/
/
/
‘אבל יחיד’ בעיר | חברי קהילת ‘שבט הלוי’ בביתר עילית ממאנים להינחם על פטירתו של גאב”ד הקהילה הגרח”מ וואזנר זצ”ל

‘אבל יחיד’ בעיר | חברי קהילת ‘שבט הלוי’ בביתר עילית ממאנים להינחם על פטירתו של גאב”ד הקהילה הגרח”מ וואזנר זצ”ל

קהילת 'שבט הלוי' בעיר התעטפה אבל כבד: הגאון הצדיק רבי חיים מאיר הלוי וואזנר זצ"ל, גאב"ד זכרון מאיר בבני ברק, ראש ישיבת חכמי לובלין ובעל מחבר 'מחשבת הלוי' - הסתלק לאחר שנדבק בנגיף והוא בן 83 בהסתלקותו הרב זצ"ל עמד בראש קהילות 'שבט הלוי' בארה"ק - אשר לה קהילה מפוארת בעירנו נטפי דמע
כ״ה בשבט ה׳תשפ״א
23:42

המאיר לארץ

@שמעון כהן

אל רשימת גדולי התורה ועמך ישראל שלדאבון הלב נסתלקו לאחר שנדבקו בנגיף – הצטרף אתמול (יום א’) הגאון הצדיק רבי חיים מאיר הלוי וואזנר זצ”ל, ראש ישיבת ‘חכמי לובלין’ ונשיא קהילות ‘שבט הלוי’ בארה”ק. אבל יחיד עושים להם חברי הקהילה בביתר עילית – אשר להם בית כנסת ומקום של תורה ותפילה בגבעה ב’ בעיר, המעמידה גידולים לתפארת.

לפני כשבועיים נודע על אשפוזו של הגאב”ד זצ”ל ב’מעייני הישועה’, לאחר שנדבק בנגיף. המוני עמך בית ישראל, ובמיוחד חברי קהילת ‘שבט הלוי’ בביתר ובכל העולם – השתפכו בתפילות ותחנונים לרפואתו השלמה של הגה”צ רבי חיים מאיר בן רבקה. גדולי ישראל כתבו מכתב נרגש להתפלל לרפואתו. אמנם בימים האחרונים הוא נבדק וכבר נמצא שלילי לנגיף, אך לגודל הצער והיגון – מערכות גופו קרסו קודם לכן, ואתמול (א’) בשעות הערב, השיב הגאב”ד את נשמתו הטהורה ליוצרה.

עם היוודע הבשורה הקשה הוסרה הפרוכת בישיבת חכמי לובלין ברחוב וילקומירר בבני ברק, שם הרביץ תורה ויראה, כמו גם בבית הכנסת של קהילת ‘שבט הלוי’ בגבעה ב’ בעיר.

ילד בגפו בווינה

לפני 83 שנים, בא’ סיוון תרח”צ, נולד הגאון רבי חיים מאיר וואזנר זצ”ל, בווינה שבאוסטריה, לאביו – מרן פוסק הדור הגאון הגדול רבי שמואל הלוי וואזנר זצ”ל, בעל ‘שבט הלוי’, ולאמו מרת רבקה ע”ה. בשנת תרצ”ט עלה אביו מרן הגר”ש זצ”ל עם אמו לארץ ישראל מפחד עליית הנאצים לשלטון בגרמניה הסמוכה.

עקב סכנות הדרך – בעל ‘שבט הלוי’ זצ”ל הותיר את התינוק חיים מאיר בן השנה אצל חמיו וחמותו. דרכם של הגר”ש ורעייתו לארץ הייתה מופלאה ורצופת ניסים כידוע: במרחק של קילומטרים רבים מחוף ימה של נתניה חדלה האנייה מלתפקד, ובעקבות כך עשו הגר”ש ורעייתו את הדרך לחוף מבטחים בשחייה.

שש שנים לאחר נפרדו – הגיע חיים מאיר הלוי בן השבע לארץ הקודש והתאחד שוב עם הוריו.

בבחרותו קנה את רוב תורתו מאביו – והיה לתלמידו המובהק. בהגיעו לפרקו נישא לבת הגאון רבי אברהם אליהו מייזעס זצ”ל ממורי הצדק של ‘העדה החרדית” בירושלים.

לאורך השנים היה יד ימינו של אביו פוסק הדור זצ”ל בהרבצת תורה. אביו מינה אותו אביו לשמש כר”מ בישיבת חכמי לובלין, כשהוא עומד לימינו בכל ענייני תורה והלכה. בהמשך השנים נעתר לבקשתם של בני קהילת ‘ייטב לב’ של חסידי סאטמר בלונדון ועבר להתגורר בבירת אנגליה שם כיהן כגאב”ד הקהילה. בשנים הללו חיבר את סדרת ספרי שו”ת ‘שמחת הלוי’.

הכל מעלין לארץ

שש שנים לפני הסתלקותו של אביו הגר”ש זצ”ל, קיבל את בקשתו של אביו זצ”ל לעבור לגור בסמוך אליו בשכונת זיכרון מאיר, ולסייע לו בניהול ענייני התורה וההלכה. בכך קבע הגר”ש את בנו הגדול כיורשו בראשות ישיבת חכמי לובלין, ובהנהגת הקהילה. משהגיע לארץ עוד התעתד לחזור לחו”ל, ואביו אמר לו ש’מכאן אתה לא חוזר ללונדון’. לאחר השיחה כבר היה הגר”ח וואזנר לצידו של אביו, והוא מונה לראב”ד ‘זכרון מאיר’ לצד אביו הגאב”ד, ומאז לא עזב את הקהילה בבני ברק.

במשך כל השנים האחרונות המחיש הגר”ש זצ”ל לתלמידיו כי הינו חפץ שבנו רבי חיים מאיר הלוי יהיה ממשיכו. למשל מספרים התלמידים, כשהגר”ש היה ניגש לפני העמוד היה מחכה לבנו שיסיים את תפילת שמונה עשרה ואז היה מתחיל חזרת הש”ץ. וכן, הגרח”מ היה ידוע כתלמיד חכם עצום פוסק הלכות נודע שמזכיר את דמות דיוקנו של אביו.

לפני שש שנים, במוצאי יום טוב ראשון של פסח תשע”ה, במהלך מסע ההלוויה של אביו הגר”ש זצ”ל – הוכתר הבן הבכור הגאון רבי חיים מאיר הלוי וואזנר זצ”ל לשמש כממשיך דרכו של אביו הגר”ש זצ”ל בהנהגת הישיבה והן ברבנות זכרון מאיר וכראש בית הדין להוראה. גאב”ד ‘העדה החרדית’ הגרי”ט וייס יבלח”א הכתירו לממשיך דרך אביו בהנהגת הישיבה והקהילה.

אמש, כאמור, ניצחו האראלים – והגרח”מ השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה, כשהוא מניח אחריו דור ישרים מבורך, בנים ובנות, חתנים וצאצאים רבים, וכן קהילות קודש העומדות בנשיאותו ומבכים את השריפה אשר שרף ה’.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות