/
/
נותנים יד לשכנים

במקום שאין איש, האחריות עלינו!

נותנים יד לשכנים

שלושה מקרים קשים שהגיעו לאחרונה לשולחן המערכת ומצריכים התגייסות מיוחדת >>> בשל סיבות שונות, לא מתאפשר לגורמים הרשמיים לסייע, והמשפחות פונות ישירות לתושבי העיר בתחנונים: 'הצילו אותנו מלטבוע!' >>> דמעות הכלה היתומה שאין לה איך להיכנס לחופה, זעקת המשפחה מגבעה ב' שביתה נשרף כליל, ותחנוני המשפחה שאחד ההורים חלה ואינו יכול לתפקד >>> כך תרכשו לעצמכם זכות נצחית ותינצלו מכל צרה >>> צעקת הדל תקשיב ותושיע!
י״ב במרחשון ה׳תשפ״ב
14:05
הצדקה המהודרת ביותר
שער עיתון שערים

המלצות נוספות

 

להחזיקם ולהחיותם | הכלה היתומה, המשפחה שביתה נשרף וההורים שמתקשים לתפקד: תושבי ביתר לא מתעלמים מהזעקה של שכניהם

 

 

שמעון כהן

 

 

אחד הדגלים שתושבי ביתר עילית גאים לשאת – הוא דגל עשיית החסד. שמה של העיר יצא למרחקים כמקום של ערבות הדדית, עיר שבה לא מזניחים ח”ו אף תושב להתמודד לבד עם הסבל ולסבול לבדו ממר גורלו. עם ישראל הם רחמנים וגומלי חסדים – ותושבי ביתר עילית משתדלים להדר במצוות הצדקה באופן שבולט למרחקים.

רבים מרבני וצדיקי העיר אמרו לא אחת – כי הזכות הזו, העובדה שכל תושב זוכה לכתף תומכת משכניו ובני עירו – עומדת בוודאי לימין העיר להינצל רח”ל מכל צרה וצוקה. “כאשר יש ח”ו קטרוג בשמים – מידת החסד של תושבי העיר מכריעה את הכף לטובה ולברכה”, שמענו לא אחת מפיהם של רבני העיר.

בשבוע האחרון הגיעו למערכת פניות מכמה רבנים ועסקנים, על אודות שלושה מקרים שונים שבהם אין מי שיעזור. אלה מקרים מוכרים ואותנטיים, שרבים בעיר מכירים את פרטיהם. הם מוכרים לרבני העיר. כמובן שכל הפרטים נבדקו ואומתו על ידי המערכת.

מסיבות שונות, הגורמים הרשמיים אינם יכולים לסייע במקרים הללו, ועל כן נרתמו הקהילות לסייע באופן פרטני. ‘שערים’ מהווה אפוא רק השופר להביא את הקריאה ואת הזעקה. התרומות מבוצעות הישר לקופות הקהילתיות שמטפלות במקרים הקשים.

אנו רואים לעצמנו זכות להעמיד את במת העיתון עבור עסקני הצדקה ולסייע בהבאת הזעקה והמצוקה לאלפי תושבי העיר, מתוך ביטחון ותקווה כי תושבי העיר יטו שכם ויתרמו כמיטב יכולתם כדי להציל נפשות ממיצר. וזכות הצדקה תגן עבור כל התורמים והמסייעים להינצל מכל צרה ולהיוושע בכל הישועות.  

 

מקרה ראשון: זעקת הכלה היתומה

היו אלה שני עסקנים מוכרים באחת הקהילות החשובות בעיר. הם התייצבו במערכת ‘שערים’ בשליחותם של רבנים חשובים בעיר, וביקשו את עזרתנו בהבאת מצוקתה של כלה יתומה תושבת העיר האמורה להיכנס בימים הקרובים לחופה, ואין בידה פרוטה אפילו עבור הוצאות הבסיסיות ביותר שיאפשרו לה להיכנס לחופה בכבוד.

לאחר בירור המקרה לעומק, התוודענו לצורך הדחוף של המקרה, ואנו מציגים את פרטיו בפני הקוראים.

מדובר בכלה יתומה, בת למשפחה חשובה מתושבי עירנו, אשר לדאבון לב, לפני כמה שנים נלקחה אם המשפחה לבית עולמה לאחר שנות התמודדות עם מחלה איומה. האם המנוחה ע”ה הותירה אחריה 8 יתומים רכים, כאשר המשפחה השבורה נאלצת להמשיך ללא האמא. האב עשה כל שביכולתו להחזיק את המשפחה ומתאמץ מאוד שהילדים יושפעו כמה שפחות מחסרונה של אמם ע”ה, זאת תוך ניהול חיי היום יום של הבית ומאבק יומיומי כדי להתקיים ולשרוד כלכלית.  

אולם כעת, כאשר הכלה היתומה עומדת להתחתן במהלך החודש הקרוב ולבנות סוף סוף את ביתה הנאמן בישראל – פנה האב לעסקנים חשובים ובפיו תחינה שיעזרו לכלה להיכנס בכבוד תחת החופה בצורה מכובדת. “אני רוצה שהבת שלי לא תרגיש שבגלל שהיא יתומה חלילה לא יהיה לה חתונה כמו שאר החברות שלה”, מתחנן האב, אך נאלץ לומר את האמת המרה: “המצב הוא שאין לבת שלי כלום לחתונה. ממש כלום. זכיתי ב”ה למשפחה ברוכת ילדים, אשתי המנוחה ע”ה הייתה מסייעת בפרנסת הבית, ומשנותרתי לבד – אני בקושי שורד עם ההוצאות השוטפות. להשיא את בתי – זו מטלה שהיא מעל ומעבר לכוחותיי, ואני נאלץ לפנות לעזרתם של אחיי ורעיי תושבי העיר”.  

העסקנים מבהירים: “אנחנו לא מבקשים רק כסף – אלא מבקשים כל דבר שיכול לסייע לכלה. אפשר לתרום גם פריטי לבוש, מוצרי חשמל ורהיטים חדשים, או את העלות שלהם – וכל דבר שיוכל לסייע עבור הכלה שתוכל להיכנס תחת חופתה בכבוד, בלי העול הכלכלי.

העסקנים מדגישים, כי מרנן הרבנים הגאונים רבי מאיר שמחה אויערבך שליט”א, רבי ישראל ברזובסקי שליט”א ורבי משה דוד אדלר שליט”א מכירים את המקרה באופן אישי ואף חתמו על המלצה שבה הם קוראים לסייע ליתומה להתחתן בכבוד. הכלה תתפלל על התורמים מתחת החופה. והתורמים יזכו להבטחת הקב”ה – “אם אתה משמח את שלי, אני משמח את שלך”.

להלן רשימת פריטי הנדוניה שהכלה זקוקה להם כדי להיכנס לחופה – כל תרומה שתינתן לפריט הספציפי, יאפשר לה לצאת מיידית לקניות ולרכוש את הפריט לקראת חתונתה.

  • ביגוד ליום-חול ולשבת
  • נעלים ליום חול ולשבת  
  • נדוניה: שמיכות קיץ/חורף, כריות מגבות/מפות
  • כלי בית: כלי מטבח, סירים, סט צלחות, סכו”ם, מכשירי חשמל, מקרר, תנור, כיריים, מכונת כביסה, מכשירי חשמל קטנים כגון מגהץ, קומקום, מיקרוגל, מיקסר
  • פריטים לליל החתונה: שמלת כלה, איפור, סירוק
  • אולם, קיטרינג, כיסא-כלה, תזמורת, צלם (העלויות של צד הכלה, חצי מהסכום הגלובאלי)
  • שני לילות שבע ברכות, שבת שבע ברכות

  • לתרומה ופרטים נוספים 055-6789247

ניתן לתרום גם בכרטיס אשראי. באין מענה – נא להשאיר הודעה ברורה

 

 

מקרה שני: זעקה מתוך הלהבות

ככה באמצע החיים, בלי שום הכנה, פתאום ביום בהיר, הכל נעצר; החיים של משפחה מוכרת וחשובה ברחוב דרכי איש בגבעה ב’ – פסקו באחת ממסלולם הזורם. הכל בגלל שריפה שפרצה בשבוע שעבר וכילתה את כל תכולת הבית.

אבל את מרוץ החיים אי אפשר לעצור. התינוק חייב את המוצץ, הילד צריך ללבוש משהו, צריך צלחת כדי לאכול וכיסא לשבת עליו ואין כלום. פשוט כלום!!!

הרב י., אברך משכמו ומעלה שכל עתותיו והגיגיו כולם קודש לתורה, וכל יודעיו ומכיריו מעידים כי עדיו לגדולות ועתידו לפניו. העזר שכנגדו היא המפרנסת העיקרית, ושני ילדים קטנים וחמודים מפיחים רוח חיים בבית הצעיר והמבטיח.

ולפתע, האופק הפך לשחור.

הילד, שמידי יום שמע מהוריו כמה הוא ‘גדול’, החליט להוציא זאת לפועל. את הפלטה החשמלית הוא חיבר לשקע, וכיסה בשמיכה “כמו אמא”. ריח האש הסגיר אותו מהר מאוד, אך היה זה מאוחר מידי. להבות האש לחכו את חדרי הבית במהירות. נס שלא היו נפגעים בנפש; אך כל תכולת הבית עלתה באש, והפכה פחם.

לוחמי האש סיממו את עבודתם ופינו את הזירה; אבל החיים השגרתיים הפכו באחת למערבולת נוראית וסוחפת, מאפילה על העתיד וסוחפת את המשפחה הצעירה אל פי תהום.  

שמתם לב פעם כמה פריטים מכיל הבית שלנו? כשהבית נשרף, חלילה, פתאום מתחילים להרגיש כל פריט וחפץ…התינוק האומלל נישא בידי האם ההמומה ולא מפסיק לבכות, כי אין מוצץ. הם רוצים לנסוע לבית ההורים, אבל איפה הרב-קו? האבקה הלבנה של המטרנה נצבעה בשחור. גם כסף לקנות בקבוק שתיה אין; הארנק נשאר בבית ונשרף… הארונות ומכשירי החשמל, כלי הבית והביגוד, הניירת והמסמכים, תרופות וחפצים אישיים, ה-כ-ל נשרף!…

חייהם הפכו לסיוט. הם נזקקים לחסדי השכנים כדי להביא מזון בסיסי לילדים הקטנים, את הבגדים השאולים אין איך ואיפה לכבס, לייבש ולגהץ, וכדי לישון על מיטה נודדים בין קרובי המשפחה. הקרקע נשמטה מתחת לגליהם והם הפכו לאומללים של ממש. הבית זקוק לשיקום מידי.

אי אפשר להשאיר את המצב כפי שהוא! חייבים לחדש את תכולת הבית; ובעיקר – להחזיר את החיים למסלולם ולשגרה המבורכת.

“כל אחד מאתנו חייב לתת את חלקו כדי להעמיד את המשפחה על רגליה”, מתחננים חברי המשפחה. “התינוק לא יישאר בלי מטרנה. לא נשאיר את האמא בלי בגד. לא נאפשר למשפחה לחיות בלי מקרר. כי כשהבית בוער, כולנו מתגייסים לעזרה. הרי אחים אנחנו…

הגאון רבי מנחם קוריץ שליט”א, מרבני העיר, מכיר את המקרה באופן אישי ומבקש מהציבור לתרום בעין יפה ולסייע למשפחה להשתקם מהאפר.

תרמון כאן 

לתרומה ופרטים נוספים: ‘ועד הרבנים לענייני צדקה’ – קרן מספר 5890, ‘שריפה בביתר עילית’. טלפון: 1800-22-36-36

 

מקרה שלישי: שוועת האמא

 

הכל בביתה של המשפחה בת תשע הנפשות שמתגוררת ברחוב מרכזי בעיר זרם על מי מנוחות. הילדים הלכו לחיידר, המשפחה הייתה מאושרת, והכל נראה היה ורוד ומבטיח.

עד שביום אחד – הכל נעצר.

אחד ההורים לקה במחלה כרונית שהקשתה על תפקודו. ההורה הוטס לפרוצדורה של טיפולים ארוכים ויקרים בחו”ל. עלות הטיפולים – כ-300,000 ₪, ללא כל סיוע חיצוני. 

ומאז, הבית מושבת. כמובן, שאין אפשרות לעבוד במצב כזה ולהביא פרנסה מסודרת הביתה.

כבר כמה שנים של-7 הילדים אין חיים נורמליים.

אבל הכבוד המשפחתי מנע מהמשפחה לחלוק ולספר בחוץ את שהם עוברים. וכך, הם העדיפו לסבול בשקט, להתמודד לבדם, להילחם בציפורניים, ובלבד שלא להזדקק לידי מתנת בשר ודם.

אבל כמה אפשר לסבול בשקט?!

לאחרונה התחילו להתגלות סימנים מחשידים. הילדים נראים מוזנחים, כבויים, חסרי שמחת חיים. עסקני הקהילה שאליה משתייכת המשפחה – החלו להיכנס לעובי הקורה, והתמונה שעלתה, הייתה עגומה מאוד. אחרי שנים של ניסיונות להסתיר – התמונה המלאה החלה לצוץ, והעסקנים הבינו שאסור להחריש ולעמוד מנגד.

לגודל הצער, הפרוצדורה הרפואית לא הצליחה, ושוב צריך לממן ניתוח נוסף בחו”ל.  

והמצב בבית – רק הולך ומידרדר: לחם אין, בגד ללבוש אין, ואין מי שיסייע. הקהילה פונה אליכם, תושבי העיר היקרים: אנא, עזרו לנו לשקם ולהעמיד את המשפחה חזרה על בסיס איתן. “אנו מקוים שאם נצליח לגייס הסכום מכובד שיאפשר לבצע שוב את הניתוח – הבית יוכל להשתקם”, מתחננים העסקנים.

המקרה מוכר מקרוב ומומלץ על ידי חבר הבד”צ הגאון רבי ישראל ברזובסקי שליט”א.

לתרומה ופרטים נוספים: ‘ועד הרבנים לענייני צדקה’ – קרן מספר 5894 ‘הצלת המשפחה’. טלפון: 1800-22-36-36

 

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות