/
/
שובה של החמלה | מיזם כרטיסי המזון של משרד הפנים יוצא לדרך, ובעירייה הכריזו על ‘מבצע לחיתוך הבירוקרטיה’

שובה של החמלה | מיזם כרטיסי המזון של משרד הפנים יוצא לדרך, ובעירייה הכריזו על ‘מבצע לחיתוך הבירוקרטיה’

בימים הקרובים יחל פרויקט תלושי המזון של משרד הפנים - אשר במסגרתו יוענקו כרטיסים נטענים לרכישת מזון ומוצרי בסיס בשווי של עד 2,400 שקלים למשפחה מי זכאים להטבה? משפחות הזכאיות להנחה של החל מ-70 אחוז בתשלום הארנונה, לצד זקנים המקבלים קיצבה מיוחדת בעיריית ביתר עילית לקחו את המיזם ברצינות: אגף הגבייה תוגבר בהוראת ראש העיר לשם קליטת בקשות הנחה, ו'אגודת ישראל' הציבה עמדות חכמות בבתי הכנסת בעיר כך תיהנו מההטבה
י״ט בטבת ה׳תשפ״א
17:36
משרד הפנים

מנצחים את הבירוקרטיה

כותרת:

משנה:

@שמעון כהן

היערכות רבה בעיר לקראת הוצאתו לפועל של ‘מבצע תלושי מזון’ שעליו הוכרז במשרד הפנים. המטרה: שאף משפחה זכאית לא תישאר מאחור.

כמה מילים על הפרויקט: מדובר ביוזמה של יו”ר ש”ס השר אריה דרעי לחלוקת תלושים לרכישת מזון ומוצרי בסיס חיוניים עבור משפחות חלשות כלכלית, וזאת כחלק מהסיוע הממשלתי במשבר הכלכלי שפוקד את האזרחים בעקבות הקורונה. לטובת היוזמה הוקצו בממשלה כ-700 מיליון שקלים.

ביצועו של הפרויקט בשטח – הוטל על הרשויות המקומיות: בחוזר מיוחד שהפיץ משרד הפנים לרשויות המקומיות, נקבע כי התקציב יוקצה למקבלי הנחה של מעל 70 אחוזים בתשלום הארנונה על פי מבחני הכנסה הקבועים בתקנות, וכן לאזרחים ותיקים המקבלים קצבה מהביטוח הלאומי או זכאים ל-100 אחוזי הנחה בתשלום הארנונה.

במשרד הפנים הוחלט גם, כי כל מי שאינו רשום במחלקות הגביה של הרשויות, אך היה עומד בתנאים אלה אילו החזיק בנכס לעניין תשלום ארנונה ויש לו זיקה ישירה לרשות המקומית, רשאי להגיש בקשה לרשות המקומית לקבלת הכרטיסים וזו תיבחן על ידי הרשות ובפיקוח משרד הפנים. מי שיימצא זכאי, יקבל את הכרטיסים רטרואקטיבית במידה ויאחר את מועד חלוקתם. מקבוצת הזכאים יוחרג כל מי ששוהה במקום שבו נותנים לו אכסון וכלכלה (חיילים, קשישים בבתי אבות, אסירים ועוד).

מדובר בכרטיסי מזון חכמים (נטענים), אשר לפי הערכת משרד הפנים יחולקו לכ-150,000 משפחות מוחלשות שנפגעו כלכלית כתוצאה ממשבר הקורונה.

כרטיסי המזון החכמים יחולקו בשלוש פעימות במהלך שלושת החודשים הבאים. שווי כרטיס אחד לבגיר (זוג הורים אשר להם משק בית) הוא 300 שקלים. שווי כרטיס אחד לכל נפש נוספת במשק הבית – הוא 225 שקלים. שווי הכרטיס יהיה זהה בכל הפעימות, אך במשרד הפנים ציינו כי הדבר נתון לשינויים. מקסימום גובה הכרטיסים החכמים למשק בית בכל אחת מהפעימות יעמוד על 2,400 שקלים – סכום נאה יחסית, כאשר מאות משפחות ברוכות ילדים בעירנו יכולות למצות את הסכום הזה במלואו ולהסתיים בכך משמעותית.

מדובר בכרטיסים נטענים שעם גמר השימוש בהם, ובהינתן זכאות, יוטענו בסכום נוסף לרכישת מזון.  המכרז גובש במטרה לאפשר פריסה גאוגרפית רחבה ביותר של נקודות מכירה בכל הארץ אשר בהן ניתן לממש את הכרטיסים, הכוללת מכולות שכונתיות ועסקים קטנים שעוסקים בממכר מוצרי מזון.

יוזם המהלך, שר הפנים אריה דרעי, הסביר את המהלך: “משפחות רבות עברו טלטלה קשה בחודשים האחרונים בעקבות משבר הקורונה. משפחות רבות נכנסו למעגל העוני, חלקן הגיעו לחרפת רעב. עבורן, משבר הקורונה הוא סיוט כלכלי מתמשך ומסע הישרדות יום-יומי. לאחר מאמצים כבירים, בקרוב יחולקו כרטיסים נטענים לטובת רכישת מוצרים חיוניים בכבוד לאוכלוסיות מוחלשות שקרסו, שהן הנפגעות העיקריות מהמשבר ועד כה לא זכו להתייחסות”.

עמדות חכמות ונגישות

כאמור, על  הרשויות המקומיות הוטל לפרסם את הפרויקט ולהוציאו לפועל, ול’שערים’ נודע כי עיריית ביתר עילית מסתערת על הפרויקט במלוא התנופה. המטרה: לגרום לכך שכל משפחה בעיר אשר יכולה להשיג זכאות לקבלת הכרטיסים – תשיג זאת בקלות, במינימום בירוקרטיה וקשיים. בעירייה הוקם צוות מיוחד לטיפול בנושא, כאשר חלק ממשאבי העירייה מוקדשים להפעלת הפרויקט ולקליטת הטפסים.

אחת הבעיות שהתגלו כחלק מהיערכות העירייה למבצע החלוקה – זו העובדה שלא כל זכאֵי ההנחה בארנונה הספיקו להגיש את טפסי ההנחה לשנה הלועזית שחלפה זה עתה – מה שאומר שהן עלולות להפסיד את זכאותן. הסיבה: תנאי המפתח לזכאות לכרטיסי המזון – הוא זכאות להנחה בארנונה בשיעור של שבעים אחוזים לפחות.  

לאור זאת, ראש העיר מאיר רובינשטיין הורה לתגבר את אגף הגבייה ולאפשר לכל התושבים הזכאים בכך להגיש את כלל הטפסים הנדרשים בימים הקרובים. כל מי שרואה עצמו זכאי לקבל את כרטיסי המזון יוכל להגיש את טפסי ההנחה בעירייה בימים הקרובים. הצוות יטפל בקליטת הטפסים ובעדכון ההנחות – כדי שברגע שיחולקו הכרטיסים, כלל הזכאים בעיר יוכלו לקבלם, לאחר שההנחה בארנונה לשנת 2020 סודרה כנדרש.

ל’שערים’ נודע עוד, כי ביוזמה זריזה שהתארגנה בעירייה – הוצבו בבתי הכנסת והשטיבלאך המרכזיים בעיר עמדות נוחות לקליטת הטפסים, לתועלתם של התושבים. העמדות אורגנו והוצבו ביוזמתו של יצחק-מאיר ברים, מנהל לשכתו הנמרץ של סגן ראש העיר בנימין הרשלר, אשר משמש גם כנציג הקהילות החסידיות של אגודת ישראל ביתר ומוכר כאחד העסקנים הבולטים בחסידות באיאן. “היוזמה היא להנגיש את הסיוע ולחסוך את כל הבירוקרטיות מסביב”, מסרו גורמים בעירייה ל’שערים’.

“הנגשת הבקשות לתלושי המזון באופן נוח וידידותי לכל תושב בעיר – היא חלק מפעילות ‘מרכז הסיוע של אגודת ישראל’ לכלל הקהילות בעיר”,  כל אחד יכול לגשת לאחת מעשרות העמדות הפזורות בפתחי בתי הכנסת, למלא את הטפסים ולשלשל לתוך התיבה. אנחנו נרוקן את התיבות הללו מדי יום ונעביר את הטפסים לטיפול מהיר.

“המוטו”, של אגודת ישראל ביתר, “הוא לתת עזרה אישית לכל תושב, בכל תחום שנדרש ובכל מחלקות העירייה. השירות הזה מגיע לשיאו בתקופת הקורונה – כאשר מרכז הסיוע פועל במגוון גדול של פניות בתחומים שונים הנוגעים לאתגרי התקופה הזו, והמקרים מטופלים במסירות וביעילות”.

איך תקבלו את תלושי הקנייה?
אלה שקיבלו הנחה בשנה הלועזית הקודמת, או שכבר הגישו בקשה להנחה לשנה הנוכחית – יקבלו אוטומטית את תלושי הקניה לתיבת הדואר שלהם.
תושבים שלא הגישו בקשה להנחה אבל עונים לקריטריונים, (כגון: מתגוררים ביחידת דיור שכורה שאינם זכאים להנחה בדרך כלל) – עומדים בקריטריונים של משרד הפנים לעניין תלושי הסיוע. מערך מיוחד הוקם בעירייה על מנת לאפשר להם להגיש את הבקשה במהירות האפשרית ולהיכנס לרשימה.  
כך תגישו את המסמכים:
תושבים המתגוררים בעיר ואינם רשומים באגף הגבייה – לפניכם כמה אפשריות להגיש את המסמכים שיזכו אתכם בקבלת תלושי הסיוע מטעם משרד הפנים.
המסמכים הנדרשים:
• צילום ת”ז של בני הזוג + ספח
• חוזה שכירות דירה
• ריכוז מקומות עבודה מביטוח לאומי או אישור על מעמד ‘לא עובד’ עבור שני בני הזוג
• תצהיר של עורך-דין על גובה ההכנסות
את הטפסים תוכלו לשלוח לעירייה באחת מהדרכים הבאות:
לכתובת המייל:  manakim@betar-illit.muni.il
לפקס שמספרו: 025888196
ניתן גם להגיש את הבקשה באמצעות נציגי הלשכה לפניות הציבור, במוקדים המיוחדים בשבוע הקרוב:
שכונת האתרוג – בעמדה המיוחדת בכניסה לבניין העיריה
כל יום בין השעות 11:00- 12:00
יום א’ כ”ו טבת 10.01
שכונת הדקל – בית הכנסת ‘בוסטון’, רחוב נועם אלימלך 1
בין השעות 13.00 -14.00
יום א’ כ”ו טבת 10.01
שכונת ההדס – שטיבלאך ‘האלמין’, רחוב הרבי מנדבורנה 2
בין השעות 18:00 – 19:30
יום ד’ כ”ט טבת  13.01
שכונת הגפן – בית הכנסת צאנז, רחוב פנים מאירים 4
בין השעות 13:15 – 14:45
יום ג’ כ”ח טבת 12.01
שכונת התמר – הלשכה לשירות הציבור, רחוב החוזה מלובלין 59
בין השעות 20:00 – 21:00
גבעה C – בית הכנסת חב”ד, רחוב הרב אלישיב
בין השעות 15:30 – 16:30
יום ב’ כ”ז טבת  11.01
כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות