/
/
שבת בחושך ובחום: רחובות שלמים בעיר נותרו לאורך השבת ללא אספקת חשמל

שבת בחושך ובחום: רחובות שלמים בעיר נותרו לאורך השבת ללא אספקת חשמל

החל משעות לפני כניסת השבת - רחובות שלמים בעיר נותקו מזרם החשמל, והבעיה נותרה לסירוגין לאורך כל השבת >>> תושבים סיפרו: "ישבנו בחושך, בחמסין וללא אוכל חם| האם מדובר בהפסקה יזומה לנוכח עומס החום?
י״ח באלול ה׳תש״פ
01:13

שבת ללא חשמל

@שמעון כהן

#שבת של זעם וחוסר אונים אצל מאות משפחות בעיר:# דווקא בימים בהם נשברו שיאים ברמות החום והלחות בעיר ובכל הארץ – רחובות שלמים בעיר נותרו מנותקים מזרם החשמל לאורך כל השבת, וחלקם לסירוגין.

נ’, תושב העיר, סיפר על חוויותיו: “בבניין שלנו, לחצי מהשכנים היה בערב שבת חיבור לחשמל ולחצי מהשכנים לא היה. ניסינו להסתדר ולהתארגן עם כבלים מאריכים, שלפחות יהיה חיבור למקרר ולפלטה, על מזגן אנחנו כבר ויתרנו. הכל היה נראה תקין, עד שבשבת בבוקר הוחלפו היוצרות… השכנים שהיה להם חיבור חשמל ושאליהם חיברנו את המקררים והפלטות – נותק להם החשמל, והשכנים שלא היה להם חשמל – חוברו למערכת. כך יצא שלכלל הדיירים לא היה מקרר”.

בליל שבת נצפו ניידות של חברת החשמל עוברות בין ביתני אספקת החשמל בגבעה ב’ בניסיון לאתר את התקלה, כנראה ללא הצלחה.

למערכת נודע, כי הבעיה הייתה נחלתן של ערים חרדיות נוספות. כך למשל, בעיר מודיעין עילית בחלקים נרחבים לא היה זרם חשמל מצהרי יום שישי בצהריים עד למוצאי שבת בשעה 9 בערב.  משפחות מהעיר סיפרו בתקשורת, כי “בערב שבת הבנו שנשרפה הפאזה הראשית, ובצאת השבת בשעה 9 חזר החשמל”.

#’הפסקה יזומה’

יהודה, חשמאלי המתגורר בשכונת רמות א’ בירושלים, טוען כי להערכתו מדובר בהפסקה יזומה, במטרה לווסת את העומס בימי החמסין בהם צריכת החשמל הארצית היא מוגברת: “אני חשמלאי במקצועי, ואני אומר לכם חד משמעית חברת החשמל הורידה בערב שבת פאזה אחת ולאחר מכן בכניסת השבת היא החליפה והוריד פאזה אחרת. כך הצלחתי לתמרן עם בישול וההכנות לשבת כי אני יודע מה הורידו מה לא הורידו ובאילו דרכים ניתן לעקוף”.

החשמלאי החרדי תקף: “כמעט רק בריכוזים חרדיים אתה שומע על התקלות, כי הם ידעו שהלקוחות הדתיים לא יתלוננו במהלך השבת. כך הם מווסתים את צריכת חשמל ללא צורך להיערך בהתאם. ההרגשה היא של התעללות מכוונת. דרושה כאן חקירת משטרה. בחברת החשמל לא תמימים בכלל”.

עם צאת השבת פנה סגן השר אורי מקלב אל שר האנרגיה יובל שטייניץ ואל יו”ר חברת החשמל רון טל, והלין על השירות הלקוי אותם קיבלו התושבים החרדיים. “חברת החשמל סגרה את שירות הלקוחות ולא נתנה שירות כלל לצרכנים, תושבים שביקשו לדווח על התקלה לא יכלו לתקשר עם החברה כלל”.

בנוסף ציין סגן השר כי בכל אזור ירושלים הוקצה מספר קטן של צוותים לתיקון עשרות התקלות שהתרחשו עקב עומס החום שהיה בסוף השבוע. חוסר התקשורת עם הלקוחות והצוותים המצמצמים שפעלו הביאו אף לכך כי הצוותים שהגיעו למקומות התקלה לא תקנו אותה בסופו של דבר היות ולא היה תקשורת עם התושבים במקום.

לסיכום, דרש סגן השר מקלב משר האנרגיה שטייניץ, כי יפתח בבדיקה מקיפה למה שהוא מגדיר “ההיערכות הכושלת של חברת החשמל לעומס”.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות