למשפחות בעלות 3 ילדים, ועשרים וחמש אחוזים נוספים לממצי כושר הכנסה וליוצאי צבא.

“ככלות הכול משפחה בעלת שלושה ילדים תוכל להגיע לדירה עם סיכויים שווים למשפחה בעלת שנות וותק רבות יותר”, אומר לנו אחד היזמים, “בדרך כלל, רבים מהזוכים הם משפחות להם דירות בדמי מפתח, שקונים דירה זו לצורכי השקעה, ואילו כעת יש סיכוי גם למשפחות צעירות יותר לזכות בדירה משלהם…”

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות