/
/
שלא חיסר בעולמו כלום- המלצות טיול לחוה”מ

שלא חיסר בעולמו כלום- המלצות טיול לחוה”מ

ח׳ בניסן ה׳תשע״ג
18:48

מסלול יער צרעה


יער צרעה  יפה לטיול כל השנה. הוא הופך קסום במיוחד בעונת החורף כאשר שלל פריחות מכסות את האדמה.
שפע נרקיסים וסתווניות מבצבצים מכיסי הקרקע הרבים בין הסלעים. בשלהי החורף מחליפות אותם הרקפות ואליהן מצטרפות הכלניות האדומות, הנוריות ועוד פרחים רבים אחרים. מומחים לדבר, ישמחו לגלות בסמוך לצמח ה”כלך” (צמח גבוה ממשפחת הסוככיים הפורח בתפרחת צהובה) את “אוזנית המלך” –הפטרייה בעלת צבע לבן, שצורתה מזכירה אוזן.
יער צרעה-הנשיא, שבו גם התרחשו מאורעות שליוו את אבותינו , מימי שמשון הגיבור, מלא בהפתעות. 37 אנדרטאות סביבתיות העשויות מאבן מקומית ומברזל מוצבים לאורכה של הדרך החוצה את היער. אפשר לגעת ולהסתובב סביבם, ומעת לעת לצפות בנוף גבעות השפלה והרי יהודה הממלאים את האופק. באזור אחד של היער אפשר להתבונן על בקעת בית שמש, בקעה שבה עבר ארון הברית במסלול נפילתו בשבי הפלישתים, כפי שמתואר בשמואל א’. מראש תל נוסף אפשר לראות את צרעה, אזור הולדתו של שמשון הגיבור ומקום פועלו בחלק משנותיו. מבט דרומה יוביל אותנו לאזור עמק האלה, בו נערך הקרב בין דוד ע”ה לגולית. גם שמות היישובים הפרושים במרחב שבו ניטע היער, קשורים בנביא. כך, לא הרחק מאיתנו נמצא המושב תרום ומולו תעוז, כלשון הפסוק מתהילים: ” תרום ידך, תעוז ימינך”.


המסלול
שתי דרכי אורך נוחות, המתאימות לכל רכב ומשולטות, חוצות את היער מצפון לדרום. ביניהן נפרצו דרכי קישור המאפשרות הגעה לפינות היער הנידחות ביותר.

דרך הפסלים – דרך כורכר החוצה את יער צרעה לכל אורכו, מתפתלת לאורך של 10 ק”מ. אנו ניכנס עם רכבנו למעבה היער ונחזה ב- 37 האנדרטאות שהוצבו לאורך הדרך והפכו למכלול מיוחד של פיסול סביבתי.


שביל נוף רכס צרעה – בדרומו של היער יש נתיב מיוחד לטיולים רגליים – אורכו כ 1.5 ק”מ- אפשר לפצל את ההליכה לשני קטעים מעגליים. השביל מסתעף מהדרך הראשית לכיוון דרום, מטפס לגב הרכס ועובר בנקודות הגבוהות שבו, מהן ניתן להשקיף על הנוף מזוויות שונות. באמצעו יורד השביל לחניון קטן, הממוקם בצל עצי אקליפטוס. לקראת סופו עולה ממנו שביל לנקודת גובה של 401 מטר מעל פני הים, שבה זוכה המטייל ל”מכת נוף” פתאומית: עמק נחל שורק ומרחבי השפלה נפרשים לנגד העיניים – סיום נהדר למסלול הליכה נחמד.

מצפה תל צרעה – נמצא בליבו של היער. קק”ל הכשירה שלושה שבילים להולכי רגל, המעפילים אל פסגת התל ולמרגלותיו הוקם חניון לפיקניקים. כאן, על פי הזיהוי המקובל, שכנה צרעה שהייתה עירו של מנוח, אבי שמשון הגיבור. במורדות התל נמצאו מערות, קברים, בורות מים וגתות עתיקות המעידות שייצור יין היה אחד הענפים החקלאיים החשובים בצרעה העתיקה. מצפון לתל- תצפית דמוית חרטום של סירה. כאן נשקפים הנופים המרהיבים של גבעות השפלה והרי יהודה. מבנה האבן הנושא את המצפה היה בעבר ביתו של מוכתר הכפר סרעא, ששרידיו עוד ניכרים בשטח ואשר שמר על צליל השם של היישוב הקדום. במלחמת תש”ח נכבש הכפר, והבית שימש מפקדה זמנית לחטיבה צבאית.


כיצד מגיעים?
מכביש תל-אביב ירושלים (כביש מס’ 1) יורדים במחלף שער הגיא לעבר בית שמש בכביש 38 עד לצומת שמשון . משם פונים בנסיעה לכיוון צומת נחשון (כביש מס’ 44). שלט עץ גדול מדרום לכביש, בין סימני ק”מ 1 – 2, מזמין את המטיילים להיכנס ליער היישר ב”דרך הפסלים”. אפשר להיכנס ליער, לאזור תל צרעה, גם דרך מושב תרום .

שרות חדש ביער – קבלת הדרכה באמצעות טלפון נייד. בימים אלה יוצאת לדרך הדרכה חדשנית הניתנת להפעלה באמצעות טלפון נייד, בעלות זמן האוויר של השיחה בלבד. יש לחייג את המספר 050-8055555 מכל טלפון סלולרי ולהקיש את השלוחה המסומנת על גבי השילוט הנמצא באתר, או על גבי המפה. המחייגים ישמעו הסבר על המקום.

משך זמן המסלול: שעתיים- שלוש

כל האתרים חינם, ללא חשש חילול שבת

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות