/
/
אשרי מי שבאו לכאן | התרגשות בעולם הישיבות בעיר עם חזרת התלמידים לסטנדר ולגמרא, לקראת ‘זמן קיץ’ מוצלח במיוחד

אשרי מי שבאו לכאן | התרגשות בעולם הישיבות בעיר עם חזרת התלמידים לסטנדר ולגמרא, לקראת ‘זמן קיץ’ מוצלח במיוחד

התחלופה בישיבת 'מן ההר', ההתרעננות ב'עטרת שלמה', התנופה ב'תולדות אברהם יצחק' עם חזרתם של בחורי החמד לספסלי בית המדרש האהוב - 'שערים' מביא פרטים על החידושים בחלק מהישיבות בעיר וגם: ההתמודדות מול פגעי הטכנולוגיה לנוכח הגזירה החדשה של משרד התקשורת
א׳ באייר ה׳תשפ״ב
00:27

ותלמודם בידם

@שמעון כהן

מי שמתהלך היום (יום שני, ב’ דראש-חודש אייר) ברחובות ביתר עילית – מרגיש אווירה חגיגית של התחדשות ורעננות: לאחר חודש ימים של חופשת ‘בין הזמנים’ של חודש ניסן – אלפי בחורי החמד מהעיר הלומדים בישיבות הקדושות בעיר ומחוצה לה, חוזרים בדיצה לחבוש את ספסלי בית המדרש, אל הסטנדר והגמרא האהובה, ופותחים בכוחות מחודשים ורעננים את זמן הקיץ.

כידוע, זמן קיץ הוא הזמן המדובר ביותר בישיבות, בשל היותו גם עונת רישום לזמן אלול. אווירה זו לא פוסחת כמובן על ביתר עילית – שבשנים האחרונות הולכת ותופסת את מקומה כאחד ממרכזי התורה החשובים, כשבין רחובותיה פזורות עשרות ישיבות קדושות – ליטאיות, ספרדיות וחסידיות.

ה’זמן’ מתחיל בצל הדאגה מפני רפורמת הסלולר של משרד התקשורת שתיכנס בימים הקרובים לתוקף (סדרת כתבות על כך פורסמו לאחרונה ב’שערים’), כאשר במסגרת הרפורמה המסוכנת – משרד התקשורת מנסה לפרוץ את הגדרים והסייגים שבנו גדולי ישראל נבג”מ ושליט”א.

כחלק מכך, בחלק מהישיבות הכריזו על סייגים חדשים כדי לחזק את בדקי הבית מפני הניסיון לפרוץ פרצות בחומת הקדושה. כך למשל, בישיבת ‘בית מתתיהו’ בבני ברק במסגרת המלחמה בפגעי הטכנולוגיה, בישיבה גם כתבו מכתב שנשלח לכל ההורים: “אנחנו פונים עתה אליכם בהכנה להמשך הלימודים בישיבה בקיץ הבעל”ט, ידוע לכל המכה הקשה של מכשירי הטכנולוגיה ופגיעתם הקשה בנפש המשתמשים בה הסכנה הגדולה היא גם לבחורים טובים שאין להם כל רצון לשמוע או לראות דבר רע אולם לפעמים באקראי או ברגע של שברון קטן הם כשלו ומזה באה הידרדרות ללא שליטה.

בהנהלת הישיבה הוסיפו ופירטו דוגמה נפוצה: “אנחנו מדברים עתה על מכשירי טלפון של חברת שיאומי לחברה זו יש כמה סוגים של פלאפונים מהסוג הגרוע ביותר שכולל אינטרנט ועוד, ועוד סוג שקיבל הכשר אולם החברה הפסיקה לתת הכשר לאותו המכשיר. ניסינו לפתור את הבעיה, מומחה מסוים אמר שיש לו אפשרות לנטרל ולהוציא מכלל אפשרות להשתמש בפונקציות אסורות, הישיבה מימנה את ההוצאה הזאת באלפי שקלים, לאחר זמן התברר שיש אפשרות לבטל את התיקון ולדאבוננו הרב חזרנו למצב שיש במכשירים אלו סכנה להידרדרות נוראה. “בחור שיימצא בידו מכשיר אסור כנ”ל יוצא מהישיבה מיד”.

גם בישיבת ‘נתיבות חכמה’ וולפסון בבית וגן הודיעו כי מי מהבחורים שייתפס עם מכשיר מסוג ‘שיאומי’, אפילו כשר, ייזרק מהישיבה. כך גם בישיבת מיר ברכפלד הודיעו לבחורים כי אם בחור משיעור א’ יימצא עם מכשיר, הוא ייזרק עד סוף זמן. גם בישיבת ‘היכל יצחק’ – לנדא בירושלים כלל הבחורים בישיבה יהיו רק עם הטלפונים בהכשר של הישיבה שיצאו לאחרונה.

מודל ה’תולדות’

כאמור, ביתר עילית מהווה בשנים האחרונות מרכז תורה מפואר – עם עשרות ישיבות מכל הזרמים. אחת הישיבות החשובות שקבעו את מקומן בכותל המזרח של העיר – היא ישיבתו של הגר”ח מן ההר, המכונה ‘ישיבת מן ההר’ – ברחוב כף החיים בעיר.

ל’שערים’ נודע, כי לקראת זמן הקיץ נודע לבחורים על תחלופה באנשי הצוות בישיבה: הגר”ח קפלן יתחיל למסור שיעורים לבני שיעור א’ במקום הגאון רבי אביעד אברהם קורצטג, שיחל לשמש כראש קיבוץ.

בעירנו קבעה את מקומה ישיבת ‘תולדות אברהם יצחק’, הנמצאת בין הגבעות א’ לב’, סמוך לדרך הרמז, כאשר הבחורים החסידיים היקרים תורמים תרומה מיוחדת לאווירת הקדושה בעיר, ומגיעים במיוחד מירושלים כדי לקבוע מקום לתורתם בתחומי עירנו המעטירה.

באותו נושא – מעניין לציין כי חסידות ‘תולדות אהרן’ פסעה לאחרונה בעקבות אחותה מ’תולדות אברהם יצחק’, ואף היא מעבירה את ישיבתה לאחת הערים החרדיות שבפריפריה: את ה’זמן’ הזה מתחילה ישיבת תולדות אהרן לראשונה בתולדותיה מחוץ לירושלים – בעיר אלעד.

מדובר בהיסטוריה של ממש שבה הישיבה יוצאת ממאה שערים, ולראשונה תיפתח פנימייה ללינה בחסידות תולדות אהרן. הקמת הישיבה במיקומה ובמכונתה החדשים, הייתה משאת נפשו של כ”ק האדמו”ר מתולדות אהרן, מאז ומקדם, ובמיוחד בשנים האחרונות פעל רבות ביחד עם עסקני הקהילה למצוא מקום, שיהווה מקום לגדל דור הבא של החסידים, בניתוק מוחלט משאונה של העיר וטרדותיה, ושיוכלו לשקוע כל כולם בתורה ועבודה.

כאמור, את המודל האמור מכירים הבחורים ב’תולדות אברהם יצחק’ – כאשר הם זוכים לעלות ולהתעלות במדרגות התורה והחסידות בעירנו ביתר עילית.

גם בישיבת ‘עטרת שלמה’, השוכנת ברחוב החוזה מלובלין (מול ‘רמי לוי’) ניכרת תכונה ותנופת התחדשות והתרעננות, כאשר מאות בחורי החמד מכל רחבי הארץ מגיעים היום לחבוש את ספסלי בית המדרש בחשק ובשמחה, לקראת ‘זמן קיץ’ שיהיה מלא וגדוש בהתעלות רוחנית.

‘שערים’ מברך את כלל בחורי החמד – הן אלו שמתגוררים ולומדים בעיר, הן אלו שמתגוררים בעיר ולומדים מחוצה לה, והן אלו שמתגוררים מחוץ לעיר ולומדים בעיר – בברכת זמן פורה ומוצלח!

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות