/
/
עַל נִסֶיךָ שְבְּכָל יוֹם | תשעה פצועים בתאונה מסוכנת ברחוב המגיד ממעזריטש, כאשר אוטובוס לא האט במעגל התנועה

עַל נִסֶיךָ שְבְּכָל יוֹם | תשעה פצועים בתאונה מסוכנת ברחוב המגיד ממעזריטש, כאשר אוטובוס לא האט במעגל התנועה

תאונת האוטובוס שאירעה ביום חמישי האחרון ברחוב המגיד ממעזריטש לא מותירה מקום לספקות: שרשרת ארוכה של עשרות ניסים אירעו בעשרים השניות שבהן הנהג נכנס בדהירה אל מעגל התנועה, עלה על המדרכה, גילח שורת עצים וגדרות, והתנגש בעוצמה באוטובוס שעמד בתחנה ואסף נוסעים התלמידות שפספסו את האוטובוס, המיניבוס עם הפעוטות שהצליח להימלט, התחנה העמוסה שבדיוק התרוקנה, והאמא והילדים שהיו כפסע מהאוטובוס הדוהר שנה וניסֶיה
כ״ג באלול ה׳תשע״ט
02:46

שרשרת של נסים

שמעון מרגליות

הצפייה בסרטון התאונה בהילוך איטי – לא מותירה מקום לספקות: בנסי נסים עצומים, ובחסדי שמים שאין מילים שיכילו את היקפם – נמנע אסון גדול ב”ה, והתאונה המחרידה הסתיימה עם תשעה פצועים, אחד במצב קשה, אחד במצב בינוני ושבעה במצב קל, וללא אבדות בנפש ב”ה.

התאונה אירעה ביום חמישי בשבוע שעבר, סמוך לשעה 15:10, ברחוב המגיד ממעזריטש בעיר. נהג אוטובוס של חברת ‘קווים’ התקרב ל’כיכר ברנשטיין’ (על שמם של בני משפחת ברנשטיין ע”ה, שנהרגו בתאונה מחרידה בדרום, ב’בין הזמנים’ לפני 6 שנים). מסיבה שעדיין לא נחקרה – הנהג, שככל הנראה לא היה מרוכז מספיק בנסיעה (בסרטון נראה כי הוא מתעסק באוזניית הפלאפון), לא הבחין כי הוא מתקרב למעגל תנועה.

כשנכנס לכיכר, האוטובוס כמעט התחכך במיניבוס שהיה עמוס בפעוטות שחזרו מתלמוד התורה. עקב המהירות הגבוהה שבה נסע האוטובוס – הנהג לא יכול היה לסובב את ההגה ולכן עלה על המדרכה, כשהוא ‘מגלח’ שורת עצים. הנהג איבד את השליטה על האוטובוס, והמשיך בדהירה על גבי המדרכה, כשבדרך נמלטים מספר הולכי רגל שכפסע היה בינם לבין פגיעה רח”ל.

בשלב הזה נראה כי הנהג איבד שליטה על כלי הרכב, והוא המשיך בדהירה על המדרכה, עד שהתנגש באוטובוס אחר שעמד בתחנת האוטובוס, תוך כדי העלאת נוסעים. בשלב הזה התנגש האוטובוס בחוזקה באוטובוס הנוסף, וכך נבלמה הדהירה והאוטובוס נעצר, כשהוא פוגע באוטובוס הנוסף באופן משמעותי.

מצפייה בסרטון התאונה שפורסם על ידי המשטרה, נראה שהסיבה לתאונה נעוצה בכך שהנהג לא האט לקראת הכניסה למעגל התנועה, וברגע שלאחרי הרגע האחרון – עלה על אי התנועה, תוך כדי שהוא עוקף את מעגל התנועה וממשיך בנסיעה במהירות מטורפת עד להתנגשות באוטובוס שעמד בתחנה.

מזירת התאונה פונתה נערה כבת 15 עם חבלת ראש, לבית החולים הדסה עין כרם. בנוסף, נער צעיר כבן 19 פונה במצב בינוני עם חבלות בחזה ובבטן לבית החולים שערי צדק. שבעה פצועים באורח קל פונו לבתי החולים הדסה עין ערם ושערי צדק בירושלים.

נס בתוך נס

כאמור, רשימה ארוכה של ניסים גלויים התרחשו בשניות האימה הללו. חלקם נראים בבירור בסרטון התאונה, וחלקם האחר סופרו על ידי עדי ראייה ששוחחו עם ‘שערים’.

הנס הראשון: המיניבוס שהיה במעגל התנועה היה מלא בילדים קטנים. אילו חס ושלום היה האוטובוס מתנגש במיניבוס, ד’ ישמור – התוצאה הייתה עלולה להיות אסונית רח”ל. העלייה של האוטובוס על המדרכה במקום להמשיך בנתיב הנסיעה, הביעה בחסדי שמים להצלת הפעוטות במיניבוס. 

הנס השני: האוטובוס עצמו היה ריק מנוסעים, למרות שמדובר היה בקו פעיל. מתברר שהאוטובוס היה אמור להיות מלא בבנות מבית הספר ‘מורשת ירושלים’. משמים גלגלו שהבנות ‘פספסו’ את האוטובוס, ולכן עלו על קו פנימי בניסיון לתפוס אותו בכניסה לעיר. כך נמנעה פגיעה ממי שאמורים היו להיות באותה שעה בתוך האוטובוס.

הנס השלישי: כשהאוטובוס עלה עלאי התנועה – הוא חצה את המדרכה שליד מעבר החצייה. בתיעוד התאונה רואים בבירור כיצד שני ילדים ואֵם עם תינוקת בעגלה עומדים כל-כך קרוב, ממש מרחק של סנטימטרים בודדים מהאוטובוס הדוהר. בנס שמימי הן לא נפגעו.


עשרים שניות, מאות נסים

הנס הרביעי: דקות לפני התאונה – התחנה הייתה מלאה בהמון נוסעים. מדובר באחת התחנות העמוסות ביותר בעיר. בשתי הדקות שקדמו לתאונה אספו שלושה אוטובוסים את מרבית הנוסעים שעמדו בתחנה העמוסה, וכך, בחסדי שמים, נמנע אסון כבד.

הנס החמישי: נהג האוטובוס שבו התנגש האוטובוס הפוגע לחץ על דוושת הגז מתוך אינסטינקט ובהלה, בניסיון להימלט מהפגיעה. הוא החל לנסוע במהירות, כשכולו אחוז טראומה, עד שאחד הנוסעים הצליח לבלום את האוטובוס יחד עמו.

יצוין, כי האירוע כולו ארך 20 שניות בלבד. 20 שניות רצופות במאות פרטים קטנים של השגחה פרטית. פשוט לראות את יד השם ולהודות לו על רחמיו הגלויים, על חסדיו שבכל יום עימנו ועל נִסיו ונפלאותיו שבכל עת.

ל’שערים’ נודע, כי שבעת הפצועים קל מהתאונה שוחררו לבתיהם. האברך שנפצע קשה בגבו יצא בחסדי שמים מכלל סכנת חיים והשתחרר מהטיפול הנמרץ. הפצוע בינוני מצוי ב”ה בשלבי התאוששות.

מהמשטרה נמסר כי נהג האוטובוס זומן לחקירה וכי האירוע נמצא בבדיקה.

תאונה ולקחיה

התאונה והנסים שהיא לוותה בהם, מחדדים שוב את הצורך של כל נהג ונהג בעיר ומחוצה לה להיות זהיר ומרוכז באופן מקסימלי בתנאי הדרך. עירנו ב”ה התברכה בילדים והולכי דרך שגודשים את המדרכות ומעברי החצייה, ולעתים אף את הכבישים עצמם, בחוסר זהירות. שניה אחת של הסחת דעת לצורך קריאת הודעה, שיחה בטלפון, סידור האוזנייה או כל עניין אחר – עלולה חלילה להביא לידי סכנה רח”ל. זכרו: בדיני נפשות מדובר! השיחה/ההודעה יכולים לחכות. חיי אדם לא ניתנים להשבה.

ועוד מילה על מיקום התאונה: ‘כיכר ברנשטיין’ מזכירה לרבים את זכרה של המשפחה היקרה אשר התגוררה בסמוך לכיכר, אשר נהרגה רח”ל בתאונת דרכים מחרידה שאירעה בחופשת בין הזמנים תשע”ג. בהקשר הזה ראוי לציין יוזמה פרטית של כמה תושבים בעיר, אשר בכל פעם שהם חולפים (ברכבם או רגלית) בכיכר הזו – הם אומרים משנה או פרק תהילים לעילוי נשמתם של בני משפחת ברנשטיין היקרים שנספו בתאונה המחרידה ההיא. אולי זכות דברי התורה שנאמרים מדי יום במקום – הוסיפו אף הם לנס הגלוי שקרה במקום.

הציבור מוזמן להצטרף אל היוזמה החשובה של אמירת משניות ותהילים מדי יום ב’כיכר ברנשטיין’.

שנזכה תמיד לחסדים גלויים בעז”ה. תכלה שנה ותאונותיה.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות