/
/
ביתר תחת אש

ביתר תחת אש

לראשונה נכנסה ביתר עילית לטווח המלחמה. טילים מתוצרת עזה שוגרו לעבר ישובי הגוש. על כאב צער ושכול, לצד מראות מעודדים של ניסים וישועות.
כ״ו במרחשון ה׳תשע״ג
18:58

לראשונה נכנסה ביתר עילית לטווח המלחמה. טילים מתוצרת עזה שוגרו לעבר ישובי הגוש. על כאב צער ושכול, לצד מראות מעודדים של ניסים וישועות.

האזעקה אותה שמענו כולנו בשעות שקיעת החמה בערב השבת הוציאה את כולם מהקיפאון והכניסה את עירנו לכוננות ספיגה. רבים רבים נסו מבתי הכנסיות למרחבים המוגנים, בעוד רבים אחרים נשארו המומים על עומדם, צופים בהלם בשובלי העשן שנמסכו מעל שמי ביתר, מנפצים את כל האשליות שפיתחנו עד כה. שני ה’בומים’ ששמענו החדירו בנו למעלה מכל ספק ש… כן, זה הגיע גם אלינו.

רכבי הביטחון בעיר, חשבו ככל הנראה שהציבור לא לוקח ברצינות הדרושה את המאורעות, ובליל שבת הסתובבו ברחבי העיר עם רמקולים כדי להניס את הציבור מהקרוואנים ולהעבירם לאזורים מוגנים יותר. לטענת אנשי הביטחון, הדבר נעשה בהוראתם של הרבנים שליט”א.

גורמים המעורבים בנושא עימם שוחחנו, מפקפקים בעובדה זו, ואף מביעים ספק בנכונותו של הצעד, שהעלה את גובה הלהבות, הטריד רבים, והניס אותם שוב אל המרחבים הממוגנים ללא צורך.

טיל קאסם M76

אז איזה טיל נחת באזורינו? מיד אחרי האזעקות והשיגור, קיבלה הזרוע הצבאית של החמאס את האחריות על האירוע. בהודעת החמאס צוין שמדובר בטילים משופרים מסוג קאסם M76 שיוצרו ביצור מיוחד בעזה.

ביתר עילית נמצאת כ52 ק”מ מעזה, אך המיקום הזוויתי שלה מזיז אותה בכמה קילומטרים  נוספים. לכן, כששוגר המטח הראשון לעבר העיר, הוא התקבל בהפתעה בקרב ראשי זרועות הביטחון, ואפשר לומר גם בחשש מה. הסיבה היא כי עד עתה לא הגיע אליהם כל מידע בדבר טילים אלו, ואין להם מושג מה מספרם.

 גיוס מילואים

כאילו כדי להשלים את התמונה המעוררת חלחלה, הגיעו במהלך השבת כוחות צבא לעירנו, ונטלו עמם את מגויסי החירום בעיר. הרכב הצבאי שבהסתובב הוסיף גם הוא לאווירה המלחמתית, ורבים נשלפו מבתי הכנסיות כשהם מובלים לדרום הארץ, להיערכות לכניסה קרקעית אפשרית.

כיפת ברזל

תושבים חדי עין אשר מתגוררים בשיפולי גבעה ב’, באזורים המשקיפים לכיוון הרי הדרום, סיפרו ל’שערים’ כי הבחינו בשעות הלילה ביירוטים שמבצעת מערכת כיפת ברזל מעל שמי הדרום. מדובר בכדור אש שנצפה עולה לגובה רב ומתפוצץ לחלקיקים קטנים. תיאור זה תואם את המציאות ומסתבר כאמיתי. דבר זה מעצים הרבה יותר את תחושת הקרבה של ביתר לערים המופגזות ללא הרף.

מן הראוי לציין שטיל המשוגר לאזורינו הינו בעייתי הרבה יותר, מכיוון שישובי הגוש עדיין לא מצוידים במערכת שכזו. המערכת החמישית של כיפת ברזל, שהוכנסה לפעילות בעיצומה של השבת האחרונה, הוצבה דווקא בתל אביב ואף ביצעה בהצלחה יירוט של טיל פאג’ר 5 ששוגר לעבר העיר.

                                  גבעה א’: בתוך הבית לא שמעו את האזעקה.

עם סיכום האירועים מסתבר, שתושבים רבים, ובפרט באזור גבעה א’, ששהו בזמן האזעקה בביתם, לא הצליחו לשמוע כלל את האזעקה מאחר וזו פעלה בצורה חלשה מאוד. באזורים אחרים ציינו התושבים שגם אם שמעו את האזעקה, היא הייתה אכן חלשה מאוד ולא אפקטיבית במיוחד.

אמנם בחסדי שמים הסתיים אירוע זה ללא תקלות מיוחדות, אך אין לסמוך על הנס, ולהבא צריך לשפר את איכות מערכות החירום.

במוקד העירוני אומרים בתגובה “שמענו את התלונה, וניקח את הנושא לתשומת לב”.


כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות