/
/
בניגוד לכל התחזיות: תנופת בניה ביו”ש

בניגוד לכל התחזיות: תנופת בניה ביו”ש

נתוני אמת המתפרסמים השבוע מגלים כי במשך השנה האחרונה- טרם הבחירות- לא בוצעה בפועל כל הקפאה  והבנייה בשטחי יו"ש לא פחתה. מאז חודש ינואר האחרון חלה עלייה מתמדת בהתחלות הבנייה ביו"ש. קרוב למאתיים התחלות בנייה בביתר לבדה. למרות הידיעות, מוקדם לשמוח והחשש מהקפאת הבנייה בטווח הקרוב עדיין בתוקפו.
ח׳ בתמוז ה׳תשע״ג
18:14

נתוני אמת המתפרסמים השבוע מגלים כי במשך השנה האחרונה- טרם הבחירות- לא בוצעה בפועל כל הקפאה  והבנייה בשטחי יו”ש לא פחתה. מאז חודש ינואר האחרון חלה עלייה מתמדת בהתחלות הבנייה ביו”ש. קרוב למאתיים התחלות בנייה בביתר לבדה. למרות הידיעות, מוקדם לשמוח והחשש מהקפאת הבנייה בטווח הקרוב עדיין בתוקפו.

בנצי ליברמן

אם להסתמך על הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הרי שהבנייה בשטחי יהודה ושומרון עלתה בהיקף של 176% בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2013 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בביתר עילית לבה נרשמו קרוב למאתיים התחלות בניה. הנתונים מצביעים עוד כי לעומת תנופת הבנייה ביו”ש, היקף התחלות הבנייה בתוך שטחי הקו הירוק היו דווקא במגמת ירידה. ברבעון הראשון של שנת 2013 ירד שיעור התחלות הבנייה בשטח ישראל ב-8.9%.

מהנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בינואר 2012 התבצעו בשטחי יהודה ושומרון פחות מ-200 התחלות בנייה, וכך נשמרה המגמה לאורך כל אותה שנה. אלא שמחודש ינואר 2013 ועד לחודש מרץ האחרון למניינם נרשם זינוק חד במספר התחלות הבנייה, שעמדו יחד על סך כולל של  865יחי”ד.

לידיעה זו הגיב גם איש השמאל יריב אופנהיימר, מזכ”ל תנועת “שלום עכשיו”, שהביע את זעזועו מהפרסום ומסר את התגובה הבאה: “עכשיו זה רשמי. בזמן שבתוך ישראל בונים פחות – בהתנחלויות לא מפסיקים לבנות. לצערנו זו התשובה של ממשלת ישראל ליוזמת השלום הערבית ולביקור של קרי באזור”.

בלי ציפיות

עם זאת, אין צורך להתרשם יתר על המידה ובוודאי לא לפתח תקוות גדולות, מאחר שבימים אלו, וכפי שחשף שערים בשבועות האחרונים, הורה רה”מ נתניהו באופן רשמי ושקט שלא לפרסם מכרזי בניה חדשים ביו”ש כלל, ובכך סתם את הגולל, לפחות לעת עתה, על התפתחותם של הישובים ביו”ש.

עיקר החלטתו של נתניהו נעוצה בביקורו של מזכיר המדינה האמריקאית ג’ון קרי באזור, במטרה לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. קרי מדלג באזור זה זמן רב, ונתניהו החושש מהצטיירותה של ישראל כסרבנית שלום, נכנע ללחצים והסכים להקפאת הבניה.

אם היו ספיקות בדבר, הרי  שבשיחה שערך כתב “שערים” עם האחראית על שיווק המכרזים בביתר  סיפרה היא כי ישנם מכרזים נוספים לדירות רבות המוכנות לשיווק בביתר, אך הכול מצוי כרגע בעמדת המתנה.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות