/
/
/
סגן שר החינוך ויו”ר ‘שלומי אמונים’, ר’ מאיר פרוש, בראיון מיוחד ל’שערים’

סגן שר החינוך ויו”ר ‘שלומי אמונים’, ר’ מאיר פרוש, בראיון מיוחד ל’שערים’

ט״ו באב ה׳תשע״ט
02:54

“לא רק ליברמן ולפיד וגנץ נגדנו; גם בליכוד לא כולם צדיקים”

שמעון מרגליות

שלום וברכה הרב פרוש. את הפעילות הברוכה של אגודת ישראל המקומית אנו מכירים. הנציגים עובדים קשה למען הציבור ב”ה. רצינו לדעת: מה אגודת ישראל הארצית עשתה עבור ביתר עילית בקדנציה הקודמת

פרוש: “קודם כל, אני חייב לומר: ההנהגה של ביתר היא מיומנת. אני מלווה את הנציגים בעיר ויודע מקרוב שהם עושים עבודה טובה למען הציבור. בוודאי שהיו בעבר קשיים. רק לפני שש שנים היה חשב מלווה וכל הנלווה לזה, אבל ב”ה, בליווי של משרד פנים, הדבר הזה הסתיים בהצלחה והעיריה קיבלה ציון לשבח על ההתנהלות הכלכלית.

“יש את הדברים השוטפים של ביתר. מדי שנה העיר נזקקת ונדרשת להרבה דברים – אם לדחיפה של בנייה נוספת שהולכת בינתיים בטפטופים ולא בכמויות הנדרשות, ואם בהזרמת כספים שמיועדים לישובים בעלי רמה סוציו־אקונומית נמוכה, יישובי ספר ויישובי־גדר מעבר לקו הירוק”.

מעבר לליווי השוטף של העיר בשלל התחומים – מה אתה עושה עבור העיר במסגרת תפקידך במשרד החינוך

“כמובן במשרד חינוך יש את הנושא של הכיתות. עיריית ביתר עילית, כרשות מקומית חרדית, עזרה גם לנו, לציבור החרדי, ביחד עם עוד כמה ערים – לבנות דוח מפורט של צפי וחסר לכיתות במגזר החרדי. הכפלנו את כמות הכיתות שנבנו, ועדיין זה רחוק מלהשביע את רצונם, אבל אנחנו נמצאים כל הזמן, ולו רק כדי שראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין ירגיש שיש לו אח בבית המלך, בבחינת ‘פת בסלו’, כשהוא יודע שיש מי שדואג לו כשהוא צריך. הליווי הזה נותן לו את העוצמה, כשהוא יודע שבכל דבר שהוא צריך עזרה – יש לו לאן לפנות לקבל עזרה”.

מפת החסידויות:

‘ייצוג לכל קהילה’

בתום הבחירות המקומיות, בהן אגודת ישראל לא נחלה הצלחה בחלק מהערים, הוכרז על הקמת ‘איגוד הקהילות’, שבהחלט הביאה משב רוח רענן ותחושה של התחדשות. האם זה אומר ש’שלומי אמונים’ שואפת לשלב את כלל החסידיות בתוך העשייה הציבורית, גם במובן של חלוקת התפקידים והמשאבים

סגן שר החינוך: “שלומי אמונים בנויה מכך שלכל הקהילות ישנה במה להידברות. שלומי אמונים רוצים שהחסידות הקטנות יהיו גדולות וזה המוטו שלנו. גדולות מבחינת המוסדות, המשאבים והיכולות. חשוב לנו מאד שכל הקהילות יקבלו ייצוגיות ראויה. לא בכל הערים יש ייצוג לכולם, אבל כמעט לכולם יש נציגות.

“קח למשל את ביתר: בעיר יש נציגים בעירייה לברסלב, קרלין, ויז’ניץ, צאנז וערלוי. כמובן שאנחנו בשיתוף פעולה גם עם חב”ד. נעבור למודיעין עילית – שם יש נציגות לקרלין, ברסלב וביאלא. בבבית שמש יש נציגות לחסידות לעלוב. למרות שהנציג שם הוא לא נציג של חסידות לעלוב בלבד – הוא נציג כלל־חסידי שבא מלעלוב, ויש שם גם נציג חסיד ברסלב. בבני ברק יש את ערלוי, צאנז ונדבורנא.

“בכל מקום אנחנו פותחים את השורות כדי שהקהילות ירגישו מיוצגות. אנחנו רוצים לצרף עוד קהילות, עד כמה שאפשר, כדי לשתף אותם בעשייה, וזה יקבל תנופה גם בכל מה שקשור לעוזרים של חברי וכנסת ובהשתלבות בעוד מקומות שבהם הדבר אפשרי”.

ת”תים ונשירה:

להציל את הנערים

לצערנו, בערים החרדיות, וגם בביתר, קיימת בעיית נשירה של בחורים, בהם חסידים, שנפלטים מהמסגרות הקיימות. מה יהדות התורה כמפלגה ושלומי אמונים כסיעה עושות או מתכננות לעשות בנדון

פרוש: “אני לא פדגוג ולא איש חינוך, אבל אני יכול לומר שיהדות התורה מכספי הקואליציה שיש לה, פתחה בארבע השנים אחרונות פרויקט מיוחד בשם ‘חונכים’ עבור נוער בסיכון. הפרויקט פועל בכל הישיבות הקטנות לפי כמות התלמידים, ובכולן יש חונכים לתלמידים. אם כי עדין לא מספיק: בשנת 2016 למניינם זה התחיל עם 6 מיליון שקלים לשנה, ועכשיו, ב-2109 – זה כבר עומד על תקציב של 13 מיליון שקלים.

“בשבוע האחרון היה לנו כנס של חונכים יחד עם ראשי ישיבות בבני ברק, וכולם הודו בפה מלא על העזרה הזאת. הקב”ה יעזור שאף אחד לא יזדקק לחונכים שלנו ושכולם יתחנכו בדרך התורה. אבל אנחנו באגודת ישראל עושים הכול גם לתת הכתף והעזרה שלנו בעניין”.

כסגן שר החינוך ברצוננו לשאול: האם יש דרך למנוע את הנשירה לפני שהיא מתחילה

“אני אמנם שר החינוך שדואג לתקציבי מערכת החינוך החרדית, אבל אני לא איש חינוך, ואני לא יכול להגיד לך שום דעה בעניין הזה”.

 האם קיים סיכוי להגדיל את התמיכה בתלמודי התורה החרדיים שלא יצטרכו להיות תלויים בחינוך העצמאי או במעיין החינוך התורני, ושכל ת”ת יקבל את אותה רמת תקציבים לה זוכה כל מוסד בחינוך הממלכתי

“ניסינו”, אומר פרוש, “אבל עדיין לא הצלחנו. תמיד יהיה הבדל בין מוסד מוכר שאינו רשמי, החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני – אלו שנמצאים תחת הגדרת ‘מוסדות פטור’ – לבין תלמודי התורה. זה קורה  בגלל שיש לזה שתי הגדרות שונות. לכן, במצב הנוכחי לא יכולה להיות השוואה מלאה. כמובן שנרצה לשנות את זה”.

מצוקת הדיור:

‘אין פתרון קסמים’

הקדנציה שלך כסגן שר השיכון במעמד שר – עדיין זכורה לרבים. ברצוננו לשאול: איזה פתרון יש באמתחתך למצוקת הדיור החרדי – שמסומנת כאחת הבעיות האקוטיות ביותר בציבור החרדי איזה עוד פתרון אפשר עוד לעשות שעדין לא נעשה

פרוש: “אין פתרון קסמים. המצוקה קיימת בגלל הריבוי הטבעי בלי עין הרע. הציבור ב”ה גודל וכמה שנעשה זה לא יספיק. ועדיין לא הצלחנו לעשות הרבה – גם בגלל הריכוזיות הגבוה שהייתה במשרד השיכון תחת שליטתו של משה כחלון. לא הייתה לנו את האוזן הקשבת הנדרשת לדבר הזה, בעיקר אצל אנשיו של כחלון ששלטו מטעמו במשרד השיכון”.

בביתר עלית קיימות עתודות בניה לפחות לעוד עשרים אלף יחידות דיור. ידוע לנו שהעירייה פנתה אליכם לפני המו”מ הקואליציוני הקודם בבקשה שתכניסו את הפשרת העתודות הללו בתוך הדרישות של ההסכם הקואליציוני. האם תוכלו לאשר לנו שלפחות מבחינתכם תעשו הכול שהדרישה תיכנס

“כל סיעת יהדות התורה הסכימה להכניס את הסעיפים הללו בהסכם הקואליציוני, רק שבסוף הממשלה הזו לא הוקמה. אבל בוודאי שנזכור את זה. יש לי מסר לציבור: זה שאנחנו יודעים שליברמן וגנץ ולפיד נגדנו – זה לא אומר שבליכוד כולם צדיקים. אנחנו צריכים לעבוד קשה כדי שהליכוד יכבד את הדרישות והצרכים שלנו. קשה מאד להגדיר שהם כיבדו אותנו כשהעלינו את הדרישות”.

רדיפה ובג”ץ:

‘בדרך לבתי הכנסת’

אנחנו רואים שבתי המשפט וארגוני השמאל מנסים להצר את צעדנו על כל שעל, וזה רק הולך ומתגבר. האם באמת קיים חשש אמיתי שבקרוב לא נוכל לשמור על אורח החיים המסור לנו

פרוש: “אם בית המשפט קובע ‘הלכה’ חדשה, שאסור לעשות ערבי שירה בנפרד במרחב הציבורי – אז כנראה לצערי שאנחנו בדרך לשם, אלא אם כן נקבל את הכוח ונוכל לבלום את ההתערבות הזאת. הפסיקות האלה, כמו שנקבעות על ידי בית המשפט, גורמים אחר כך למגישי עתירות למיניהם לעתור בדרישה שלא להקים בתי כנסת שנמצאים במרחב הציבורי, רק אם יש מקום מיוחד לתפילה של גברים ונשים ביחד רח”ל. השופטים פשוט לא מבינים דבר, ולא מודעים לצרכים שלנו.

פרוש ממשיך: “בוודאי שבית המשפט לוקח לעצמו סמכויות, הנהגה ושלטון – לבד מבלי שאף אחד לא בחר בהם לכך. יושבת לה ועדה מסדרת שהם הרוב בה, שבוחרת את עצמה שוב ושוב. הם לקחו את השלטון בידיים, ופשוט צריך לקחת את זה בחזרה. אפשרי לעשות את זה, וזה תלוי בנו: אם יהיה לנו כח גדול בכנסת להעביר חוק שיגביל את כוחם – אז הם לא יוכלו יותר להתערב בחיים שלנו. ובעיקר: הם לא יוכלו יותר לפסול חוקים שלנו, והכוח יחזור לידיהם של נציגי העם”.

גיוס וממשלה:

‘לכוח יש השפעה’

כידוע, העילה לאי הקמת הממשלה והליכה לבחירות חוזרות היה חוק גיוס בחורי הישיבות. אם תוקם ממשלה עם המפלגות החרדיות – מה יהיה הפתרון למשבר חוק הגיוס

“אני יכול לומר שלא ייקחו בחורי ישיבות לצה”ל, כי הם לא יכולים לקחת בכוח, ולא יכולים למלא את בתי הכלא באלפי בחורי ישיבות. לגבי מה שהם אומרים שהם הולכים להצר את צעדנו – זה נכון שהם מסוגלים לעשות זאת, ואסור לנו לחשוב לרגע שזה לא יכול לקרות.

“אני מנצל את הבמה כדי לפנות לציבור שלנו ולומר: אל תחשבו לרגע שאפשר בקלות להשיג את הרוב של השישים ואחד ממליצים לנתניהו בלי ליברמן. זה אפשרי רק בתנאי שכולם יצאו להצביע למפלגות החרדית. אלה שלא מצביעים למפלגות חרדיות – לפחות שיבחרו למפלגות ימין שיש להן חזקה לעבור את אחוז חסימה ללא שום ספק, אחרת חבל על הקול.

מדוע כל כך חשוב הפעם להצביע ליהדות התורה ראינו בעבר כשיהדות התורה הייתה חלשה יותר – היא קיבלה יותר, כך שלא תמיד זה קשור בהכרח למספר המנדטים.

“אנחנו יודעים”, אומר פרוש, “שלכוח יש השפעה. אתה רוצה לומר שהקב”ה עוזר הכל מקרה. זה נכון, אבל הקב”ה רוצה שאנחנו נעשה השתדלות. אני לא מצאתי בן אדם שמצא אתרוג יפה ומהודר בלי שהוא עמד והתרוצץ כמה שעות בשמש. גם לא לולב וגם לא הדסים. חייבים לעשות השתדלות.

“הרי הקב”ה יכול לשלוח מלאך עם הדסים משולשים ואתרוג מהודר – אבל זה לא קורה מאליו, משום שיהודי צריך לעשות השתדלות. כך גם כאן: הקב”ה יכול לעזור שהחילונים לא ילכו להצביע והחרדים ילכו להצביע, ואז יהיו רק חברי כנסת חרדיים – אבל זה לא עובד כך. הקב”ה רוצה שנעשה השתדלות ואנחנו צריכים לעשות השתדלות ולהצביע ג’. מה תהיה התוצאה זה כבר בידיים של הקב”ה”.

מפלגות קיקיוניות:

מתרסקים בעוצמה

מה יש לך לומר לאלה בשוליים ששוקלים להצביע ל’עוצמה יהודית’

“אין לי משהו אישי נגד ‘עוצמה יהודית’. יש לי אפילו ידידות עם ברוך מרזל עוד מלפני עשרים שנה, כשהייתי במשרד השיכון. אבל אני לא יכול לחשוב לרגע שאנחנו הולכים להפסיד את שלטון הימין ושומרי המצוות בגלל קולות שהלכו לאיבוד”.

הם טוענים שיש להם סיכוי לעבור את אחוז החסימה…

“אנחנו למודי ניסיון בעניין הזה. לפני 4 שנים, כאשר הם רצו ביחד עם אלי ישי וברוך מרזל ויוני שטבון – הם לא נכנסו, למרות שבסקרים הם קיבלו חמישה מנדטים. אנחנו מכירים את המספרים ויודעים שאין מאיפה לגייס 80,000 קולות חדשים.

“זאת ועוד: לפני חצי שנה התפרסמו בימים אחרונים שלפני הבחירות סקרים שנתנו לפייגלין 6 מנדטים ולימין החדש של בנט ושקד – בין 7 ל-8 מנדטים. ומה קרה במוצאיט הבחירות במוצאי הבחירות התברר שלא פייגלין ולא בנט עברו את אחוז החסימה. אני רק אומר שהציבור לדעת שהעניין זה הוא לא דבר שהוא בטוח, ואני חושב שזה הימור גדול”.

לסיום, נשמח לשמוע מככם משהו אישי לתושבי ביתר, לקראת השנה החדשה .

“לתושבי ביתר וכל עם ישראל תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה”.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות