מתכיפין סיום להתחלה

הג”ר אברהם איזנבך ר”מ וראש ‘קהילת הדף היומי’, בית הכנסת ‘שבט הלוי’ ביתר עילית

 

ראשית כל, ברצוני לקדם בברכת ברוכים הבאים את מתחילי הש”ס – מתחילי התורה שבעל פה, קובעי עיתים לתורה.

קשה לאתר את המילים אשר יתארו את ההתרגשות לפגוש שוב את אותם הלומדים באים שוב ללמוד את הש”ס מהתחלה. באיזה מקום בעולם שמענו על לומדים שלומדים משהו במשך שבע שנים וחצי, כל כך הרבה זמן, ומשקיעים כל כך הרבה אנרגיה בלימוד, וכשהם מסיימים סוף סוף את הלימוד – הם מתחילים אותו שוב?!

אבל לומדי הדף היומי הם משפחה מיוחדת. אנשים עקביים, מסורים, הדבקים בתורה ונאחזים בעץ החיים. הם אינם מפסיקים אף פעם ללמוד ולחזור. סיימו פעם אחת – מיד מתחילים שוב, וכך כל החיים עד כדי כך שישנם כאלו שזכו כבר לסיים כמה וכמה פעמים את הש”ס בחייהם. אשריכם ישראל. אשריכם המסיימים, המתחילים השבוע שוב מבראשית, או שמא יש לומר, מ’מאימתי’.

***

ומכאן – למצטרפים החדשים.

קשה לתאר עבורכם מה זה לימוד הדף היומי. איזו אווירה מיוחדת היא זו – לשבת כל יום יחד עם שכניך, חבריך ומכריך בכל יום ולהגות בתורת ד’ בצוותא חדא. זוהי תחושה יומיומית של התחדשות. כל סוגיה חדשה – היא הבנה מיוחדת, מושגים חדשים, לימוד חדש שמתחדש בכל יום ויום.

לא סתם רבבות יהודים מחוברים לדף היומי. זה גורם להם לשעת קורת רוח מיוחדת. כדברי ה’אור החיים’ הקדוש: “כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם”. המצטרפים החדשים בכל מחזור – באים עם להט בעניים; הם באים במטרה לדעת את הש”ס. בהתחלה זה קצת קשה להם, אבל אלו שהתחזקו והתגברו על קשיי ההתחלה – נהיה להם קל יותר והם אלו שזכו לסיים השבוע את הש”ס כולו.

קשה לתאר את ההתרגשות במשפחה כאשר הם שומעים שאביהם הצטרף ללגיונו של מלך. איזה נחת זה לשמוע מהילדים בבית הכנסת כאשר הם מספרים לחבריהם ש”גם אבא שלי הצטרף ללומדי הש”ס” והוא גם מאלו שקמים מוקדם בבוקר ללמוד תורה. אבא שלי לומד ש”ס!

הדף היומי הוא הדבק שמאחד בין הקהילות, בין גילאים שונים ומגזרים שונים. יש דף גמרא אחד כל יום שמחבר את כלל לומדי הדף. גם אם אתה בעיר אחרת, בארץ אחרת, יש לך חבר ידיד שאתה יכול לדבר אתו בנושא משותף, או להצטרף לשיעור באותו ענין ובאותה סוגיה.

***

וקריאה למתלבטים.

רבותיי, הרכבת עדיין בנקודת המוצא. בואו להיות חלק מהדבר הענק הזה – להיות חלק ממשפחת הדף היומי הענקית, החובקת את כל חלקי העולם היהודי. בואו, תצטרפו, תהיו חלק. אל תיראו ח”ו כאחד שקם ביום שמברכים את “ברכת החמה” בשעה תשע ולראות איך שעם ישראל חוזר מהמראה הנדיר וההיסטורי ועדיין שקוע בחלום.

בואו. השערים פתוחים. הרכבת עוד לא התרחקה מהרציף. אתם יכולים להצטרף למשפחת התורה הענקית והמופלאה הזאת.

מחכים לכם!

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות