/
/
געוואלד, שבת!

תופעה מחרידה: סיירי הביטחון מגישים שירותי הסעות בתשלום עבור אורחים מחללי שבת,

געוואלד, שבת!

אתם מכירים אותם בתור רכבי ביטחון שאמורים לדאוג לביטחון העיר ותושביה >>> אבל מתברר, שמתחת לאפם של פרנסי העיר - צומחת לה תופעה מחרידה: סיירים נוכריים שמגישים שירותי הסעות בתשלום עבור אורחים מחללי שבת שמחנים את רכבם בכניסה לעיר בעיצומה של שבת קודש >>> עדות הראייה והמסקנות
ב׳ בשבט ה׳תשפ״ב
18:50
חשיפה מטלטלת

המלצות נוספות

יעקב מרגליות

כולנו מכירים את רכבי הביטחון שמפטרלים לאורך ימי השבוע ברחובות ביתר עילית, ודואגים לביטחון העיר ותושביה. רכבי הסיור הללו, שמהווים חלק בלתי נפרד מנופה של ביתר עילית – מאוישים בשבתות באנשי ביטחון לא יהודיים, המשמשים גם כ’גויים של שבת’ לעת מצוא. אלא שלפי עדויות חמורות שהגיעו השבוע למערכת ‘שערים’ – רכבי הסיור התמימים הללו חורגים לעתים מתפקידם, ומספקים שירות בתשלום של ‘מוניות שבת’ לאנשים שאינם שומרים שבת רח”ל.

מספר ל’שערים’ ר’ נחמן פ’ – תושב העיר המתגורר ברחוב חיי יצחק בעיר. “לפני מספר שבתות, הייתי זקוק לשירותי ‘שבת גוי’, עקב נורת המקרר שנשכחה דלוקה בכניסת השבת. חיכיתי עם ילדיי בכניסה לרחוב, במשך שעות, אך רכב הביטחון לא עבר במשך שעה ארוכה, עד שהתייאשנו. למחרת, בשבת בבוקר, שוב המתנו במשך זמן לא מועט, ושוב לא הגיע רכב הביטחון.

“בשעה 13:00, בצהרי יום השבת, לאחר שחזרתי מבית הכנסת והיינו צריכים לפתוח את המקרר כדי להוציא ממנו את הסלטים והאוכל, החלטתי לנסות שוב. התחלתי לצעוד עם בתי לכיוון הכניסה לעיר, שם חשבתי ‘לארוב’ לרכב הביטחון בעת שיעשה את דרכו מגבעה א’ לגבעה ב’.

“כשהגעתי לכיכר הרימון, שמתי לב למחזה שהחריד אותי. ראיתי מכונית שנכנסת לעיר מכיוון ירושלים. הנהגת, שהייתה בחזות לא דתית, החנתה את רכבה בכניסה לעיר, סמוך לבסיס הצבאי, ויצאה ממכוניתה יחד עם ילד קטן. שם היא ניגשה לרכב הביטחון שעמד במקום. היא ניגשה לסייר הביטחון שישב ברכב, וביקשה ממנו שייקח אותה לכתובת בגבעה א’ בעיר. הסייר נקב בסכום, והיא שלפה את הארנק ושילמה לו.

“תוך כדי שהגברת נכנסה לרכב”, מציין נחמן, “היא ביקשה מהנהג שיבוא לאותה כתובת בשעה 4:00 אחר הצהריים, כדי שיחזיר אותה לרכבה בכניסה לעיר, וכל זאת בעיצומו של יום שבת קודש”.

סיירים שמועלים בתפקיד

בשלב הזה נדלקה הנורה האדומה אצל התושב האכפתי, והוא ניסה לברר במה המדובר. התברר, כי מדובר בקצה קרחון של תופעה מחרידה של חילול שבת, שאינה הולמת עיר חרדית, קל וחומר עיר של יהודים יראים ושלמים כמו ביתר עילית: אורחים (בתקווה שאלו רק אורחים) שאינם שומרים שבת רח”ל, מגיעים לעתים לעיר בכלי רכב, תוך חילול שבת מחפיר. מכיוון שרכב פרטי לא יכול לנוע ברחובות העיר ביום שבת קודש – הם משאירים את הרכב בכניסה לעיר.

וכאן נכנס לתמונה השירות המפוקפק של ‘מוניות השבת’ אותו מגישים לכאורה סיירי הביטחון, שתמורת בצע כסף (כ-30 שקלים לצד) הם מובילים את האורחים מחללי השבת למחוז חפצם. כמובן, כאשר מדובר ברכב ביטחון שנוסע בעיר – החשד של איש אינו מתעורר, וכך מתאפשר חילול השבת הזה בחסות רכבי הביטחון, כאשר הנהגים הנכריים מרוויחים כסף קל, תוך מעילה בתפקידם היחיד – לבצע משימות שמירה ואבטחה בעיר.  

מדובר, כמובן, בתופעה איומה ומחרידה. מעבר לכך שכספי התושבים המשלמים אגרת שמירה ואינם יודעים שחילול השבת הזה נעשה מכספם – תושבי עיר התורה והחסידות ביתר עילית אינם מוכנים לקבל תופעה של סיוע לחילול שבת שנעשה על ידי רכבים אשר נועדו לשרת את תושבי העיר וממומנים מכספם.

חילול מתחת לרדאר

חשוב להדגיש ולהבליט: פרנסי העיר – העירייה ואף הנהלת הביטחון העירוני – אינם מודעים כלל לתופעה הפיראטית הזו, וסביר להניח כי הם קוראים על כך לראשונה. אלמלא התושב האכפתי שראה את התופעה במו עיניו ואז יצא לעקוב אחר המציאות בשטח – התופעה הייתה נמשכת ואיש לא היה יודע על קיומה.

התופעה מצערת במיוחד לאור העובדה שתושבי עירנו, תחת הנהגתם הרמה של רבני העיר, מקפידים הקפדה יתרה על כבוד השבת, תוך נקיטת הידורים רבים לכבודה של שבת המלכה. בעיר מכניסים את השבת כמנהג ירושלים – 40 דקות לפני השקיעה, כאשר 20 דקות לפני השקיעה כבר נסגרות הכניסות לעיר, ואף העירייה עושה כל אשר לאל ידה כדי שקדושת השבת תישמר מכל משמר בפרהסיה העירונית, כי היא מקור הברכה.

ואז מתברר, כי סיירי ביטחון שמקבלים את שכרם מתושבי ביתר עילית – מסייעים למחללי שבת תמורת תשלום, ברכב שממומן על ידי העירייה והתושבים, וכדי ביזיון וקצף.

יודגש, כי כלל הגורמים האחראיים מתוודעים בזה לראשונה לתופעה השערורייתית, שמתנהלת מתחת לאפה של ההנהגה המקומית וללא ידיעתה.  

כעת מקיים ‘שערים’ את שליחותו הציבורית – ומביא את הדברים לידיעת תושבי העיר ופרנסיה. אנו בטוחים כי עיריית ביתר עילית, המקפידה באופן מיוחד לציון לנהל את העיר לא רק במקצועיות אלא גם בסטנדרטים רוחניים והלכתיים מוקפדים כיאה לעיר של תורה ובצמוד לדעת תורה – תזמן את האחראים למחדל לבירור חמור, ותעשה הכל על מנת לבצר את גדרי השבת בעירנו הקדושה.

מערכת ביתר 24 פנתה לדוברות עיריית ביתר עילית לקבלת תגובה, כאשר היא תגיע נפרסם אותה אי”ה

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות