/
/
טרם תוקן הליקוי

מה קורה ב'טרם'? | מענה לקוי, שעות של המתנה וטיפול לא משביע רצון

טרם תוקן הליקוי

רבים מכירים את ההמתנה הארוכה והמייגעת בסניף 'טרם' בעיר, כאשר לעתים נאלצים ילדים שחוו פציעה להמתין שעות בכאב ובבכי, החלופה לשירות המסורבל ב'טרם' בביתר נמצא במרחק 15 דקות מהעיר
ד׳ באב ה׳תשפ״ב
18:37

שמעון כהן

שלא נצטרך – אבל כל משפחה בעיר שנזקקה בשנים האחרונות לשירותי ‘טרם’ בעיר, עקב פציעה פתאומית של אחד הילדים או ילד שמרגיש לא טוב בשבת או בשעות הלילה – יודעת שמדובר בשירות שרחוק מאוד מלהשביע רצון, בגלל ההמתנה הארוכה והמייגעת, הבירוקרטיה הממושכת, ולעתים גם הטיפול שלא אחת רחוק מלעשות רושם של טיפול מיטבי ומקצועי דיו.

ח”א, תושב גבעה ב’ שבתו נפלה ושברה את רגלה באחד מימי השבוע שעבר, מספר ל’שערים’ על חוויה לא נעימה: “הגעתי עם הילדה שלי לסניף ‘טרם’ בגבעה א’, והדבר הראשון שראיתי – היה התור הארוך. אמרו לנו לשבת על כיסא בצד, עד שפקידות הקבלה יתפנו. ישבנו והמתנו, תוך שהבת בוכה ונאנקת מכאבים.

התבוננו בצוות הרפואי, עקבנו אחרי התור הארוך, ואז קיבלתי החלטה – לנסוע לירושלים. התייעצתי עם חברים, שהמליצו לנו ללכת ל’בית יד שרה’, סמוך לשכונת בית וגן בירושלים (מול המרכז הרפואי ‘שערי צדק’).

לדברי התושב, הגעתי ל’יד שרה’ – ושם ציפתה לנו חוויה מיוחדת, שפיצתה בגדול על עוגמת הנפש וחוסר האונים שפקד אותנו ב’טרם’: יש שם מרכז שמתפקד כחדר מיון לכל דבר, עם צוות נרחב ואדיב, ואפילו כיסאות ההמתנה – הם כורסאות מסאז’ מזמינים. את פנינו קיבל צוות מקצועי שנתן מענה מצוין, צילם, טיפל, חיטא וחבש, ועשה הכל כדי שהבת שלנו תרגיש טוב”.

“לצערי”, אומר ח”א, “זו לא הפעם הראשונה שאנחנו נזקקים לפנות לעזרה ראשונה, ובכל פעם חזרנו מתוסכלים לא רק מעצם הפציעה – אלא גם מאופן הטיפול והימשכותו. הפעם הופתענו לטובה: חדר המיון שמקבל מטופלים שמגיעים גם מחוץ לירושלים, מחולק ל-3 מחלקות נפרדות, שמאפשרות לטפל בנפרד בילדים, ברפואת נשים ובמבוגרים, באמצעות צוות של מתנדבים, אחיות ורופאים מומחים שמגיעים מ’הדסה’ ו’שערי צדק’.

חוסך שעות המתנה

בתור שירות לתושבי העיר – ‘שערים’ יצא לברר על טיבו של ‘בית יד שרה’, שממוקם במרחק כ-15 דקות נסיעה מביתר עילית. מתברר שהמקום – ששמו הרשמי הוא ‘מרכז פרנקל לרפואה דחופה’, הוא אכן חדר מיון ראשון מסוגו בארץ, שנותן לפונים אליו מענה מקצועי על ידי רופאים מומחים, עם ציוד ובדיקות מעבדה מתקדמות, הכל בנוחות, ביעילות ובמהירות”.

בעקבות המלצת התושב שפנה ל’שערים’, ביקשנו לקבל עוד פרטים על אופיו של המקום שמשמש כחדר מיון פרטי עם מענה יעיל באופן נדיר – ומצאנו זאת בעדותו של המנהל הרפואי של המיון ב’יד שרה’, ד”ר יואל גיל: “האתגר המרכזי של צוות הרופאים, הוא לתת מענה מקצועי שימנע צורך באשפוז מיותר”, הוא הסביר. לדבריו, “בתקופת הקורונה והעומסים הכבדים שחוו מחלקות האשפוז, התחדד הצורך לתת לאנשים מענה מקצועי משולב, שימנע אשפוז מיותר, ומאידך יוודא שכל מי שזקוק לבירור וטיפול רפואי יקבל אותו”.

‘שערים’ בדק ומצא, כי במיון לאימהות מקבלות המטופלות שירות בנוחות מקסימלית וברגישות הראויה, באמצעות הצוות המקצועי, הכולל רופאות, טכנאיות אולטרה סאונד וחדר מוניטור ומתן מענה מקיף. הטיפול בילדים ומבוגרים כולל מגוון שירותים של רפואה דחופה, וכולל: שירותי מעבדה, בדיקות מתקדמות עם תוצאות מהירות, רפואה אורתופדית וטראומה.

כמו כן – כפי שהעיד התושב שהתראיין ל’שערים’ – חדר המיון הזה מספק טיפול בפציעות וחתכים, קיבוע שברים וחבישתם. לאחרונה הוכנס לחדר המיון גם אפשרות לקבע שברים באמצעות גבס קל, דבר שאינו קיים במקומות אחרים בעיר. זהו גבס שמאפשר גמישות גדולה יותר ונוחות, ואף מונע חציצה במקרה הצורך.

המרכז כולל גם רפואה פנימית מתקדמת עם צוות מקצועי ומיומן של רופאים ואחיות, המאבחן ומטפל במחלות, ומונע אשפוז מיותר. ועוד משהו: במקרה הצורך מבוצעות במקום בדיקות דימות של צילומי רנטגן ואולטרה סאונד, ואפילו מתחם בדיקות קורונה במקרה הצורך.

דואגים למנוע נפילות

בשנה האחרונה נפתח בחדר המיון מרכז חדש, הראשון מסוגו בישראל, שעוסק כולו בקידום בריאות ומניעת נפילות, בראשותו של ד”ר ר’ עזרא שפירו. במרכז עובדים רופאים ומקדמי בריאות שמבצעים איבחון ובדיקות מקיפות, ובונים למטופלים תוכנית אישית, כדי למנוע ח”ו מקרים של הידרדרות בריאותית ונפילות מסכנות חיים בגיל השלישי. במרכז גם מתקיימות הדרכות והרצאות לסיוע בקידום הבריאות בקרב קשישים.

במרכז נותנים מענה לחברי כל קופות החולים, וגם לתיירים. חברי קופות החולים כללית, מכבי ולאומית, נהנים מפטור מתשלום כשיש הפניה או במקרים המוגדרים בחוק, או השתתפות עצמית מופחתת ללא הפניה. חברי קופ”ח לאומית מקבלים החזר מלא מקופת החולים.

נכון להיום – חברי ‘מאוחדת’ לא זכאים להחזר.

חדר המיון פתוח בכל ערב למעט ליל שבת וחג מהשעה 19:00 ועד 23:00. במוצאי שבתות וחגים – שעה לאחר צאת השבת או החג.

בברכת ‘והסירותי מחלה מקרבך’.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות