/
/
מ”ה לזכר מ”ה | לקראת מלאות שנה לאסון מירון: היוזמה שתאחד את כלל ישראל בלימוד יומי משותף לזכר הקדושים

מ”ה לזכר מ”ה | לקראת מלאות שנה לאסון מירון: היוזמה שתאחד את כלל ישראל בלימוד יומי משותף לזכר הקדושים

לקראת מלאות שנה לאסון הנורא שבו נלקחו ארבעה מתושבי ביתר זצ"ל: יוזמה מרגשת ללימוד יומי של ארבעים וחמש דקות, אבות עם בניהם, לעילוי נשמתם של ארבעים וחמישה קדושי מירון וגם: הסיום הכפול בישיבה הירושלמית - בדרכו ובהשראתו של תושב העיר הבה"ח שמואל אליהו כהן ז"ל
כ״ד בניסן ה׳תשפ״ב
03:36

המלצות נוספות

בדרכם, לזכרם, לאורם

משנה:

@שמעון כהן

בל”ג בעומר הקרוב יציין עם ישראל שנה לאסון מירון הנורא, שבו עלו לגנזי מרומים ארבעים וחמישה יהודים קדושים ליד מערת ציונו של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי זיע”א ביום ההילולא. שלו. בין מ”ה הקדושים, כזכור, היו ארבעה תושבי ביתר עילית – הצדיקים רבי שמואל צבי קלגסבלד ז”ל, רבי אלעזר גולדברג ז”ל, רבי שמעון מטלון ז”ל והבה”ח אליהו כהן ז”ל.

האירוע, שהיה האסון האזרחי הכבד ביותר בתולדות המדינה והאסון הקשה ביותר שחווה הציבור החרדי – היווה נקודת מפנה במובנים רבים, כולל ביחס לצורך בבטיחות באירועים המוניים, ולא פחות מכך – בהתחזקות רוחנית כל אחד בדרכו ולפי נפשו, שכן כל יהודי יודע שאירוע שכזה לא מאפשר להמשיך כרגיל בסדר היום.

אירועי ההילולא במירון לא יתקיימו השנה כמתכונת כל השנים, עקב שינויים רבים שנערכו במקום הקדוש כלקח מהאסון. בשבועות הקרובים יביא ‘שערים’ את כל המידע הפרקטי עבור תושבי ביתר עילית שמבקשים לנסוע לציון הקדוש ביום ההילולא ולבקש ישועה עבור הכלל והפרט. אולם עתה – אנו מבקשים להפנות זרקור לעבר פעילות מיוחדת שנערכת לזכרם של הקדושים. 

במהלך שנים עשר החודשים שחלפו (תשפ”ב, כזכור, היא שנה מעוברת), נערכו פעילויות הנצחה רבות לזכרם הטהור של קדושי מירון ולעילוי נשמתם. מהכנסות ספרי תורה, דרך הנצחות רבות ומרגשות לזכרם של מ”ה קרבנות הציבור הטהורים שהציבור החרדי בכה מאין הפוגות עם הילקחם לגנזי מרומים בסערה.

כעת, ביוזמת עמותת ‘קדושי מירון’ בשיתוף הארגון ‘אנחנו וצאצאינו’ – יוצאים ביוזמת לימוד מרגשת: מ”ה דקות לימוד יומיות של אבות ובנים, בסימן ‘מה אהבתי תורתך’ – לעילוי נשמתם של מ”ה קדושי מירון. היוזמים מזכירים, כי לימוד ה’אבות ובנים’ הראשון שמתועד בגמרא – הוא הלימוד של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי זי”ע עם בנו התנא האלוקי רבי אלעזר זי”ע, במשך שלוש עשרה שנים, במערה בפקיעין.

המארגנים מזכירים את דברי חז”ל המפורסמים: כשנכנסנו רבותינו לכרם ביבנה – רשב”י היה זה שאמר ש”לא תשתכח תורה מישראל, כדכתיכ: ‘כי לא תשכח מפי זרעו'”. רבי שמעון היה אפוא הסמל של העברת התירה מאב לבנו, מדור לדור, כדי שלא תשתכח תורה מישראל.

כעת, לקראת מלאות שנה לאסון הנורא שאיחד את כל כלל ישראל – יוצאים כאמור במיזם גדול של מ”ה דקות לימוד יומיות. אלו יהיו ארבעים וחמש דקות של לימוד שיקיימו אבות עם בניהם, לעילוי נשמותיהם הטהורות של ארבעים וחמישה קדושי מירון.

המארגנים מספרים ל’שערים’, כי המטרה היא לאחד את כל כלל ישראל, מכל החוגים, בלימוד היומי, תוך כבוד זה לזה. כמו שהקדושים זצ”ל היו מכל החוגים בכלל ישראל – התיקון יהיה בלימוד שיאחד את כל החוגים בעם ישראל, תוך זהירות שלא לדרוך איש על זולתו וחוג על רעהו, אלא להתחזק בעניין של ‘נהגו כבוד זה בזה’.

ובתוך כל כלל ישראל – ביתר עילית שהקריבה ארבעה קרבנות באסון הנורא – צפויה לקחת חלק בראש ביוזמה הנהדרת, כאשר מעתה ועד לל”ג בעומר צפויים המונים בעיר להצטרף ללימוד היומי של ארבעים וחמש דקות לעילוי נשמתם של הקדושים, בתפילה זכה שנזכה כבר לגאולת עולמים ולנחמה שלמה במהרה בימינו אמן.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות