/
/
ביתר נצבעת באדום

ביתר נצבעת באדום

על פי נתוני משרד הבריאות - העיר ביתר עילית נמצאת כפסע מקבלת ציון אדום במדד הרמזור, עם 11.9 נדבקים לכל עשרת אלפים נפש >>> בעיר לא יתקיים מבצע לבדיקות סרולוגיות במוסדות החינוך מטעם העירייה, עקב העובדה שממשרד הבריאות לא התקבלו הסברים מפורטים >>> הפרטים והנתונים
כ״ה באב ה׳תשפ״א
20:38

במשרד הבריאות לא סיפקו הסברים, ובעיר לא יתקיימו בדיקות סרולוגיות במוסדות החינוך: הפרטים המלאים 

על פי נתוני משרד הבריאות – העיר ביתר עילית נמצאת כפסע מקבלת ציון אדום במדד הרמזור, עם 11.9 נדבקים לכל עשרת אלפים נפש >>> בעיר לא יתקיים מבצע לבדיקות סרולוגיות במוסדות החינוך מטעם העירייה, עקב העובדה שממשרד הבריאות לא התקבלו הסברים מפורטים >>> הפרטים והנתונים

יעקב מרגליות

בדרך ל’עיר אדומה’: על פי הנתונים הרשמיים שפרסם אתמול (יום א’) משרד הבריאות – העיר ביתר עילית עומדת על ציון יומי מחושב  של 7.3 נדבקים מאומתים בזן הדלתא של הקורונה, כאשר החל מציון של 7.5 – העיר הופכת לאדומה. כלומר, אם תימשך המגמה – בשבוע הקרוב תוכרז ביתר עילית כ’עיר אדומה’.

על פי הנתונים, מספר הנדבקים הפעילים בעיר עומד על 73, שיעור של 11.9 מאומתים פעילים לכל 10,000 נפש. יצוין, כי מדובר בנתון שמשקלל את מספרם של אלו שיצאו להיבדק לקורונה עקב מיחושים, כאשר ההערכה היא שישנם רבים שלא יצאו להיבדק והסתפקו בבידוד עצמי.

בתוך כך, אתמול פורסם כי ביתר עילית לא תהיה חלק ממבצע הבדיקות הסרולוגיות שנערכות לתלמידים ביישובים חרדיים – מבצע אותו עורך משרד הבריאות בימים אלה. לפי גורמים בעירייה, “אין לנו התנגדות עקרונית לקיום המבצע, אבל אף אחד במשרד הבריאות לא טרח להסביר לנו את משמעות המבצע, השלכותיו ואופן ביצועו, ולכן לא ראינו לנכון להירתם מעצמנו לעריכת הבדיקות הללו. אם יש גורם שרוצה לעשות זאת על דעת עצמו – זו זכותו, אולם העירייה אינה יכולה לערוך בדיקות שלא הובהר לה דבר לגבי משמעותן”.

לא משתפים פעולה

על פי המידע שהגיע ל’שערים’, לפני מספר שבועות פנה גורם במשרד הבריאות לגורם טכני בעיר בבקשה לערוך את הבדיקות הסרולוגיות במוסדות החינוך בעיר. מהעירייה פנו למשרד הבריאות בבקשה לקבל הסברים באשר למהות המבצע, אופן ביצועו והשלכותיו. “עד לרגע זה, אף אחד לא חזר אלינו עם תשובה”, מסרו בסביבת ראש העיר ל’שערים’, “וזאת הסיבה לכך שהבדיקות לא נערכות. אנחנו לא יכולים לקחת אחריות על מבצע שאיננו יודעים את משמעותו”.

יצוין, כי בערים חרדיות אחרות – בהן בני ברק, אלעד וקרית יערים – נערך בימים אלה מבצע של בדיקות סרולוגיות. בשבוע שעבר החלו מד”א ופיקוד העורף לדגום את תושבי הערים האמורות, במטרה לקבל נתון מדויק על אחוז החיסון הטבעי בערים הללו ובכך לאפשר את המשך הלימודים חרף התפשטות זן הדלתא ברחבי הארץ.

מדובר בבדיקות שנעשות בילדים בגילאי 12-3, על מנת לאתר נוגדני קורונה בדמם של התלמידים, כאשר המטרה היא להנפיק תו ירוק לכמה שיותר תלמידים, וכך למנוע בידודים עתידיים ולאפשר שגרת לימודים רציפה במוסדות החינוך. כך למשל, כאשר יתברר בעתיד שאחד התלמידים התגלה כחיובי – לא כל הכיתה תצטרך לצאת לבידוד, כיוון שהתלמידים הם בעלי חיסון טבעי כתוצאה מהימצאות נוגדנים בדמם.

‘לא נשמש פיילוט’

לדברי משרד הבריאות, מטרת המבצע היא להשלים את בדיקתם של כרבע מיליון הילדים מקבוצת עד גיל 12 בציבור החרדי. מדובר בשלב ראשון המשמש כפיילוט, לקראת ביצוע הבדיקות הסרולוגיות לכמיליון וחצי תלמידים במוסדות החינוך הממלכתי, במסגרת המתווה המתגבש לפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר למספרם (אם אכן יחלו הלימודים בתאריך המיועד, בניגוד לעמדת חלק משרי הממשלה לדחות את תחילת הלימודים בחודש, עד ל-1 באוקטובר למספרם).

גם בהתייחסות לכלי התקשורת נאמר מהעירייה:  “אף אחד לא הגיע להסביר לעירייה את המשמעות של המהלך. ראש העיר אמור לעמוד מול 70 אלף תושבים? שיסבירו לו מה זה אומר. הוא לא יכול לקחת אחריות על משהו שהוא לא יודע מה המשמעות שלו. אם משרד הבריאות, פיקוד העורף או כל גורם רוצה שהוא יהיה שופר לתושבים? שיבואו ויסבירו. עד עכשיו לא הסבירו וכנראה זה לא חשוב להם”.

רבע מהתושבים התחסנו

כאמור, העיר ביתר עילית מטפסת בימים האחרונים בנתוני התחלואה בזן הדלתא של הקורונה, והעיר נמצאת כפסע מהגדרה של ‘עיר אדומה’. עם זאת יש לציין, כי מבצע הבדיקות הסרולוגיות לא קשור באף צורה לנתון התחלואה בעיר, ואף אמור לסייע למיתון הדרישות לבידודים, כאשר כצפוי עשוי להתברר שחלק ניכר, אם לא רוב הילדים בעיר – הם למעשה נושאי נוגדנים, בעקבות אחוזי התחלואה הגבוהים שבהם הובילה העיר בגלים הקודמים, כאשר ההערכה היא שרוב המשפחות בביתר עילית כבר עברו את הקורונה בשלב זה או אחר.

עוד נודע ל’שערים’ ממשרד הבריאות, כי כמות המחוסנים במנה הראשונה בעיר עומדת על 25.33 אחוזים, ואילו מספרם של המחוסנים במנה השנייה עומד על 19.56. כלומר, רק כרבע מתושבי העיר קיבלו את החיסון, ומתוכם – כשישה אחוזים הסתפקו במנה אחת, ולא פנו לקבל את מנת החיסון השנייה כנדרש.

‘שערים’ ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות, בתקווה שקול התורה בתלמודי התורה ובישיבות בעיר לא ייפסק ח”ו אף לרגע אחד.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות