/
/
בשורה לעסקים | חנויות שיציגו כשרות של ‘העדה’, ‘הרב לנדא’ או ‘הרב רובין’ – פטורים מתשלום ל’משגיח’ מקומי

בשורה לעסקים | חנויות שיציגו כשרות של ‘העדה’, ‘הרב לנדא’ או ‘הרב רובין’ – פטורים מתשלום ל’משגיח’ מקומי

עד היום, הצורך לשלם למשגיח כשרות מטעם מערכת הכשרות המקומית של ביתר, במקביל לתשלום האגרה לאחד הבד"צים המקובלים בציבור החרדי - הכביד מאוד על בעלי העסקים בעיר לבקשת 'שערים' - ועד הכשרות המקומי של ביתר הכריז על הקלה משמעותית: עסק שיציג תעודה מאחד משלושת גופי הכשרות המובילים ויעמוד בתנאי מערכת הכשרות של בד"צ ביתר - ייפטר מתשלום שכר נוסף עבור משגיח מקומי בעלי עסקים ל'שערים': "מדובר בהקלה משמעותית, שתוביל לזינוק בהידורי הכשרות בעיר" כל הפרטים
כ״ב בשבט ה׳תש״פ
19:09

מהדרין מן המהדרין

שמעון מרגליות

חיזוק וביצור הכשרות בעיר: מערכת הכשרות המקומית בראשותו של ראב”ד ביתר עילית דקהילות הספרדים ורב שכונת הגפן, הגאון הגדול רבי יצחק מועלם, העומד בראש מערכת הכשרות המקומית המהודרת המעניקה כשרות לבתי אוכל בעיר – מובילה מהפכה חיובית ומשמעותית בתחום הכשרות בעיר.

לאור פניות רבות של בעלי עסקים לעיתון ‘שערים’, על הקושי בתשלום עבור שתי מערכות כשרות מקבילות – אחד עבור משגיח מטעם מערכת הכשרות המקומית כמתחייב, ותשלום נוסף עבור אחד הבד”צים המובילים מהם נהנים העסקים הללו – החליטו במערכת הכשרות המקומית להוביל שינוי מבורך לטובת בעלי העסקים המעוניינים לקבל תעודת כשרות מאחד הבד”צים, למשל, ‘העדה החרדית’, הרב לנדא או הרב רובין.

עד עתה היה צריך לשלם קודם כל אגרה שנתית לכשרות המקומית, בנוסף לתשלום חודשי עבור המשגיח של הכשרות המקומית, בנוסף על התשלום לבד”צ העדה או הרב לנדא וכדומה, כל עסק לפי הכשרות שהוא צורך – כך שעל מנת להתהדר בכשרות בד”צ חיצונית הדבר מצריך הוצאה כבדה נוספת –  הגורמת לבעלי העסקים לא להתהדר בחותמת כשרות מובילה. דא עקא, ישנם צרכנים רבים בעיר, המעדיפים לצרוך את תוצרתם של עסקים שיש להם השגחה מאחד הבד”צים, בנוסף על הכשרות העירונית.

פרצה חמורה

הצורך בכפל תשלומי כשרות – הוביל את בעלי העסקים להתלונן כי הדבר מכביד עליהם גם כלכלית וגם על האפשרות לקבל כשרות נוספת. לצד זאת, אחת הפרצות החמורות בעיר היא העובדה שישנן חנויות וקייטרינגים בעיר אשר מוותרים לחלוטין על הצגת תעודת כשרות, ומסתפקים במודעה שערורייתית לפיה “כל המוצרים בהכשר הבד”צ”. מדובר כאמור בפרצה חמורה. אף אם בעל החנות מוכר כירא שמים – אין הדבר מעיד על כשרות מאכליו. בפנייה דחופה ל’שערים’, ביקשו רבני העיר להתריע על הפרצה הנוראה, ולהבהיר כי “חנות שאין לה תעודת כשרות – הינה פורצת גדר ומן הראוי להימנע מצריכת מוצריה כל עוד אינה מציגה תעודת כשרות”.

בדיקת ‘שערים’ מגלה, כי אחת הסיבות (או יותר נכון: אחד התירוצים) לכך שחנויות שונות אינן מציגות תעודת כשרות – הוא הצורך לשלם אגרה כפולה לשני משגיחי כשרות שונים. לאור הפניות שהגיעו אלינו, הן מתושבים והן מבעלי עסקים אשר קבלו: ‘הייתכן שבעיר התורה והחסידות יהיו עסקים ללא כשרות בכלל?’ – פנינו אל מערכת הכשרות ולעומד בראשה. הובהר לנו כי מערכת הכשרות המקומית אין מטרתה להכביד על בעלי העסקים בעיר, אלא אדרבה – לעזור ולסייע ככל הניתן וזהו הנוהל הקיים בעיר מזה זמן רב בעסקים שונים אשר פנו אל המערכת ישירות וקיבלו על עצמם את הסטנדרטים הכשרותיים הגבוהים של המערכת המקומית.

מובילים שינוי

מהסיבות שנמנו לעיל, ובכדי להקל על בעלי העסקים המבקשים לצרוך את כשרותו של אחד הבד”צים הגדולים – החליטו במערכת הכשרות המקומית כי כל בעל עסק אשר מחזיק בתעודת כשרות מהודרת (מכשרויות בד”ץ העדה החרדית, הרב לנדא והרב רובין) – יפנה אל מערכת הכשרות המקומית וצוות מטעמה יגיע לביקורת בעסק. במידה ויתברר כי העסק מתנהל כיאות מבחינת נהלי הכשרות – המקום יקבל גם תעודת כשרות מקומית, ללא צורך בתשלום שכר נפרד למשגיח מקומי, כאשר מפקח הכשרות או מי מטעמו יבקר בעסק מידי פעם כדי לבדוק כי נהלי הכשרות עליהם הוחלט במערכת המקומות, נשמרים כהלכתם.

יודגש: כל בעל עסק נדרש לשלם את האגרה השנתית עבור תעודת הכשרות ממערכת הכשרות המקומית, כמתחייב בחוק. הבשורה הגדולה היא בפטור שיקבלו בעלי העסקים מתשלום שכר חודשי למשגיח מקומי. אולם מי שאינו משלם את האגרה השנתית – מסתכן בקבלת קנס כחוק.

לאור זאת, אין יותר תירוצים, וכל העסקים בעיר מתבקשים להתהדר בכשרות מהודרת, או של בית הדין הספרדי אשר בראשות המרא דאתרא הגר”י תופיק, ששמה יצא לפניה, כאשר רוב רובם של רבני העיר סומכים עליה, או של אחד משלוש הכשרויות המהודרות המקובלות על רוב הציבור החרדי. ומכאן תצא הקריאה לכל אחד ואחד לעודד את בני ביתו ואת בעלי העסקים לצרוך כשרות מהודרת.

כאן המקום להודות לבית הדין הספרדי אשר בראשות המרא דאתרא הגר”י תופיק שליט”א, על ניהול ביד רמה של כל עניני הדת בעיר, מכשרות ועד רישום נישואין. יצוין שבבית הדין הספרדי הרישום לנישואין יותר זול מכל מקום אחר בכ-150 שקלים. 

ב’פורום בעלי העסקים בביתר’ פונים לכלל בעלי עסקים בעיר לכבד את הסיכומים עם מערכת הכשרות המקומית, ולפנות למערכת הכשרות המקומית על מנת להסדיר את ענייני הכשרות לפי ההסדר המפורט לעיל. (ניתן לפנות לצורך הסדרת הכשרות גם לסלולר שמספרו 052-710495) ולאחר מכן להסדיר את תשלום האגרה השנתית. הסדרת תשלום אגרת הכשרות השנתית נעשית במשרדי המועצה הדתית רחוב בעל התניא 4, בימים א’-ה’, בין השעות 9:00-13:00. לבירורים ניתן לפנות בטלפון: 02-5808889).

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות