/
/
מ’תפארתה’ ועד ‘תפרח’:  הישיבות שפתחו סניפים בביתר עילית כפתרון למשבר הקורונה

מ’תפארתה’ ועד ‘תפרח’:  הישיבות שפתחו סניפים בביתר עילית כפתרון למשבר הקורונה

סגירתו המאולצת של עולם התורה בעקבות החשש מהתפשטות הקורונה - הביא את קברניטי הישיבות להציג פתרונות יצירתיים כך הוקמו בביתר עילית הסניפים של הישיבות הגדולות והחשובות בעולם התורה הליטאי - עבור התלמידים המתגוררים בעיר הפרטים המלאים
ו׳ בסיון ה׳תש״פ
01:28

עיר התורה והישיבות

@שמעון כהן

המשבר שהתחולל בעקבות מגיפת הקורונה העושה שמות מזה חודשים בארץ ובעולם – לא פסח גם על היכלי התורה והישיבות, שבאופן חסר תקדים נסגרו על מסגר ובריח למשך תקופה ארוכה למרות תחילת ה’זמן’. קשה היה לראות את היכלי התורה בכל רחבי הארץ – סגורים ונעולים, שערי התורה שוממים והספסלים ריקים.

זמן ניכר לאחר פתיחתו הרשמית של ‘זמן קיץ’ – יצא לדרך ‘מתווה הקפסולות’, שבמסגרתו פתחו מספר ישיבות את שעריהן במתכונת חירום מיוחדת, כאשר הבחורים מחולקים לאגפים נפרדים שבהם הם שוהים לאורך כל היום, אין יוצא ואין בא. היה זה משום מענה חלקי, זמני, שהביא לכך שקול התורה לא פסק לגמרי מהיכלי הישיבות.  

למרות הצלחתו של מיזם ה’קפסולות’ האמור – שנועד להשיב כמה שיותר בחורי ישיבות אל ספסלי בית המדרש – עדיין נשארו בחורי ישיבות רבים בבתיהם. המציאות הזו הביאה את ראשי הישיבות לחשוב על פתרונות נוספים – מה שהוביל להשקתו של מהלך חסר תקדים, אשר הביא את בתי המדרש של הישיבות החשובות והמפורסמות בארץ, אל תוך גבולותיה של ביתר עילית. הפתרון אִפשר לבחורי החמד מתושבי ביתר עילית לשוב וללמוד בצוותא, לעלות ולהתעלות, לקראת יום מתן תורתנו.

קול התורה ברמה

עד כה הוקמו בעירנו המעטירה סניפים של ארבע מהישיבות הגדולות החשובות והמפורסמות בארץ, בהם כבר שוקדים על תלמודם מזה כשבועיים מאות בחורי חמד, בארגונה ובסיועה הצמוד של סיעת ‘דגל התורה’ המקומית.

כך, הוקם בביתר עילית סניף של ישיבת ‘תפרח’, במתחם בית הכנסת ‘ישיבת הר”ן’ שברחוב האדמו”ר מזוועהיל בגבעה א’, מבתי הכנסת הוותיקים והמפורסמים בעיר. סניף ישיבה נוסף שהוקם במתחם ‘ישיבת הר”ן’ נפתח על ידי ישיבת ‘מאור התלמוד’ שברחובות.

ישיבת ‘תורה בתפארתה’ האלעדית, ישיבת ‘ארחות תורה’ הבני ברקית, יחד עם סניפיה של האחרונה שבכרמיאל ובזרועה – התאחדו לפתוח סניף משותף, להגדיל תורה ולהאדירה, באולם שעל ידי בית הכנסת ‘יד יוסף ודוד’, ברחוב מבוא מרגלית שבגבעה א’. את האולם הקצה עבור שני הסניפים, הגבאי הנודע ומייסד בית הכנסת, יוסי שטרית, חבר הנהלת העיר מטעם ‘דגל התורה’.

למותר לציין, כי הלימוד בכל ארבעת הסניפים מתקיים בהתאם לכל הנחיות משרד הבריאות, על פי הוראתם של מרנן ורבנן גדולי ומאורי הדור שליט”א ובראשם מרן שר התורה הגר”ח קנייבסקי שליט”א ומרן ראש הישיבה הגרי”ג אדלשטיין שליט”א, אשר הורו כי בכל הקשור ללימוד התורה ולתפילות במניין, חובה כפולה ומכופלת להקפיד על מצוות ‘ונשמרתם מאוד לנפשותיכם’ על כל דקדוקיה, להיזהר ולהישמר מלהידבק או להדביק ח”ו בנגיף הקורונה רח”ל.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות