/
/
/
בצל הגעגועים והכמיהה לעלות למירון: הכנות אחרונות ל’אווירת מירון’ בביתר עילית

בצל הגעגועים והכמיהה לעלות למירון: הכנות אחרונות ל’אווירת מירון’ בביתר עילית

ההשתוקקות והגעגועים לעלות למירון יפנו את מקומם השנה לטובת מאמצים עילאיים מצד כל תושבי העיר לחגוג בשמחתו של רשב"י חרף התנאים והנסיבות שלל יוזמות מקומיות מרגשות עושות את דרכן לביצוע: משידור ההדלקה המרכזית במירון במערכות הגברה עירוניות, ועד משאית השמחה שתביא את ניגוני מירון לרחובות העיר; מאירועי חלאק'ה בבניינים ובמרפסות, ועד לתהלוכת הילדים הגדולה שתסתיים בהפרחת בלונים מרגשת מכל רחבי העיר וגם: המשורר מחצר הציון במירון שיופיע השנה במרפסת בביתר עילית אַשְׁרֵיכֶם יִשׂרָאֵל!
י׳ באייר ה׳תש״פ
02:29

רשב”י מגיע לביתר

יעקב מרגליות

ל”ג בעומר היסטורי בביתר: תחושת הצער העמוק שאופפת רבים וטובים מקרב היהודים שרגילים בכל שנה לעלות לתפילה ושמחה במירון בל”ג בעומר – תוחלף השנה בהבנה שאם זהו רצון ההשגחה העליונה, הרי שעלינו לקבל זאת באהבה ולהשתדל לשמוח למרות הכל, לפי תנאי המציאות הנוכחית, מבלי לגרוע מאומה בתפילה ובשמחה. עלינו להפנים, שהשנה נזכה לאותה מידה של ישועות ושמחה – דווקא ממקום שבתנו בבית. וכפי שהגדיר זאת אחד מגדולי המקובלים – “השנה רשב”י מגיע לכל בית בישראל”.

נכון, הקושי הוא גדול. למערכת ‘שערים’ הגיעו פניות של יהודים תושבי ביתר שמיום עומדם על דעתם – גיל 3 ועוד קודם לכן – אינם זוכרים את עצמם מחמיצים ל”ג בעומר אחד במירון. הללו, אינם מסוגלים להירדם בלילה מהמחשבה שהשנה ייבצר מהם להיות אצל רשב”י ביום שמחתו. זהו רגש יהודי טהור, שיסודתו בהררי קודש: עניין השמחה ביום ל”ג בעומר על ציונו הקדוש של התנא האלוקי רשב”י מובא כבר בספרים קדמונים – החל באריז”ל ותלמידיו הקדושים, ועד לימינו, כאשר משנה לשנה הולך וגדל מספרם של מאות אלפי המשתתפים בשמחתו של רשב”י בסביבות ציונו הקדוש.

אך לצערנו, השנה נגזרה גזרה, והשמחה עם רשב”י תיחגג מרחוק. לאור המגיפה הפוקדת את ערי ארצנו ואת כלל העולם, ולאור הצורך להדר במצוות ‘ונשמרתם מאוד לנפשותיכם’ – החליטו הרשויות על איסור להגיע לציונו של הרשב”י, מחשש להדבקה המונית ח”ו בנגיף הקורונה. לכן, לצערנו, השנה נשאר בבית, אבל השמחה חייבת להיות כמובא בדברי החכמים המקובלים – תוך אמונה שאתה הברכה והישועה אפשר לקבל מעצם השמחה הגדולה ביום זה. הלב יהיה במירון, הגוף יהיה בביתר.

לכן, חס ושלום להעלות על הדעת אפשרות לוותר על המנהג שנהגנו כל השנים בעניין שמחתו של התנא האלוקי, וכפי שמפורסם – שחלילה וחס להשבית את שמחתו של רשב”י. לכן, תושבי ביתר ימשיכו לשוש ולשמוח, ויוסיפו השנה הרבה במידת השמחה, כאשר כל אחד בביתו הוא יכין סעודה מיוחדת וישיר עם ילדיו את ניגוני הקודש לכבוד התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי.

חלאקע’ס במתכונת אחרת

כמובן – אלו שנהגו לעשות את החלאק’ה בל”ג בעומר וילדם נולד בתשע”ז – ישתדלו לעשות מזה ענין גדול ולפצות על הנסיעה שלא יצאה לפועל השנה. לדברי מחנכים – זה חשוב במיוחד לנפשו של הילד – שיזכור את המאורע הזה כמאורע מעצים ומכונן, לא כמאורע מעציב ומוחמץ.

להורים של ילדי החלאק’ה – מומלץ כי ייצאו עם הילד לרקוד איתו, יחד עם כלל השכנים בבניין, ועוד יותר טוב שכל כמה בניינים יתארגנו יחד לשוש ולשמוח יחד ולקיים את האירוע המקודש – שמחת התגלחת והשארת הפאות – ברוב עם, כמובן בהתאם לתקנות של משרד הבריאות. אסור לשכוח את מצוות ‘ונשמרתם’ החשובה מאוד, כדי שלא ייצא שכרנו בהפסדנו ח”ו.

כך גם בליל ל”ג בעומר – כל מי שיש לו יכולת טכנית לכך – שיוציא בתיאום עם השכנים רמקול עם ניגוני ל”ג בעומר, כך שבחוצות העיר תשרור אווירה של שמחת הרשב”י גם בהעדר מדורות.

לפי המידע שהגיע ל’שערים’ – גם עיריית ביתר עילית נרתמת לתרום לאווירת השמחה, כאשר התכנית היא להציב מקרני ענק ומערכות הגברה בפריסה כלל-עירונית, שיעבירו את הקולות והמראות של ההדלקה המרכזית בציון הרשב”י על ידי כ”ק מרן האדמו”ר מבאיאן המקיים את מסורת אבותיו ומעלה את האש במדורת הקודש בשם כלל ישראל. לצד זאת, בעירייה הקימו קו טלפון מיוחד אשר דרכו יוכלו תושבים להתחבר לשמחה על ציון התנא האלוקי, אשר תהפוך בצוק העתים לשמחה אחת גדולה, עם נקודות חיבור מכל העולם היהודי.

למחרת, ביום ל”ג בעומר, תסתובב משאית השמחה המוכרת מימי חול המועד פסח, ביוזמת העירייה, כאשר על גביה יעמדו אמנים ומשמחים, בהם אמן הרגש ר’ זאנוויל וויינברגר, אשר ישוררו ממיטב שירי מירון לשמחת לב התושבים.

רשב”י מגיע אלינו  

גם בקהילות הקודש בעיר – ההכנות של כלל המארגנים לקראת יומא דהילולא דרשב”י נכנסות לישורת האחרונה, כאשר בכל קהילות הקודש בעיר מתכוננים לציין את ל”ג בעומר במתכונת שונה, אבל לא פחות שמחה מהרגיל, עד כמה שאפשר.

ל’שערים’ נודע, כי ברבות מן הקהילות נערכים לרעיונות מיוחדים לכבוד הילולת הרשב”י. באחת מן הקהילות ביקשו שכל אחד ואחד יעשה סעודה מיוחדת בבית לכבודו של התנא, כאשר רבים ציינו את המנהג להדליק שלושים ושלושה נרות לכבוד ההילולא. ישנם כאלו שיסעדו את הסעודה בבגדי שבת, תוך לימוד דבריו הקדושים של התנא האלוקי המפוזרים ברחבי הש”ס, בזוהר ובאידרא. זאת לצד עוד הרבה דרכים מגוונות – העיקר ששמחתו של רשב”י תימשך ותתנהל במלוא העוז.

חסידים ואנשי מעשה הסבו את תשומת ליבנו, אנשי מערכת ‘שערים’, למה שמובא בספרים קדושים – שהיכן ששמחים בשמחתו של רשב”י – רשב”י מגיע לשם לשמוח עם אלו השמחים בשמחת ההילולא שלו. אז אם השנה לא זכינו להעפיל ההרה ולהגיע לציון הרשב”י מחמת היותנו אנוסים בדבר – נזכה השנה שרשב”י יגיע אלינו, וזאת על ידי השמחה בשמחתו.

קולות ממירון

עוד נודע ל’שערים’, כי בחלק מרחובות העיר כבר התארגנו התושבים להביא את שמחת הרשב”י בשלל דרכים מגוונות ויצירתיות, כמו שידור תזמורת חיה מהמרפסות לאורך שעות היום. כך למשל, ברחוב ‘אוהב ישראל’ בעיר ייערך כינוס מיוחד במרפסות, לכבוד רשב”י וילדי החלאק’ה, עבור תושבי הבתים הסמוכים לצומת הרחובות אוהב ישראל, ברוק והחוזה מלובלין.

באירוע שייערך אחר צהרי ל”ג בעומר ישורר איש ירושלים ר’ מאיר בלויא, המוכר משירתו המלהיבה בחצר מערת הרשב”י מדי שנה, אשר יעמוד באחת המרפסות וילהיב את השכנים כדרכו המוכרת מדי ל”ג במירון, מה שיתרום לאווירה ויאפשר למשתתפים להרגיש כאילו הם נמצאים במירון, שהרי “במקום שמחשבתו של אדם נמצאת – שם הוא נמצא”.

זוהי כמובן רק יוזמה אחת, מני רבות, אשר דבר קיומה הגיע לידי ‘שערים’ ויש בה כדי ללמד על הלך רוחם של תושבי ביתר: רוח חזקה, שלא נכנעת למצב אלא מחפשת תחליפים יצירתיות כיצד לשמוח עם רשב”י בכל מצב ובכל תנאי, כמובן תוך היצמדות קפדנית להנחיות הבריאות.   

צועדים במרפסת

אחד מן המנהגים המקודשים בל”ג בעומר מזה עשרות רבות של שנים – הוא מנהגם של חסידי חב”ד אשר בהוראת רבם, כ”ק מרן האדמו”ר מליובאוויטש זי”ע, יוצאים על ילדי תשב”ר בכל העולם לתהלוכות של גאון יהודי והפגנת הדבקות של ילדי ישראל בתורה ומצוותיה. מנהג זה מבוסס על מנהג קדמון ששרר בעיירות ישראל – ביום ל”ג בעומר היו ילדי תשב”ר יוצאים עם ה’מלמדים’ לתהלוכה בשדות ובה היו מחזקים אותם בתורה ויראת שמים. 

בביתר עילית, כמי שמוכרת כמובילת התהלוכות מבחינת מספר הילדים המשתתפים כ”י והעושר של התוכנייה המושקעת והמגוונת – לא מוותרים גם השנה. כפי שפורסם כבר בשבוע שעבר, מארגני התהלוכה, בראשם ה’שליח’ המקומי הר יעקב טורנהיים, מנהל הת”ת בכפר חב”ד הרב מנדי כהן ושאר המארגנים מטעם שני תלמודי התורה של חב”ד בעיר – שוקדים על תוכנייה חלופית עשירה, שתיערך במרפסות העיר.

ל’שערים’ נודע, כי ‘תהלוכת המרפסות’ תחל בשעה 5:00 אחר הצהריים בדיוק, בקבלת עול מלכות שמים ובקריאה משותפת של שנים עשר הפסוקים שנבחרו על ידי הרבי מליובאוויטש להשבית אויב ומתנקם. לאחר מכן יושמע דבר רבני העיר באמצעות מערכות הגברה שיוצבו במאה מרפסות בעיר, שאף יקושטו במיוחד בכרזות התהלוכה. בהמשך ייערך מופע קולי מיוחד, לצד הגרלות ופרסים לילדים המשתתפים, פיוטי לג בעומר בשירה משותפת יחד כל ילדי ישראל, ואמירת כל התהילים בו זמנית על ידי כל ילדי העיר – כאשר כל ילד יקבל פסוק אחד או כמה פסוקים, וכך ייאמר ספר התהילים כולו על ידי ילדי העיר. האירוע יסתיים בהפרחת בלוני בקשות מכל קצוות העיר, ובתפילת מנחה ברוב עם.

את האירוע מפיק מנהל ההפקות הנודע ר’ מרדכי רבינוביץ’ מ’טיפ’ הפקות, כאשר בצוות הארגון מקווים כי ההיענות הגבוהה בעז”ה מצד כל ילדי העיר – בסיסמת ‘יחד כל ילדי ישראל’ – תהפוך את התהלוכה החריגה הזו לזכורה ביותר לאורך שנים, מחמת החוויה הנעימה והמיוחדת שבה.

וכדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק. בכל שנה – והשנה במיוחד.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות